Постанова від 14.07.2022 по справі 127/13982/22

Справа № 127/13982/22

Провадження № 3/127/4568/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.07.2022м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі головуючого судді Бернади Є.В., розглянувши матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбаченої статтею 471 Митного кодексу України,

ВСТАНОВИВ:

08.04.2022 о 13.19 год. в пункті пропуску «Бронниця - Унгурь» митного поста «Дністер» Вінницької митниці по смузі руху «зелений коридор» у ОСОБА_1 виявлений товар, а саме ікона прямокутної форми розміром 370х275х17 мм, яка є предметом музейного значення, має культурну та історичну цінність та рекомендована до занесення до Державного реєстру національного культурного надбання.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про поважність причин своєї неявки суд не повідомив. При цьому суд враховує, що про час та місце розгляду справи ОСОБА_1 був повідомлений належним чином, що підтверджується довідкою про доставку смс-повідомлення.

Представник Вінницької митниці в судовому засіданні просив накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції статті.

Заслухавши думку представника митниці, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до такого висновку.

Зі змісту статті 471 Митного кодексу України (далі - МК) випливає, що адміністративна відповідальність настає за порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.

З матеріалів справи випливає, що 08.04.2022 о 13.19 год. в пункт пропуску «Бронниця - Унгурь» митного поста «Дністер» Вінницької митниці по смузі руху «зелений коридор» прибув легковий автомобіль марки Nissan, д.н. НОМЕР_1 , в якому в якості водія слідував ОСОБА_1 .

Формою проходження митного контролю водій автомобіля обрав проходження через зону (коридор) спрощеного митного контролю («зелений коридор»), чим заявив про відсутність у нього товарів, які під час переміщення через митний кордон України громадянами підлягають письмовому декларуванню, а також на переміщення яких через митний кордон України встановлена заборона або обмеження.

Під час проведення митних формальностей ОСОБА_1 заявив про наявність у нього сімейної ікони.

Під час проведення митного огляду речей ОСОБА_1 на одній з сумок без ознак приховування виявлено ікону прямокутної форми розміром 370х275х17 мм, на якій є фронтальне зображення Ісуса Христа у вохристо-червоному хітоні та тьмяно-блакитному гіматії. Права рука представлена із жестом благословення у лівій розгорнута книга, з написом. Тло ікони блакитного забарвлення із рожево-вохристим висвітленням та лінійним позначенням проміння навколо голови Ісуса. У правому та лівому верхніх кутах симетрично відтворено два двокрилі хірувіми, у вигляді дитячих голів з білими крилами. У зв'язку з ймовірним віднесенням вказаної ікони до товарів, переміщення яких через митний кордон України обмежений законодавством України та потребує спеціальних знань, ікона була прийнята на зберігання Вінницькою митницею для проведення відповідної експертизи.

Відповідно до експертного висновку № 46-02/д-46 від 06.05.2022, представлена на мистецтвознавче дослідження ікона є предметом музейного значення, має культурну та історичну цінність та рекомендована до занесення до Державного реєстру національного культурного надбання.

Згідно з частиною п'ятою статті 374 Митного кодексу України (далі - МК) культурні цінності за кодами 9701 10 00 00, 9701 90 00 00, 9702 00 00 00, 9703 00 00 00, 9704 00 00 00, 9705 00 00 00, 9706 00 00 00 згідно з УКТ ЗЕД, виготовлені 50 і більше років тому, незалежно від їх вартості та способу переміщення через митний кордон України, підлягають письмовому декларуванню. Наказом Міністерства фінансів України від 28.05.2012 № 614 (далі - Наказ №614) встановлені правила заповнення, подання та використання митної декларації для письмового декларування товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами для особистих, сімейних та інших потреб, не пов'язаних з провадженням підприємницької діяльності, під час здійснення митного оформлення товарів, що переміщуються ними через митний кордон України в ручній поклажі, супроводжуваному й несупроводжуваному багажі, вантажному відправленні та підлягають письмовому декларуванню в порядку, передбаченому для громадян.

Відповідно до пункту 2.9 Наказу № 614 у пункті 4 митної декларації зазначаються, зокрема, відомості про товари, що підлягають обов'язковому письмовому декларуванню та/або оподаткуванню митними платежами, товари, переміщення яких через державний кордон України заборонено або здійснюється за дозвільними документами, що видаються органами виконавчої влади, та інші товари, що декларуються письмово за бажанням громадянина або на вимогу митного органу.

Пунктом 1.10 Наказу № 614 регламентовано, що з моменту прийняття декларації посадовою особою митного органу для оформлення вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а громадянин або уповноважена особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Згідно зі статтею 365 МК громадяни за умови дотримання вимог МК та інших актів законодавства України можуть переміщувати через митний кордон України будь-які товари, крім тих, що заборонені до ввезення в Україну (у тому числі з метою транзиту) та вивезення з України.

Відповідно до частини другої статті 366 МК, канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.

Згідно з положеннями частин 4-6 зазначеної статті МК, громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю за двоканальною системою. Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони га/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення. Громадяни, які проходять (проїжджають) через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.

Отже ОСОБА_1 порушив встановлений порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України. Зазначена обставина підтверджується письмовими пояснення ОСОБА_1 , копією акта про проведення огляду товарів, копією уніфікованої митної квитанції МД-1, експертним висновком № 46-02/Д-46 від 06.05.2022 та описом предметів.

З огляду на викладене, суд дійшов до переконання, що дії ОСОБА_1 охоплюються складом адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 471 МК, за ознаками порушення встановленого порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.

Відповідно до статті 487 МК, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до положень МК, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Враховуючи вищевикладене, обставини справи, особу порушника та ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого статтею 471 МК у виді штрафу з конфіскацією вилучених товарів.

Відповідно до статті 519 МК суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 на користь Вінницької митниці, витрати пов'язані із зберіганням майна.

Згідно зі статтею 40-1 КпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Відповідно до пункту 5 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з особи, на яку накладено стягнення, стягується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись статтею 471 МК, статтями 283-284 КпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 471 Митного кодексу України у виді штрафу в розмірі 100 (ста) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одну тисячу сімсот) гривень з конфіскацією вилученого, а саме ікони прямокутної форми розміром 370х275х17 мм, що зберігається на складі Вінницької митниці в м. Могилів-Подільському.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Вінницької митниці витрати, пов'язані зі зберіганням вилученого товару в розмірі 16 (шістнадцять) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 496 (чотириста дев'яносто шість) гривень 20 (двадцять) копійок.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: