Рішення від 15.07.2022 по справі 460/9320/20

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2022 року м. Рівне №460/9320/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1

доГоловного управління ДПС у Рівненській області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 ) звернулась до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0060641301 від 09.08.2018, №0035181301 від 10.04.2018, №0001733301 від 25.09.2019, №0004743301 від 09.04.2020 та №0008443301 від 21.07.2020.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесені відповідачем безпідставно та необґрунтовано, на підставі хибних висновків про порушення позивачем вимог щодо своєчасної реєстрації податкових накладних з його вини. Вказує, що такі висновки не відповідають дійсності та не підтверджуються жодним належними і допустимими доказами. Зазначає, що з причин, що не залежали від волі позивача, останній було обмежено в доступі до електронного кабінету платника та єдиного реєстру податкових накладних через збій в інформаційній системі (при вході в електронний кабінет платника формувалась помилка, що унеможливлювала вхід та реєстрацію податкових накладних з причин). Вказує, що у відповідності до ст. 195 Податкового кодексу України позивачем здійснено ряд операцій у ІІІ-ІV кварталі 2019 року та І кварталі 2020 року, що підлягають оподаткуванню за 0 % ставкою, а не операції, що звільнені від оподаткування (ст. 197 Податкового кодексу України). З огляду на вищевикладене, вважає оскаржені податкові повідомлення-рішення протиправними і просить їх скасувати.

Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду в складі судді Жуковської Л.А. від 21.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач у поданому на позовну заяву відзиві від 23.01.2021 проти задоволення позовних вимог заперечив. Вказав на те, що відповідачем, у відповідності до вимог ст.120 Податкового кодексу України, правомірно було застосовано до позивача штрафні санкції у розмірі 10%, 20 % та 40% суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість і прийнято відповідні податкові повідомлення-рішення, з огляду на наявність факту порушення граничних термінів реєстрації податкової накладної та /або розрахунку коригування до такої накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. Зазначив, що позивачем жодним чином не підтверджено те, що ним вчинено всі дії щодо вчасної реєстрації накладних та вчасно направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Також вказав, що податкові повідомлення-рішення №0060641301 від 09.08.2018, №0035181301 від 10.04.2018 були предметом розгляду справ №460/2789/18 та №1740/1883/18. Рішеннями Рівненського окружного адміністративного суду від 25.03.2019 №460/2789/18 та від 24.09.2018 №1740/1883/18 у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю. Щодо штрафних санкцій за несвоєчасне подання декларацій з податку на додану вартість, то відповідач вказав, що позивачем не надано доказів вчасного подання податкових декларацій за вересень 2019 р., листопад 2019 р., грудень 2019 р. та лютий 2020 р., у зв'язку з чим до позивача було застосовано штрафні санкції на суму 1020 грн за кожне порушення на підставі п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України. Просить у задоволенні позову відмовити за безпідставністю позовних вимог.

Позивач, не погоджуючись з аргументами відповідача, подала 04.03.2021 відповідь на відзив. Зазначила, що обов'язок доказування у відповідності до ч. 2 ст. 77 КАС України покладено на відповідача. Наголосила на тому, що підставами позову є своєчасне надіслання податкових накладних на реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних та ненадіслання позивачу податковим органом квитанції про прийняття/неприйняття або зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування.

Ухвалою суду від 14.01.2021 розгляд справи відкладено.

04.02.2021 судове засідання у справі не відбулось, у зв'язку з перебуванням головуючого судді у відпустці.

Ухвалою суду від 08.02.2021 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів. Підготовче засідання у справі відкладено.

У підготовчому засіданні 18.03.2021 представником відповідача заявлено клопотання про закриття провадження в частині позовних вимог про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень: №0060641301 від 09.08.2019, №0035181301 від 10.04.2018, у зв'язку з наявністю судових рішень у справах №460/2789/18, №1740/1883/18, що набрали законної сили, між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Ухвалою суду від 18.03.2021 клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі задоволено. Провадження в адміністративній справі №460/9320/20 закрито в частині позовних вимог про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень №0060641301 від 09.08.2019; №0035181301 від 10.04.2018.

Ухвалою суду від 05.04.2021 провадження у справі №460/9320/20 зупинено до перегляду Восьмим апеляційним адміністративним судом ухвали Рівненського окружного адміністративного суду від 18.03.2021 про закриття провадження у справі в частині позовних вимог.

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.09.2021 апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від 18.03.2021 про закриття провадження у справі повернуто скаржнику.

За наслідками повторного автоматизованого розподілу справи адміністративну справу визначено до розгляду головуючому судді Дорошенко Н.О.

Ухвалою суду від 30.09.2021 суддею Дорошенко Н.О. прийнято до провадження адміністративну справу №460/9320/20. Поновлено провадження у адміністративній справі. Призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 21.10.2021 підготовче засідання відкладено.

Ухвалою суду від 02.11.2021 провадження у справі №460/9320/20 зупинено до перегляду ухвали суду від 18.03.2021 про закриття провадження у справі в частині позовних вимог в порядку апеляційного провадження. Матеріали адміністративної справи №460/9320/20 передано до Восьмого апеляційного адміністративного суду для розгляду апеляційної скарги фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .

Ухвалою суду від 12.01.2022 провадження у справі №460/9320/20 поновлено. Призначено підготовче засідання на 26 січня 2022 року.

Ухвалою суду від 26.01.2022 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

Ухвалами від 21.02.2022, від 14.03.2022, протокольною ухвалою від 04.05.2022 розгляд справи відкладено.

Ухвалою від 30.05.2022 суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши заяви по суті справи та матеріали справи, повно та всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити повністю, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що Головним управлінням ДПС у Рівненській області на підставі п.201.10 ст.201 розділу V Податкового кодексу України, у порядку пп. 75.1.1 п.75.1 ст.75 та ст.76 глави 8 розділу ІІ Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку з реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах ФОП ОСОБА_1 , за результатами якої складено акт від 04.09.2019 №23/17-00-33-01/27699903844 (а.с.22-24; далі Акт перевірки).

Відповідно до висновку Акта перевірки, позивачем порушено п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (далі ПК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), що тягне за собою накладення штрафу в розмірі 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; в розмірі 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів (п.1201.1 ст.1201 ПК України).

Заперечень на Акт перевірки до контролюючого органу позивачем подано не було.

На підставі Акта перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 25.09.2019 №0001733301, у відповідності до якого за звітний період серпень 2018 - червень 2019 року встановлено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначений ст. 201, та згідно зі ст. 120.1 Податкового кодексу України на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 47836,21 грн застосовано штраф в розмір 10% у сумі 4783,62 грн, за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 2916,67 грн застосовано штраф в розмірі 20% у сумі 583,33 грн, за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ 1250,00 грн застосовано штраф в розмірі 40% в сумі 500,00 грн (а.с.20-21).

Згідно з розрахунком штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних кількість днів порушення термінів реєстрації податкових накладних є наступними:

податкова накладна №152 від 19.10.2018, дата реєстрації 28.11.2018 05:44, кількість днів затримки 13 днів;

податкова накладна №153 від 26.10.2018, дата реєстрації 28.11.2018 05:44, кількість днів затримки 13 днів;

податкова накладна №151 від 24.10.2018, дата реєстрації 20.11.2018 08:00, кількість днів затримки 5;

податкова накладна №92 від 02.08.2018, дата реєстрації 24.01.2019 01:15, кількість днів затримки 146;

податкова накладна №162 від 12.11.2018, дата реєстрації 11.12.2018 02:10, кількість днів затримки 11;

податкова накладна №19 від 22.02.2019, дата реєстрації 20.03.2019 12:04, кількість днів затримки 5;

податкова накладна №17 від 22.02.2019, дата реєстрації 20.03.2019 12:04, кількість днів затримки 5;

податкова накладна №14 від 12.02.2019, дата реєстрації 20.03.2019 12:04, кількість днів затримки 20;

податкова накладна №18 від 22.02.2019, дата реєстрації 20.03.2019 12:04, кількість днів затримки 5;

податкова накладна №21 від 26.02.2019, дата реєстрації 20.03.2019 12:04, кількість днів затримки 5;

податкова накладна №23 від 28.02.2019, дата реєстрації 20.03.2019 12:04, кількість днів затримки 5;

податкова накладна №22 від 28.02.2019, дата реєстрації 20.03.2019 12:04, кількість днів затримки 5;

податкова накладна №60 від 11.06.2019, дата реєстрації 15.07.2019 07:37, кількість днів затримки 15 (а.с.21).

З матеріалів справи також встановлено, що Головним управлінням ДПС у Рівненській області на підставі п.201.10 ст.201 розділу V Податкового кодексу України, у порядку пп. 75.1.1 п.75.1 ст.75 та ст.76 глави 8 розділу ІІ Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку з реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах ФОП ОСОБА_1 , за результатами якої складено акт від 23.03.2020 №217/17-00-33-01/27699903844 (а.с.27-28; далі Акт перевірки).

Відповідно до висновку Акта перевірки, позивачем порушено п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (далі ПК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), що тягне за собою накладення штрафу в розмірі 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів (п.1201.1 ст.1201 ПК України).

Заперечень на Акт перевірки до контролюючого органу позивачем подано не було.

На підставі Акта перевірки відповідачем складено податкове повідомлення-рішення від 09.04.2020 №0004743301, у відповідності до якого за звітний жовтень 2019 року встановлено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначений ст.201, та згідно зі ст. 1201 Податкового кодексу України на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 17895,84 грн., застосовано штраф в розмір 10% у сумі 1789,59 грн. (а.с25-26).

Згідно з розрахунком штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних кількість днів порушення термінів реєстрації податкових накладних є наступними:

податкова накладна №68 від 06.08.2019, дата реєстрації 04.09.2019 02:54, кількість днів затримки 4 дні;

податкова накладна №72 від 10.10.2019, дата реєстрації 12.11.2019 04:55, кількість днів затримки 12 днів (а.с.26-27).

24.06.2020 ГУ ДПС у Рівненській області, на підставі пункту 200.10 ст.200 ПК України, в порядку ст. 76 ПК України проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість за вересень 2019, листопад 2019, грудень 2019 та лютий 2020 ФОП ОСОБА_1 .

За результатами проведення камеральної перевірки складено Акт перевірки №382/17-00-33-01/ НОМЕР_1 від 24.06.2020 яким встановлено несвоєчасне подання податкової звітності з податку на додану вартість.

Так, податкова декларація з ПДВ за вересень 2019 по граничному строку подання 21.10.2019 подана позивачем 12.11.2019 14:22; податкова декларація з ПДВ за листопад 2019 по граничному терміну подання 20.12.2019 подана позивачем 10.01.2020 12:41; податкова декларація за грудень 2019 по граничному терміну подання 20.01.2020 подана позивачем 25.01.2020 12:17; податкова декларація з ПДВ за лютий 2020 по граничному терміну подання 20.03.2020 подана позивачем 23.03.2020 15:25 (а.с.31-32).

Перевіркою також встановлено, що 09.06.2020 до позивача було застосовано штрафну санкцію в розмірі 170 грн за несвоєчасне подання податкової декларації на підставі п.120.1 ст. 120 ПК України згідно податкового повідомлення-рішення №0006443301.

Відповідно до п.120.1 ст. 120 ПК України (неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання).

21.07.2020 ГУ ДПС у Рівненській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0008443301, яким до позивача застосовано штрафну санкцію на загальну суму 4080 грн на підставі абзацу 2 п.120.1 ст. 120 ПК України (по 1020 грн за кожне несвоєчасне подання декларацій за вересень 2019, листопад 2019, грудень 2019 та лютий 2020) (а.с.29-30).

Не погоджуючись з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями позивач звернулася з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі ПК України).

Відповідно до пп. 191.1.2 п.191 ст. 191 ПК України, до функцій контролюючих органів належить контроль своєчасності подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.

Згідно пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Статтею 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального (пп.75.1.1 п. 75.1. ст. 75 ПК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 86.2 ст. 86 ПК України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Що стосується податкових повідомлень-рішень №0001733301 від 25.09.2019, №0004743301 від 09.04.2020, то суд враховує наступне.

Згідно з п. 201.1 ст.201 ПК України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Така податкова накладна/розрахунок коригування вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманою покупцем.

Покупцю товарів/послуг податкові накладні/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманим продавцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

В матеріалах справи міститься інформація (копії квитанцій про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування і показників до податкової в Єдиному реєстрі податкових накладних) з ЄРПН (повідомлення про отримання звітності) стосовно реєстрації спірних податкових накладних.

Так, податкова накладна №152 від 19.10.2018, зареєстрована 28.11.2018 05:44, кількість днів затримки 13 днів; податкова накладна №153 від 26.10.2018, зареєстрована 28.11.2018 05:44, кількість днів затримки 13 днів; податкова накладна №151 від 24.10.2018 зареєстрована 20.11.2018 08:00, кількість днів затримки 5; податкова накладна №92 від 02.08.2018, зареєстрована 24.01.2019 01:15, кількість днів затримки 146; податкова накладна №162 від 12.11.2018, зареєстрована 11.12.2018 02:10, кількість днів затримки 11; податкова накладна №19 від 22.02.2019, зареєстрована 20.03.2019 12:04, кількість днів затримки 5; податкова накладна №17 від 22.02.2019, зареєстрована 20.03.2019 12:04, кількість днів затримки 5; податкова накладна №14 від 12.02.2019, зареєстрована 20.03.2019 12:04, кількість днів затримки 20; податкова накладна №18 від 22.02.2019, зареєстрована 20.03.2019 12:04, кількість днів затримки 5; податкова накладна №21 від 26.02.2019, зареєстрована 20.03.2019 12:04, кількість днів затримки 5; податкова накладна №23 від 28.02.2019, зареєстрована 20.03.2019 12:04, кількість днів затримки 5; податкова накладна №22 від 28.02.2019, зареєстрована 20.03.2019 12:04, кількість днів затримки 5; податкова накладна №60 від 11.06.2019, зареєстрована 15.07.2019 07:37, кількість днів затримки 15; податкова накладна №68 від 06.08.2019, зареєстрована 04.09.2019 02:54, кількість днів затримки 4 дні; податкова накладна №72 від 10.10.2019, зареєстрована 12.11.2019 04:55, кількість днів затримки 12 днів (а.с.65-66, 76-88).

Приписами п.201.10 ст.201 ПК України передбачено, що якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п.1201.1 ст.1201 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою, тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Як встановлено судом з наявних в матеріалах справи доказів позивачем порушено терміни реєстрації податкових накладних.

Також суд зауважує, що постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (із змінами та доповненнями) затверджено Порядок ведення єдиного реєстру податкових накладних (далі Порядок №1246).

Реєстрацію податкових накладних в єдиному реєстрі податкових накладних здійснює безпосередньо фізична особа підприємець в електронному вигляді. Дані відомості скріплюються електронним підписом платника податків та його печаткою (за наявністю).

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 Порядку №1246, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Платник податків має можливість самостійно зробити Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних (надається по виданих податковим накладним та розрахункам коригування, зареєстрованих з порушенням граничного терміну реєстрації за запитуваний період, та податкові накладні за вказаним кодом філії) - код форми запиту J/F1401402.

Після отримання запиту в автоматизованому режимі ДФС здійснюється пошук зазначених у запиті податкової накладної та/або розрахунку коригування та формування відповідного повідомлення.

Не пізніше операційного дня, що настає за днем надходження запиту, платнику податків, надсилається повідомлення в електронній формі та податкова накладна та/або розрахунок відповідно до запиту.

Платник податку через електронний кабінет шляхом перегляду в режимі реального доступу до даних Реєстру щодо складених ним чи його контрагентами податкових накладних та/або розрахунків коригування.

З огляду на наведене, судом не приймаються твердження позивача про те, що ним вчинено всі дії щодо вчасної реєстрації накладних та вчасно відправлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних, а також покликання на блокування електронної адреси позивача, оскільки вказані обставини не підтверджено жодними доказами. Крім того, позивачем не долучено повідомлення про направлення на реєстрацію вищевказаних податкових накладних, яке автоматично генерується в Єдиному реєстрі податкових накладних під час здійснення таких дій платником податків.

Водночас матеріалами справи підтверджується, що ФОП ОСОБА_1 в порушення вимог п.201.10 ст.201 ПК України несвоєчасно зареєструвала в Єдиному реєстрі податкові накладні.

Позивачем також не доведено належними та допустимими доказами факт наявності збою в системі Електронного кабінету платника, який унеможливив доступ позивача до вказаної системи з метою своєчасної реєстрації податкових накладних. З огляду також на кількість днів несвоєчасної реєстрації податкових накладних (від 4 до 146 днів), суд вважає безпідставними доводи позивача, що її доступ до Електронного кабінету з метою вчасної реєстрації наприклад податкової накладної №92 від 02.08.2018 був обмежений 146 календарних днів.

Суд також враховує, що згідно офіційної відповіді Державної податкової служби України (лист від 03.02.2021 №1156/5/99-00-20-01-02-05), в періоди часу з 01.12.2016 по 15.01.2017, з 15.07.2017 по 18.08.2017,Ю з 14.12.2017 по 16.01.2018, з 20.04.2018 по 17.06.2018, з 01.06.2018 по 30.06.2018, з 17.10.2018 по 01.12.2018, з 20.02.2019 по 16.03.2019, з 01.08.2019 по 31.10.2019 сервіси Електронного кабінету надавались у штатному режимі (а.с.96-100).

За таких обставин, враховуючи наявність факту порушення позивачем термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно застосовано штрафні санкції, оскільки така відповідальність у вигляді застосування штрафних санкцій передбачена ПК України.

Щодо податкового повідомлення-рішення №0008443301 від 21.07.2020, то суд зазначає наступне.

Відповідно до п.46.1 ст. 46 ПК України, податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов'язання, у тому числі податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Згідно п.п. 49.1, 49.2 ст. 49 ПК України, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.

Податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів:

а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;

б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

Єдиною підставою для неприйняття податкової декларації засобами електронного зв'язку в електронній формі є недійсність кваліфікованого електронного підпису чи печатки такого платника податків, у тому числі у зв'язку із закінченням строку дії відповідного сертифіката відкритого ключа, за умови що така податкова декларація відповідає всім вимогам електронного документа, містить достовірні обов'язкові реквізити та надана у форматі, доступному для її технічної обробки (п.49.3 ст. 49 ПК України).

Згідно п.49.18.1 п.49.18. ст. 49 ПК України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

У відповідності до ст. 203 ПК України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Так, судом встановлено, що податкова декларація з ПДВ за вересень 2019 по граничному строку подання 21.10.2019 подана позивачем 12.11.2019 14:22; податкова декларація з ПДВ за листопад 2019 по граничному терміну подання 20.12.2019 подана позивачем 10.01.2020 12:41; податкова декларація за грудень 2019 по граничному терміну подання 20.01.2020 подана позивачем 25.01.2020 12:17; податкова декларація з ПДВ за лютий 2020 по граничному терміну подання 20.03.2020 подана позивачем 23.03.2020 15:25 (а.с.31-32).

Згідно п.120.1 ст. 120 ПК України, неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, -

тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, -

тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

З акту камеральної перевірки №382/17-00-33-01/2769903844 від 24.06.2020 вбачається, що 09.06.2020 до позивача було застосовано штрафну санкцію в розмірі 170 грн. за несвоєчасне подання податкової звітності з ПДВ згідно податкового повідомлення-рішення №0006443301.

Таким чином, з огляду на встановлені судом обставини, суд вважає правомірним застосування до позивача штрафу в розмірі 4080 грн за несвоєчасне подання податкових декларацій за вересень 2019, листопад 2019, грудень 2019 та лютий 2020.

Позивачем не надано доказів на підтвердження вчасного подання до контролюючого органу таких декларацій.

При цьому, суд не бере до уваги доводи позивача, наведені в позовній заяві щодо здійснення позивачем ряду операцій у ІІІ-ІV кварталі 2019 року та І кварталі 2020 року, що підлягають оподаткуванню за 0 % ставкою, а не операцій, що звільнені від оподаткування (ст. 197 Податкового кодексу України), як такі, що не стосуються обставин вчинення правопорушення, а тому відхиляються судом.

З огляду на вищевикладене, суд вважає податкове повідомлення-рішення №0008443301 від 21.07.2020 правомірним.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Отже, відповідач повністю довів правомірність прийняття податкових повідомлень-рішень, разом з тим позивач не довів обґрунтованість позовних вимог, а тому у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Враховуючи результати судового розгляду, підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Головне управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, 12,м. Рівне,33023, ЄДРПОУ/РНОКПП 43142449)

Повний текст рішення складений 15 липня 2022 року

Суддя Н.О. Дорошенко