СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
ун. № 759/7425/22
пр. № 2-о/759/769/22
05 липня 2022 року м.Київ
Святошинський районний суд м. Києва
під головуванням судді Сенька М.Ф.,
за участю секретаря судового засідання Щербини А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту народження, заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Святошинський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві,
встановив:
ОСОБА_1 через свого представника - адвоката Ляшенка В.І. звернувся до суду з заявою про встановлення факту народження свого онука ОСОБА_4 .
Заява обґрунтована тим, що ОСОБА_3 народила дитину - сина ОСОБА_4 . Отримати свідоцтво про народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України. Встановлення факту народження дитини необхідно для отримання свідоцтва про народження та відповідної реєстрації у встановленому законом порядку.
Заявник та його представник в судове засідання не з'явився, просили слухати справу в їх відсутність.
Представник Святошинської районної у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві в судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлений належним чином.
Заінтересовані особи ОСОБА_2 , ОСОБА_3 в судове засідання не з'явились.
Судом становлено таке.
Згідно свідоцтва про народження НОМЕР_1 від 06.04.2019 року ОСОБА_3 є матір'ю новонародженої дитини ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Сімферополь, Україна.
Отримати свідоцтво про народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки, факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України.
Встановлення факту народження дитини необхідно для отримання свідоцтва про народження та відповідної реєстрації у встановленому законом порядку.
Статтею 7 Закону України «Про громадянство України» передбачено, що особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.
Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Статтею 317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Згідно із ст. 18 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Враховуючи викладене, а також приймаючи до уваги те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати заявником свідоцтво про народження дитини, виданого державним органом України. Суд приходить до висновку про обґрунтованість та законність заяви, в зв'язку з чим, заява підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 13, 18, 258, 263, 265, 315, 317, 319, 354 ЦПК України, ст. 144 СК України, Закону України «Про громадянство України», Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»,
постановив:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Сімферополі Автономної Республіки Крим, Україна у батьків:
матері - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянки України;
батька - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянина України.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення.
Головуючий Сенько М.Ф.