Рішення від 12.07.2022 по справі 757/7985/22-ц

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/7985/22-ц

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2022 року Печерський районний суд м. Києва в складі головуючого - судді Волкової С.Я. при секретарі Зінченко М.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом Печерської районної в місті Києві держадміністрації, як органу опіки та піклування, до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав,

вирішив:

15.02.2022 р. позивач Печерська районна в місті Києві держадміністрація 15.02.2022 р. звернувся до суду із вимогами до відповідача ОСОБА_1 , як орган опіки та піклування, про позбавлення батьківських прав стосовно малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посилаючись на те, що до Служби у справах дітей та сім'ї Печерської районної в місті Києві держадміністрації надійшло повідомлення Київського некомерційного підприємства «Київський міський пологовий будинок № 1» про дитину - хлопчика, якого ІНФОРМАЦІЯ_2 народила ОСОБА_1 , що остання не має житла, перебуває в скрутному фінансовому становищі; надавати інформацію про батька дитини або інших родичів відмовилась. Службою у справах дітей та сім'ї Печерської районної в місті Києві держадміністрації та Печерським районним центром соціальних служб здійснено вихід до пологового будинку, з жінкою проведена бесіда, в ході якої підтверджені факти, викладені у повідомленні пологового будинку, зокрема, вона не має житла і доходів. ОСОБА_1 написала заяву про відмову забрати дитину з пологового будинку, про що 05.08.2021 р. складено відповідний акт. Реєстрацію народження дитини було проведено відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України; малолітнього поставили на первинний облік дітей, які залишилися без батьківського піклування, він набув статусу «дитина, позбавлена батьківського піклування», був влаштований до Київського міського будинку дитини «Берізка» на цілодобове перебування, в подальшому над дитиною встановлено опіку і призначено опікуна, з 28.10.2021 р. малолітній проживає у його родині.

Ухвалою суду від 12.05.2022 р. відкрито провадження у справі.

Ухвалою суду від 14.06.2022 р. закрито підготовче провадження.

Відповідачем відзив на позовну заяву не подано.

У судове засідання 12.07.2022 р. о 12:30 год. сторони не з'явилися, про дату, час і місце цього засідання належним чином повідомлені, суд, враховуючи клопотанняпредставника позивача від 12.07.2022 р. про розгляд справи за відсутності представника, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються, у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини і дійшов наступних висновків.

З метою забезпечення однакового та правильного застосування судами законодавства при розгляді справи про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав Пленум Верховного Суду України постановив дати судам роз'яснення, згідно яких: при розгляді справи про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав необхідно виходити з положень Конституції України і додержувати норм Сімейного кодексу України, Цивільного кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, законів України від 26.04.2001 р. № 2402-ІІІ «Про охорону дитинства» та від 23.06.2005 р. № 2709-ІV «Про міжнародне приватне право», Конвенції про права дитини, прийнятої 44-ю сесією Генеральної Асамблеї ООН 20.11.1989 р. (набрала чинності для України 27.09.1991 р.), Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22.01.1993 р. (набрала чинності для України 14.04.1995 р.) і Протоколу до неї 1997 р. (набрав чинності для України 17.09.1999 р.); інших нормативно-правових актів України з питань захисту прав дитини, усиновлення, опіки і піклування (пункт 1 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30.03.2007 р. «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справи про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав»).

Закон України «Про охорону дитинства» визначає охорону дитинства в Україні як стратегічний загальнонаціональний пріоритет, що має важливе значення для забезпечення національної безпеки України, ефективності внутрішньої політики держави, і з метою забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров'я, освіту, соціальний захист, всебічний розвиток та виховання в сімейному оточенні встановлює основні засади державної політики у цій сфері, що ґрунтуються на забезпеченні найкращих інтересів дитини.

Згідно статті 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Згідно частини другої статті 143 Сімейного кодексу України, що встановлює обов'язок батьків забрати дитину з пологового будинку або іншого закладу охорони здоров'я, мати, яка не перебуває у шлюбі, зобов'язана забрати дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я.

Згідно частин першої-п'ятої статті 150 Сімейного кодексу України, що встановлює обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини, батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов'язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї.

Закон України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» від 13.01.2005 р. № 2342-IV визначає правові, організаційні, соціальні засади та гарантії державної підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа, і є складовою частиною законодавства про охорону дитинства.

Згідно абзацу 3 статті 1 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» діти, позбавлені батьківського піклування, - діти, які залишилися без піклування батьків у зв'язку з позбавленням їх батьківських прав, відібранням у батьків без позбавлення батьківських прав, визнанням батьків безвісно відсутніми або недієздатними, оголошенням їх померлими, відбуванням покарання в місцях позбавлення волі та перебуванням їх під вартою на час слідства, розшуком їх органами Національної поліції, пов'язаним з відсутністю відомостей про їх місцезнаходження, тривалою хворобою батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов'язки, а також діти, розлучені із сім'єю, підкинуті діти, батьки яких невідомі, діти, від яких відмовилися батьки, діти, батьки яких не виконують своїх батьківських обов'язків з причин, які неможливо з'ясувати у зв'язку з перебуванням батьків на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, та безпритульні діти. Таке ж визначення дітей, позбавлених батьківських прав, містить абзац 3 статті 1 Закону України «Про охорону дитинства».

Згідно частин першої-третьої статті 11 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» органами опіки та піклування є районні, районні у містах Києві та Севастополі місцеві державні адміністрації, виконавчі органи міських чи районних у містах, сільських, селищних рад. Органи опіки та піклування забезпечують вирішення питань щодо: встановлення статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування; надання опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, та застосування інших форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; соціального захисту і захисту особистих, майнових, житлових прав та інтересів дітей; забезпечення пріоритетних форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; притягнення до відповідальності осіб, які порушують права дитини; надання письмової згоди або заперечення на відчуження нерухомого майна (у тому числі житла) та іншого майна, власником якого є дитина; подання заяв, клопотань, позовів про захист прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Соціальний захист та захист прав дітей у межах своєї компетенції здійснюють районні, районні у містах Києві та Севастополі місцеві державні адміністрації, виконавчих органів міських, районних у містах, сільських, селищних рад.

Згідно частини першої статті 12 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» безпосереднє ведення справ та координація діяльності стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, покладаються на служби у справах дітей.

Згідно частини першої статті 164 Сімейного кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: 1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; 2) ухиляються від виконання своїх обов'язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти; 3) жорстоко поводяться з дитиною; 4) є хронічними алкоголіками або наркоманами; 5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; 6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

Зазначені норми є спеціальними для спірних правовідносин.

Встановлено, що розпорядженням Печерської районної в місті Києві державної адміністрації № 595 від 13.09.2021 р. «Про реєстрацію народження дитини, залишеної без батьківського піклування» дозволено записати покинутій дитині прізвище « ОСОБА_3 », ім'я « ОСОБА_4 », по батькові « ОСОБА_5 »; дату народження вказати « ІНФОРМАЦІЯ_3 »; батьком дитини записати « ОСОБА_2 », матір'ю записати « ОСОБА_1 »; Відділу реєстрації актів цивільного стану Печерського районного управління юстиції у місті Києві провести народження дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . При прийнятті означеного розпорядження районна державна адміністрація розглянула пропозицію комісії з питань захисту прав дитини Печерської районної в місті Києві державної адміністрації (протокол № 15 від 07.09.2021 р.), керувалась частиною першою статті 135 Сімейного кодексу України, згідно якої якщо батьки дитини невідомі, державна реєстрація її народження проводиться за рішенням органу опіки та піклування, яким визначається прізвище, власне ім'я, по батькові дитини і відомості про батьків, та тим, що до державної адміністрації надійшло клопотання Київського некомерційного підприємства «Київський міський пологовий будинок № 1» з проханням зареєструвати народження дитини - хлопчика, який був залишений без батьківського піклування (акт від 05.08.2021 р. закладу охорони здоров'я та органу внутрішніх справи України про дитину, яку батьки (матір або батько), інші родичі або законний представник відмовилися забрати з пологового будинку, іншого закладу охорони здоров'я, складений у присутності представника Печерського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві); що ІНФОРМАЦІЯ_2. громадянка, яка мала при собі паспорт на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , народила хлопчика; реєстрація місця проживання - відсутня, мати відмовилась забрати дитину з пологового будинку у зв'язку з сімейними обставинами; відомості про батька відсутні.

Наказом Служби у справах дітей та сім'ї Печерської районної в місті Києві державної адміністрації № 100 від 16.09.2021 р. «Про постановку на первинний облік дітей, які залишилися без батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», служба у справах дітей, керуючись постановою Кабінету Міністрів України № 866 від 24.09.2008 р. «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини», на підставі акту від 05.08.2021 р. закладу охорони здоров'я та органу внутрішніх справи України про дитину, яку батьки (матір або батько), інші родичі або законний представник відмовилися забрати з пологового будинку, іншого закладу охорони здоров'я, і Витягу з Державного реєстру про реєстрацію народження дитини відповідно частини першої статті 135 Сімейного кодексу України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 поставлено на первинний облік дітей, які залишилися без батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, як такого, що залишився без батьківського піклування.

Розпорядженням Печерської районної в місті Києві державної адміністрації № 615 від 20.09.2021 р. «Про надання дитині статусу дитина, позбавлена батьківського піклування», районна державна адміністрація, керуючись статтею 1Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», постановою Кабінету Міністрів України № 866 від 24.09.2008 р. «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини», надала малолітньомуОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який тимчасово перебуває в Київському міському будинку дитини «Берізка», статусу дитина, позбавлена батьківського піклування, на підставіакту від 05.08.2021 р. закладу охорони здоров'я та органу внутрішніх справи України про дитину, яку батьки (матір або батько), інші родичі або законний представник відмовилися забрати з пологового будинку, іншого закладу охорони здоров'я, і Витягу з Державного реєстру про реєстрацію народження дитини відповідно частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.

У абзаці 2 пункту 16 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30.03.2007 р. «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справи про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» зазначено, що ухиляння батьків від виконання своїх батьківських обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема, не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загально визначених норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

За висновком Служби у справах дітей та сім'ї Печерської районної в місті Києві держадміністрації № 105/78-59 від 17.01.2022 р., яка, керуючись статтею 164 Сімейного кодексу України, діючи в інтересах дитини, вважає за доцільне вирішити питання позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 по відношенню до її малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , й у висновку зазначено, що заяви від ОСОБА_1 щодо повернення дитини на виховання до служби у справах дітей не надходило, з дня народження дитини мати не цікавиться долею дитини, не бажала приймати участь у його вихованні.

Судом не встановлено, що відповідачу ОСОБА_1 чинили перешкоди у виконанні належним чином свої батьківських обов'язків.

Суд, враховуючи характер поведінки відповідача, її відношення до виконання своїх батьківських обов'язків, ту обставину, що вона не забрала дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляла щодо неї батьківського піклування, взагалі не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, не надає матеріальної допомоги на його виховання, вважає, що відповідач має бути позбавлена батьківських прав.

Керуючись статтями 150, 155, 164, 180-184, 191 Сімейного кодексу України, статтями 1-23, 76-81, 95, 131, 141, 258-259, 264-265, 280-282, 352, 353, 355 ЦПК України, суд

вирішив:

ПозовПечерської районної в місті Києві держадміністрації, як органу опіки та піклування, про позбавлення батьківських прав - задовольнити.

Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) батьківських прав по відношенню малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Печерський районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду.

Позивач: Печерська районна в місті Києві державна адміністрація (01010, м. Київ, вул. М. Омеляновича-Павленка, 15, ЄДРПОУ: 37401206).

Відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ).

Повний текст рішення складено 15.07.2022 р.

Суддя Волкова С.Я.