Справа №345/1673/22
Провадження № 3/345/633/2022
15.07.2022 року м. Калуш
Суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області Онушканич В.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Калуського РВП ГУНП України в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , не працює, громадянина України, за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
До Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 125624 від 25.06.2022 року з доданими матеріалами, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В протоколі зазначено, що 25.06.2022 року о 18 год. 43 хв. в с. Берлоги Новицької ТГ по вул. Центральна, ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки ВАЗ 21150, д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння шкірного покриву обличчя, тремтіння пальців рук. Від проходження огляду на стан сп'яніння у визначеному законом порядку (на місці зупинки транспортного засобу чи в медичному закладі) водій відмовився, чим порушив п. 2.5 ПДР.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема, чи належить до його компетенції розгляд даної справи.
Згідно приписів ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Діючі положення КУпАП не передбачають можливість альтернативної підсудності, у справах про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 130 КУпАП
Як вбачається із вище зазначеного протокол про адміністративне правопорушення місцем вчинення діяння, яке ставиться у вину ОСОБА_1 , є с. Берлоги. В цьому ж селі і проживає ОСОБА_1 .
Згідно із ч. 1 ст. 17 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" судоустрій будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності. Згідно ч. 3 ст. 19 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" місцезнаходження, територіальна юрисдикція і статус суду визначаються з урахуванням принципів територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Відповідно до ч.1 ст.21 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" місцевими загальними судами є окружні суди, які утворюються в одному або декількох районах чи районах у містах, або у місті, або у районі (районах) і місті (містах).
Постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 року №807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів», яка набрала чинності 19 липня 2020 року, в Івано-Франківській області утворено, зокрема, Калуський район (з адміністративним центром у місті Калуш) у складі територій Болехівської міської, Брошнів-Осадської селищної, Верхнянської сільської, Вигодської селищної, Витвицької сільської, Войнилівської селищної, Долинської міської, Дубівської сільської, Калуської міської, Новицької сільської, Перегінської селищної, Рожнятівської селищної, Спаської сільської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України (пп. 9 п. 1 Постанови).
Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 № 714-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Івано-Франківської області» с. Берлоги (Берлогівська сільська рада Рожнятівського району) увійшло до складу Новицької сільської територіальної громади.
Відповідно до п. 3-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року №807-IX, але не пізніше 01 січня 2022 року. Крім того 16.11.2021 року ухвалено Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», яким подовжено на один рік (але не пізніше 01.01.2023 року) здійснення місцевими судами своїх повноважень у межах «старої» територіальної юрисдикції.
Аналогічної позиції дотримується і Рада суддів України, у листі якої від 22 липня 2020 року №9рс-466/20-вих, адресованому головам місцевих та апеляційних загальних судів, зазначено, що до зміни системи судоустрою та приведення її у відповідність до нового адміністративно-територіального устрою шляхом утворення, реорганізації чи ліквідації судів, місцеві загальні суди продовжують здійснювати розгляд справ в межах раніше утворених районів та раніше визначеного адміністративно-територіального устрою.
Зазначені вище обставини вказують на те, що, виходячи із місця вчинення діяння, яке ставиться у вину ОСОБА_1 , вказана справа відноситься до територіальної юрисдикції Рожнятівського районного суду, а тому не може бути розглянута Калуським міськрайонним судом. Окрім того, сама особа, відносно якої складено протокол проживає в населеному пункті, який раніше входив до складу Рожнятівсткого район Івано-Франківської області.
Вище наведене вказує на відсутність будь-яких законних та фактичних підстав для розгляду вказаної справи суддею Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області у зв'язку з її непідсудністю даному суду, виходячи із місця вчинення правопорушення.
Крім того, згідно ч. 1 ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», українські суди при вирішенні справ застосовують Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Ратифікуючи Конвенцію, Україна взяла на себе обов'язки гарантувати кожній особі права та свободи, закріплені в Конвенції, включаючи право на справедливий судовий розгляд протягом розумного строку.
Поняття справедливого судового розгляду передбачає можливість для особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, бути присутньою на засіданні. Ця можливість випливає із об'єкта і цілі ст. 6 Конвенції, оскільки здійснення прав, гарантованих ст. 6 Конвенції, передбачає можливість вказаної особи бути вислуханою, а також необхідність перевірити точність її тверджень і співставити їх з матеріалами судової справи.
Враховуючи вищевикладене, з метою повного, всебічного та правильного розгляду адміністративного матеріалу, не допущення порушення прав, особи, відносно якої складено адміністративний протокол, в тому числі і права на захист та на безпосередню участь в судовому розгляді справи про його притягнення до адміністративної відповідальності, а також з метою процесуальної економії, протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 ч. 1 ст. 130 КУпАП необхідно направити за підсудністю до суду за місцем проживання особи, відносно якої складено протокол, та за місце вчинення діяння, яке ставиться особі у вину, тобто до Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 276, 283, 284 КУпАП,
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, передати на розгляд до Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області (вул. Шкільна, 15, смт. Рожнятів, Івано-Франківська область, 77600).
Постанова оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя