Провадження № 3/760/5518/22
Справа № 760/8435/22
15 липня 2022 року м. Київ
Солом'янський районний суд міста Києва в складі:
головуючого - судді Зуєвич Л.Л.,
за участю: секретаря судового засідання - Кушніра Р.С.,
представника Київської митниці Державної митної служби України -
Келеберденка В.В. (довіреність від 21.07.2021),
розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Держмитслужби (далі - Київська митниця) про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 473 Митного кодексу України (далі - МК України),
Обставини, викладені у протоколі митного органу
13.07.2022 до Солом'янського районного суду міста Києва надійшов протокол про порушення митних правил № 1382/10000/22 від 15.06.2022 (а.с. 1-4), за змістом якого вказується наступне:
« 31.01.2022 року в зоні митного контролю на території ДОПП АТ «Укрпошта» (м. Київ, вул. Г.Кірпи, 2) митного поста «УкрПошта» Київської митниці (далі-Митниця), під час проведення митного огляду міжнародного поштового відправлення (далі-МПВ) №СР011575297KZ, яка пересилалась з Казахстану до України на ім'я ОСОБА_2 (36034, м. Полтава), виявлено пігулки з маркуванням «Lipotrin» - 72 шт., «Fatzorb» - 36 шт., «Slim Ultra» - 36 шт., «Сексуальная фигура» - 72 шт., «Malaysian Life Fatloss» - 397 шт., «Ферментаиз» - 90 шт.
Листом Митниці №7.8-28.12/224 від 08.02.2022 року вказані зразки направлено для проведення експертного дослідження до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (СЛЕД Держмитслужби).
Згідно висновку експерта СЛЕД Держмитслужби №1420003203-0070 від 11.02.2022 у складі всіх наданих зразків виявлено Сибутрамін , який, згідно з Переліком наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 р. №770 (із змінами і доповненнями), віднесені до психотропних речовин, обіг яких обмежено (Таблиця II Список №2).
При проведенні досліджень витрачено по 1 капсулі зразків №№1-6.
Капсули в упаковках з маркуванням «Lipotrin» - 71 шт. (11 блістерів по 6 капсул та 1 блістер з 5 капсулами),у 2 металевих коробках, «Fatzorb» - 35 шт. (5 блістерів по 6 капсул та 1 блістер з 5 капсулами) у металеві коробці, «Slim Ultra» - 35 шт. (5 блістерів по 6 капсул та 1 блістер з 5 капсулами), у металевій коробці, «Сексуальная фигура» - 71 шт. (5 блістерів по 12 капсул та 1 блістер з 11 капсулами), «Malaysian Life Fatloss» - 396 шт. (37 блістерів по 10 капсул, 2 блістер по 9 капсул та 1 блістер з 8 капсулами), «Ферментаиз» - 89 шт. (8 блістерів по 10 капсул та 1 блістер з 9 капсулами), в опломбованому пакеті (пломба «СЛЕД ДФС 02»).
На адресу Головного управління Служби безпеки України у м. Київ та Київської області направлено повідомлення про кримінальне правопорушення від 29.04.2022 №96, за ознаками ст.305 Кримінального кодексу України.
Відповідно до ст.18 Всесвітньої поштової конвенції (Доха, 2012) до пересилання забороняється в усіх категоріях відправлень предметів ввезення або обіг яких заборонено в країні призначення та предметів, що за своїм характером чи упакуванням можуть становити небезпеку для поштових працівників або населення.
Товари та інші предмети, які заборонені до переміщення (пересилання) через митний кордон згідно із законодавством або є предметами контрабанди чи порушення митних правил, вилучаються підрозділом митного органу в установленому порядку.
Відповідно до Закону України від 15 лютого 1995 року N60/95-BP «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» встановлено:
ст. 13. На території України забороняється обіг аналогів наркотичних засобів і психотропних речовин.
Постановою КМ України від 3 лютого 1997 р. N146 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на право ввезення на територію України, вивезення з території України або транзиту через територію України наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів» встановлено що:
п. 8. Наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, що ввозяться в Україну або вивозяться з України без дозволу, підлягають затриманню відповідними митницями України;
п. 9. Підприємства та фізичні особи, які порушують правила здійснення імпорту та експорту наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, встановлені відповідними актами законодавства та цим Порядком, несуть відповідальність згідно із законодавством України.
Відповідно до ч.1 ст. 37 Постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 N270 «Про затвердження Правил надання послуг поштового зв'язку», у міжнародних поштових відправленнях забороняється пересилати наркотичні засоби, психотропні речовини, їх аналоги і прекурсори, включені ДСКН до переліку наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, що підлягають спеціальному контролю відповідно до законодавства.
Статтею 235 Митного кодексу України встановлено, заборону переміщення (пересилання) в міжнародних поштових відправленнях товарів, відправлених з порушеннями актів Всесвітнього поштового союзу, вимог нормативно-правових актів з питань надання послуг поштового зв'язку та митних правил.
Тобто, у діях відправника міжнародного поштового відправлення №СР011575297KZ - гр. ОСОБА_1 / ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ), вбачаються ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст. 473 Митного кодексу України, а саме пересилання у міжнародних відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання».
З матеріалів справи вбачається, що вартість предметів правопорушення складає 6 грн.(умовно).
При цьому, безпосередні предмети правопорушення в порядку ст. 511 МК України вилучено і зберігаються на складі Київської митниці, за адресою: м. Київ, бул. Вацлава Гавела, 8-А (а.с. 5). При проведенні досліджень витрачено 1 капсулу зразка (висновок СЛЕД Держмитслужби №1420003203-0026).
Щодо явки учасників провадження в судове засідання
Особа, про притягнення якої до адміністративної відповідальності за порушення митних правил поставлено питання - громадянка ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, про час та місце розгляду справи повідомлялась відповідальною особою Київської митниці (а.с. 19).
Крім того, про дату час та місце судового розгляду суд повідомляв громадянку ОСОБА_1 через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України.
Будь-яких заяв та клопотань від особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, станом на момент розгляду справи не надійшло. Про причини неявки суд не повідомлено.
Згідно з ч. 4 ст. 526 МК України, справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.
Приписами ст. 525 МК України встановлено, що справа про порушення митних правил розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання посадовою особою митного органу або судом (суддею) матеріалів, необхідних для вирішення справи.
Тобто, законодавством встановлено строки здійснення провадження у справах про притягнення до відповідальності з метою забезпечення учасникам процесу визначеності у часі, протягом якого суд розгляне справу. Водночас протягом такого строку особу наділено процесуальними правами та обов'язками, що дає їй можливість, в тому числі з використанням адміністративного ресурсу (повноважень суду щодо витребування доказів, допиту свідків тощо), представити суду доводи на захист своєї правової позиції. Добросовісна участь особи у процесі вирішення її справи полягає в активній участі у розгляді її справи і недопущенні зловживань наданими їй правами.
Дотримання балансу між інтересами всіх сторін при розгляді справи покладено на суд, який, вирішуючи питання про права та обов'язки сторін, також зобов'язаний дотримуватися встановлених законодавством правил та строків розгляду справи.
За наведених обставин, з метою дотримання розумних строків розгляду справи та враховуючи, що особа, яка притягається до відповідальності, про час та місце розгляду справи повідомлялась, що підтверджується матеріалами справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за участі представника Київської митниці, який проти такого розгляду у судовому засіданні 15.07.2022 не заперечував.
Представник митного органу в судовому засіданні підтримав позицію Київської митниці щодо притягнення громадянки ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 473 МК України, посилаючись на наявність в матеріалах справи достатніх доказів, які свідчать про порушення ним митних правил.
Мотиви суду
Розглянувши матеріали, надані Київською митницею, заслухавши пояснення її представника, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Статтею 458 МК України визначено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає у разі, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
Згідно з ст. 487 МК України, провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) адміністративним правопорушення визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За приписами ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Згідно з приписами ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 489 МК України передбачено, що посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, відповідно до вимог ст. ст. 252, 280 КУпАП.
За змістом ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП при розгляді адміністративної справи органом (посадовою особою) повинно бути вжито всіх необхідних заходів для повного, всебічного і об'єктивного дослідження доказів та з'ясовано: чи було вчинено правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Підпунктом 3 та ч. 1 ст. 196 МК України встановлено, товари що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України, крім випадків, передбачених цим Кодексом не можуть бути пропущені через митний кордон України.
Правила переміщення (пересилання) міжнародних поштових та експрес-відправлень через митний кордон України визначено ст.ст. 233-237 МК України.
Пунктом 2 частини 1 статті 235 Митного кодексу України встановлено, що забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових відправленнях товарів, відправлених з порушенням митних правил.
Крім того, зазначені правовідносини врегульовано Всесвітньою поштовою конвенцією (Доха, 2012), яка в силу положень ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 235 МК України, забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях:
- товарів, заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території (п. 1.1).
Згідно з ч. 2 ст. 235 МК України, забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання відповідно до актів Всесвітнього поштового союзу, а також товарів, відправлених з порушенням вимог нормативно-правових актів з питань надання послуг поштового зв'язку.
Відповідно до Актів Всесвітньої поштової конвенції (Доха, 2012) міжнародні поштові відправлення - упаковані та оформлені відповідно до вимог актів Всесвітнього поштового союзу та Правил надання послуг поштового зв'язку листи, поштові картки, бандеролі, спеціальні мішки з позначкою "М", дрібні пакети, відправлення з оголошеною цінністю, поштові посилки, згруповані поштові відправлення з позначкою "Консигнація", відправлення міжнародної прискореної пошти "EMS", які приймаються для пересилання за межі України, доставляються в Україну або переміщуються через територію України транзитом операторами поштового зв'язку.
За змістом ст. 18 Всесвітньої поштової конвенції (Доха, 2012) до пересилання забороняється в усіх категоріях відправлень предметів ввезення або обіг яких заборонено в країні призначення та предметів, що за своїм характером чи упакуванням можуть становити небезпеку для поштових працівників або населення.
Товари та інші предмети, які заборонені до переміщення (пересилання) через митний кордон згідно із законодавством або є предметами контрабанди чи порушення митних правил, вилучаються підрозділом митного органу в установленому порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 18 Всесвітньої поштової конвенції (учиненої в м. Доха 11 жовтня 2012 року), унесення зазначених нижче предметів забороняється в усіх категоріях відправлень (п.2.1.):
- наркотиків і психотропних речовин, визначених Міжнародним комітетом з контролю за наркотиками, або інших незаконних речовин, заборонених у країні призначення (п.2.1.1.);
- інших предметів, увезення чи обіг яких заборонено в країні призначення (п. 2.1.4.);
- предметів, що за своїм характером чи упакуванням можуть становити небезпеку для поштових працівників або населення (п. 2.1.5.).
Відповідно до ст. 1 Закону України від 15.02.1995 № 60/95-ВР «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» (із змінами та доповненнями), речовини природні чи синтетичні, препарати, рослини, включені до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, є наркотичними засобами.
За змістом ст. 2 Закону України від 15.02.1995 № 60/95-ВР «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» (із змінами та доповненнями), наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори з урахуванням доцільності їх використання у медичній практиці та залежно від ступеня їх небезпечності для здоров'я людини і застосовуваних заходів контролю за їх обігом включаються до відповідно пронумерованих списків таблиць Переліку.
Згідно з ст. 24 Закону України від 15.02.1995 № 60/95-ВР «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори», партія наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, що ввозиться на територію України чи вивозиться з території України без відповідного дозволу на ввезення, вивезення наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, підлягає затриманню та конфіскації в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. 26 Закону України від 15.02.1995 № 60/95-ВР «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори», пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у поштових (у тому числі міжнародних) відправленнях забороняється.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.09 № 270 «Про затвердження правил надання послуг поштового зв'язку», у міжнародних поштових відправленнях забороняється пересилати наркотичні засоби, психотропні речовини, їх аналоги і прекурсори, включені ДСКН до переліку наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, що підлягають спеціальному контролю відповідно до законодавства.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.1997 № 146 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на право ввезення на територію України, вивезення з території України або транзиту через територію України наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів» встановлено:
- п. 8. Наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, що ввозяться в Україну або вивозяться з України без дозволу, підлягають затриманню відповідними митницями України;
- п. 9. Підприємства та фізичні особи, які порушують правила здійснення імпорту та експорту наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, встановлені відповідними актами законодавства та цим Порядком, несуть відповідальність згідно із законодавством України.
Як свідчать матеріали справи, 31.01.2022 в зоні митного контролю на території ДОПП АТ «Укрпошта» митного поста «УкрПошта» Київської митниці, під час проведення митного огляду міжнародного поштового відправлення № СР011575297KZ, яка пересилалась з Казахстану до України на ім'я ОСОБА_2 (36034, м. Полтава), виявлено пігулки з маркуванням «Lipotrin» - 72 шт., «Fatzorb» - 36 шт., «Slim Ultra» - 36 шт., «Сексуальная фигура» - 72 шт., «Malaysian Life Fatloss» - 397 шт., «Ферментаиз» - 90 шт.
Згідно висновку експерта СЛЕД Держмитслужби №1420003203-0070 від 11.02.2022 у складі всіх наданих зразків виявлено Сибутрамін , який, згідно з Переліком наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 р. №770 (із змінами і доповненнями), віднесені до психотропних речовин, обіг яких обмежено (Таблиця II Список №2).
Отже, у діях відправника міжнародного поштового відправлення № СР011575297KZ, громадянки ОСОБА_1 , вбачаються ознаки порушення митних правил, відповідальність, за які передбачено ст. 473 Митного кодексу України, а саме пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання.
Стаття 473 МК України передбачає відповідальність особи за вчинення дій, спрямованих на пересилання через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання актами Всесвітнього поштового союзу, що тягне за собою конфіскацію цих товарів.
З огляду на викладене, відправника міжнародного поштового відправлення № СР011575297KZ - громадянку ОСОБА_1 , слід визнати винною у порушенні митних правил за ст. 473 МК України та піддати адміністративному стягненню у виді конфіскації безпосереднього предмету порушення митних правил.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та ЗУ «Про судовий збір» з громадянки ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 496,20 грн.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 235, 236, 257, 458, 459, 473, 526-529 МК України, ст.ст. 40-1, 283, 284, 294 КУпАП, суд
Визнати винною громадянку ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 473 Митного кодексу України.
Накласти на відправника міжнародного поштового відправлення № СР011575297KZ - громадянку ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) адміністративне стягнення у вигляді конфіскації предметів, що заборонені до пересилання у міжнародних поштових відправленнях, а саме:
- психотропна речовина сибутрамін, у складі капсул в блістерах з маркуванням «Lipotrin» - 71 шт. (11 блістерів по 6 капсул та 1 блістер з 5 капсулами), у 2 металевих коробках,
- психотропна речовина сибутрамін, у складі капсул в блістерах з маркуванням «Fatzorb» - 35 шт. (5 блістерів по 6 капсул та 1 блістер з 5 капсулами) у металевій коробці,
- психотропна речовина сибутрамін, у складі капсул в блістерах з маркуванням «Slim Ultra» - 35 шт. (5 блістерів по 6 капсул та 1 блістер з 5 капсулами), у металевій коробці,
- психотропна речовина сибутрамін, у складі капсул в блістерах з маркуванням «Сексуальная фигура» - 71 шт. (5 блістерів по 12 капсул та 1 блістер з 11 капсулами),
- психотропна речовина сибутрамін, у складі капсул в блістерах з маркуванням «Malaysian Life Fatloss» - 396 шт. (37 блістерів по 10 капсул, 2 блістери по 9 капсул та 1 блістер з 8 капсулами),
- психотропна речовина сибутрамін, у складі капсул в блістерах з маркуванням «Ферментаиз» - 89 шт. (8 блістерів по 10 капсул та 1 блістер з 9 капсулами).
Стягнути з громадянки ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) на користь держави судовий збір у розмірі 496,20 грн (чотириста дев'яносто шість гривень двадцять копійок) на наступні реквізити:
отримувач коштів: рахунок UA908999980313111256000026001, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, код класифікації доходів бюджету: 22030106, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106.
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Л. Л. Зуєвич