Рішення від 14.07.2022 по справі 140/3881/22

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2022 року ЛуцькСправа № 140/3881/22

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Костюкевича С.Ф., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Караван Сарай» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Караван Сарай» (далі - ТзОВ «Караван Сарай», позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення від 01.04.2022 № 2624/6/03-20-18-06 про відмову в переході на спрощену систему оподаткування зі сплатою єдиного податку 3-ї групи за ставкою 2%.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 31.03.2022 через електронний кабінет платника податків подано заяву про перехід ТзОВ «Караван Сарай» із загальної системи оподаткування на сплату єдиного податку 3-ї групи за ставкою 2%, в якій, серед іншого, видом діяльності було зазначено 46.34 - оптова торгівля напоями, проте, отримано відмову ГУ ДПС у Волинській області у переході на спрощену систему оподаткування з 01.04.2022 із посиланням на п.п. 9.3. п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.

Позивач вважає, що рішення контролюючого органу є протиправним та підлягає скасуванню.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 23.05.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач у відзиві на адміністративний позов вимог товариства не визнав та зазначив, що контролюючим органом правомірно відмовлено ТзОВ «Караван Сарай» у переході на спрощену систему оподаткування. Зазначає, що особливості застосування спрощеної системи оподаткування регламентовано Законом України від 15.03.2022 № 2120 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», яким внесено зміни до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VI.

Згідно п. 9. Підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ установлено, що тимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розділу XIV Податкового кодексу України застосовуються з урахуванням таких особливостей.

Відповідно до п.п. 9.3. п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ: платниками єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, без урахування обмежень, встановлених пунктом 291.5 статті 291 цього Кодексу, не можуть бути: суб'єкти господарювання, які здійснюють виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов'язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин).

Окрім того, Законом України від 01.04.2022 № 2173 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» (вступив в дію від 16.04.2022р.), яким внесено зміни до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VI.

Відповідно до п.п.9.3. п.9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ: платниками єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, без урахування обмежень, встановлених пунктом 291.5 статті 291 цього Кодексу, не можуть бути: виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів, імпорту автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб і більше, транспортних засобів для перевезення вантажів та роздрібної торгівлі підакцизними товарами).

Вказує, що у поданій заяві про перехід на спрощену систему оподаткування від 31.03.2022 ТзОВ «Караван Сарай» зазначено види діяльності якими платник збирається займатися, зокрема, 46.34 - оптова торгівля напоями, цей клас включає в себе також і оптову торгівлю алкогольними напоями.

Окрім зазначеного, за даними Ліцензійного реєстру ТзОВ «Караван Сарай» має діючі ліцензії на роздрібну торгівлю та оптову торгівлю: - Оптову торгівлю алкогольними напоями - сидром та перрі №990209202100025 - термін дії з 29.04.2021 по 29.04.2026; Оптову торгівлю алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додавання спирту) - № 990208202000023 з 29.05.2020 по 29.05.2025 та 3 ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями №05150308202101199, №05150308202101200, №05150308202101198 з 01.05.2021 по 01.05.2022.

З наведених підстав відповідач просить в задоволенні позову відмовити.

У відповіді на відзив позивач підтвердив свої доводи, зазначені у позовній заяві та просив у задовольнити його позовні вимоги. Зазначив, що при наявності ліцензій на оптовий та роздрібний продаж алкогольних напоїв, позивач не здійснював таку діяльність після 01.04.2022 у зв'язку із повною забороною військової адміністрації Донецької області продажу алкогольних напоїв.

Інших заяв по суті справи не надходило.

Суд, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, видами діяльності ТзОВ «Караван Сарай» є, зокрема, 46.34 - оптова торгівля напоями; 46.35 - оптова торгівля тютюновими виробами; 47.11 - роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.

31.03.2022 ТзОВ «Караван Сарай» через електронний кабінет платника податків подано заяву про перехід з загальної системи оподаткування на сплату єдиного податку 3-ї групи за ставкою 2%.

01.04.2022 листом № 2624/6/03-20-18-06 ГУ ДПС у Волинській області відмовлено у переході на спрощену систему оподаткування з 01.04.2022 із посиланням на п.п. 9.3. п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.

Надаючи правову оцінку оскаржуваному рішенню, суд зазначає наступне.

За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування, або відмови від спрощеної системи оподаткування визначений статтею 298 Податкового кодексу України (далі - ПК України в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Так, відповідно до п.п. 298.1, 298.4 ст. 298 ПК України порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку першої - третьої груп здійснюється відповідно до підпунктів 298.1.1 - 298.1.4 цієї статті.

Для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання подає до контролюючого органу за місцем податкової адреси заяву. Заява подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один з таких способів: 1) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; 2) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; 3) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги»; 4) державному реєстратору під час державної реєстрації створення юридичної особи або державної реєстрації фізичної особи - підприємця. Відповідна заява або відомості передаються до контролюючих органів у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Суб'єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм цього Кодексу, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб'єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року. Перехід на спрощену систему оподаткування суб'єкта господарювання, зазначеного в абзаці першому цього підпункту, може бути здійснений за умови, якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, суб'єктом господарювання дотримано вимоги, встановлені в пункті 291.4 статті 291 цього Кодексу.

До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, який визначається з дотриманням вимог, встановлених цією главою. При цьому якщо суб'єкт господарювання протягом календарного року, що передує року обрання спрощеної системи оподаткування, самостійно прийняв рішення про припинення фізичної особи - підприємця, то при переході на спрощену систему оподаткування до розрахунку доходу за попередній календарний рік включається вся сума доходу, отриманого такою особою в результаті провадження господарської діяльності за такий попередній календарний рік. Форма розрахунку доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Аналізуючи вищенаведені норми ПК України, слід дійти висновку про те, що перехід на спрощену систему оподаткування відбувається з дотриманням таких умов: 1) подання відповідної заяви до контролюючого органу разом із розрахунком доходу за попередній календарний рік, який визначається з дотриманням вимог, встановлених главою 1 розділу XIV ПК України; 2) дотримання платником податків вимог п.291.4 ст. 291 ПК України.

При цьому пунктом 299.6 статті 299 ПК України визначено, що підставами для прийняття контролюючим органом рішення про відмову у реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку є виключно:

1) невідповідність такого суб'єкта вимогам, встановленим статтею 291 цього Кодексу;

2) наявність у суб'єкта господарювання, який утворюється у результаті реорганізації (крім перетворення) будь-якого платника податку, непогашених податкових зобов'язань чи податкового боргу, що виникли до такої реорганізації;

3) недотримання таким суб'єктом вимог, встановлених підпунктом 298.1.4 пункту 298.1 статті 298 цього Кодексу.

Згідно з пп.298.1.4 п.298.1 ст.298 ПК України суб'єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм цього Кодексу, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб'єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року. Перехід на спрощену систему оподаткування суб'єкта господарювання, зазначеного в абзаці першому цього підпункту, може бути здійснений за умови, якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, суб'єктом господарювання дотримано вимоги, встановлені в пункті 291.4 статті 291 цього Кодексу. До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, який визначається з дотриманням вимог, встановлених цією главою.

Проте, Законом України від 15.03.2022 № 2120 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», яким внесено зміни до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VI.

Згідно п. 9. Підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ установлено, що тимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розділу XIV Податкового кодексу України застосовуються з урахуванням таких особливостей.

Відповідно до п.п. 9.3. п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ: платниками єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, без урахування обмежень, встановлених пунктом 291.5 статті 291 цього Кодексу, не можуть бути, зокрема, 1) суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які здійснюють:

- виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов'язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин).

Законом України від 01.04.2022 № 2173 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» (вступив в дію від 16.04.2022р.), яким внесено зміни до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VI.

Відповідно до п.п.9.3. п.9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ: платниками єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, без урахування обмежень, встановлених пунктом 291.5 статті 291 цього Кодексу, не можуть бути:

- виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів, імпорту автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб і більше, транспортних засобів для перевезення вантажів та роздрібної торгівлі підакцизними товарами).

Як слідує з матеріалів справи, у поданій заяві ТзОВ «Караван Сарай» просило контролюючий орган перевести його на спрощену систему оподаткування з обраною ставкою єдиного податку 2% відсотків доходу та ІІІ групою, однак отримало відмову ГУ ДПС у Волинській області із посиланням на п.п. 9.3. п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.

Відповідно до листа ГУ ДПС у Волинській області № 2624/6/03-20-18-06 від 01.04.2022 підставами відмови у переході на спрощену систему оподаткування є: види господарської діяльності позивача згідно даних ЄДР, що не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, а саме: 46.34 - оптова торгівля напоями; 46.34 - оптова торгівля тютюновими виробами, 47.11 - роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами та наявність діючих ліцензій на оптову та роздрібну торгівлю алкогольними напоями.

Матеріалами справи підтверджено, що ТзОВ «Караван Сарай» має діючі ліцензії на: - оптову торгівлю алкогольними напоями - сидром та перрі №990209202100025 - термін дії з 29.04.2021 по 29.04.2026; оптову торгівлю алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додавання спирту) - № 990208202000023 з 29.05.2020 по 29.05.2025 та 3 ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями №05150308202101199, №05150308202101200, №05150308202101198 з 01.05.2021 по 01.05.2022.

Згідно з пп. 49.2 1 ст. 49 ПКУ платники, які мають діючі (у тому числі призупинені) ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством, зобов'язані за кожний встановлений Кодексом звітний період подавати податкові декларації незалежного від того, чи проводили такі платники господарську діяльність у звітному періоді.

Підтвердженням реалізації є нарахування та сплата акцизного податку згідно поданих декларації акцизного податку за січень-березень 2022 року з Додатками 6 «Розрахунок суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів» з податковими зобов'язаннями до сплати за грудень 2021 року - 243,4 тис. грн., січень п.р. - 148,7 тис. грн., лютий п.р. - 125,2 тис. грн, березень п.р. - 95,3 тис. грн., які відображено в інтегрованій картці платника податків.

Суд критично відноситься до твердження позивача щодо не здійснення реалізації алкогольних напоїв у зв'язку із повною забороною продажу алкогольних напоїв, оскільки відповідно до поданої декларації акцизного податку за березень 2022 року з Додатками 6 «Розрахунок суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів» з податковими зобов'язаннями до сплати - 95,3 тис. гри., позивач сплатив за виноробну продукцію, інші спиртові дистиляти, продукти з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше, суму податкового зобов'язання у сумі 834,743 грн., за пиво - 95 565,281 грн., що ставить під сумнів дотримання ТзОВ «Караван-Сарай» даної заборони, а також, як підтвердження того, що під час дії правового режиму воєнного стану позивач здійснював продаж роздрібної торгівлі алкогольних напоїв.

Окрім того, згідно відомостей з ІТС «Єдине вікно подання електронної звітності», які містяться в матеріалах справи, Головним управлінням ДПС у Волинській області встановлено, що ТзОВ «Караван-Сарай» зареєстровано низка накладних на закупівлю пива, в тому числі 30.05.2022 - 31.05.2022 було зареєстровано 42 податкові накладні на загальну суму 67 197 248,31 грн. У зв'язку із цим, а також наявними діючими ліцензіями на оптовий продаж алкогольних напоїв, суд ставить під сумнів твердження позивача про те, що ТзОВ «Караван-Сарай» в подальшому не буде здійснювати даний продаж.

Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що Головне управління ДПС у Волинській області правомірно відмовило ТзОВ «Караван-Сарай» в переході на спрощену систему оподаткування зі сплатою єдиного податку 3-ї групи за ставкою 2%.

З урахуванням викладеного, за результатами з'ясування обставини у справі та їх правової оцінки суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Караван Сарай» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя С.Ф. Костюкевич