(про залишення заяви про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності без задоволення)
14 липня 2022 року м. Житомир справа № 240/15257/20
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шуляк Л.А., розглянувши заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним рішення,
встановив:
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 21.10.2020 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 з 01.03.2020 нарахування та виплату підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному ст.39 Закону України "Про статую і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік).
12.01.2021 позивачу надіслано виконавчий лист №72 2021.
На офіційну електронну адресу суду надійшла заява, в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, які полягають у неналежному нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі двох прожиткових мінімумів для працездатних осіб замість, визначених рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 21.10.2020р. по справі №240/15257/20, яке набрало законної сили 21.11.2020р. та ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - двох мінімальних заробітних плат (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік);
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виконати належним чином рішення суду та провести належне нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі двох мінімальних заробітних плат (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік), визначених рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 21.10.2020р. по справі №240/15257/20, яке набрало законної сили 21.11.2020р. та ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- постановити окрему ухвалу і направити її Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області як суб'єкту владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
В обґрунтування заяви позивач вказує, що на виконання рішення суду по адміністративній справі №240/15257/20 до квітня 2022 року включно, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виплачувало йому підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у розмірі 12 000,00 грн, однак з травня 2022 року з невідомих підстав відповідач зменшив виплату підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення з 12 000,00 грн до 4 204,00 грн.
Не погоджуючись із такими діями боржника та вважаючи, що відповідачем (боржником) безпідставно не виконується рішення суду в повному обсязі, позивач звернувся до суду із вказаною заявою.
Представником відповідача 12.07.2022 на офіційну електронну адресу суду подано заперечення на клопотання (заяву), в якій зазначено, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 21.10.2020 у справі №240/15257/20 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області ОСОБА_1 проведено перерахунок підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам згідно із законом "Про Державний бюджет України" на відповідний рік, з 01.03.2020 виходячи з розміру двох мінімальних заробітних плат, тобто з 01.03.2020 - 4723,00 грн, з 01.09.2020 - 5 000,00 грн, з 01.01.2020 - 6 000,00 грн. В результаті перерахунку на виконання рішення суду розмір пенсії з 01.03.2020 становив 22 607,02 грн, в тому числі 9 446,00 грн - підвищення за проживання на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному на виконання рішення суду (4 723,00 грн. х 2) та виплачувався з урахуванням максимального розміру пенсії відповідно до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Сума донарахованих коштів за період з 01.03.2020 року по 31.07.2021 року складає 35 519,46 грн. Загальний розмір пенсії до виплати на виконання рішення суду по справі №240/15257/20 з 01.05.2022 становить 22 607,02 грн., в тому числі 12 000,00 грн. - підвищення за проживання на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному на виконання рішення суду (6 000,00 грн. х 2). Тобто, позивачу доплата нарахована в повному обсязі, в свою чергу, пенсія ОСОБА_1 обмежена максимальним розміром пенсії та складає 22 607,02 грн.
Керуючись приписами частини третьої статті 194, частини дев'ятої статті 205, частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України), суд вважає за можливе провести розгляд заяви у порядку письмового провадження.
Дослідивши надані документи на підтвердження поданої заяви, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд приходить до висновку про відсутність обґрунтованих правових підстав для задоволення заяви заявника та визнання протиправними дій, вчинених відповідачем на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду у цій справі, виходячи з наступного.
Статтею 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно до ч.2 ст.14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами, та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність встановлену законом.
Таким чином, судовий акт, який набрав законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок.
Це означає, що особа, якій належить виконати судовий акт, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому ст.8 Конституції України принципу верховенства права.
За приписами ст.383 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
У разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.
За відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Як зазначалось раніше, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 21.10.2020 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 з 01.03.2020 нарахування та виплату підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному ст.39 Закону України "Про статую і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік).
Позивач у заяві зазначив, що з травня 2022 року з невідомих підстав відповідач зменшив виплату підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення з 12 000,00 грн до 4 204,00 грн.
В свою чергу, з наданого представником відповідача витягу перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.05.2022 встановлено, що доплата на виконання рішення по справі 240/15257/20 становить 12 000,00 грн - підвищення за проживання на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному на виконання рішення суду (6 000,00 грн. х 2). Розмір пенсії позивача з 01.05.2022 складає 40 094,03 грн.
Однак, пенсія позивача, обмежена максимальним розміром та складає 22 607,02 грн.
В свою чергу, суд зазначає, що питання обмеження максимальним розміром пенсії ОСОБА_1 в межах справи №240/15257/20 не розглядалось.
У разі незгоди із такими діями органу Пенсійного фонду позивач не позбавлений права їх оскаржити в судовому порядку, звернувшись з окремим позовом.
А тому, підсумовуючи викладене встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області в повному обсязі виконано рішення Житомирського окружного адміністративного суду по справі №240/15257/20.
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку про відсутність обґрунтованих правових підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій, чи бездіяльності вчинених відповідачем на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 21.10.2022 по справі №240/15257/20 у порядку, передбаченому ст.383 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 243, 248, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Залишити без задоволення заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 21.10.20 в адміністративній справі № 240/15257/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним рішення.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Повний текст ухвали складено: 14.07.2022
Суддя Л.А.Шуляк