Справа № 540/1360/22
15 липня 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) клопотання представника Військової частини НОМЕР_1 за вхід. №ЕС/2368/22 від 11.07.2022 року про зупинення провадження по справі,
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області щодо видачі наказу №18 від 13.12.2021 «Про невиплату грошового забезпечення» та не здійснення з 01 грудня 2021 року виплати грошового забезпечення ОСОБА_1 ;
- стягнути з УМВС України в Херсонській області на користь ОСОБА_1 необхідні виплати грошового забезпечення, а також індексацію та компенсацію втратт частини доходів у зв'язку з порущенням строків їх виплат по даним нездійсненим своєчасно розрахунках з 01 грудня 2021 року по теперішній час, у сумах визначених судом;
- стягнути з УМВС України в Херсонській області на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 20000 грн.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 02.06.2022 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку ст. 262 КАС України).
12.07.2022 року засобами електронної пошти до суду за вхід. №ЕП/19519/22 від представника відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження по справі у зв'язку із введенням воєнного стану на всій території України, в якому зокрема зазначено:
«…Згідно пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, із змінами внесеними Указом Президента України №133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ», в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який у подальшому продовжено до 23.08.2022…
… Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, УМВС України в Херсонській області перебуває в стані припинення, повноваження голови ліквідаційної комісії покладено на Баклана Олександра Анатолійовича , який відповідно до наказу ГУНП в Херсонській області від 02.10.2019 №290 о/с призначений на посаду заступника начальника ГУНП в Херсонській області.
Наказом ГУНП в Херсонській області від 24.02.2022 №87 «Про введення Плану евакуації (передислокації) підрозділів ГУНП в Херсонській області в безпечний район» основним місцем евакуації визначено Миколаївську область.
У зв'язку з тим, що головою ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області є Баклан О.А, заступник начальника ГУНП в Херсонській області, яким у період воєнного стану здійснюються додаткові повноваження покладені на поліцію статтею 24 Законом України «Про Національну поліцію».
У разі виникнення загрози державному суверенітету України та її територіальної цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії проти України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, відповідно до законодавства України беруть участь у виконанні завдань територіальної оборони, забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості.
Крім того, реєстрація УМВС України в Херсонській області в підсистемі «Електронний суд» за відсутності необхідних документів для отримання електронного підпису голови ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонської області є на даний час неможливою, не функціонуванням за місцем дислокації ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області державного органу, в якому можливо отримати виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо повноважень голови ліквідаційної комісії та евакуацією в безпечний район документів, які є доказами у справі,».
Розглядаючи клопотання, суд виходить з наступного.
Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» визначено:
«У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановляю:
1. Ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Верховна Рада України прийняла Закон «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні"».
Законом України «Про затвердження Указу Президента України від 14.03.2022 року №133/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено воєнний стан до 25.04.2022 року.
22 травня 2022 року Верховна Рада прийняла Закон України «Про затвердження Указу Президента України від 17.05.2022 №341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 22.05.2022 №2263-ІХ, за яким воєнний стан в Україні до 23.08.2022 року.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Відповідно до ч. 6 ст. 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Водночас, при повній або частковій відсутності норм, які регулюють певні суспільні відносини, можливо застосувати аналогію закону, тобто, вирішення справи або окремого юридичного питання на основі правової норми, розрахованої на схожі випадки.
Слід зазначити, що застосування аналогії забороняється, якщо вона прямо заборонена законом, чи якщо закон пов'язує настання юридичних наслідків з наявністю конкретних норм.
При вирішенні справи по аналогії закону чи аналогії права обов'язковим є дотримання таких умов: аналогія допустима лише у випадку повної чи часткової відсутності правових норм; суспільні відносини, до яких застосовується аналогія, повинні знаходитися у сфері правового регулювання; повинна бути схожість між обставинами справи і наявною нормою за суттєвими юридичними ознаками; пошук норми, що регулює аналогічний випадок, повинен здійснюватися спочатку в актах тієї ж галузі права, у випадку відсутності - в іншій галузі права і у законодавстві в цілому; винесене у процесі використання аналогії правове рішення не повинно суперечити нормам закону, його меті; обов'язково повинно бути мотивоване пояснення причин застосування рішення по аналогії до конкретного випадку.
Отже у разі, якщо спірні правовідносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає за необхідне, застосувавши аналогію положення закону п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України, що є найбільш приближеним за змістом до ситуації, що склалася на території України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 7, п. 5 ч. 1 ст. 236, 248, 256, 295, 297 КАС України, суд,
Клопотання представника УМВС України в Херсонській області за вхід. №ЕП/19519/22 від 12.07.2022 року про зупинення провадження по справі - задовольнити.
Зупинити провадження по справі №540/1360/22 за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - до припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ст. 256 КАС України та може бути оскаржена у порядку та строки визначені статтею 295, 297 КАС України.
Головуючий суддя Потоцька Н.В.