Справа № 761/12828/22
Провадження № 1-кс/761/7157/2022
12 липня 2022 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 та слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання слідчого в ОВС 1 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України капітана юстиції ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку в рамках виконання клопотання компетентного органу Республіки Польща про здійснення міжнародної правової допомоги у кримінальній справі PK V WZ Ds 47.2019,
Слідчий в ОВС 1 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України капітан юстиції ОСОБА_3 , за погодженням з Генеральним прокурором ОСОБА_4 ,, в рамках виконання клопотання компетентного органу Республіки Польща про здійснення міжнародної правової допомоги у кримінальній справі PK V WZ Ds 47.2019, звернувся до слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва із клопотанням про проведення обшуку.
Клопотання мотивовано тим, що Мазовецький замісцевий відділ Департаменту у справах організованої злочинності та корупції Крайової прокуратури у Варшаві наглядає за слідством за номером РК V WZ Ds. 47.2019 проти ОСОБА_5 , що підозрюється у вчиненні діяння, передбаченого статтею 130 параграф 1 Кримінального кодексу Республіки Польща.
Встановлено, що ОСОБА_6 здійснював за дорученням встановлених співробітників російської розвідки, для реалізації політичних цілей Російською Федерації, фінансовані ними завдання, що полягали в пропагандистських, дезінформувальних діях, політичних провокаціях, побудові російських зон впливу з метою послаблення позиції Республіки Польща в Європейському Союзі та на міжнародній арені, підриву польської закордонної політики у сфері підтримки прозахідних прагнень України, антагонізування відносин між Польщею та Україною. Для надання достовірності своїм діям та приховання справжніх цілей та російської інспірації ОСОБА_6 використав зареєстровану в Брюсселі організацію International Foundation for Better Governance та засновану ним Європейську раду заради демократії та прав людини (European Council on Democracy and Human Rights, ECDHR).
Однією з ідентифікованих та головних осіб, що доручали ОСОБА_7 реалізацію проросійських проектів є громадянин України - ОСОБА_8 - з 2019 року депутат українського парламенту від партії «Опозиційна платформа - За життя». ОСОБА_8 перебуває в шлюбі з громадянкою України ОСОБА_9 (у відкритих джерелах зветься ОСОБА_10 ) - яка, окрім зв'язків з телеканалами ЗІК та News One, є також представницею International Foundation for Better Governance.
В зв'язку з цим компетентний орган Республіки Польща звернувся в рамках міжнародної правової допомоги з проханням вчинити процесуальну дію для потреб кримінального провадження за номером PK V WZ Ds 47.2019.
Встановлено, що ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , де може здійснювати зберігання речей і документів, в яких міститься інформація, що має значення для розслідування у кримінальній справі PK V WZ Ds 47.2019 компетентного органу Республіки Польща.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 303731300 квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , на праві власності належить ОСОБА_12 , ІПН НОМЕР_1 .
З метою виконання запиту про надання міжнародної правової допомоги, в органу досудового розслідування виникла необхідність у проведенні обшуку за адресою: АДРЕСА_1 .
Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, заслухавши пояснення слідчого, який підтримав клопотання, слідчий суддя прийшов до висновку, що клопотання підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ст. 554 ч.1 КПК України отримавши запит про міжнародну правову допомогу від запитуючої сторони, уповноважений (центральний) орган України розглядає його на предмет обґрунтованості і відповідності вимогам законів або міжнародних договорів України.
Відповідно до ч.4 ст. 552 КПК України до запиту про проведення обшуку, огляду місця події, вилучення, арешту чи конфіскації майна або інших процесуальних дій, дозвіл на проведення яких надається судом згідно з цим Кодексом, додається інформація про докази, які обґрунтовують потребу у відповідних заходах.
Згідно ч. 1, 2 ст. 233 КПК України, ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті. Під житлом особи розуміється будь-яке приміщення, яке знаходиться у постійному чи тимчасовому володінні особи, незалежно від його призначення і правового статусу, та пристосоване для постійного або тимчасового проживання в ньому фізичних осіб, а також всі складові частини такого приміщення. Не є житлом приміщення, спеціально призначені для утримання осіб, права яких обмежені за законом. Під іншим володінням особи розуміються транспортний засіб, земельна ділянка, гараж, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
За умовами ч. 2 ст. 234 КПК України, обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться (зареєстрований) орган досудового розслідування як юридична особа.
Порушень вимог ст. 234 КПК України, Глави 20 КПК України - слідчі (розшукові) дії, та Глави 2 КПК України - засади кримінального провадження, у судовому засіданні, слідчим суддею не виявлено.
Крім того, заслухавши слідчого та оцінивши в сукупності доводи клопотання з долученими до нього документами, слідчий суддя вважає, що на даний час слідчим доведено наявність достатніх підстав вважати, що: 1) було вчинено кримінальне правопорушення; 2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; 3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; 4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи; 5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.
Як вбачається з матеріалів клопотання та встановлено слідчим суддею, Головним слідчим управлінням СБ України здійснюється виконання клопотання компетентного органу Республіки Польща в рамках здійснення міжнародної правової допомоги у кримінальній справі PK V WZ Ds 47.2019.
Необхідність надання дозволу на проведення обшуку підтверджується виконанням доручення від 23.06.2022 р., клопотанням компетентного органу Республіки Польща в рамках здійснення міжнародної правової допомоги у кримінальній справі PK V WZ Ds 47.2019, а також іншими матеріалами, доданими до клопотання.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 303731300 квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , на праві власності належить ОСОБА_12 , ІПН НОМЕР_1 .
Відтак, слідчий суддя вважає, що доданими слідчим до клопотання документами, підтверджуються наявність підстав вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення, а відшукувані речі, про які вказано у клопотанні можуть знаходитись за адресою: АДРЕСА_1 , та можуть бути доказами під час судового розгляду, що в своїй сукупності свідчить про наявність підстав для надання дозволу на проведення обшуку.
Слідчий суддя приймає до уваги позицію Європейського суду з прав людини, а саме у справі «Ратушна проти України» (2010 р.) ЄСПЛ зазначив, що для санкціонування проведення обшуку житла чи іншої власності суд має бути переконаний у наявності достатніх підстав вважати, що речі, які розшукуються, можуть бути знайдені там. Коли держави вважають за необхідне вдаватись до таких заходів, як обшук житлових приміщень, з метою отримання доказів факту вчинення правопорушень, суд буде оцінювати, чи були підстави для виправдання таких заходів, відповідними та чи було дотримано принцип пропорційності. Суд також буде вивчати наявність у національному законодавстві ефективних гарантій від зловживань та свавілля та перевіряти, як ці гарантії працюють в окремому випадку, який розглядається. Критерії, які слід брати до уваги в цьому контексті - це спосіб та обставини, за яких було ухвалено постанову про проведення обшуку, інші докази, доступні на той час, а також зміст та обсяг постанови. При цьому особлива увага має приділятись гарантіям, застосованим з метою обмежити розумними рамками вплив цього заходу.
Слідчим суддею, у судовому засіданні, не було встановлено відомостей, які б беззаперечно свідчили, що надання дозволу на обшук становитиме особистий та надмірний тягар, тобто апріорі таке втручання не є свавільним, оскільки отримання дозволу на його проведення здійснено з дотриманням принципу законності та воно є пропорційним до тяжкості вчиненого правопорушення та відповідає справжнім інтересам суспільства.
Відповідно до ч.2 ст. 168 КПК України тимчасове вилучення електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку для вивчення фізичних властивостей, які мають значення для кримінального провадження, здійснюється лише у разі, якщо вони безпосередньо зазначені в ухвалі суду. Забороняється тимчасове вилучення електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку, крім випадків, коли їх надання разом з інформацією, що на них міститься, є необхідною умовою проведення експертного дослідження, або якщо такі об'єкти отримані в результаті вчинення кримінального правопорушення чи є засобом або знаряддям його вчинення, а також якщо доступ до них обмежується їх власником, володільцем або утримувачем чи пов'язаний з подоланням системи логічного захисту.
Відтак, суд вважає за можливе надати дозвіл на вилучення телефонів, носіїв інформації, що залишаються в розпорядженні ОСОБА_13 та ОСОБА_14 ( ОСОБА_15 ), якщо на них містяться дані про зв'язок з ОСОБА_16 .
У зв'язку з зазначеним клопотання підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 234, 235 КПК України, слідчий суддя, -
клопотання слідчого в ОВС 1 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України капітана юстиції ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку в рамках виконання клопотання компетентного органу Республіки Польща про здійснення міжнародної правової допомоги у кримінальній справі PK V WZ Ds 47.2019,- задовольнити частково.
Надати дозвіл на проведення обшуку у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , яка на праві власності належить ОСОБА_12 , ІПН НОМЕР_1 , з метою відшукання та вилучення: телефонів, носіїв інформації, що залишаються в розпорядженні ОСОБА_13 та ОСОБА_14 ( ОСОБА_15 ), якщо на них містяться дані про зв'язок з ОСОБА_16 ; документів, нотатків, записок, які свідчили б про стосунки (зв'язки) між ОСОБА_17 , ОСОБА_10 ( ОСОБА_15 ) і ОСОБА_16 та іншими особами, а зокрема тих, що стосуються доручення ОСОБА_18 здійснення конкретних проектів, виданих настанов, переказу коштів на цю мету, проведених зустрічей, документів щодо передачі ОСОБА_17 коштів іншим громадянам Польщі та Європейського Союзу, а зокрема громадянинові Франції ОСОБА_19 або громадянам Великої Британії Nathan Gill або Bill Etheridge; документації, що стосується отримання ОСОБА_17 , ОСОБА_10 ( ОСОБА_15 ) коштів від громадян Російської Федерації або України, а зокрема ОСОБА_20 або ОСОБА_21 ; документації, що стосується поїздок, закордонних подорожей ОСОБА_5 , ОСОБА_13 та ОСОБА_14 ( ОСОБА_15 ), а зокрема способу та джерел їхнього фінансування; документація, пов'язана з діяльністю організації Європейська рада заради демократії та прав людини (European Council on Democracy and Human Rights, ECDHR) та контактів з цією організацією ОСОБА_13 та ОСОБА_14 ( ОСОБА_15 ); документації щодо організування, діяльності та фінансування фонду під назвою International Foundation for Better Governance (скорочення IFBG) з місцезнаходженням в Брюсселі; документації, що стосується фінансування, організування та діяльності вебпорталу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 »; документація, що стосується контактів ОСОБА_5 , ОСОБА_22 з громадянами Російської Федерації, України, Азербайджану, Німеччини, Бельгії, Великої Британії, Словаччини, Швеції та інших країн, а зокрема тих, в яких був посередником ОСОБА_8 та ОСОБА_23 ( ОСОБА_15 ).
Дана ухвала підлягає виконанню у строк, що не перевищує один місяць з дня її постановлення, тобто до 11.08.2022 року та надає право на проникнення до приміщення лише один раз.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1