14.07.2022 Єдиний унікальний номер 205/4111/22
Провадження № 2-а/205/71/22
14.07.2022 рік м. Дніпро
Суддя Ленінського районного суду м. Дніпропетровська Бізяєва Н.О., ознайомившись зі скаргою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі,-
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Ленінського районного суду м. Дніпропетровська зі скаргою до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі.
Ознайомившись з адміністративним позовом та доданими до нього матеріалами, приходжу до висновку, що адміністративний позов підлягає залишенню без руху, виходячи з наступних підстав:
Відповідно до положень п.1, 2, 7, 9 ч.1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України),
адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, тобто такий спір, у якому:
хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи;
відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача;
суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг;
Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ч.2 ст.158 КАС України, заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.
Відповідно до ч.1 ст.160 КАС України, у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Відповідно до положень ч.1 ст.168 КАС України, позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції.
Таким чином, з урахуванням змісту позовної заяви та визначених в ній вимог до відповідача про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі, вбачається, що фактично позивачем подано до суду адміністративний позов, а ні скаргу, як визначено останнім.
Відповідно до ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 18.03.2020 року по справі №543/775/17 відступила від попереднього висновку Верховного Суду України від 13.12.2016 року (провадження № 21-1410а16) відповідно до якого позивачі не сплачували судовий збір у вказаній категорії справ, вказавши, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення. У справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону України «Про судовий збір», які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають. З огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення, за подання позовної заяви підлягає сплаті судовий збір, який складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Аналогічна правова позиція міститься і в постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.05.2020 року у справі №626/1675/17.
Відповідно до положень частини 5 статті 242 КАС України, правові позиції Верховного Суду є обов'язковими для врахування судами.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про державний бюджет на 2022 рік», прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня - становить 2481 гривні.
Таким чином, судовий збір за звернення до суду з даним позовом буде становити суму у 496 грн. 20 коп.
Проте, позивачем не надано доказів сплати судового збору, при цьому зі змісту позову та доданих до нього вбачається, що позивач є інвалідом ІІІ групи та відповідно до посвідчення серія НОМЕР_1 має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів праці.
Пільги зі сплати судового збору визначено у статті 5 Закону України «Про судовий збір», проте вказана норма не містить підстав звільнення позивача як інваліда ІІІ групи та як ветерана праці, від сплати судового збору. Наявності інших доказів та їх обґрунтувань щодо звільнення позивача від сплати судового збору визначених Законом України «Про судовий збір», позивачем не зазначено та судом не встановлено.
Відповідно до положень ч.5 ст. 161 КАС України, у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору.
Отже, позивачу слід сплатити судовий збір у розмірі 496 гривень 20 копійок, який підлягає сплаті за наступними реквізитами - отримувач коштів: отримувач коштів: ГУК у Дніпропетровській області/Новокодацький район/22030101; код отримувача: 37988155; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); МФО: 899998; р/о: UA898999980313111206000004633; код класифікації доходів бюджету: 22030101; призначення платежу: судовий збір, за позовом (ПІБ), Ленінський районний суд м.Дніпропетровська код ЄДРПОУ 02891351. Та надати до суду підтвердження його сплати.
В разі наявності підстав для звільнення від сплати судового збору, позивачу слід надати до суду документи які підтверджують звільнення від сплати судового збору за звернення до суду з даним позовом.
Крім того, відповідно до п.11 ч.5 ст.160 КАС України, позовна заява повинна мітити власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Проте, відповідного посилання подана скарга не містить.
Відповідно до ч.1 ст.161 КАС України, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Таким чином, сплативши судовий збір, або надавши клопотання чи заяву про звільнення або відстрочення, розстрочення чи зменшення сплати судового збору з відповідними доказами щодо цього, позивачу необхідно подати також копії відповідних документів за кількістю учасників справи.
Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, приходжу до висновку, що скаргу позивача слід залишити без руху, надавши позивачу десятиденний строк з дня вручення даної ухвали про залишення скарги без руху, для подання до суду позовної заяви з усуненням визначених вище недоліків.
Відповідно до ч.3 ст.169 КАС України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 169, 171 КАС України, суддя -
Скаргу ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі - залишити без руху.
Надати ОСОБА_1 десятиденний строк з дня вручення даної ухвали, для усунення визначених в ній недоліків.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: Н.О. Бізяєва