Рішення від 18.07.2022 по справі 200/779/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2022 року Справа№200/779/22

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання протиправним та скасування рішення від 23.01.2021 року про внесення змін до поновленого запису цивільного стану про шлюб № 10 від 23.12.2020 року, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (далі - відповідач). Просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 23.01.2021 року у формі Висновку про відмову про внесення змін до поновленого актового запису цивільного стану про шлюб № 10 від 23.12.2020 року; 2) зобов'язати Краматорський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) внести зміни до поновленого актового запису про шлюб № 10 від 23.12.2020 року, складеного Краматорським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), змінивши: прізвище нареченого до та після державної реєстрації шлюбу з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 », а також прізвище нареченої після державної реєстрації шлюбу з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 » та видати нове свідоцтво про шлюб.

В обґрунтування позову зазначено, що 23 січня 2021 року відповідач відмовив ОСОБА_1 у внесенні змін до поновленого актового запису цивільного стану про шлюб № 10 від 23.12.2020 року, складеного Краматорським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) виправити прізвище чоловіка до та після реєстрації шлюбу з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 », та прізвище дружини до та після реєстрації шлюбу з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 », оскільки актовий запис по шлюб № 25 від 26.11.2002 року по виконкому Золотополенської сільської ради Кіровського району Автономної Республіки Крим складено українською мовою, де прізвище нареченого до та після реєстрації шлюбу - « ОСОБА_2 », відповідно прізвище нареченої після реєстрації шлюбу - « ОСОБА_2 ». Згідно відомостей Державного реєстру актів цивільного стану громадян нареченим при реєстрації шлюбу був наданий паспорт громадянина України, НОМЕР_1 , виданий Нахимовським РВ УМВС України у м. Севастополі від 06.10.2001 року на прізвище « ОСОБА_2 ».

Отже, позивач не згідна з даними діями відповідача, у зв'язку із чим звернувся із даним позовом до суду.

18 січня 2022 року відкрито провадження по справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження.

Представник відповідача, був належним чином повідомлений про розгляду справи судом, про що свідчить поштове повідомлення, свої правом не скористався та не надав суду відзив на позовну заяву.

У відповідності до частини 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

У зв'язку з чим суд приходить висновку про необхідність вирішення спору за наявними матеріалами справи.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , громадянин України, що підтверджується паспортом НОМЕР_3 .

26 листопада 2001 року ОСОБА_1 уклала шлюб з ОСОБА_4 , який був зареєстрований у виконавчому комітеті Золотополенської сільської ради Кіровського району Автономної Республіки Крим, Україна, актовий запис № 24.

В 16 серпня 2019 року за запитом позивача, відповідач їй повторно видав свідоцтво про шлюб, Серія НОМЕР_4 , в якому було зазначено прізвище чоловіка - « ОСОБА_2 », прізвище дружини « ОСОБА_2 » та номер актового записку - 25.

17 червня 2020 року ОСОБА_1 звернулась до Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) із заявою про внесення змін до актового запису про шлюб, оскільки прізвище нареченої в актовому записі про шлюб до та після реєстрації шлюбу не відповідає даним паспорта, а саме: внести виправлення в частині прізвища дружини до та після реєстрації шлюбу з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 », та прізвища чоловіка до та після реєстрації шлюбу « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 ».

25 червня 2022 року відповідач надав роз'яснення, із якого вбачається що актовий запис про шлюб № 25 від 26.11.2002 року по виконкому Золотополенської сільської ради Кіровського району Автономної Республіки Крим складено українською мовою, де прізвище нареченого до та після реєстрації шлюбу - « ОСОБА_2 », відповідно прізвище нареченої після реєстрації шлюбу - « ОСОБА_2 ». Згідно відомостей Державного реєстру актів цивільного стану громадян нареченим при реєстрації шлюбу був наданий паспорт громадянина України, НОМЕР_1 , виданий Нахимовським РВ УМВС України у м. Севастополі від 06.10.2001 року на прізвище « ОСОБА_5 ». Актовий запис про шлюб внесено до Реєстру 20.05.2013 року. Позивачу було рекомендовано звернутись до відділу ДРАЦС у двох з питання подачі заяв про внесення змін до поновленого актового запису про шлюб, а саме виправлення прізвища нареченого до та після реєстрації шлюбу « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 », прізвища нареченої після реєстрації шлюбу « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 ».

Проте, як зазначає позивач у своєму позові, вона на даний час відносини з чоловіком не підтримує та спілкується. Крім того, їй не відомо його місцезнаходження.

В листопаді 2020 року ОСОБА_1 звернулась до Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) із заявою про поновлення актового запису про шлюб.

Відповідачем актовий запис про шлюб було поновлено та видано свідоцтво, Серії НОМЕР_5 , актовий запис № 10 від 23.12.2020 року. У поновленому актовому записі про шлюб № 10 від 23.12.2020 року прізвище нареченого до та після реєстрації шлюбу - « ОСОБА_2 » та прізвище нареченої після реєстрації шлюбу - « ОСОБА_2 ».

12 січня 2021 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про внесення змін до поновленого актового запису про шлюб № 10 від 23.12.2020 року.

23 січня 2021 року відповідач відмовив позивачу у внесенні змін до поновленого актового запису цивільного стану про шлюб № 10 від 23.12.2020 року, складеного Краматорським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) виправити прізвище чоловіка до та після реєстрації шлюбу з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 », та прізвище дружини до та після реєстрації шлюбу з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 ».

Із вищевказаної відповіді вбачається, що аналіз документів, наданих позивачем свідчить про те, що первинний актовий запис про шлюб № 25 від 26.11.2001 року складено виконавчим комітетом Золотополенської сільської ради Кіровського району Автономної республіки Крим українською мовою, де прізвище нареченого до та після реєстрації шлюбу - « ОСОБА_2 », нареченою після реєстрації шлюбу обрано прізвище чоловіка - « ОСОБА_2 ». Згідно поновленого актового запису про шлюб № 10 від 23.12.2001 року, складеного Краматорським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) вбачається, що при реєстрації шлюбу нареченим був наданий паспорт громадянина України НОМЕР_1 , виданий Нахимовським РВ УМВС в м. Севастополі від 06.10.2001 року на прізвище « ОСОБА_2 ». Отже, підтвердити щодо при складанні актового запису про шлюб була припущена помилка у написанні прізвища нареченого до та після реєстрації шлюбу « ОСОБА_2 » замість « ОСОБА_3 » та прізвища нареченої після реєстрації шлюбу « ОСОБА_2 » замість « ОСОБА_3 » немає правових підстав. Отже, позивачу було вказано, що посадові особи відповідача вважають неможливим внести зміни до поновленого актового запису про шлюб через відсутність стверджувальних документів та відсутність згоди чоловіка на внесення змін до актового запису про шлюб.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.

За приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану та відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, регулює Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» №2398-VI від 01.07.2010 року (далі - Закон № 2398-VI).

За визначенням, наведеному у статті 2 вказаного Закону, актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.

Частиною 1 статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Частинами 1-3 статті 9 цього Закону визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках. Інформація, що міститься в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Відповідно до частини 1 статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5 затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання.

Згідно з пунктом 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Процедура внесення змін до актових записів цивільного стану закріплена розділом другим Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання.

Частиною 3 та 4 статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до пункту 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 року № 96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Пунктом 1.5 Правил визначено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на яких заявники за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у них, проставляють власні підписи.

Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника).

Пунктом 1.7 Правил встановлено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.

Відповідно до пунктів 2.6, 2.7, 2.18 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Якщо актовий запис цивільного стану, до якого потрібно внести зміни, зберігається в архіві іншого відділу державної реєстрації актів цивільного стану України, то відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, надсилає відповідний запит щодо підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану, яке в подальшому додається до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян у відповідній справі.

Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану.

Як вбачається з матеріалів справи, паспорт Серії НОМЕР_3 має на 10 сторінці відмітку - найменування органу реєстрації актів цивільного стану - Золотополенська с/р Кіровського району АР Крим від 26.11.2001 року № 24, зареєстровано шлюб з ОСОБА_4 1975 року народження.

Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_6 , Серія НОМЕР_6 , видане відділом реєстрації актів цивільного стану Нахімівського районного управління юстиції м. Севастополя від 02.11.2004 року, актовий запис № 691 та свідоцтва про народження ОСОБА_7 , Серія НОМЕР_7 , видане відділом реєстрації актів цивільного стану Нахімовського районного управління юстиції м. Севастополя від 02.11.2004 року, актовий запис № 692 інформація про батька зазначена відповідно до актового запису про шлюб, де в графі «батько» написано - « ОСОБА_3 », в графі «мати» написано - « ОСОБА_3 ».

Згідно повних витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , виданих Краматорським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області від 14 лютого 2019 року. Підстава запису відомостей про батька: Запис акта про укладення шлюбу № 24 від 26.11.2001 року, складений відділом реєстрації актів цивільного стану Кіровського районного управління юстиції АРК. Відомості заявника: ОСОБА_4 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , виданий Нахімовським РВ УМВС України в м. Севастополі 06.10.2001 року.

Отже, правильність написання прізвищ написання чоловіка та дружини підтверджується: паспортом Серії НОМЕР_3 , виданим Краматорським МВ ГУ ДМС України в Донецькій області від 12.04.2013 року, РНОКПП ОСОБА_1 , свідоцтвом про народження Серія НОМЕР_6 від 02.11.2004 року № 691, свідоцтвом про народження Серія НОМЕР_7 від 02.11.2004 року № 692, повними витягами з ДРАЦС громадян щодо актового запису про народження від 14.02.2019 року № 00022117780 та від 14.02.2019 року № 00022117691, свідоцтвом про право власності на квартиру від 16.11.2009 року та витягом про державну реєстрацію прав від 26.12.2001 року.

Тобто позивачем були надані документи, які можуть слугувати підставою для внесення змін до поновленого актового запису про шлюб № 10 від 23.12.2020 року, складеного Краматорським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків).

Таким чином, при розгляді даної справи встановлено, що в поновленому актовому записі про шлюб № 10 від 23.12.2020 року допущено помилку.

Згідно підпункту 2.13.2 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.

Відповідно до підпункту 2.16.7. Правил на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Згідно пункту 2.22. Правил, після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається або надсилається для вручення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його проживання свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану. На свідоцтві проставляється штамп «Повторно». Свідоцтво про державну реєстрацію, подане заявником для внесення змін, анулюється та знищується у встановленому порядку.

Згідно роз'яснень, що містяться в пункті 9 постанови Пленуму Верховного Суду України № 12 від 07.07.1995 року «Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану» в порядку встановлення неправильності записів у актах громадянського стану до цих актів вносяться зміни щодо прізвища, імені, по батькові, коли були допущені помилки під час реєстрації акта або коли органами реєстрації актів громадянського стану відмовлено у зміні запису, який провадився відповідно до положень про порядок зміни записів актів громадянського стану (наприклад, при зміні прізвища, імені, по - батькові, місця і дати народження).

У пункті 11 вказаної постанови зазначено, що суд постановляє рішення про неправильність запису в акті громадянського стану, саме в тій частині цього запису, в якій встановлено неправильність, а не запису всього акта громадянського стану. Рішення суду, яким встановлено неправильність запису в акті громадянського стану є підставою для виправлення такого запису органами реєстрації актів громадянського стану, у резолютивній частині рішення повинно бути зазначено, який запис є неправильним, яким органом реєстрації актів громадянського стану і щодо яких осіб він складений, номер і дата запису та які виправлення, зміни чи доповнення слід до них внести.

Таким чином встановленні неправильності в поновленому актовому записі про шлюб № 10 від 23.12.2020 року породжує для позивача юридичні наслідки, а оскільки чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану, то позивач у зв'язку з цим не має іншої можливості виправити допущену у ньому помилку, усунення якої можливо лише у судовому порядку шляхом встановлення неправильності в поновленому актовому записі про шлюб № 10 від 23.12.2020 року

Слід зазначити, що частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Закон України «Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Відповідно до статей 1 та 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Так, згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10.02.2010 року, заява № 4909/04, відповідно до пункту 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994 року, серія A, № 303-A, пункт 29).

Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Отже, позивач довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому позов підлягає до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 992,40 грн. (квитанція № Е6К4-8846-ХЕ09-17КС від 09.01.2022 року).

Отже, вказана сума підлягає стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.

Щодо строків розгляду справи.

Відповідно до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», згідно якого у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» президент України В. Зеленський постановив ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України № 133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Вищезазначений Указ Президента України затверджено Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 15 березня 2022 року № 2119-IX.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 21 квітня 2022 року № 2212-IX, затверджено Указ Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-ІХ), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Враховуючи викладене, станом на 18 липня 2022 року в Україні продовжує діяти воєнний стан.

Відповідно до ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року № 9, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю - рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.

Донецький окружний адміністративний суд розташований в м. Слов'янськ Донецької області.

У зв'язку з активізацією проведення бойових дій на території Донецької області та прилеглих областей, системних ракетних обстрілів населених пунктів області, у тому числі м. Слов'янськ, які здійснюються державою-агресором та створюють суттєву загрозу життю та здоров'ю людей, керівництво Донецької обласної державної адміністрації через засоби масової інформації закликало мешканців області евакуюватись до більш безпечних регіонів України.

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання організації роботи державних службовців та працівників державних органів у період воєнного стану» від 12 квітня 2022 року № 440 відповідно до статті 60-2 Кодексу законів про працю України, статті 12-1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та статті 17 Закону України «Про державну службу» Кабінет Міністрів України, встановлено, що у період воєнного стану для державних службовців та працівників державного органу, які перебувають на території України, за рішенням керівника державної служби в державному органі може запроваджуватися дистанційна робота у разі наявності організаційних і технічних можливостей для виконання їх посадових обов'язків.

Згідно п. 4 опублікованих 02.03.2022 року Радою суддів України Рекомендацій щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано усіх доступних працівників, по можливості, перевести на дистанційну роботу.

В таких умовах керівництвом Донецького окружного адміністративного суду задля збереження життя та здоров'я працівників та відвідувачів суду прийнято рішення про подальшу організацію роботи установи в дистанційному режимі.

З огляду на викладене, рішення ухвалено 8 липня 2022 року.

Керуючись ст. ст. 2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 139, 118, 159-165, 199, 205, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (місцезнаходження: 84301, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Паркова, 10, код ЄДРПОУ 24450860) про визнання протиправним та скасування рішення від 23.01.2021 року про внесення змін до поновленого запису цивільного стану про шлюб № 10 від 23.12.2020 року - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (місцезнаходження: 84301, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Паркова, 10, код ЄДРПОУ 24450860) від 23.01.2021 року у формі Висновку про відмову про внесення змін до поновленого актового запису цивільного стану про шлюб № 10 від 23.12.2020 року.

Зобов'язати Краматорський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (місцезнаходження: 84301, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Паркова, 10, код ЄДРПОУ 24450860) внести зміни до поновленого актового запису про шлюб № 10 від 23.12.2020 року, складеного Краматорським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), змінивши: прізвище нареченого до та після державної реєстрації шлюбу з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 », а також прізвище нареченої після державної реєстрації шлюбу з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 » та видати нове свідоцтво про шлюб.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (місцезнаходження: 84301, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Паркова, 10, код ЄДРПОУ 24450860) судові витрати у розмірі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн. 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя І.М. Тарасенко