Іменем України
18 липня 2022 року Справа № 360/1253/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисіль С. В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Луганській області), в якій позивач просить:
- визнати дії ГУ ПФУ в Луганській області про перерахунок пенсії державного службовця протиправними та скасувати рішення від 26 липня 2021 року № 909340176347;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Луганській області нарахувати пенсію за віком державного службовця з дати подання заяви (03 лютого 2020 року) відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» у розмірі 60 % від суми заробітку, зазначеного у довідках від 03 лютого 2020 року № 3 про складові заробітної плати (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) (сума - 320186,90 грн) за період з 01 травня 2016 року по 16 грудня 2019 року, видану Луганською митницею ДФС, № 6 (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) у розмірі 10050,00 грн, видану Східною митницею Держмитслужби, та № 7 про складові заробітної плати (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) (сума - 10822,21 грн) за період з 17 грудня 2019 року по 31 січня 2019 року, видану Східною митницею Держмитслужби, з урахуванням сплачених сум та виплачувати нараховану пенсію після звільнення з посади державного службовця.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку у відповідача з 04 вересня 2017 року та отримує пенсію за віком, оскільки продовжує працювати на посаді державного службовця.
03 лютого 2020 року позивач звернувся до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області із заявою про перехід на інший вид пенсії, передбачений статтею 37 Закону України «Про державну службу», надавши усі необхідні документи, у тому числі: довідку Луганської митниці ДФС від 03 лютого 2020 року № 3 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за період з 01 травня 2016 року по 16 грудня 2019 року у розмірі 320186,90 грн; довідку Східної митниці Держмитслужби від 03 лютого 2020 року № 6 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 03 лютого 2020 року у розмірі 10050,00 грн; довідку Східної митниці Держмитслужби від 03 лютого 2020 року № 7 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за період з 17 грудня 2019 року по 31 січня 2020 року у розмірі 10822,21 грн.
Рішенням від 07 лютого 2020 року № 909340176347 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у зв'язку із тим, що станом на 01 травня 2016 року позивач працював на посаді, яка не належить до посад державного службовця, що передбачені статтею 25 Закону України «Про державну службу».
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2020 року по справі № 360/906/20 позов ОСОБА_1 про визнання дій протиправними, скасування рішення від 07 лютого 2020 року № 909340176347 та зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 07 лютого 2020 року № 909340176347 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Зобов'язано Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області призначити пенсію державного службовця з часу звернення з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 03 лютого 2020 року.
Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області на виконання рішення суду нарахувало пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», ознайомивши позивача з розрахунком, з яким він погодився.
24 листопада 2020 року управлінням контрольно-перевірочної роботи (відділ контрольно-перевірочної роботи № 4) ГУ ПФУ в Луганській області було проведено звіряння документів для призначення (перерахунок) пенсії за запитом Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 29 жовтня 2020 року № 1240-21-9/4992. За його результатами встановлено, що довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 03 лютого 2020 року №№ 3, 6, 7 позивача відповідають первинним документам.
25 січня 2022 року позивачу на електронну пошту надійшов лист ГУ ПФУ в Луганській області за вих. № 392-99/С-02/8-1200/22, яким повідомлено, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/906/20 позивача переведено на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» на підставі заяви від 03 лютого 2020 року, але без урахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 03 лютого 2020 року №№ 3, 6, 7, виданих Державною митною службою України, оскільки судовим рішенням не розглядались питання обчислення розміру пенсії згідно з вищезазначеними довідками та відповідного перерахунку у разі звільнення з посади державного службовця.
Зайшовши у персональний кабінет на вебпорталі Пенсійного фонду України, позивач з'ясував, що 22 липня 2021 року за рішенням від 26 липня 2021 року № 909340176347 «Про перерахунок пенсії» за його заявою здійснено перерахунок пенсії, про який позивач не був повідомлений.
Позивач з діями відповідача не згоден і вважає їх протиправними, внаслідок чого змушений звернутись до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою суду від 21 лютого 2022 року позовну залишено без руху та запропоновано позивачу усунути недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 13 травня 2022 року продовжено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 20 червня 2022 року позовну заяву прийнято до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні).
ГУ ПФУ в Луганській області, заперечуючи проти задоволення вищевказаних вимог, подало відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено наступне.
З 04 вересня 2017 року перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа в Старобільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Луганської області та до 03 лютого 2020 року отримував пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
При цьому, як станом на 04 вересня 2017 року, так і станом на день подання цього позову позивач працює.
Пенсію з 04 вересня 2017 року призначено на виконання постанови Старобільського районного суду Луганської області від 13 листопада 2017 року у справі № 431/4922/17, якою управління зобов'язано призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 04 вересня 2017 року.
Пенсію позивачу призначено при страховому стажі 36 років 8 місяців 3 дні, у тому числі пільговий стаж за Списком № 2 - 6 років 8 місяців 2 дні.
Відповідно до протоколу управління від 21 лютого 2018 року № 1 позивачу з 04 вересня 2017 року призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2018 року у справі № 1240/1978/18 управління зобов'язано зарахувати до страхового стажу період навчання з 01 вересня 1975 року по 17 червня 1980 року у Ворошиловградському машинобудівному інституті; здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсійних виплат з урахуванням періоду навчання з 01 вересня 1975 року по 17 червня 1980 року у Ворошиловградському машинобудівному інституті з дати звернення, а саме з 04 вересня 2017 року.
Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723 (далі - Закон № 3723) втратив чинність на підставі Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (далі - Закон № 889), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу ХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 889.
03 лютого 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перехід на інший вид пенсії, а саме: відповідно до статті 37 Закону № 3723.
Для призначення пенсії Східною митницею Держмитслужби Державної митної служби України позивачу видано довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг та надбавка за вислугу років) від 03 лютого 2020 року № 6 на посаді завідувача сектору контролю за переміщенням товарів станом на 03 лютого 2020 року, згідно якої: посадовий оклад - 6 300,00 грн; надбавка за ранг державного службовця - 600,00 грн; надбавка за вислугу років (50%) (за стаж державної служби 27 років) - 3 150,00 грн; довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією) від 03 лютого 2020 року № 7 за період з 17 грудня 2019 року по 31 січня 2020 року. Луганською митницею Державної фіскальної служби України надано довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією) від 03 лютого 2020 року № 3 за період з 01 травня 2016 року по 16 грудня 2019 року.
Рішенням від 07 лютого 2020 року № 909340176347 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», у зв'язку з тим, що станом на 01 травня 2016 року позивач перебував на посадах, які не відносяться до посад державного службовця, що передбачено статтею 25 Закону України «Про державну службу».
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2020 року у справі № 360/906/20 визнано протиправним та скасовано рішення управління від 07 лютого 2020 року № 909340176347 про відмову позивачу в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов'язано управління прийняти рішення про переведення позивача на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», на підставі поданої заяви від 03 лютого 2020 року.
На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2020 року у справі № 360/906/20 відповідач протоколом призначення пенсії від 22 вересня 2020 року (рішення) № 909340176347 з 03 лютого 2020 року перевело позивача з пенсії, призначеної відповідно до Закону № 1058, на пенсію за Законом № 3723, на підставі заяви від 03 лютого 2020 року.
Після 01 травня 2016 року відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Статтею 37 Закону № 3723 визначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З 01 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») відповідно до цієї статті у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, а також на посадах та на умовах, передбачених Законами України «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до Закону № 1058.
Таж сама норма кореспондується з пунктом 13-1 Розділу XV Закону № 1058, а саме: з 01 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на умовах Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, а також на посадах та на умовах, передбачених Законами України «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону.
Після звільнення з роботи виплата пенсії, призначеної відповідно до зазначених законів, поновлюється.
Виплата працюючим пенсіонерам у період роботи на інших посадах пенсій, призначених на умовах Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність», з 01 жовтня 2017 року поновлюється у розмірах, що були встановлені відповідними законами.
Статтею 40 Закону № 1058 визначено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії. Так, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Абзацом другим частини першої статті 40 Закону № 1058 передбачено, що лише у разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
Статтею 41 Закону № 1058 визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
До заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, у тому числі суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
За приписами частини другої статті 42 Закону № 1058 для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058 у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
17 листопада 2020 року за вхід. № 1153/16 відповідач отримано лист (доручення) Пенсійного фонду України від 16 листопада 2020 року № 2800-030203-8/39518, у якому зазначено, що оскільки судовим рішенням у справі № 360/906/20 не розглядалось питання порядку визначення заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та не покладено зобов'язань щодо обчислення пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату від 03 лютого 2020 року № 3, № 6, та № 7, підстав для врахування довідок при обчисленні пенсії ОСОБА_1 немає та повідомлено про необхідність виконання судового рішення в межах чинного законодавства. Лист має два адресати: відповідача у цій справі та позивача. Тобто позивачу стало відомо, що виконання рішення у справі № 360/906/20 буде здійснено без урахування довідок з дня отримання листа Пенсійного фонду України від 16 листопада 2020 року № 2800-030203-8/39518.
І дійсно рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2020 року у справі № 360/906/20 зобов'язань щодо врахування управлінням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 03 лютого 2020 року № 3, № 6 та № 7, виданих Державною митною службою України, на відповідача не покладалось.
Питання обчислення розміру пенсії позивача з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 03 лютого 2020 року № 3, № 6 та № 7, виданих Державною митною службою України, та проведення відповідного перерахунку у разі звільнення позивача з посади державного службовця під час розгляду справи № 360/906/20 судами (першої та апеляційної інстанцій) не розглядалось.
19 листопада 2020 листом № 1200-010201-9/25366 відповідач направив лист Пенсійного фонду України від 16 листопада 2020 року № 2800-030203-8/39518, зареєстрований за № 1153/16, щодо необхідності виконання судового рішення у справі № 360/906/20 в межах чинного законодавства.
23 листопада 2020 року рішенням управління № 909340176347 пенсійну справу ОСОБА_1 приведено у відповідність, а саме: середньомісячна заробітна плата для розрахунку пенсії визначена відповідно до статті 40 Закону № 1058 та врахована за період з 01 липня 2000 року по 31 серпня 2017 року по даним, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Для обчислення розміру пенсії середній заробіток складає 13733,41 грн. = 2,80914 коефіцієнт з/плати * 4 888,83 грн. (середня з/плата за 2014-2016 роки).
Страховий стаж роботи складає 41 роки 11 місяців 28 день (стаж зараховано по 29 лютого 2020 року), в тому числі стаж державного службовця 23 роки 3 місяців 16 дні (який для визначення права враховано по 01 травня 2016 року).
Станом на 01 грудня 2020 року розмір пенсії позивача складав: 6136,26 грн, в тому числі: розмір пенсії за віком (стаття 27) (13733,41 * 0,43917) 6031,30 грн.; доплата за понаднормовий стаж (абз. 2 частина перша статті 28) (за 8 років) 104,96 грн. Загальний розмір пенсії 6136,26 грн. Розмір пенсії з надбавками 6136,26 грн.
Тобто виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2020 року по справі № 360/906/20 розглядалось Пенсійним фондом України (лист від 16 листопада 2020 року № 2800-030203-8/39518).
08 грудня 2020 року за вхід. № 26357/9 відповідачем отримано лист Старобільського управління Пенсійного фонду України Луганської області від 08 грудня 2020 року № 1240-31-9/6131, у якому зазначено, що на виконання листа Пенсійного фонду України від 16 листопада 2020 року № 2800-030203-8/39518 щодо виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2020 року у справі № 360/906/20 в межах чинного законодавства.
Після індексації заробітної плати, проведеної управлінням у грудні 2020 року (середньомісячний заробіток збільшено з 13 733,41 грн до 15 244,08 грн) та з 01 травня 2020 року розмір пенсії позивача склав 6 799,70 грн.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 99/27436, затверджено Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України (далі - Положення № 13-1).
Відповідно до пункту 10 розділу ІV Положення № 13-1 у момент одержання звернення вебпорталом автоматично присвоюється йому реєстраційний номер та спрямовується до органу Пенсійного фонду, зазначеного заявником, про що вебпортал формує та надсилає заявнику повідомлення із зазначенням дати одержання звернення та присвоєного реєстраційного номера.
Розгляд звернення здійснюється у порядку, передбаченому чинним законодавством.
Після завершення надання послуги вебпортал автоматично формує відмітку про надання послуги.
10 січня 2022 року позивач через електронну персональну сторінку користувача послуг (особистий кабінет) на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України подав заяву номер ВЕБ-12001-Ф-С-22-002377, яка зареєстрована ГУ УПФУ в Луганській області 10 січня 2022 року за вхід. № 99/С-1200-22. У заяві від 10 січня 2022 року позивач зазначив, що він є державним службовцем, продовжує працювати. Запитував, яким чином здійснити перерахунок пенсії та який порядок переходу з пенсії за віком на пенсію держслужбовця у разі його звільнення.
Листом від 25 січня 2022 року вихід. № 392-99/С-02/8-1200/22 ГУ ПФУ в Луганській області надало позивачу відповідь на звернення від 10 січня 2022 року та роз'яснило, що пенсійне забезпечення громадян в Україні здійснюється за нормами Закону № 1058, а держслужбовців - також з урахуванням Закону № 889, та повідомило, що будь-які перерахунки пенсії державним службовцям не провадяться.
Листом від 25 січня 2022 року позивачу повідомлено, що на виконання рішення суду у справі № 360/906/20 позивача переведено на пенсію державного службовця, відповідно до статті 37 Закону № 3723 на підставі заяви від 03 лютого 2020 року, але без урахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 03 лютого 2020 року № 3, № 6 та № 7, виданих Державною митною службою України, оскільки судовим рішенням не розглядалось питання обчислення розміру пенсії згідно вищезазначених довідок та відповідного перерахунку у разі звільнення з посади державного службовця.
З 01 березня 2022 року відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до частини другої статті 42 Закону 1058.
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з 01 березня 2022 року склав 17378,24 грн (6 186,32 грн х 2,80914).
Розмір пенсії з 01 березня 2022 року становить 7736,96 грн, а саме: 7632,00 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно зі статтею 27 Закону (17 378,24 грн х 0,43917); 104,96 грн - доплата за понаднормативний стаж 8 років (1312,00 грн. х 8%).
Пунктами 10 і 12 розділу ХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 889, збережено право державних службовців лише на призначення (а не перерахунок) пенсії на умовах статті 37 Закону № 3723.
Отримавши лист від 25 січня 2022 року № 392-99/С-02/8-1200/22 позивач звернувся із цим позовом до суду.
При цьому відповідач зазначає, що рішенням Старобільського управління Пенсійного фонду України Луганської області від 22 вересня 2020 року № 909340176347 позивача з 03 лютого 2020 року переведено з пенсії, призначеної відповідно до Закону № 1058, на пенсію за Законом № 3723, на підставі заяви від 03 лютого 2020 року та від 23 листопада 2020 року рішенням Старобільського управління Пенсійного фонду України Луганської області № 909340176347 пенсійну справу ОСОБА_1 приведено у відповідність, а саме: середньомісячна заробітна плата для розрахунку пенсії визначена відповідно до статті 40 Закону № 1058 та врахована за період з 01 липня 2000 року по 31 серпня 2017 року по даним, що містяться в системі персоніфікованого обліку, тобто без врахування довідок.
Також відповідач вказує на пропуск позивачем шестимісячного строку для звернення до суду.
Крім того, заперечує проти стягнення з відповідача судового збору, оскільки відповідно до статті 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду використовуються на: виплату пенсій, передбачених цим Законом; надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; оплату послуг з виплати та доставки пенсій; формування резерву коштів Пенсійного фонду.
Частиною другою статті 8 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті, яка передбачає врахування майнового стану сторони.
Предметом даної справи є захист соціального права особи.
На сьогоднішній день діючим кошторисом відповідача видатки на сплату судового збору не передбачені.
Використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом, вказаною нормою прямо забороняється.
З урахуванням вказаного відповідач просить відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив наступне.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) з 04 вересня 2017 року перебував на обліку в Старобільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Луганської області, правонаступником якого є ГУ ПФУ в Луганській області, та до 03 лютого 2020 року отримував пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
03 лютого 2020 року позивач звернувся до Старобільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Луганської області із заявою про перехід на інший вид пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723.
До заяви додав: довідку Луганської митниці ДФС від 03 лютого 2020 року № 3 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за період з 01 травня 2016 року по 16 грудня 2019 року, довідку Східної митниці Держмитслужби від 03 лютого 2020 року № 6 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 03 лютого 2020 року, довідку Східної митниці Держмитслужби від 03 лютого 2020 року № 7 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за період з 17 грудня 2019 року по 31 січня 2020 року.
Відповідно до довідки від 03 лютого 2020 року № 3, виданої Луганською митницею ДФС, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) позивачу для призначення пенсії згідно з пунктами 10, 12 ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ «Про державну пенсію» пенсії відповідно до статті Закону України «Про державну службу» надбавки, премії та інші виплати за період з 01 травня 2016 року по 16 грудня 2019 року становили - 320186,90 грн.
Відповідно до довідки від 03 лютого 2020 року № 6, виданої Східною митницею Держмитслужби, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) позивач працює в Східній митниці Держмитслужби на посаді завідувача сектору контролю за переміщенням товарів, заробітна плата станом на 03 лютого 2020 року становить: посадовий оклад - 6300,00 грн; надбавка за ранг державного службовця - 600,00 грн; надбавка за вислугу років (50%) (за стаж державної служби 27 років) - 3150,00 грн, усього - 10050,00 грн.
Відповідно до довідки від 03 лютого 2020 року № 7, виданої Східною митницею Держмитслужби, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) позивачу для призначення пенсії згідно з пунктами 10, 12 ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ «Про державну пенсію» пенсії відповідно до статті Закону України «Про державну службу» надбавки, премії та інші виплати за період з 17 грудня 2019 року по 31 січня 2020 року становили - 10 822,21 грн.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2020 року по справі № 360/906/20, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року, позов ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання рішення незаконним, його скасування та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 07 лютого 2020 року № 909340176347 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Зобов'язано Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області прийняти рішення про переведення ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», на підставі поданої заяви від 03 лютого 2020 року.
Рішенням Старобільського управління Пенсійного фонду України Луганської області від 22 вересня 2020 року № 909340176347 позивача з 03 лютого 2020 року переведено з пенсії, призначеної відповідно до Закону № 1058, на пенсію за Законом № 3723, на підставі заяви від 03 лютого 2020 року.
Відповідачем визначений страховий стаж роботи позивача - 41 рік 05 місяців 21 день, з якого страховий стаж до 01 січня 2004 року - 27 років 09 місяців 20 днів, страховий стаж після 01 січня 2004 року - 13 років 08 місяців 01 день, у тому числі: держслужбовці (посади за статтею 25 Закону № 3723) - 23 роки 03 місяці 16 днів, в тому числі: робота за Списком № 2 - 06 років 08 місяців 02 дні.
За розрахунком стажу до державної служби позивача зараховано такі періоди: з 01 липня 1994 року по 31 березня 1997 року - 02 роки 08 місяців 21 день; з 01 квітня 1997 року по 31 грудня 2003 року - 06 років 09 місяців 00 днів; з 01 січня 2004 року по 01 травня 2016 року - 12 років 04 місяці 01 день, всього стажу держслужби: 21 рік 09 місяців 22 дні, з урахуванням строку військової служби з 17 травня 1981 року по 10 листопада 1982 року - 01 рік 05 місяців 24 дні, разом стаж державної служби складає 23 роки 03 місяці 16 днів.
17 листопада 2020 року за вхід. № 1153/16 ГУ ПФУ в Луганській області отримано лист (доручення) Пенсійного фонду України від 16 листопада 2020 року № 2800-030203-8/39518, в якому зазначено, що оскільки судовим рішенням у справі № 360/906/20 не розглядалось питання порядку визначення заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та не покладено зобов'язань щодо обчислення пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату від 03 лютого 2020 року № 3, № 6 та № 7, підстав для врахування довідок при обчисленні пенсії ОСОБА_1 немає та повідомлено про необхідність виконання судового рішення в межах чинного законодавства.
Рішенням Старобільського управління Пенсійного фонду України Луганської області від 23 листопада 2020 року № 909340176347 пенсійну справу ОСОБА_1 приведено у відповідність, а саме: середньомісячна заробітна плата для розрахунку пенсії визначена відповідно до статті 40 Закону № 1058 та врахована за період з 01 липня 2000 року по 31 серпня 2017 року по даним, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
24 листопада 2020 року управлінням контрольно-перевірочної роботи (відділ контрольно-перевірочної роботи № 4) ГУ ПФУ в Луганській області було проведено звіряння документів для призначення (перерахунок) пенсії за запитом Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 29 жовтня 2020 року № 1240-21-9/4992, за результатами якого встановлено, що довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 03 лютого 2020 року №№ 3, 6, 7 позивача відповідають первинним документам.
08 грудня 2020 року за вхід. № 26357/9 відповідачем отримано лист Старобільського управління Пенсійного фонду України Луганської області від 08 грудня 2020 року № 1240-31-9/6131, у якому зазначено, що на виконання листа Пенсійного фонду України від 16 листопада 2020 року № 2800-030203-8/39518 щодо виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2020 року у справі № 360/906/20 в межах чинного законодавства.
Листом від 25 січня 2022 року вихід. № 392-99/С-02/8-1200/22 ГУ ПФУ в Луганській області надало позивачу відповідь на звернення від 10 січня 2022 року та роз'яснило, що пенсійне забезпечення громадян в Україні здійснюється за нормами Закону № 1058, а держслужбовців - також з урахуванням Закону № 889, та повідомило, що будь-які перерахунки пенсії державним службовцям не провадяться. На виконання рішення суду у справі № 360/906/20 позивача переведено на пенсію державного службовця, відповідно до статті 37 Закону № 3723 на підставі заяви від 03 лютого 2020 року, але без урахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 03 лютого 2020 року № 3, № 6 та № 7, виданих Державною митною службою України, оскільки судовим рішенням не розглядалось питання обчислення розміру пенсії згідно вищезазначених довідок та відповідного перерахунку у разі звільнення з посади державного службовця.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
01 травня 2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII), підпунктом 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» якого, визнано таким, що втратив чинність, Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Згідно з частиною першою статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналіз цієї норми дає підстави вважати, що необхідною умовою для наявності у державних службовців, які на день набрання чинності Законом 889-VIII займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, та осіб, які на день набрання чинності Законом 889-VIII мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, права на пенсію відповідно до згаданої статті є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» закріплено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
Тобто, до 01 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом № 889-VIII) право на пенсію державного службовця мали особи, які:
а) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж;
б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Після 01 травня 2016 року відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При цьому законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
Пунктом 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Пунктом 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, розділом XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу державної служби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, стаття 37 Закону № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.
Таким чином, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ після 01 травня 2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ і пунктами 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Отже, після 01 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом № 889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 889-VIII, та мають передбачені частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.
Пунктом 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII регламентовано, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Отже, стаж державної служби за періоди роботи до 01 травня 2016 року обчислюється відповідно до законодавства, що діяло раніше, та на тих умовах і в порядку, що були ними передбачені.
Стаж державної служби до набрання чинності Законом № 889-VIII обчислювався відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року № 283 (далі - Порядок № 283), та додатку до нього (були чинними до 01 травня 2016 року).
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення стажу державної служби» від 03 травня 1994 року № 283, якою затверджено Порядок обчислення стажу державної служби, регламентовано, що обчислений відповідно до цього Порядку стаж державної служби застосовується для встановлення державним службовцям надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії.
Пунктом 1 Порядку № 283 встановлено, що цим Порядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.
Згідно з пунктом 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба):
на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України «Про державну службу», а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців;
на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів;
на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком;
на посадах суддів, слідчих, прокурорів, інших службових осіб, яким присвоєно персональні звання.
Пунктом 4 Порядку № 283 закріплено, що документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.
Частиною сімнадцятою статті 37 Закону № 3723-ХІІ регламентовано, що період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Відповідно до статті 25 Закону № 3723-ХІІ установлюються такі категорії посад державних службовців третя категорія - посади заступників керівників структурних підрозділів, завідувачів секторів, головних спеціалістів, експертів, консультантів Адміністрації Президента України, Апарату Верховної Ради України і Секретаріату Кабінету Міністрів України, заступників Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим, заступників голів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а також голів районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, начальників управлінь, самостійних відділів у складі міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, державних колегіальних органів, інші прирівняні до них посади.
Крім того, спеціальним законом, що визначає статус посадових осіб митних органів в Україні, є Митний кодекс України від 13 березня 2012 року № 4495-VI (далі - Митний кодекс).
Відповідно до частини першої статті 569 Митного кодексу працівники митних органів, на яких покладено виконання завдань, зазначених у статті 544 цього Кодексу, здійснення організаційного, юридичного, кадрового, фінансового, матеріально-технічного забезпечення діяльності цих органів, є посадовими особами. Посадові особи митних органів є державними службовцями.
Згідно з частиною першою статті 588 Митного кодексу, пенсійне забезпечення посадових осіб митних органів здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу». При цьому період роботи (служби) зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) в митних органах зараховується до стажу державної служби та до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
Отже, на час звернення до відповідача з заявою про переведення на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», позивач мав достатній стаж державної служби (понад 20 років), окрім того, станом на 01 травня 2016 року він мав стаж роботи на посадах державної служби більше 10 років, та займав посаду державної служби.
Тобто на момент звернення до відповідача із заявою про переведення на пенсію державного службовця позивачем дотримано всіх необхідних вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ і пунктами 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII для призначення пенсії у відповідності до вимог статті 37 Закону № 3723-ХІІ, а саме він досяг необхідного віку - 62 роки, страховий стаж складає більше 35 років, в тому числі стаж державної служби більше 20 років, тому позивач має право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», станом на 01 травня 2016 року обіймав посаду державної служби, що було встановлено в суді у справі № 360/906/20.
Станом на 03 лютого 2020 року стаж роботи позивача на державній службі складає 23 роки 03 місяці 16 днів.
Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 затверджений Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622).
Пунктом 4 Порядку № 622 визначено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби).
Пунктом 5 Порядку № 622 передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Дослідженням довідок від 03 лютого 2020 року № 3, виданої Луганською митницею ДФС, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), від 03 лютого 2020 року № 6, виданої Східною митницею Держмитслужби, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), від 03 лютого 2020 року № 7, виданої Східною митницею Держмитслужби, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) судом встановлено, що їх форма повністю відповідає затвердженій постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року № 1-3 «Про форму довідок про заробітну плату для призначення пенсій державним службовцям» формі довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям. Тобто, форма цих довідок відповідає положенням пункту 5 Порядку № 622 та постанові правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року № 1-3.
Відповідно до довідок від 03 лютого 2020 року № 3, виданої Луганською митницею ДФС, і від 03 лютого 2020 року № 7, виданої Східною митницею Держмитслужби, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) позивачу для призначення пенсії згідно з пунктами 10, 12 ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ «Про державну пенсію» пенсії відповідно до статті Закону України «Про державну службу» надбавки, премії та інші виплати за період з 01 травня 2016 року по 16 грудня 2019 року становили - 320186,90 грн, за період з 17 грудня 2019 року по 31 січня 2020 року - 10822,21 грн.
Згідно з довідкою від 03 лютого 2020 року № 6, виданою Східною митницею Держмитслужби, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) позивач працює в Східній митниці Держмитслужби на посаді завідувача сектору контролю за переміщенням товарів, заробітна плата станом на 03 лютого 2020 року становить: посадовий оклад - 6300,00 грн; надбавка за ранг державного службовця - 600,00 грн; надбавка за вислугу років (50%) (за стаж державної служби 27 років) - 3150,00 грн, усього - 10050,00 грн.
За результатами проведення 24 листопада 2020 року управлінням контрольно-перевірочної роботи (відділ контрольно-перевірочної роботи № 4) ГУ ПФУ в Луганській області звіряння документів для призначення (перерахунок) пенсії за запитом Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 29 жовтня 2020 року № 1240-21-9/4992 встановлено, що довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 03 лютого 2020 року №№ 3, 6, 7 позивача відповідають первинним документам.
Як наслідок, довідки від 03 лютого 2020 року № 3, виданої Луганською митницею ДФС, від 03 лютого 2020 року № 6, виданої Східною митницею Держмитслужби, від 03 лютого 2020 року № 7, виданої Східною митницею Держмитслужби повністю відповідають пунктам 4 та 5 Порядку № 622, у зв'язку з чим визнаються належним доказом по справі.
Посилання відповідача на лист (доручення) Пенсійного фонду України від 16 листопада 2020 року № 2800-030203-8/39518, у якому зазначено, що оскільки судовим рішенням у справі № 360/906/20 не розглядалось питання порядку визначення заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та не покладено зобов'язань щодо обчислення пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату від 03 лютого 2020 року № 3, № 6 та № 7, підстав для врахування довідок при обчисленні пенсії ОСОБА_1 немає, є незмістовним, оскільки у вказаному рішенні зовсім не йшлося про порядок перерахунку пенсії, на що звертає увагу й сам відповідач.
Згідно з судового рішення по справі № 360/906/20 Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області зобов'язано прийняти рішення про переведення ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», на підставі поданої заяви від 03 лютого 2020 року.
Рішенням відповідача від 22 вересня 2020 року № 909340176347 позивача переведено з 03 лютого 2020 року з пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, без врахування зазначених довідок.
Однак вказані довідки повністю відповідають положенням пункту 5 Порядку № 622 та постанові правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року № 1-3 щодо зазначення розміру посадового окладу, надбавки за ранг та вислугу років, а також надбавок, премій та інших виплат за періоди з 01 травня 2016 року по 16 грудня 2019 року та з 17 грудня 2019 року по 31 січня 2020 року.
Разом з цим, судом установлено, що позивачу з 04 вересня 2017 року була призначена пенсія за віком відповідно до Закону № 1058-ІV, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 3723-ХІІ позивач звернувся вперше.
У цьому випадку має місце призначення пенсії за віком за іншим законом, а не переведення з одного на інший вид пенсії в межах одного Закону.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права вже висловлена Верховним Судом України, зокрема у постановах від 31 березня року та 22 грудня 2015 року (справи №№21-612а14, 21-4071а15, відповідно). Вказана правова позиція Верховного Суду України підтримана Верховним Судом у постановах від 05 липня 2018 року, 23 жовтня 2018 року, 31 травня 2019 року, 15 серпня 2019 року, 11 вересня 2019 року, від17 липня 2020 року (справи №№ 565/645/17, 317/4184/16, 344/7053/17, 263/16495/16-а, 521/9597/17, 363/1493/17, 335/13894/16-а відповідно).
Таким чином, судом установлено, що відповідачем протиправно не враховані надані позивачем до заяви від 03 лютого 2020 року про перехід на інший вид пенсії для обчислення пенсії довідки: Луганської митниці ДФС від 03 лютого 2020 року № 3 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), Східної митниці Держмитслужби від 03 лютого 2020 року № 6 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 03 лютого 2020 року, Східної митниці Держмитслужби від 03 лютого 2020 року № 7 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією).
У позовній заяві позивач просить скасувати рішення Старобільського управління Пенсійного фонду України Луганської області від 26 липня 2021 року № 909340176347 «Про перерахунок пенсії» відносно позивача.
З цього приводу суд зауважує, що зазначені вище рішення Старобільського управління Пенсійного фонду України Луганської області від 26 липня 2021 року № 909340176347 не є рішеннями суб'єкта владних повноважень у розумінні КАС України, а лише надано позивачу як протокол з пенсійної справи, який відображає перерахунок його пенсії.
Щодо обраного позивачем способу захисту порушеного права суд зазначає таке.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним:
Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне:
визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Луганській області щодо не врахування для обчислення пенсії при винесенні рішення про переведення позивача на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», на підставі поданої заяви від 03 лютого 2020 року, довідки Луганської митниці ДФС від 03 лютого 2020 року № 3 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за період з 01 травня 2016 року по 16 грудня 2019 року, довідки Східної митниці Держмитслужби від 03 лютого 2020 року № 6 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 03 лютого 2020 року, довідки Східної митниці Держмитслужби від 03 лютого 2020 року № 7 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за період з 17 грудня 2019 року по 31 січня 2020 року;
зобов'язати ГУ ПФУ в Луганській області здійснити з 03 лютого 2020 року перерахунок позивачу пенсії, призначеної відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, врахувавши для обчислення пенсії довідку Луганської митниці ДФС від 03 лютого 2020 року № 3 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за період з 01 травня 2016 року по 16 грудня 2019 року, довідку Східної митниці Держмитслужби від 03 лютого 2020 року № 6 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 03 лютого 2020 року, довідку Східної митниці Держмитслужби від 03 лютого 2020 року № 7 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за період з 17 грудня 2019 року по 31 січня 2020 року, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
У задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача виплачувати нараховану пенсію після звільнення з посади державного службовця належить відмовити з огляду на таке.
З аналізу положень статей 2, 5 КАС України слідує, що судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи і інтереси фізичних або права і інтереси юридичних осіб, а не можливість їх порушення в майбутньому. Судом у конкретній справі вирішується спір, предмет якого існує на час розгляду справи. Суд не може розглядати вимоги на майбутнє у зв'язку із вірогідним настанням певних наслідків. Резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє.
Враховуючи відсутність підстав вважати, що в подальшому право позивача на отримання пенсії, призначеної відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, буде порушено відповідачем, задоволення позову в цій частині буде свідчити про вирішення спору, який ще відсутній, тобто на майбутнє, що суперечить засадам адміністративного судочинства та його принципам.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача виплачувати нараховану пенсію після звільнення з посади державного службовця та вважає їх передчасними.
Надаючи оцінку твердженням відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 КАС України).
Ухвалою від 20 червня 2022 року судом визнані поважними причини пропуску строку та поновлено ОСОБА_1 строк звернення до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Твердження відповідача про те, що позивачу стало відомо, що виконання рішення суду у справі № 360/906/20 буде здійснено без урахуванням довідок про заробітну плату від 03 лютого 2020 року №№ 3, 6 та 7, з дня отримання листа Пенсійного фонду України від 16 листопада 2020 року № 2800-030203-8/39518 є безпідставними, оскільки відповідачем не надані докази отримання позивачем зазначеного листа Пенсійного фонду України.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог (частина третя статті 139 КАС України).
Частиною восьмою статті 139 КАС України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Станом на 01 січня 2022 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 2481,00 грн. Тобто, за одну вимогу немайнового характеру фізична особа мала сплатити судовий збір у розмірі 992,40 грн.
При зверненні до суду з позовом представником позивача сплачено судовий збір у розмірі 992,40 грн.
З огляду на те, що судом встановлено порушення відповідачем конституційного права позивача на перерахунок пенсії як складової частини права на соціальний захист, внаслідок чого позовні вимоги фактично підлягають задоволенню, лише з корегуванням обраного позивачем способу судового захисту, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 992,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача. Посилання відповідача на положення статті 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суд до уваги не приймає, оскільки питання розподілу судових витрат врегульовано КАС України та Законом України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: вул. Шевченка, 9, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93404) про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не врахування для обчислення пенсії при винесенні рішення про переведення ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», на підставі поданої заяви від 03 лютого 2020 року, довідки Луганської митниці ДФС від 03 лютого 2020 року № 3 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за період з 01 травня 2016 року по 16 грудня 2019 року, довідки Східної митниці Держмитслужби від 03 лютого 2020 року № 6 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 03 лютого 2020 року, довідки Східної митниці Держмитслужби від 03 лютого 2020 року № 7 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за період з 17 грудня 2019 року по 31 січня 2020 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 03 лютого 2020 року перерахунок ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, врахувавши для обчислення пенсії довідку Луганської митниці ДФС від 03 лютого 2020 року № 3 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за період з 01 травня 2016 року по 16 грудня 2019 року, довідку Східної митниці Держмитслужби від 03 лютого 2020 року № 6 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 03 лютого 2020 року, довідку Східної митниці Держмитслужби від 03 лютого 2020 року № 7 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за період з 17 грудня 2019 року по 31 січня 2020 року, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 992,40 грн (дев'ятсот дев'яносто дві грн сорок копійок).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Кисіль