Рішення від 18.07.2022 по справі 200/18629/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2022 року Справа№200/18629/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича розглянувши в порядку загального позовного провадження (письмове провадження) адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3) - відповідач 1,

та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. Січеславська Набережна, буд. 17) - відповідач 2

про визнання протиправними дій та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за роботу за Списком №1 відповідно до п. 2 ч. 1 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 07.04.2021 року;

- визнати частково протиправним та скасувати розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 12.08.2021 р. в частині дати призначення пенсії з 06.08.2021року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити позивачу призначення, перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за роботу за Списком №1 відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з моменту набуття права на призначення пенсії, тобто з 07.04.2021 року з урахуванням фактично виплачених сум.

Ухвалою суду від 20 грудня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Станом на 21 лютого 2022 року відповідачами відзивів та пояснень щодо позовних вимог до суду не було надано.

Ухвалою від 21 лютого 2022 року суд ухвалив подальший розгляд справи №200/18629/21 здійснювати за правилами загального позовного провадження з проведенням підготовчого судового засідання 14 березня 2022 року. Крім того, суд витребував у відповідачів письмові пояснення по суті спору або надати відзив на адміністративний позов з доказами на його обґрунтування.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року N 2102-IX, затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", згідно якого у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Президент України В. Зеленський постановив ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України №133/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Вищезазначений Указ Президента України затверджено Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15 березня 2022 року № 2119-IX.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 21 квітня 2022 року N 2212-IX, затверджено Указ Президента України від 18 квітня 2022 року N 259/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", яким на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року №133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року №2119-ІХ), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України № 341/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" № 2263-IX від 22.05.2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

20 травня 22 року від відповідача 2 до суду засобами електронного зв'язку надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач 2 просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

21 червня 2022 року ухвалою суду закрито підготовче провадження в адміністративній справі № 200/18629/21 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії та призначено справу до судового розгляду по суті у порядку письмового провадження.

13 липня 2022 року від відповідача 1 до суду засобами електронного зв'язку надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач 1 просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали адміністративної справи суд дійшов висновку про їх достатність для вирішення адміністративного спору.

Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .

Відповідач 1 - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань за кодом ЄДРПОУ 13486010, адреса зареєстрованого місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, організаційно-правова форма - орган державної влади.

Відповідач 2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань за кодом ЄДРПОУ 21910427, адреса зареєстрованого місцезнаходження: 49094, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, організаційно-правова форма - орган державної влади.

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначив, що 07.04.2021 року досяг 50 річного віку та набув право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за роботу за Списком №1 відповідно до п. 2 ч. 1 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

06.05.2021 року позивачем була надана до Маріупольського об'єднаного управління ПФУ заява на автоматичне призначення пенсії за віком на пільгових умовах за роботу за Списком №1 відповідно до п. 2 ч. 1 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Разом з заявою були надані документи позивача: трудова книжка, паспорт, РНОКПП, пільгові довідки.

Заяву на автоматичне призначення пенсії за віком на пільгових умовах за роботу за Списком №1 за принципом екстериторіальності було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

24.09.2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про надіслання поштою мотивованого рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії на заяву від 06.05.2021 року про автоматичне призначення пенсії за віком.

З листа від 20.10.2021 року позивач дізнався, що йому призначено пенсію з 06.08.2021 року, а з 07.04.2021 року відмовлено у призначені пенсії за віком, у зв'язку з тим, що 06.05.2021 позивачем була надана заява на автопризначення пенсії за віком.

Позивачу також було роз'яснено, що автопризначення пенсій - це призначення пенсій за віком на загальних умовах у відповідності до ст. 26 Закону України від 09.07.2003 №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто розглядаються відцифровані документи про трудовий стаж, відповідно, здійснюється розрахунок стажу та визначається право на призначення пенсії за віком на загальних умовах відповідно до ст. 26 Закону №1058 по досягненню 60 років. Якщо право на призначення пенсії у заявника визначено, то документи передаються на подальше опрацювання до відділу призначення та виплати пенсій управління. Якщо ні, то надсилається електронне повідомлення. Рішення про відмову в призначенні пенсії за такими заявами не виноситься. За результатом розгляду наданих позивачем документів встановлено, що право на призначення пенсії відповідно до ст. 26 Закону №1058 у позивача відсутнє, так як він не досяг пенсійного віку, тому документи не передавались на подальше опрацювання до відділу призначення та виплати пенсій управління.

Також позивача повідомлено, що 06.08.2021 він особисто звернувся з заявою № 7372 до відділу обслуговування громадян №17 (сервісного центру) про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за роботу за Списком №1 у відповідності до п.2 ч. 1 ст. 114 Закону № 1058.

Розпорядженням від 12.08.2021 позивачу призначено пенсію за віком обчислену з урахуванням загального стажу 31 рік 08 місяців 05 днів, в тому числі пільговий стаж за Списком №1 становить 11 років, та заробітної плати за період з 01.07.2000 по 30.06.2021.

Позивача повідомлено, що дату призначення пенсії за віком визначено у відповідності до ст. 45 Закону №1058 (з дати подання заяви), законні підстави для призначення пенсії з 07.04.2021 відсутні.

Селидовським об'єднаним управлінням ПФУ позивачу з 06.08.2021 року була призначена пенсія за віком на пільгових умовах за роботу за Списком №1 відповідно до п. 2 ч. 1 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Селидовське об'єднане управлінням ПФУ знаходиться у стадії припинення.

09 жовтня 2020 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №925 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» якою реорганізовані деякі територіальні органи Пенсійного фонду України в Донецькій області шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, зокрема, Селидовське об'єднане управлінням ПФУ.

Позивач зазначає, що спірними є питання, що відповідачем відмовлено у призначені пенсії за віком на пільгових умовах за роботу за Списком №1 відповідно до п. 2 ч. 1 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 07.04.2021 р. з дати досягнення права на призначення пенсії.

Позивач вважає, що дії відповідачів щодо відмови у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за роботу за Списком №1 відповідно до п. 2 ч. 1 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ні з дня набуття цього права з 07.04.2021 року, а пізніше з 06.08.2021 року є протиправними, оскільки ч. 3. ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії.

Позивач вважає, що відповідач 2 всупереч ч. 3. ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не скористався своїм правом та переклав обов'язок надання додаткових документів на позивача та не дотримався строків на їх отримання, внаслідок чого відмовив йому в призначенні пенсії з 07.04.2021 р.

Відповідач 1 проти задоволення адміністративного позову заперечує та зазначає, що 06.08.2021 ОСОБА_1 особисто звернувся з заявою № 7372 до відділу обслуговування громадян №17 (сервісного центру) відповідача 1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за роботу за Списком №1 у відповідності до п.2 ч. 1 ст. 114 Закону № 1058.

Розпорядженням від 12.08.2021 позивачу призначено пенсію за віком обчислену з урахуванням загального стажу 31 рік 08 місяців 05 днів, в тому числі пільговий стаж за Списком №1 становить 11 років, та заробітної плати за період з 01.07.2000 по 30.06.2021.

Дату призначення пенсії за віком на пільгових умовах визначено у відповідності до ст. 45 Закону №1058 (з дати подання заяви).

Законні підстави для призначення ОСОБА_1 пенсії з 07.04.2021 у відповідача 1 відсутні.

З 01.10.2021 проведено перерахунок пенсії у зв'язку з уточненням показників середньої заробітної плати по народному господарству (місячної).

Відповідач 1 вважає, що пенсію обчислено у відповідності до чинного законодавства за документами, наявними в пенсійній справі, порушень прав позивача в своїх діях не вбачає, просить відмовити в задоволенні адміністративного позову.

Відповідач 2 проти задоволення адміністративного позову заперечує та зазначає, що відповідно до баз даних ПФУ відповідач 2 за екстериторіальним принцом не здійснював відпрацювання документів ОСОБА_1 щодо призначення пенсії на жодному з різних етапів їх розгляду.

Додатково відповідач 2 зазначає, що відповідно до пункту першого частини 1 статті 45 Закону № 1058-ІV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

З огляду на викладене, заявлена вимога позивача згідно пункту 3 позовної заяви щодо призначення, перерахунку та виплати призначеної пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з моменту набуття права на призначення пенсії, тобто з 07.04.2021 з урахуванням фактично виплачених сум не підлягає задоволенню, оскільки пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

24.09.2021 ОСОБА_1 через Веб-портал ПФУ звернувся до Відповідача 2 зі зверненням, в якому просив надіслати рішення щодо призначення або відмови у призначенні пенсії та надати доступ до нього в електронному кабінеті.

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, розглянувши означене вище звернення, листами від 30.09.2021 № 34224-29902/С-01/8- 0400/21 та від 06.10.2021 № 35015-29902/С-01/8-0400/21 повідомило позивача про те, що 06.08.2021 йому було призначено пенсію за віком за Списком № 1. Дані про розрахунок пенсії ОСОБА_1 рекомендовано отримати через електронний кабінет або звернутися до відповідного структурного органу ПФУ за місцем виплати пенсії.

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зазначає, що відповідачем 2 жодним чином не порушені права ОСОБА_2 при реалізації ним права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Дослідивши надані сторонами документи суд встановив наступне.

З наданої позивачем копії заяви, яка облікована за типом «Автоматичне призначення пенсії», яка датована 06.05.2021 року, суд встановив, що вказана заява була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

До вказаної заяви позивачем додано копії паспорту, РНОКПП, трудової книжки, документи про виконання роботи, яка дає право на певний вид пенсій, документи, що підтверджують виконання роботи, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років, довідка про відкритий рахунок в банку, анкета 30 для автопенсії.

Копія заяви позивача від 06.08.2021 року в матеріалах адміністративної справи відсутня.

Згідно ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Отже, обставини щодо виникнення спірних правовідносин, підтверджуються відповідачем 1, не спростовані відповідачем 2, а тому не викликають у суду обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання, що відповідно до ч. 1 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства, є підставою для звільнення від доказування.

Вирішуючи спірні правовідносини суд виходив з наступного.

Згідно ст. 3 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої та другої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Положеннями статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року (далі - Закон №1058-IV), пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до ст. 5 Закону №1058-IV, цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Згідно ч. 1 ст. 9 Закону №1058-IV, відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Умови призначення пенсії за віком визначені ст. 26 Закону №1058-IV, згідно якої особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років.

Статтею 114 Закону №1058-IV, визначені умови для призначення пенсії за віком на пільгових вимогах.

Слід зазначити, що пенсія за віком на пільгових умовах не є окремим видом пенсії, а є пенсією за віком, що передбачає встановлені законом пільги, які полягають в зниженні пенсійного віку за умов наявності у пенсіонера встановленого страхового та спеціального стажу за професією, що пов'язана з важкими умовами праці та впливом шкідливих чинників.

Відтак, згідно п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-IV, на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Таким чином, в контексті приписів даної норми, для осіб, що претендують на призначення пенсії відповідно до цієї норми пенсійним віком є 50 років.

Згідно приписам ч.ч. 1, 2 ст. 44 Закону №1058-IV, призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону №1058-IV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків:

1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку. […]

З системного аналізу вказаних норм, суд встановив, що законодавець визначив два способи призначення пенсії за віком - за зверненням особи та без звернення (в автоматичному режимі).

Поряд з цим, під автоматичним призначенням пенсії законодавець визначив такий підхід, згідно якого при досягненні віку, встановленого частиною першою статті 26 Закону №1058-IV (60 років) за наявності визначеного законом страхового стажу пенсія призначається особі без її звернення.

В усіх інших випадках пенсія призначається за зверненням особи.

У разі якщо таке звернення надійшло не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.

З матеріалів справи встановлено, що позивач звернувся з заявою до органів ПФУ з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах продовж місяця після досягнення ним пенсійного віку, визначеного п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-IV - 50 років.

Таким чином, відповідачем 2 безпідставно застосовано під час розгляду заяви позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах умови визначені законом для призначення пенсії за віком на загальних підставах.

Порядок розгляду заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах врегульований Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).

Відтак, згідно п. 1.1 Порядку № 22-1, заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); […] подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, […] може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Відповідно до п.п. 1.8., 1.9. Порядку № 22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу).

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів.

Відповідно до п. 4.1. Порядку № 22-1, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно п. 4.3. Порядку № 22-1, створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Відтак, виходячи з системного аналізу вказаних норм Порядку № 22-1, за наслідками розгляду будь-якої заяви, визначеної п. 1.1 Порядку № 22-1, орган ПФУ зобов'язаний прийняти рішення про призначення пенсії або про відмову в призначенні пенсії, перерахунку тощо.

З матеріалів справи суд встановив, що відповідачем 2 жодного рішення в формі акту індивідуальної дії за наслідками розгляду заяви позивача не прийнято.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи викладене, суд встановив, що відповідачем 2 розгляд заяви позивача від 06.05.2021 року здійснено з порушенням порядку встановленого Законом №1058-IV та норм Порядку № 22-1, а саме безпідставно застосовано умови призначення пенсії в автоматичному режимі та не розглянуто заяву позивача відповідно до норм Порядку № 22-1 з подальшим прийняттям рішення за наслідками її розгляду.

Суд бере до уваги, що заява позивача облікована засобами програмного забезпечення ПФУ за типом «Автоматичне призначення пенсії», проте, це не змінює її суті, оскільки разом з заявою позивачем надано документи на підтвердження пільгового стажу - трудова книжка та уточнюючі довідки, також позивач досяг віку призначення пенсії за віком на пільгових умовах, визначеного п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-IV - 50 років.

Визначаючи порядок розгляду заяви позивача за ознакою її назви, а не по суті, відповідач 2 підійшов до її розгляду суто формально, що обумовило повторне звернення позивача з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, яка була розглянута вже іншим суб'єктом владних повноважень - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Поряд з цим, оскільки відповідачем 2 заява позивача про призначення пенсії за віком в контексті призначення пенсії за віком на пільгових умовах не розглядалась, правову оцінку документам наданим позивачем відповідачем 2 не надано, тому відсутні підстави вважати, що на момент розгляду вказаної заяви у відповідача 2 були визначені законом підстави для призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах з 07.04.2021 року.

Аналізуючи дії відповідача 1 в контексті спірних правовідносин суд зазначає, що призначення пенсії позивачу відповідачем 1 здійснено на підставі заяви позивача від 06.08.2021 року.

Жодних доводів відносно порушення відповідачем 1 порядку розгляду заяви позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах адміністративний позов не містить, судом такі порушення також не виявлені.

Тож, доводи позивача щодо часткового скасування розпорядження відповідача 1 про призначення пенсії за віком від 06.08.2021 року в частині визначення дати призначення пенсії базуються на протиправності дій відповідача 2, що полягають в порушення порядку розгляду заяви позивача від 06.05.2021 року.

З системного аналізу норм Порядку №22-1 вбачається, що визначений за принципом екстериторіальності структурний підрозділ органу ПФУ є тим органом, що призначає пенсію незалежно від місця реєстрації пенсіонера або перебування його на обліку в іншому органі Пенсійного фонду України за місцем реєстрації.

Таким чином, в спірних правовідносинах дата призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах може бути визначена виключно за наслідками розгляду заяви позивача від 06.05.2021 року відповідачем 2.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за роботу за Списком №1 відповідно до п. 2 ч. 1 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та зобов'язання відповідача 2 повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням висновків суду викладених в даному рішенні.

Щодо позовних вимог до відповідача 1 відносно зміни дати призначення пенсії та проведення перерахунку пенсії, суд дійшов висновку про їх передчасність, оскільки заява позивача про призначення пенсії за віком відповідачем 2 по суті не розглядалась.

Надаючи правову оцінку обраного позивачем способу захисту, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі “Чахал проти Об'єднаного Королівства” (Chahal v. The United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі “Афанасьєв проти України” від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02). Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.

Таким чином, враховуючи те, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом та сприяти реальному відновленню порушеного права, беручи до уваги приписи ст. 9 КАС України, приймаючи до уваги відзиви на позовну заяву відповідачів, докази наявні у матеріалах справи, а також з аналізу норм чинного законодавства, суд дійшов висновку про невідповідність обраного позивачем способу захисту встановленим судом обставинам справи, тому суд обрав інший спосіб захисту виходячи з встановлених обставин справи з урахуванням змісту спірних правовідносин.

При зверненні до суду з позовною заявою позивачем сплачено судовий збір у розмірі 908 грн, згідно квитанції №0.0.2379645098.1 від 15.12.2021 року.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки адміністративний позов задоволено частково суд стягує судовий збір в у розмірі 454,00 грн (908 грн / 2) на користь позивача з відповідача 2 за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса зареєстрованого місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427, адреса зареєстрованого місцезнаходження: 49094, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26) про визнання протиправними дій та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_3 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за роботу за Списком №1 відповідно до п. 2 ч. 1 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 06.05.2021 року з урахуванням висновків суду викладених в даному рішенні.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 454 (Чотриста п'ятдесят чотири) грн 00 копійок.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Повний текст рішення складено та підписано 18 липня 2022 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

У випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.М. Кониченко