11 липня 2022 року справа № 580/2400/22
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про стягнення частини невиплаченого грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час та заборгованості по індексації грошового забезпечення, -
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Департаменту патрульної поліції, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу доплати за службу в нічний час та індексації грошового забезпечення;
- стягнути з відповідача заборгованість по грошовому забезпеченню у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 01.03.2016 по 30.06.2018 у сумі 7776 грн.;
- стягнути з відповідача заборгованість по індексації грошового забезпеченню за період з 01.03.2016 по 31.10.2017 у сумі 2718 грн. 85 коп.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що з 21.12.2015 по теперішній час проходить службу в Національній поліції України. Відповідач в період з 01.03.2016 по 30.06.2018 не нараховував та не виплачував позивачу доплату за службу у нічний час. Крім цього відповідач у період з 01.03.2016 по 31.10.2017 не нараховував та не виплачував позивачу індексацію грошового забезпечення. Позивач вважає невиплату доплати за службу у нічний час, індексації грошового забезпечення протиправною та такою, що порушує його права.
Відповідач проти позову заперечив. 17.06.2022 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідно до кошторису Департаменту патрульної поліції було прийнято ряд наказів (№134 від 18.02.2016, №699 від 21.04.2016, №2158 від 03.08.2016, №4377 від 25.11.2016, №2688 від 08.06.2017, №4920 від 05.10.2017, №5192 від 23.10.2017, №715 від 16.02.2018), якими були затверджені граничні розміри грошового забезпечення працівників згідно з займаними посадами, які включають у себе всі складові та види грошового забезпечення поліцейських та схеми посадових окладів, установлених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 та які були виплачені позивачу. Позивачу була нарахована та виплачена надбавка за службу в нічний час за травень та червень 2018 року.
Щодо виплати індексації грошового забезпечення зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України №782 від 18.10.2017 були внесені зміни до пункту 2 Порядку №1078 від 17.07.2003 та доповнено абзац 5 після слова «військовослужбовці» словом «поліцейських». Індексація грошового забезпечення поліцейських проводиться після набрання чинності вказаною постановою, тобто з листопада 2017 року.
Також позивач має право на виплату доплати за службу у нічний час протягом трьох років, що передують зверненню за одержанням грошового забезпечення.
З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 06.06.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи.
Дослідивши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті, подані письмові докази, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 проходить службу в Національній поліції України з 21.12.2015 по теперішній час на посаді інспектора взводу №1 роти ТОР УПП в Черкаській області.
Згідно з таблицею розрахунку кількості відпрацьованих нічних змін ОСОБА_1 (за графіками несення служби особовим складом підрозділів управління патрульної поліції в Черкаській області за період з 01.03.2016 по 30.06.2018) позивач залучався до нічних чергувань у березні-грудні 2016 року, січні-грудні 2017 року, січні-червні 2018 року, усього 180 нічних змін.
За період з 01.03.2016 по 30.04.2018 відповідач не нараховував та не виплачував позивачу доплату за службу у нічний час.
Згідно розрахункового листа за червень 2018 року відповідач нарахував та виплатив позивачу доплату за роботу у нічний час за травень 2018 року у сумі 265 грн. 60 коп.
Згідно розрахункового листа за липень 2018 року відповідач нарахував та виплатив позивачу доплату за роботу у нічний час за червень 2018 року у сумі 228 грн. 36 коп.
З розрахункових листів позивача вбачається, що в період з 01.03.2016 по 31.10.2017 відповідач не нараховував та не виплачував позивачу індексацію грошового забезпечення.
Вважаючи невиплату відповідачем доплати за службу у нічний час та індексації грошового забезпечення протиправною, позивач звернувся до суду.
Дослідивши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті, подані письмові докази, суд встановив наступне.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 2 липня 2015 року №580-VIII “Про Національну поліцію” (далі - Закон №580-VIII) та іншими нормативно-правовими актами.
Так, частиною першою ст.3 Закону №580-VIII встановлено, що у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 1-2 ст. 94 Закону №580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (далі - Постанова №988) грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 3 п. 5 Постанови № 988 визначено обов'язок виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Відповідно до ст. 94 Закону 580-VIII та Постанови № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських був затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (наказ Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260).
Відповідно до п. 11 Розділу ІІ Порядку №260 поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.
Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.
Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.
Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Судом встановлено, що в період з 01.03.2016 по 30.06.2018) позивач залучався до нічних чергувань у березні-грудні 2016 року, січні-грудні 2017 року, січні-червні 2018 року, усього 180 нічних змін.
Відповідач у червні 2018 року нарахував та виплатив позивачу доплату за роботу у нічний час за травень 2018 року у сумі 265 грн. 60 коп., у липні 2018 року нарахував та виплатив позивачу доплату за роботу у нічний час за червень 2018 року у сумі 228 грн. 36 коп.
Отже, відповідач за період березень-грудень 2016 року, січень-грудень 2017 року, січень-квітень 2018 року не нараховував та не виплачував позивачу доплату за службу у нічний час.
Відтак, відповідач зобов'язаний нарахувати та виплатити позивачу доплату за службу у нічний час за березень-грудень 2016 року, січень-грудень 2017 року, січень-квітень 2018 року, усього за 164 нічних чергування.
Позовна вимога позивача щодо стягнення з відповідача доплати за службу у нічний час у сумі 7776 грн. є передчасною та задоволенню не підлягає, оскільки станом на час розгляду справи відповідачем ще не вчинено дій з її нарахування.
Щодо позовної вимоги в частині нарахування та виплати індексації грошового забезпечення, суд зазначає наступне.
Згідно частини 5 статті 94 Закону України “Про Національну поліцію” № 580-VІІІ від 02.07.2015 грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Згідно частини 1 статті Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” №1282-ХІІ від 03.07.1991 індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Відповідно до інформації, яка розміщена на офіційному веб-сайті Держстату України, у квітні місяці 2016 року величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації у 103 відсотка та складала 103,5 відсотка. Таким чином, місяцем, з якого повинна була початися виплата індексації, червень 2016 року, оскільки цей місяць слідує за базовим після опублікування індексу споживчих цін перевищення встановленого порогу для нарахування індексації.
Згідно частини 3 статті 4 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” № 1282-ХІІ від 03.07.1991 для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення.
До вказаної постанови внесено зміни постановою Кабінету Міністрів України № 782 від 18.10.2017 та включено поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення.
Суд вважає доводи відповідача про те, що індексація грошового забезпечення позивача повинна здійснюватись лише з набранням чинності постановою КМУ №782, необґрунтованими, оскільки здійснення індексації прямо передбачене Законом України “Про Національну поліцію” № 580-VІІІ від 02.07.2015 та Законом України “Про індексацію грошових доходів населення” № 1282-ХІІ від 03.07.1991.
Таким чином, бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з червня 2016 по жовтень 2017 року є протиправною, тому відповідач зобов'язаний нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за вказаний період.
Позовна вимога про стягнення індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2016 по 31.10.2017 у сумі 2718 грн. 85 коп. задоволенню не підлягає, оскільки станом на час розгляду справи відповідачем ще не вчинено дій з її нарахування, а матеріали адміністративної справи не містять доказів того, що відповідач станом на час розгляду справи має борг перед позивачем з виплати індексації грошового забезпечення у вказаній сумі.
Суд не погоджується з доводами відповідача про те, що згідно з пунктом 11 Розділу І Порядку № 260 грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.
Так, приписами статті 233 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП) встановлено, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Конституційний Суд України в Рішенні від 15 жовтня 2013 року № 8-рп/2013 дійшов висновку, що у випадку порушення роботодавцем законодавства про оплату праці не обмежується будь-яким строком звернення працівника до суду з позовом про стягнення заробітної плати, що йому належить, тобто усіх виплат, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством, незалежно від того, чи було здійснене роботодавцем нарахування таких виплат. У разі пред'явлення вимог про стягнення будь-яких виплат, що входять до структури заробітної плати, і застосування цих положень, не пов'язане з фактом нарахування чи не нарахування роботодавцем спірних виплат.
Оскільки позовна заява позивача містить вимоги про стягнення з Департаменту патрульної поліції заборгованість ненарахованих доплати за службу в нічний час та індексації грошового забезпечення, які є складовими грошового забезпечення, слід керуватися положеннями статті 233 КЗпП.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 192, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції (вул. Федора Ернста, 3, м. Київ, 03048, код ЄДРПОУ 40108646) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за час за березень-грудень 2016 року, січень-грудень 2017 року, січень-квітень 2018 року.
Зобов'язати Департамент патрульної поліції (вул. Федора Ернста, 3, м. Київ, 03048, код ЄДРПОУ 40108646) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) грошове забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за березень-грудень 2016 року, січень-грудень 2017 року, січень-квітень 2018 року, всього за 164 нічних чергування.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції (вул. Федора Ернста, 3, м. Київ, 03048, код ЄДРПОУ 40108646) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2016 року по 31 жовтня 2017 року.
Зобов'язати Департамент патрульної поліції (вул. Федора Ернста, 3, м. Київ, 03048, код ЄДРПОУ 40108646) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01 березня 2016 року по 31 жовтня 2017 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Головуючий Алла РУДЕНКО