Ухвала від 15.07.2022 по справі 925/983/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

"15" липня 2022 р. м. Черкаси справа № 925/983/21

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Грачова В.М., при секретарі судового засідання Нестеренко А.М., без участі представників сторін та ліквідатора боржника арбітражного керуючого Новосельцева В.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси клопотання ліквідатора Новосельцева В.П. про накладення арешту, оголошення розшуку, затримання транспортних засобів банкрута у справі № 925/983/21 за заявою Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області про визнання банкрутом Товариства з обмеженою відповідальністю “Укрсейф”,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Господарського суду Черкаської області знаходиться справа № 925/983/21 про визнання банкрутом Товариства з обмеженою відповідальністю “Укрсейф”.

Постановою суду від 23.12.2021 року припинено процедуру розпорядження майном Товариства з обмеженою відповідальністю “Укрсейф”, визнано Товариство з обмеженою відповідальністю “Укрсейф” банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Новосельцева В.П., скасовано заборони на майно боржника чи будь-які інші обмеження щодо розпорядження майном цього боржника, накладені ухвалою суду від 13.08.2021року.

24.12.2021 року здійснено офіційне оприлюднення на офіційному веб-порталі судової влади України про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

Ліквідатор Новосельцев В.П. подав суду 30.06.2022 року заяву про накладення арешту, оголошення розшуку, затримання транспортних засобів банкрута (вх. № 7206/22), в якій просив суд накласти арешт з оголошенням в розшук, в тому числі за допомогою інформаційної підсистеми “Гарпун” інформаційно -телекомунікаційної системи “Інформаційний портал Національної поліції України” та проведення у встановленому законом випадку затримання належних Товариству з обмеженою відповідальністю “Укрсейф”, наступних транспортних засобів:

Марка ДТ-75 396987, дата: 22.11.2006, номер: НОМЕР_1 , рік: 1985, свідоцтво: НОМЕР_2 ;

Марка Т 16МГ 520045, дата: 22.11.2006, номер: НОМЕР_3 , рік: 1993, свідоцтво: НОМЕР_4 ;

Марка Т-40М 467863, дата: 22.11.2006, номер: НОМЕР_5 , рік: 1991, свідоцтво: НОМЕР_6 .

Клопотання ліквідатора Новосельцева В.П. обґрунтовано, тим, що в ході проведення ліквідаційної процедури ним отримано лист-відповідь Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області № 14-Т/195-22 від 06.06.2022 року, в якому вказано, що відповідно до Єдиного реєстру машин станом на 06.06.2022 року за банкрутом Товариством з обмеженою відповідальністю “Укрсейф” зареєстрована вказана сільськогосподарська техніка в кількості трьох одиниць.

Під час проведення повної інвентаризації майнових активів банкрута вказані транспортні засоби, що належать на праві власності банкруту в наявності не виявлено, місцезнаходження їх також не виявлено у зв'язку з чим ліквідатором подано відповідну заяву до суду.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 08.07.2022 року заяву ліквідатора Новосельцева В.П. прийнято до розгляду та призначено до розгляду в судовому засіданні 13.07.2022 року.

Ліквідатор Новосельцев В.П. через систему “Електронний суд” подав суду 13.07.2022 року заяву(вх. № 7764/22), в якій підтримав подану ним заяву про накладення арешту, оголошення розшуку, затримання транспортних засобів боржника, просив її задовольнити, розгляд справи провести без його участі. Інші учасники справи в судове засідання не з'явились, належним чином повідомленні про дату, час та місце судового засідання.

Згідно з ст. 233, ч.ч. 4, 5 ст. 240 ГПК України, судом підписано судове рішення без його проголошення, датою ухвалення судового рішення є дата складення повного судового рішення.

Розглянувши заяву ліквідатора Новосельцева В.П. про накладення арешту, оголошення розшуку, затримання транспортних засобів боржника (вх. № 7206/22 від 30.06.2022 року) та наявні в матеріалах справи документи, суд вважає за необхідне задовольнити заяву з наступних підстав.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.

Згідно із ст. 59 Кодексу України з процедур банкрутства з дня ухвали господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури повноваження його органів управління переходять до ліквідатора, скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, та інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.

Частиною 1 статті 61 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що ліквідатор з дня свого призначення здійснює зокрема такі повноваження: приймає у своє відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та визначає початкову вартість майна банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; формує ліквідаційну масу; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Кодексом; здійснює інші повноваження, передбачені цим Кодексом.

У разі необхідності розшуку транспортного засобу боржника виконавець виносить постанов) про такий розшук, яка є обов'язковою для виконання поліцією. Тимчасове затримання та зберігання поліцією на спеціальних майданчиках чи стоянці виявленого за результатами розшуку транспортного засобу боржника здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розшук транспортного засобу боржника припиняється в разі його виявлення, про що виконавцем не пізніше наступного робочого дня виноситься постанова про зняття майна з розшуку (частина 3 статті 36 Закону України "Про виконавче провадження").

Відповідно до Порядку взаємодії Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України та органів і осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства юстиції України 30.01.2018 року №64/261/5 (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 05.02.2018 року за №140/31592) (надалі - Порядок), яким визначено наступне:

п.1 розділу III - підставою для залучення поліцейських до розшуку транспортного засобу боржника є постанова державного, приватного виконавця про такий розшук;

п. 3 - постанова державного, приватного виконавця про розшук (зняття майна з розшуку) транспортного засобу боржника, постанова начальника відділу державної виконавчої служби про скасування постанови державного виконавця про розшук (зняття майна з розшуку) транспортного засобу боржника надсилається до ІПНП (інформаційного порталу Національної поліції) в електронному вигляді з використанням ЕЦП державного, приватного виконавця, який виніс відповідну постанову, через АСВП (автоматизовану систему виконавчого провадження) не пізніше наступного робочого дня з дня її винесення;

п. 4 - про виявлення та затримання транспортного засобу боржника, оголошеного в розшук, поліцейський інформує державного, приватного виконавця шляхом надсилання повідомлення через ІПНП (інформаційного порталу Національної поліції) до АСВП (автоматизовану систему виконавчого провадження);

п. 5 - тимчасове затримання транспортного засобу здійснюється поліцейськими відповідно до Порядку тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 №1102;

п. 6 - вилучення тимчасово затриманого транспортного засобу боржника із спеціального майданчика чи стоянки здійснюється державним, приватним виконавцем на підставі вимоги державного, приватного виконавця, яка є обов'язковою для виконання.

Згідно з Порядком тимчасового затримання працівниками уповноважених підрозділів Національної поліції транспортних засобів та їх зберігання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 №1102:

абз. 2 п.2 Порядку тимчасового затримання працівниками уповноважених підрозділів Національної поліції транспортних засобів та їх зберігання - тимчасове затримання транспортного засобу здійснюється також у разі виявлення транспортного засобу боржника, оголошеного в розшук відповідно до статті 36 Закону України «Про виконавче провадження»;

п. 2-1 Порядку тимчасового затримання працівниками уповноважених підрозділів Національної поліції транспортних засобів та їх зберігання - за наявності правових підстав, передбачених пунктом 2 цього Порядку, тимчасове затримання транспортного засобу проводиться шляхом його блокування або доставлення для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку;

п. 4 Порядку тимчасового затримання працівниками уповноважених підрозділів Національної поліції транспортних засобів та їх зберігання - у разі тимчасового затримання транспортного засобу складається акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу (за формою згідно з додатком до Порядку). У разі тимчасового затримання транспортного засобу місце розташування такого транспортного засобу повинно бути обов'язково зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), крім випадків тимчасового затримання транспортного засобу боржника, оголошеного в розшук відповідно до статті 36 Закону України «Про виконавче провадження»;

п. 8 Порядку тимчасового затримання працівниками уповноважених підрозділів Національної поліції транспортних засобів та їх зберігання - про тимчасове затримання транспортного засобу боржника поліцейський письмово повідомляє державному виконавцю, приватному виконавцю не пізніше наступного робочого дня з дня затримання із зазначенням місця зберігання транспортного засобу;

абз. 2 п. 10 Порядку тимчасового затримання працівниками уповноважених підрозділів Національної поліції транспортних засобів та їх зберігання - строк затримання транспортного засобу обчислюється з моменту складення акта огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, а строк зберігання - з моменту доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку;

абз. 3 п.12 Порядку тимчасового затримання працівниками уповноважених підрозділів Національної поліції транспортних засобів та їх зберігання - вилучення тимчасово затриманого транспортного засобу боржника із спеціального майданчика чи стоянки здійснюється державним виконавцем, приватним виконавцем на підставі вимоги;

абз.2 п.13 Порядку тимчасового затримання працівниками уповноважених підрозділів Національної поліції транспортних засобів та їх зберігання - витрати з транспортування і зберігання транспортного засобу боржника на спеціальному майданчику чи стоянці компенсуються органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем після вилучення транспортного засобу із спеціального майданчика чи стоянки за рахунок коштів виконавчого провадження у порядку, встановленому спільним наказом МВС та Мін'юсту;

п. 14 Порядку тимчасового затримання працівниками уповноважених підрозділів Національної поліції транспортних засобів та їх зберігання - на спеціальному майданчику і стоянці ведеться в установленому МВС порядку облік прийняття і видачі тимчасово затриманих транспортних засобів.

Згідно із п.4 ч. 1 ст.35 Законом України «Про Національну поліцію» - поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі якщо транспортний засіб перебуває в розшуку.

У постанові Верховного Суду від 13.02.2020 року у справі № 50/790-43/173, при вирішенні спору про накладення арештів на активи банкрута у ліквідаційній процедурі, як засіб забезпечення вимог кредиторів, зроблено висновки, що встановлена абзацом 8 частини 1 статті 38 Закону про банкрутство заборона на накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном боржника, визнаного банкрутом, за колом осіб поширюється на суб'єктів, яким законодавством надано повноваження на накладення арештів (інших обмежень) на майно фізичних та юридичних осіб, зокрема, органи державної виконавчої служби, реєструючі та правоохоронні органи та їх посадових осіб (стаття 56 Закону України "Про виконавче провадження", частина 2 статті 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", статті 43, 44 Закону України "Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень", статті 171-173 Кримінального процесуального кодексу України).

Зазначена правова позиція узгоджується з правовими висновками Верховного Суду у складі Судової палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду, викладеними у постанові від 16.10.2018р. у справі №Б-50/112-09.

Отже, господарський суд, який розглядає справу про банкрутство, не позбавлений процесуального права за клопотанням кредитора вжити заходів забезпечення його вимог у справі про банкрутство шляхом накладення заборони на відчуження майна боржника в ліквідаційній процедурі, виходячи із доводів заявника та фактичних обставин справи, а також керуючись принципами законності, диспозитивності та пропорційності в силу статей 2, 14, 15 ГПК України і з урахуванням інтересів кредиторів та боржника у справі про банкрутство.

Положення статей 136, 137 ГПК України пов'язують вжиття господарським судом заходів забезпечення позову з обґрунтуванням обставин необхідності такого забезпечення в контексті положень статті 73 ГПК України як гарантії ефективності задоволення вимог позивача (заявника) за результатами розгляду спору по суті.

Метою забезпечення позову є вжиття судом заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача (кредиторів та інших учасників справи про банкрутство) від можливих недобросовісних дій з боку відповідача (боржника) чи інших учасників справи про банкрутство, попередження їх можливого порушення в майбутньому, а також забезпечення реального та ефективного виконання судового рішення і попередження потенційних труднощів у подальшому виконанні такого рішення.

У вирішенні питання про забезпечення позову господарський суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості й адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; ймовірності утруднення виконання або невиконання рішення господарського суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.

Враховуючи вищевикладене, місцезнаходження належного Товариству з обмеженою відповідальністю “Укрсейф” рухомого майна невідоме, а ліквідатор банкрута позбавлений повноважень безпосередньо вимагати від територіальних органів поліції оголосити транспортні засоби в розшук, з метою недопущення затягування ліквідаційної процедури у справі та недопущення порушень прав та законних інтересів кредиторів та банкрута, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю “Укрсейф” про накладення арешту, оголошення розшуку, затримання транспортних засобів банкрута.

Керуючись ст. 169, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, ст. 60, 61 Кодексу України з процедур банкрутства, господарський суд

УХВАЛИВ:

Задовольнити клопотання ліквідатора банкрута - арбітражного керуючого Новосельцева Володимира Петровича вх. № 7206/22 від 30.06.2022 року про накладення арешту, оголошення розшуку, затримання транспортних засобів банкрута.

Накласти арешт на цінне рухоме майно Товариства з обмеженою відповідальністю “Укрсейф” (19800, Черкаська обл., Драбівський район, селище міського типу Драбів, вул. Васильченка, буд. 73, ідентифікаційний код юридичної особи 33283318), яке належить йому на праві власності, а саме:

Трактор гусеничний Марки ДТ-75 заводський номер НОМЕР_7 , дата реєстрації: 22.11.2006 року, номерний знак: НОМЕР_1 , рік випуску: 1985, свідоцтво: НОМЕР_2 ;

Трактор колісний Марки Т 16МГ заводський номер НОМЕР_8 , дата реєстрації: 22.11.2006 року, номерний знак: НОМЕР_3 , рік випуску: 1993, свідоцтво: НОМЕР_4 ;

Трактор колісний Марки Т-40М заводський номер НОМЕР_9 , дата реєстрації: 22.11.2006 року, номерний знак: НОМЕР_5 , рік випуску: 1991, свідоцтво: НОМЕР_6 .

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Черкаській області оголосити в розшук (в тому числі з включенням до інформаційної підсистеми «Гарпун» інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України») сільськогосподарську техніку, що належить Товариству з обмеженою відповідальністю “Укрсейф” (19800, Черкаська обл., Драбівський район, селище міського типу Драбів, вул. Васильченка, буд. 73, ідентифікаційний код юридичної особи 33283318) місцезнаходження якої не відомо, а саме:

Трактор гусеничний Марки ДТ-75 заводський номер НОМЕР_7 , дата реєстрації: 22.11.2006 року, номерний знак: НОМЕР_1 , рік випуску: 1985, свідоцтво: НОМЕР_2 ;

Трактор колісний Марки Т 16МГ заводський номер НОМЕР_8 , дата реєстрації: 22.11.2006 року, номерний знак: НОМЕР_3 , рік випуску: 1993, свідоцтво: НОМЕР_4 ;

Трактор колісний Марки Т-40М заводський номер НОМЕР_9 , дата реєстрації: 22.11.2006 року, номерний знак: НОМЕР_5 , рік випуску: 1991, свідоцтво: НОМЕР_6 .

Зобов'язати Національну поліцію України (01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, буд. 10), територіальні органи Національної поліції у випадку затримання оголошеного в розшук транспортних засобів та сільськогосподарської техніки, що належить Товариству з обмеженою відповідальністю “Укрсейф” (19800, Черкаська обл., Драбівський район, селище міського типу Драбів, вул. Васильченка, буд. 73, ідентифікаційний код юридичної особи 33283318), повідомити господарський суд та ліквідатора - арбітражного керуючого Новосельцеву Володимиру Петровичу (Свідоцтво № 478 від 14.03.2013 року, адреса офісу: вул. Добровольського, 27/Благовісна, 456, м. Черкаси, 18030, адреса поштової кореспонденції: вул. Добровольського, 38/2, м. Черкаси, 18006) про фактичне місце затримання та місце зберігання затриманої сільськогосподарської техніки протягом трьох календарних днів з дня затримання, та видати його ліквідатору Товариства з обмеженою відповідальністю “Укрсейф” у встановленому законом порядку.

Ухвала є виконавчим документом і підлягає виконанню в порядку, передбаченому Законом України «Про виконавче провадження».

Боржником за даною ухвалою є Товариство з обмеженою відповідальністю “Укрсейф”, ідентифікаційний код юридичної особи 33283318 місцезнаходження: 19800, Черкаська обл., Драбівський район, селище міського типу Драбів, вул. Васильченка, буд. 73

Ухвала набрала законної сили: 15.07.2022 року.

Дата видачі ухвали: 15.07.2022 року.

Строк пред'явлення ухвали до виконання по 16.07.2025 року.

Ця ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і може бути оскаржена у строки та в порядку, встановлені ст.ст. 253-259 ГПК України.

Суддя В.М. Грачов