Рішення від 18.07.2022 по справі 200/2236/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2022 року Справа№200/2236/22

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Дмитрієва В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (місцезнаходження: м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 00032684) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

7 лютого року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України з вимогами:

- визнати протиправними дії відповідача, які полягають у відмові скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 за посадою старший дільничний офіцер поліції (управління,відділи (відділення) поліції) з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) індексації та премії для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язати відповідача скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з врахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) індексації та премії за посадою старший дільничний офіцер поліції (управління,відділи (відділення) поліції) станом на грудень 2019 року у наступних розмірах: посадовий оклад 2500 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції 2000 грн.; надбавка за стаж служби в поліції 35% - 1575 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 45% - 2733, 75грн; премія 158,5870% - 13969,53 грн.; індексація - 929,08 грн.; всього 23 707, 36 грн., - для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на виконання рішення суду відповідачем видано довідку з неповною інформацією про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, тобто значно знижено розмір грошового забезпечення з якого обчислено розмір пенсії. Позивач вказав, що премія в розмірі 80,70%, надбавка за специфічні умови проходження служби в розмірі 44,98% та індексація в сумі 887,09 грн. як щомісячні доплати, що включені в грошове забезпечення поліцейського, який обіймає посаду до якої прирівняна посада з якої був звільнений позивач, визначені станом на 19 листопада 2019 року, а не на 1 грудня 2019 року, тобто не за повний місяць. Позивач зазначив, що відповідно до пункту 12 наказу МВС України № 260 від 6 квітня 2016 року накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання, виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення. Тобто, при підготовці довідки для перерахунку пенсії, з урахуванням грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на 19 листопада 2019 року, відповідачем неправильно включені в довідку розмір премії та надбавка за специфічні умови проходження служби, які включені в грошове забезпечення поліцейського, який обіймає посаду, до якої прирівняна посада, з якої був звільнений позивач, оскільки вони протирічать пункту 12 наказу МВС України № 260 і як наслідок позивач отримує пенсію в значно меншому розмірі, що є порушенням статті1 Конвенції основоположних прав та свобод людини.

Відповідач позов не визнав, надав відзив на адміністративний позов за змістом якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач вказав, що конкретний розмір грошового забезпечення поліцейським встановлюється виходячи з існуючих нормативно-правових підстав, зокрема постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС від 6 квітня 2016 року № 260 та виплачується за місцем проходження служби виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисом органу поліції на грошове забезпечення відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальний результат роботи з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього обов'язку. Зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 23 вересня 2021 року № 22/6-5773 середнього розміру надбавок і премій, здійснено на підставі листа Національної поліції України від 24 лютого 2021 року про середні розміри надбавок і премій, що були фактично виплачені поліцейським за листопад 2019 року, за переліком посад поліцейських Національної поліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988.

Стосовно позовної вимоги зазначити у оновленій довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії «індексації» відповідач вказав, що індексація грошового забезпечення не включена до видів грошового забезпечення, які підлягають включенню у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Так же відповідачем подано клопотання про закриття провадження у справі.

Позивач надав відповідь на відзив у якій вказав, що оскільки вимоги частини 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачають проведення перерахунку пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, а розмір премії згідно наказу МВС № 260 від 6 квітня 2016 року встановлюється наказом керівника до 25 числа кожного місяця і виплачується в останній день місяця, - то визначення розміру премії станом на 19 листопада 2019 року на рівні 80,70 % - 7107,22 грн, а не станом на 1 грудня 2019 року - не відповідає вимогам закону. З огляду на такі приписи, з урахуванням грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на 1 грудня 2019 року, наданого на запит позивача Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області, відповідачем протиправно відмовлено у виготовленні довідки про грошове забезпечення станом на грудень 2019 року.

Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 11 лютого 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази у справі, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

Ухвалою суду від 31 травня 2022 року вирішено відмовити у задоволенні клопотання Міністерства внутрішніх справ України про зупинення провадження у справі. Продовжити строк розгляду справи на більш тривалий, розумний термін. Відкласти розгляд адміністративної справи.

Ухвалою суду від 18 липня 2022 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262-ХІІ).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13 квітня 2021 року по справі №200/658/21-а частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Вирішено: «Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та ОСОБА_1 оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-Х1І із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) індексації та премії, у тому числі не скасованих міліцейських видів грошового забезпечення за посадою старший дільничний офіцер поліції (управління, відділи (відділення) поліції), для перерахунку його пенсії з 1 грудня 2019 року.

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та ОСОБА_1 оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) індексації та премії, у тому числі не скасованих міліцейських видів грошового забезпечення за посадою старший дільничний офіцер поліції (управління, відділи (відділення) поліції), для перерахунку пенсії з 1 грудня 2019 року.

У позовних вимогах про визнання протиправними дії ліквідаційної комісії Головного Управління Міністерства внутрішніх справ У країни в Донецькій області щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та ОСОБА_1 оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 1 серпня 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-Х1І із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) індексації та премії, у тому числі не скасованих міліцейських видів грошового забезпечення за посадою старший дільничний офіцер поліції (управління, відділи (відділення) поліції), для перерахунку його пенсії з 1 вересня 2019 року, а саме (грн.) :

Посадовий оклад: 2500,00

Оклад за військовим (спеціальним)

званням майор міліції 2000,00

Надбавка за вислугу років (35%) 1575,00

Надбавка за особливо важливі завдання (ОВЗ) (63,00%) 3827,25

Надбавка за специфічні умови проходження служби (45%) 2733,75

Премія (121,71%) 7361,14

Індексація 887,09.

Всього: 20884,23, відмовити.

У позовних вимогах про зобов'язання ліквідаційну комісію Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та ОСОБА_1 оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 1 серпня 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) індексації та премії, у тому числі не скасованих міліцейських видів грошового забезпечення за посадою старший дільничний офіцер поліції (управління, відділи (відділення) поліції), для перерахунку пенсії з 1 вересня 2019, а саме:

Посадовий оклад: 2500,00

Оклад за військовим (спеціальним)

званням майор міліції 2000,00

Надбавка за вислугу років (35%) 1575,00

Надбавка за особливо важливі завдання (ОВЗ) (63,00%) 3827,25

Надбавка за специфічні умови проходження служби (45%) 2733,75

Премія (121,171%) 7361,14

Індексація 887,09.

Всього: 20884,23, відмовити».

Вказане вище рішення набрало законної сили 14 травня 2021 року.

На виконання зазначено вище рішення, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» постанови КМУ від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” відповідачем виготовлена довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунок пенсії №22/6-5773 від 23 вересня 2021 року станом на 19 листопада 2019 року, за прирівняною посадою: старший дільничний офіцер поліції (управління, відділи (відділення) поліції).

Так, у довідці №22/6-5773 від 23 вересня 2021 року зазначені наступні відомості про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2500,00 грн.; оклад за військове звання (майор поліції) - 2000 грн.; надбавка за стаж служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням) 35% - 1575,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби) 44,98% - 2732,54 грн., премія (відсотків нарахованого грошового забезпечення) 80,70% - 7107,68 грн., Усього грошового забезпечення - 15915,22 грн. При цьому довідка містить інформацію про розмір індексації у розмірі 887,09 грн. з приміткою, що врахування індексації про обчисленні пенсії Законом України №2262 не передбачено.

На звернення позивача щодо виготовлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 1 грудня 2019 року, Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України листом від 20 січня 2022 року повідомив, що на виконання рішення суду по справі №200/658/21-а виготовлено та направлено оновлену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для перерахунку пенсії. При цьому зазначено, що розміри надбавки за специфічні умови служби в поліції та премії в довідці зазначено відповідно до інформації Національної поліції про середні розміри надбавки за специфічні умови проходження служби та премії, виплачених поліцейським за листопад 2019 року відповідно до Постанови №988 (лист від 24 лютого 2021 року №2388/09/48-2021). Підстави для виготовлення іншої довідки відсутні.

Лист Національної поліції України від 24 лютого 2021 року №2388/09/48-2021 міститься в матеріалах справи та згідно якого середній розмір надбавки за специфічні умови проходження служби за посадою старший дільничний офіцер поліції (управління, відділи (відділення) поліції) складає 44,98 %, середній розмір премії - 80,70% (розмір посадового окладу 2500 грн.).

Тобто відомості у виданій на виконання рішення суду довідці, відповідають інформації про середні розміри надбавки за специфічні умови проходження служби та премії, визначених поліцейським за листопад 2019 року відповідно до постанови КМУ від 11 лютого 2015 року №988.

Разом з тим, на запит позивача щодо надання інформації про розмір грошового забезпечення з урахуванням всіх видів виплати за посадою «старший дільничний офіцер поліції», який має звання «майор поліції» та стаж служби від 16 до 19 років, Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області повідомлено, зокрема, що в період з 1 листопада 2019 року до 1 грудня 2020 року розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції за посадою старший дільничний офіцер поліції (управління, відділи (відділення) поліції) ГУНП в Донецькій області становить (45 %) 2733,75 грн.

Також повідомлено, що під зазначені критерії: за посадою «старший дільничний офіцер поліції», який має звання «майор поліції» та стаж служби від 16 до 19 років не підпадає жоден з поліцейських ГУНП в Донецькій області, тому надати запитувану інформацію не вбачається можливим.

При цьому, з інформації про фактичний розмір грошового забезпечення з урахуванням всіх його складових поліцейського за посадою «старший дільничний офіцер поліції» (управлінь, відділів (відділень) ГУНП в Донецькій області, що має звання «майор поліції» та стаж служби від 16 до 19 років, зокрема в грудні 2019 року премія становила (158,587 %) 13969,53 грн., надбавки за специфічні умови проходження служби (45 %) 2733,75 грн.

Позивач, вважаючи протиправною дій відповідача щодо відмови скласти та подати до пенсійного органу оновленої довідки про грошове забезпечення з урахування додаткових видів грошового забезпечення станом на грудень 2019 року для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 за №2262-XII (надалі, також Закон №2262-XII).

Так, статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року за №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (надалі, також Постанова №988). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

При цьому, у Постанові Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393" (надалі, також - Порядок №45) від 13 лютого 2008 у Додатку 2 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Кабінет Міністрів України 11 листопада 2015 року прийняв постанову №988, яка набрала чинності 2 грудня 2015 року, та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

Відповідно до статті 94 Закону України "Про Національну поліцію", Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 рокуза №988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 6 квітня 2016 року за №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (надалі, також - Порядок №260).

Пунктом 3 Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Так, Пунктами 4-11 Порядку №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції; надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі; надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавка за почесне звання «заслужений»; доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності; доплата за вчене звання; доплата за службу в нічний час.

Таким чином, з 19 листопада 2019 року, дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом України № 2262-XII, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановами №988, №260 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Крім того, суд ураховує, що у постановах Верховного Суду від 15 серпня 2019 року у справі №821/256/17 та від 25 листопада 2019 року у справі №809/325/18 касаційний суд висловив правову позицію, у відповідності до якої в довідку для перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 включаються надбавки та премії, які фактично виплачувалися поліцейським за відповідними посадами у місяці, з якого відбувається перерахунок пенсії.

На підставі викладеного вище суд зазначає, що позивач реалізував своє право на отримання пенсії у належному йому розмірі, відповідно до Постанови № 988, а саме йому виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про грошове забезпечення із зазначенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій від 23 вересня 2021 року № 22/6-5773.

Суд вважає помилковими твердження позивача щодо необхідності складання довідки станом на грудень 2019 року з інформацією про розмір грошового забезпечення за грудень 2019 року, оскільки право на перерахунок пенсії позивача виникло у листопаді 2019 року, та відповідачем виготовлено довідку з урахуванням грошового забезпечення із зазначенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій саме за листопад 2019 року.

Твердження позивача щодо зазначення інформації за неповний місяць, не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи.

Суд не приймає до уваги надану позивачем Інформацію про фактичний розмір грошового забезпечення з урахуванням всіх його складових поліцейського за посадою «старший дільничний офіцер поліції» (управлінь, відділів (відділень) ГУНП в Донецькій області, що має звання «майор поліції» та стаж служби від 16 до 19 років, оскільки така інформація стосується періоду з грудня 2019 року по листопад 2020 року, в той час як право на перерахунок пенсії у позивача виникло в листопаді 2019 року.

Стосовно необхідності включення до довідки про розмір грошового забезпечення сум індексації грошового забезпечення, суд вважає помилковими, з огляду на наступне.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 3 липня 1991 року № 1282-XII (далі - Закон № 1282-XII).

Згідно з абзацом 3 статті 1 Закону № 1282-XII, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до абзацу 2 статті 2 Закону № 1282-XII передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Абзацом 2 статті 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» встановлено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Тобто, з наведених вище правових норм можна дійти висновку, що індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії; оплати праці (грошового забезпечення), яка має систематичний характер, а тому, відповідно до правових висновків Верховного Суду, сформованих у постанові від 3 квітня 2019 року у справі №638/9697/17, територіальні органи Пенсійного фонду України при обрахуванні пенсії особам, які мають право на неї відповідно до Закону №2262-ХІІ, повинні враховувати індексацію грошового забезпечення, яка нараховувалася військовослужбовцю за час служби перед звільненням.

Разом з цим, суд зазначає, що слід розрізняти спірні питання щодо врахування індексації грошового забезпечення особи при призначенні пенсії (ст. 43 Закону № 2262-ХІІ) та при її подальшому перерахунку (ст. 63 Закону № 2262-ХІІ). Наведена вище правова позиція суду касаційної інстанції висловлена стосовно саме призначення пенсії.

Проте, порядок здійснення перерахунку пенсій військовослужбовців, у тому числі колишніх працівників поліції, врегульовано статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

При цьому, у рішенні Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року № 4-рп/2015 у справі №1-9/2015 Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення першого речення частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.

Таким чином, оскільки індексація грошового забезпечення не належить до надбавок, доплат, підвищень, тобто не відноситься до додаткових видів грошового забезпечення, така, на переконання суду, не підлягає врахуванню при перерахунку пенсії на підставі частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Також, суд вважає за необхідне вернути увагу на нормі статті 64 Закону України № 2262-ХІІ, якою визначено, що призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей пенсії підвищуються відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Таким чином, грошове забезпечення, встановлене законодавством для поліцейських, яке враховується при перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), не включає індексації, оскільки індексація не є його складовою, а індексується вже перерахована пенсія.

Як уже зазначалося вище, згідно з абзацом 2 статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, і які не мають разового характеру.

Оскільки позивач є пенсіонером, його грошовим доходом є пенсія, яка відповідно до вказаних вище нормативно-правових актів, є об'єктом індексації, що має нараховуватись щомісячно, за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив встановлений поріг індексації, у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

На підставі викладеного, суд зазначає, що саме проведення індексації перерахованої позивачу пенсії (з урахуванням надбавок, доплат та підвищень), а не індексація підвищеного грошового забезпечення, яке позивач міг би отримувати, перебуваючи на службі, на момент його застосування для перерахунку пенсії, є встановленим, у тому числі Законом України «Про індексацію грошових доходів населення», механізмом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг, реалізація якого дає підстави стверджувати про дотримання державних гарантій, спрямованих на підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, у розумінні Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії».

Ураховуючи наведене, суд дійшов висновку, що суми індексації грошового забезпечення поліцейських не віднесені до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень), та з огляду на діюче правове регулювання спірних правовідносин, не підлягають включенню в довідку про грошове забезпечення позивача для перерахунку його пенсії.

На підставі викладеного вище, суд зазначає, що виготовлена відповідачем довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунок пенсії №22/6-5773 від 23 вересня 2021 року за змістом і формою, в тому числі за її окремими складовими щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, відповідає вимогам пункту 5 Постанови №988.

Посилання позивача на постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 21 жовтня 2021 року в справі №320/11961/20, Першого апеляційного адміністративного суду від 20 квітня 2021 року по справі №360/3595/20, Сьомого апеляційного адміністративного суду від 9 вересня 2021 року по справі № 120/639/21-а, П'ятого апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2021 року по справі № 400/5742/20, Другого апеляційного адміністративного суду від 20 липня 2021 року по справі № 480/7611/20 не приймається судом до уваги, оскільки відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. При цьому, позивач не посилається на висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у спірних правовідносинах на підтвердження його позовних вимог.

Таки чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя В.С. Дмитрієв