Cправа № 127/14299/22
Провадження № 1-кс/127/5939/22
Іменем України
11 липня 2022 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
слідчого судді: ОСОБА_1
секретар судового засідання: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Вінницького міського суду Вінницької області клопотання слідчого четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Хмельницькому ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів, -
Слідчий четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Хмельницькому ОСОБА_3 звернулась до суду з клопотанням, яке погоджено з прокурором ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Клопотання мотивовано тим, що четвертим слідчим відділом (з дислокацією у м. Вінниці) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, за процесуального керівництва Вінницької спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62021240040000101 від 08.07.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 03.01.2019 ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) та Обслуговуючим кооперативом “ ІНФОРМАЦІЯ_3 ” (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) було укладено договір № 14/19 на будівництво житла. Предметом даного договору стала співпраця і участь ІНФОРМАЦІЯ_4 та обслуговуючого кооперативу “ ІНФОРМАЦІЯ_3 ” (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , засновник ОСОБА_5 ) у будівництві багатоквартирного житлового будинку із вбудовано-прибудинковими нежитловими приміщеннями на земельній ділянці площею 0,3100 га із кадастровим номером 6810100000:07:005:0055, яка розташована в АДРЕСА_3 , і яка належить на праві постійного користування ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно договору, ІНФОРМАЦІЯ_2 має пріоритетне право участі у фінансуванні будівництва даного будинку за умови передбачення та виділення фінансового ресурсу на будівництво цього об'єкту у відповідному бюджетному році за рахунок державних капітальних вкладень за бюджетною програмою КПКВ 2101190 “Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Збройних ІНФОРМАЦІЯ_5 ”. В той же час, відповідно до наказу Міністерства Оборони України № 123 від 22.03.2019 року “Про затвердження Переліку житлових об'єктів, які передбачається фінансувати у 2019 році за рахунок коштів бюджетної програми КПВП 2101190 “Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Збройних ІНФОРМАЦІЯ_5 ”, будівництво вищезазначеного будинку взагалі не було заплановано на 2019 рік і бюджетне фінансування на будівництво даного будинку не передбачалось.
04.03.2019 представник ІНФОРМАЦІЯ_2 звернувся із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_6 про видачу містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва - багатоквартирного житлового будинку із вбудовано-прибудинковими нежитловими приміщеннями в АДРЕСА_3 .
22.03.2019 містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва було затверджено наказом ІНФОРМАЦІЯ_7 № 71 та видано замовнику. Відповідно до затверджених містобудівних умов на вищезазначеній земельній ділянці дозволяється будівництво 10 - поверхового 72 - квартирного односекційного житлового будинку з загальною площею квартир у будинку 3600 м2 та із вбудовано-прибудинковими нежитловими приміщеннями на першому поверсі будівлі (магазин продовольчих товарів) загальною площею 900 м2.
03.03.2021 багатоквартирний житловий будинок із вбудовано-прибудинковими нежитловими приміщеннями в АДРЕСА_3 , здано в експлуатацію. Таким чином працівниками ІНФОРМАЦІЯ_8 було підтверджено відповідність збудованого будинку проекту та виданим містобудівним умовам, що насправді не відповідає дійсності, оскільки відповідно до містобудівних умов дозволялось будівництво вбудовано-прибудинкових нежитлових приміщень на першому поверсі будівлі загальною площею 900 м2, а реально збудовано 4-ри поверхи вбудовано-прибудинкових нежитлових приміщення загальною площею 2582,77 м2.
Крім того, відповідно до розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні», замовник будівництва зобов'язаний протягом 10 робочих днів після початку будівництва звернутися до відповідного органу місцевого самоврядування із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об'єкта будівництва, до якої додаються документи, які підтверджують вартість будівництва об'єкта. При цьому, розмір пайової участі становить для нежитлових будівель та споруд - 4 % загальної кошторисної вартості об'єкта; для житлових будинків - 2 % вартості будівництва об'єкта. Таким чином, відповідно до вищевикладеного, замовник будівництва ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) зобов'язаний був протягом 10 робочих днів після початку будівництва (дозвіл на початок будівництва видано 13.01.2020 року) укласти з ІНФОРМАЦІЯ_9 договір про участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури.
Відповідно до розрахунку ІНФОРМАЦІЯ_10 , розмір коштів пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури ІНФОРМАЦІЯ_11 в даному випадку мав складати 2 408 849 грн.
З метою підтвердження або спростування вищевказаних фактів, необхідно отримати зазначені документи, а саме: банківських виписок, платіжних доручень та інших наявних документів, що підтверджують рух грошових коштів між ІНФОРМАЦІЯ_2 та “ ІНФОРМАЦІЯ_3 ” (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) у період часу з 03.01.2019 по теперішній час.
На підставі викладеного слідчий звернулась до суду з даним клопотанням та просила його задовольнити.
Слідчий ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилась, у зв'язку із введенням по всій території України воєнного стану, однак у вимогах клопотання просила розгляд клопотання проводити у її відсутність.
ІНФОРМАЦІЯ_1 явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечило, однак про дату, час та місце розгляду клопотання повідомлялось завчасно та належним чином шляхом направлення судової повістки.
Відповідно до частини четвертої статті 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Враховуючи те, що учасники процесуальної дії в судове засідання не з'явилися, слідчий суддя вважає за можливе розглянути дане клопотання без застосування технічних засобів фіксування.
Дослідивши матеріали клопотання, оцінивши докази в їх сукупності, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання, з огляду на таке.
Згідно зі статтею 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до статті 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Пунктами 1 та 2 частини п'ятої статті 163 КПК України передбачено, що ухвала про надання тимчасового доступу до речей і документів постановляється, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної юридичної особи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Як вбачається з матеріалів справи четвертим слідчим відділом (з дислокацією у м. Вінниці) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, за процесуального керівництва Вінницької спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62021240040000101 від 08.07.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 03.01.2019 ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) та Обслуговуючим кооперативом “ ІНФОРМАЦІЯ_3 ” (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) було укладено договір № 14/19 на будівництво житла. Предметом даного договору стала співпраця і участь ІНФОРМАЦІЯ_4 та обслуговуючого кооперативу “ ІНФОРМАЦІЯ_3 ” (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , засновник ОСОБА_5 ) у будівництві багатоквартирного житлового будинку із вбудовано-прибудинковими нежитловими приміщеннями на земельній ділянці площею 0,3100 га із кадастровим номером 6810100000:07:005:0055, яка розташована в АДРЕСА_3 , і яка належить на праві постійного користування ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно договору, ІНФОРМАЦІЯ_2 має пріоритетне право участі у фінансуванні будівництва даного будинку за умови передбачення та виділення фінансового ресурсу на будівництво цього об'єкту у відповідному бюджетному році за рахунок державних капітальних вкладень за бюджетною програмою КПКВ 2101190 “Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Збройних ІНФОРМАЦІЯ_5 ”. В той же час, відповідно до наказу Міністерства Оборони України № 123 від 22.03.2019 року “Про затвердження Переліку житлових об'єктів, які передбачається фінансувати у 2019 році за рахунок коштів бюджетної програми КПВП 2101190 “Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Збройних ІНФОРМАЦІЯ_5 ”, будівництво вищезазначеного будинку взагалі не було заплановано на 2019 рік і бюджетне фінансування на будівництво даного будинку не передбачалось.
04.03.2019 представник ІНФОРМАЦІЯ_2 звернувся із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_6 про видачу містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва - багатоквартирного житлового будинку із вбудовано-прибудинковими нежитловими приміщеннями в АДРЕСА_3 .
22.03.2019 містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва було затверджено наказом ІНФОРМАЦІЯ_7 № 71 та видано замовнику. Відповідно до затверджених містобудівних умов на вищезазначеній земельній ділянці дозволяється будівництво 10 - поверхового 72 - квартирного односекційного житлового будинку з загальною площею квартир у будинку 3600 м2 та із вбудовано-прибудинковими нежитловими приміщеннями на першому поверсі будівлі (магазин продовольчих товарів) загальною площею 900 м2.
03.03.2021 багатоквартирний житловий будинок із вбудовано-прибудинковими нежитловими приміщеннями в АДРЕСА_3 , здано в експлуатацію. Таким чином працівниками ІНФОРМАЦІЯ_8 було підтверджено відповідність збудованого будинку проекту та виданим містобудівним умовам, що насправді не відповідає дійсності, оскільки відповідно до містобудівних умов дозволялось будівництво вбудовано-прибудинкових нежитлових приміщень на першому поверсі будівлі загальною площею 900 м2, а реально збудовано 4-ри поверхи вбудовано-прибудинкових нежитлових приміщення загальною площею 2582,77 м2.
Крім того, відповідно до розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні», замовник будівництва зобов'язаний протягом 10 робочих днів після початку будівництва звернутися до відповідного органу місцевого самоврядування із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об'єкта будівництва, до якої додаються документи, які підтверджують вартість будівництва об'єкта. При цьому, розмір пайової участі становить для нежитлових будівель та споруд - 4 % загальної кошторисної вартості об'єкта; для житлових будинків - 2 % вартості будівництва об'єкта. Таким чином, відповідно до вищевикладеного, замовник будівництва ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) зобов'язаний був протягом 10 робочих днів після початку будівництва (дозвіл на початок будівництва видано 13.01.2020 року) укласти з ІНФОРМАЦІЯ_9 договір про участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури.
Відповідно до розрахунку ІНФОРМАЦІЯ_10 , розмір коштів пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури ІНФОРМАЦІЯ_11 в даному випадку мав складати 2 408 849 грн.
Вищевказані обставини підтверджуються витягом з ЄРДР №62021240040000101 від 08.07.2021, матеріалами кримінального провадження та оперативною інформацією зафіксованою в рапортах працівників Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому.
Як зазначила слідчий у клопотанні з метою підтвердження або спростування вищевказаних фактів, необхідно отримати зазначені документи, а саме: банківських виписок, платіжних доручень та інших наявних документів, що підтверджують рух грошових коштів між ІНФОРМАЦІЯ_2 та “ ІНФОРМАЦІЯ_3 ” (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) у період часу з 03.01.2019 по теперішній час.
Приймаючи до уваги вищевикладене, слідчий суддя вважає, що на час розгляду клопотання наявні достатні підстави для надання дозволу слідчому на тимчасовий доступ до документів, з можливістю вилучення належним чином засвідчених копій документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки слідчим було доведено, що вказані документи самі по собі або в сукупності із іншими речами і документами мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 159 - 164, 309, 310, 372 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого задовольнити.
Надати дозвіл слідчим четвертого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Хмельницькому які діють у складі групи слідчих у кримінальному провадженні №62021240040000101 від 08.07.2021, а саме: ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , та прокурорам Вінницької спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 та ОСОБА_4 , на тимчасовий доступ до документів, які знаходяться в ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_4 , та які стосуються банківських виписок, платіжних доручень та інших наявних документів, що підтверджують рух грошових коштів між ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) та “ ІНФОРМАЦІЯ_3 ” (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за період часу з 03.01.2019 по дату винесення ухвали, тобто можливість ознайомитись та вилучити належним чином засвідчені копії документів.
Ухвала діє протягом двох місяців з дня її постановлення.
У разі невиконання даної ухвали, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, суд має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді є остаточною та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя