15 липня 2022 р. Справа № 480/14435/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що вона звернулася до Косівщинської сільської ради з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення садівництва орієнтовною площею 0,12 га, яка розташована на території Косівщинської сільської ради Сумського району Сумської області. Враховуючи, що Косівщинська сільська рада у строк понад місяць не надала ані дозволу на розроблення проекту землеустрою, ані мотивованої відмови у його наданні, 10.10.2019 позивач відповідно до ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України замовила розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу. Вказаний проект землеустрою було погоджено без зауважень. Дана земельна ділянка площею 0,12 га зареєстрована в Державному земельному кадастрі з кадастровим номером 5924783800:04:003:0616.
Позивач подала відповідачу заяву про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність разом з оригіналом такого проекту та копією витягу з Державного земельного кадастру.
Рішенням від 21.09.2021 відповідач відмовив у затвердженні проекту землеустрою у зв'язку з відсутністю плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється. Вважає таку відмову протиправною, оскільки Земельним кодексом України не передбачено підстав для відмови в затвердженні погодженого проекту землеустрою. У даному випадку передбачено лише обов'язок відповідача затвердити проект, натомість відповідач відмовив у погодженні з підстав, не передбачених законом. Просить позов задовольнити та зобов'язати відповідача повторно розглянути її заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що клопотання ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення індивідуального садівництва розглянуте та рішенням дванадцятої сесії Степанівської селищної ради восьмого скликання від 21.09.2021 відмовлено у затвердженні проекту у зв'язку із відсутністю плану зонування або детального плану території села Косівщина. Враховуючи, що у відповідача відсутня затверджена вказана містобудівна документація села Косівщина, позивачці було відмовлено в затвердженні проекту землеустрою. Вважає, що порушень вимог чинного законодавства ним не допущено. Просив у задоволенні позову відмовити.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 10.10.2019 позивач відповідно до ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України замовила розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки 01.05 - для індивідуального садівництва на території Косівщинської сільської ради Сумського району Сумської області (а.с.7-44).
На підставі виготовленого та погодженого проекту в Державному земельному кадастрі зареєстровано земельну ділянку площею 0,12 га з кадастровим номером 5924783800:04:003:0616 (а.с.4-6).
13.07.2021 позивач подала відповідачу заяву про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки 01.05 - для індивідуального садівництва на території Косівщинської сільської ради Сумського району Сумської області. Рішенням від 21.09.2021 відповідач відмовив у затвердженні проекту землеустрою (а.с.3,45).
Суд не погоджується з таким рішенням відповідача та вважає рішення Степанівської селищної ради про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки необґрунтованим з огляду на таке.
Відповідно до ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Підстав для відмови у затвердженні належним чином погодженого Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність законодавством не передбачено.
Відповідно до ч. 10 ст. 118 ЗК України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Відповідач відмовив позивачці в затвердженні Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з підстав, не передбачених законом, тому дане рішення не може відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України. Тому, враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги про зобов'язання Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та прийняти рішення за наслідками її розгляду відповідно до ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області 908,00 грн в рахунок відшкодування судового збору (а.с.49).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області (42304, Сумська область, Сумський район, смт. Степанівка, вул. Центральна, 5, код ЄДРПОУ 04390148) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області двадцятої сесії восьмого скликання від 21.09.2021 "Про відмову ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва".
Зобов'язати Степанівську селищну раду розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки 01.05 - для індивідуального садівництва на території Косівщинської сільської ради Сумського району Сумської області та прийняти рішення відповідно до статті 118 Земельного кодексу України з урахуванням позиції, викладеної в рішенні суду.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області на користь ОСОБА_1 908,00 грн в рахунок відшкодування судового збору.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах