Рішення від 14.07.2022 по справі 755/16448/19

Справа № 755/16448/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" липня 2022 р. Дніпровський районний суд міста Києва в складі: головуючого судді - Гаврилової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) сторін, в приміщенні Дніпровського районного суду міста Києва цивільну справу за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення суми коштів грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, -

ВСТАНОВИВ:

Представник Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації звернулась до Дніпровського районного суду міста Києва з позовом до ОСОБА_1 , третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення суми коштів грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями.

Згідно заявлених вимог, представник позивача просить суд стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат грошову допомогу виплачену надміру, внаслідок подання документів з недостовірними відомостями у сумі 2 652,00 грн.

Вимоги позову обґрунтовані тим, що внутрішньо переміщена особа ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою №1946 від 14 листопада 2014 року для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Рішенням управління від 26 листопада 2014 року відповідачу призначена щомісячна адресна допомога на проживання на загальну суму 884,00 грн на місяць на період

з 14 листопада 2014 року по 13 травня 2015 року. 13 серпня 2015 року відповідач звернулась із заявою про подовження щомісячної адресної допомоги та рішенням управління від 16 вересня 2015 року їй було подовжено виплату допомоги на суму 884,00 грн. на місяць на період з 13 серпня 2015 року по

12 лютого 2016 року. 17 березня 2016 року відповідач звернулась із заявою про подовження щомісячної адресної допомоги і під час перевірки було встановлено, що згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно №55544977 від 21 березня 2016 року відповідачу належить на праві власності житлових будинок за адресою АДРЕСА_1 із зазначенням дати реєстрації 30 жовтня 2015 року. Рішенням управління від 06 квітня 2016 року відповідачу припинено виплату допомоги. Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат звертався до управління з листами щодо вирішення питання повернення

ОСОБА_1 загальної суми переплати в розмірі 2652,00 грн за період з 01 листопада 2015 року по

30 січня 2016 року, яку вона отримала неправомірно у зв'язку з ненаданням інформації про наявність нерухомості у власності. ОСОБА_1 управлінням направлено листи з проханням в добровільному порядку повернути державні кошти в сумі 2652,00 грн, отримані внаслідок надання неправдивої інформації при зверненні за отриманням щомісячної адресної допомоги. Станом на вересня 20119 року ОСОБА_1 неправомірно отримані кошти, за період з 01 листопада 2015 року по 31 січня 2016 року в сумі 2 652,00 грн не повернуті на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Ухвалою Дніпровського районного суду міста Києва від 17 жовтня 2019 року відкрито провадження в даній цивільній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

07 листопада 2019 року направлено учасникам справи копії ухвали суду про відкриття провадження у справі, відповідачу та третій особі позовну заяву з додатками.

Копію вказаної ухвали суду з копією позовної заяви та доданими до неї документами відповідачем отримано не було, конверт разом з копією ухвали суду про відкриття провадження повернулись до суду із відміткою поштового відділення «кінець терміну зберігання».

29 листопада 2020 року за зазначеною в позовній заяві адресою фактичного проживання відповідача повторно було направлено копію ухвали суду про відкриття провадження у справі з копією позовної заяви та доданими до неї документами, яка на час ухвалення даного рішення відповідачем також не отримані та конверт разом з документами повернувся до суду із відміткою поштового відділення.

01 листопада 2019 року від представника третьої особи Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат - Шпаковати А.М. надійшли письмові пояснення по суті справи, в яких представник просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. В поясненнях зазначено, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації та отримувала щомісячну адресну допомогу, як внутрішнього переміщена особа, яка передбачена положеннями Порядку №505 від 01 жовтня

2014 року. За результатами перевірки передбаченої пунктом 10 Порядку виявлено, що відповідач має на праві власності будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , із зазначенням реєстрації 30 жовтня 2015 року. Внаслідок надання відповідачем недостовірних відомостей при зверненні із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг були надміру виплачені кошти у сумі 2 652,00 грн за період з 01 листопада

2015 року по 31 січня 2016 року, які мають бути повернутими уповноваженим представником сім'ї на вимогу управління. Проте відповідачем кошти в добровільному порядку не повернуті.

Згідно вимог ч.13 ст.7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Положеннями ст.174 ЦПК України закріплено, що при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву. Подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

У відповідності до ч.8 ст.279 ЦПК України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення та показання свідків. Судові дебати не проводяться.

Відповідач не скористалась своїм правом та не направила до суду відзив на позовну заяву, із викладенням заперечень проти неї.

За викладених обставин, розглянувши подані позивачем документи, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, є достатніми для прийняття рішення у справі в порядку спрощеного позовного провадження, як це передбачено ст.279 ЦПК України.

Відповідно до ч. 2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд у порядку спрощеного позовного провадження без виклику у судове засідання сторін, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 р. № 505, визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога).

Згідно п. 2 цього Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м.Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Відповідно до п. 2 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).

Як вбачається зі змісту позовної заяви, що також підтверджено третьою особою, ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою.

Як убачається зі змісту ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до п. 3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (який діяв на час виникнення спірних правовідносин), грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, інваліди, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї); для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї). Загальна сума допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 2400 гривень. Якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією компетентного органу.

Судом встановлено, що 14 листопада 2014 року, ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.20).

26 листопада 2014 року Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації прийняло рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання ОСОБА_1 з 14 листопада 2014 року по 13 травня 2015 року в розмірі 884,00 грн (а.с.21).

13 серпня 2015 року ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою, в якій просила продовжити щомісячну адресну грошову допомогу, зазначивши, що склад сім'ї та місце проживання не змінились (а.с.22).

16 вересня 2015 року Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації прийняло рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання ОСОБА_1 з 13 серпня 2015 року по 12 лютого 2016 року в розмірі 884,00 грн (а.с.23).

17 березня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою, в якій просила продовжити щомісячну адресну грошову допомогу, зазначивши, що склад сім'ї та місце проживання не змінились (а.с.24).

З офіційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, ОСОБА_1 належить на праві власності житловий будинок АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу, серія та номер 1545 від 30 жовтня 2015 року (а.с.25-26).

За змістом п.3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в редакції що діяла на час звернення відповідача із заявою про продовження щомісячної адресної грошової допомоги від 17 березня 2016 року, для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються, строк дії яких продовжено на наступний період.

Відповідно до п. 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в редакції що діяла на час звернення відповідача із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги, грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

06 квітня 2016 року Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації прийняло рішення про відмову ОСОБА_1 у наданні допомоги переміщеним особам на проживання з підстави володіння сім'єю житловим приміщення не на окупованій території (а.с.27).

27 квітня 2016 року, 26 червня 2017 року, 13 серпня 2018 року та 21 лютого 2019 року Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат звертався до начальника Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації з вимогою щодо вирішення питання про утримання переплати щомісячної допомоги особам, переміщеним із зони АТО, для проживання в сумі 2 652,00 грн за період з 01 листопада

2015 року по 31 січня 2016 року з ОСОБА_1 (а.с.28, 31, 34, 35).

19 жовтня 2016 року та 01 серпня 2019 року Управлінням праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації на адресу ОСОБА_1 направлено листи №37/12-22410, №37/18-11386, в яких повідомлено, що згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно вона має у власності житлове приміщення за адресою: АДРЕСА_1 . У зв'язку з тим, що вона має у власності житлове приміщення та тим, що при зверненнях за призначенням щомісячної адресної допомоги, надала недостовірну інформацію, виникла переплата щомісячної адресної допомоги в розмірі 2 625,00 грн (а.с.29-30, 32-33).

Враховуючи, що ОСОБА_1 з 01 листопада 2015 року по 31 січня 2016 року мала у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, районах проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, а саме: житловий будинок АДРЕСА_1 , відповідач не мала права на отримання щомісячної адресної допомоги, відповідно до п. 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Згідно ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. (ст. 1215 ЦК України)

Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З огляду на вищевикладене, беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносин, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності, враховуючи недобросовісність відповідача при надані інформації щодо наявності у власності житлового приміщення та безпідставного отримання у зв'язку з цим адресної допомоги, суд приходить до висновку про стягнення суми коштів грошової допомоги, виплаченої надміру внаслідок не подання документів про набуття у власність житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, в розмірі

2 652,00 грн.

Таким чином, позов підлягає задоволенню.

В порядку ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає до стягнення судовий збір у розмірі 1921,00 грн, який був сплачений позивачем при зверненні до суду з даним позовом.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 15, 16, 1212, 1215 Цивільного кодексу України, Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 р. № 505, Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 р. № 50, ст.ст.2, 4, 10, 12, 13, 76-82, 89, 141, 247, 258, 259, 263-265, 274, 279, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (місцезнаходження: м.Київ, вул. Курнатовського, буд. 7-А, корп. 1, ЄДРПОУ 37397200) до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зазначене в позовній заяві місце проживання: АДРЕСА_2 ), третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (місцезнаходження: м.Київ, просп. Комарова, 7, ЄДРПОУ 22886300) про стягнення суми коштів грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, суму коштів грошової допомоги, виплачену надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями в розмірі 2 652,00 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1921,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Суддя: