про заміну боржника у виконавчих листах
14 липня 2022 року ЛуцькСправа № 140/1651/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі: судді Смокович В.І., розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача про заміну відповідача в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Волинської митниці ДФС, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Регіональний сервісний центр МВС у Волинській області про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 08 липня 2019 року, яке залишено в силі постановою Верховного Суду від 02 липня 2020 року, позов ОСОБА_1 до Волинської митниці ДФС, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Регіональний сервісний центр МВС у Волинській області про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити дії задоволено повністю: визнано протиправними дії Волинської митниці ДФС щодо відмови у внесенні змін (коригування/виправлення) у митну декларацію №205000022/2011/000962 від 03 лютого 2011 року на транспортний засіб НОМЕР_1 , 2000 року випуску, номера шасі НОМЕР_2 на номер шасі НОМЕР_3 та зобов'язано Волинську митницю ДФС вчинити дії щодо внесення змін (коригування/виправлення) за митною декларацією №205000022/2011/000962 від 03 лютого 2011 року на транспортний засіб НОМЕР_1 , 2000 року випуску, номера шасі НОМЕР_2 на номер шасі НОМЕР_3 .
Позивачем 23 червня 2022 року подано до суду заяву про заміну сторони відповідача Волинської митниці ДФС на Волинську митниця як правонаступника.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 06 липня 2022 року вказана заява призначена до судового розгляду у судовому засіданні на 10:00 год. 14 липня 2022 року.
З урахуванням вимог частини четвертої статті 229, частини другої статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), розгляд вказаного клопотання проведено судом в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що заяву позивача про заміну відповідача підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 08 липня 2019 року позов ОСОБА_1 до Волинської митниці ДФС, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Регіональний сервісний центр МВС у Волинській області про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити дії задоволено повністю: визнано протиправними дії Волинської митниці ДФС щодо відмови у внесенні змін (коригування/виправлення) у митну декларацію №205000022/2011/000962 від 03 лютого 2011 року на транспортний засіб НОМЕР_1 , 2000 року випуску, номера шасі НОМЕР_2 на номер шасі НОМЕР_3 та зобов'язано Волинську митницю ДФС вчинити дії щодо внесення змін (коригування/виправлення) за митною декларацією №205000022/2011/000962 від 03 лютого 2011 року на транспортний засіб НОМЕР_1 , 2000 року випуску, номера шасі НОМЕР_2 на номер шасі НОМЕР_3 .
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2019 року апеляційну скаргу Волинської митниці ДФС задоволено: рішення Волинського окружного адміністративного суду від 08 липня 2019 року у справі №140/1651/19 скасовано та постановлено нове рішення, яким в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Постановою Верховного Суду від 02 липня 2020 року касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено: постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2019 року скасовано та залишено в силі рішення Волинського окружного адміністративного суду від 08 липня 2019 року.
На виконання рішення суду у даній справі Волинський окружний адміністративний 22 червня 2022 року видав позивачу виконавчі листи №7445/2022, №7446/2022 та №7447/2022.
Згідно з пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року №1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу; установлено, що Державна митна служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну митну політику, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування митного законодавства; Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02 жовтня 2019 року №858 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби» утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної митної служби за переліком згідно з додатком 1. Реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної митної служби за переліком згідно з додатком 2. Додатком 1 до вказаної постанови передбачено утворення Волинської митниці Держмитслужби, а згідно із додатком 2 до цієї ж постанови Волинську митницю ДФС визначено як територіальний орган ДФС, який реорганізується шляхом приєднання до територіального органу Державної митної служби - Волинської митниці Держмитслужби.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04 грудня 2019 року №1217-р «Питання Державної митної служби» погоджено пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною митною службою з 08 грудня 2019 року покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року №227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи.
Таким чином, з 08 грудня 2019 року функції і повноваження Державної фіскальної служби з реалізації державної митної політики здійснює Державна митна служба України.
В подальшому, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року №895 «Деякі питання територіальних органів Державної митної служби» (далі - Постанова №895) вирішено реорганізувати територіальні органи Державної митної служби за переліком згідно з додатком шляхом їх приєднання до Державної митної служби, у тому числі Волинську митницю Держмитслужби.
Пунктом 2 Постанови №895 установлено, що територіальні органи Державної митної служби, що реорганізуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною митною службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень і функцій територіальних органів, що реорганізуються. Таке рішення приймається Державною митною службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної митної служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структури, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.
Наказом Державної митної служби України від 19 жовтня 2020 року №460 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби України як відокремлених підрозділів» утворено територіальні органи як відокремлені підрозділи Державної митної служби України за переліком згідно з додатком, зокрема, Волинську митницю.
Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадський формувань 03 грудня 2020 року внесено запис в Єдиний реєстр про проведення реєстрації відокремленого підрозділу Волинська митниця (ідентифікаційний код 43958385) Державної митної служби України (ідентифікаційний код 43115923).
Згідно із наказом Державної митної служби України від 30 червня 2021 року №472 «Про початок здійснення митницями як відокремленими підрозділами Державної митної служби України покладених на них функцій і повноважень з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань митної справи» установлено митницям як відокремленим підрозділам Державної митної служби України розпочати з 00 год. 00 хв. 01 липня 2021 року здійснення покладених на них Митним кодексом України, законодавчими та іншими нормативно-правовими актами, Положеннями, затвердженими наказом Держмитслужби від 29 жовтня 2020 року №489 «Про затвердження положень про територіальні органи Держмитслужби», функцій і повноважень з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань митної справи.
Відповідно до частини першої статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Згідно із частиною першою статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Частиною четвертою статті 379 КАС України також обумовлено, що положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Оскільки рішення суду у справі набрало законної сили, а заява про заміну відповідача подана уже на стадії виконання рішення суду, тому заміна відповідача у справі можлива лише з урахуванням приписів статті 379 КАС України, тобто як заміна сторони виконавчого провадження чи заміна боржника у виконавчому листі.
Матеріали справи не містять відомостей про те, чи перебувають виконавчі листи від 22 червня 2022 року №7445/2022, №7446/2022 та №7447/2022 на примусовому виконанні (позивачем такі докази до поданої заяви не долучені).
Таким чином, у зв'язку з утворенням територіальних органів Державної митної служби України як відокремлених підрозділів Державної митної служби України та початком здійснення ними з 01 липня 2021 року повноважень та функцій територіальних органів Державної митної служби України, суд дійшов висновку про необхідність заміни боржника у вказаних виконавчих листах, а саме - Волинської митниці ДФС на її правонаступника - Волинську митницю.
Керуючись статтями 52, 229, 248, 256, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву позивача про заміну відповідача задовольнити.
Замінити в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Волинської митниці ДФС, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Регіональний сервісний центр МВС у Волинській області про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити дії, боржника у виконавчих листах №7445/2022, №7446/2022 та №7447/2022, виданих Волинським окружним адміністративним судом 22 червня 2022 року, а саме Волинську митницю ДФС на її правонаступника - Волинську митницю (44350, Волинська область, село Римачі, вулиця Призалізнична, 13, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 43958385).
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя В.І. Смокович