Постанова від 13.07.2022 по справі 380/20989/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2022 рокуЛьвівСправа № 380/20989/21 пров. № А/857/5524/22

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Пліша М.А.,

суддів Ніколіна В.В., Гінди О.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17 січня 2022 року (головуючий суддя Брильовський Р.М., м. Львів) по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якому просив визнати протиправною бездіяльність щодо не зарахування до загального трудового стажу період роботи із 12.10.1981 року по 24.11.1984 року в УМ-37 «Тресті Казимгазпромстрой», та роботу із 05.12.1984 року по 06.07.1990 року у Спецуправлінні № 20 «Приобьтрубопроводстрой» в кратному розмірі з розрахунку один рік роботи за один рік шість місяців стажу для призначення пенсії; зобов'язати зарахувати до загального трудового стажу період роботи із 12.10.1981 року по 24.11.1984 року в УМ-37 «Тресті Казимгазпромстрой», та роботу із 05.12.1984 року по 06.07.1990 року у Спецуправлінні № 20 «Приобьтрубопроводстрой» в кратному розмірі з розрахунку один рік роботи за один рік шість місяців стажу для призначення пенсії, та здійснити перерахунок призначеної пенсії із врахуванням цього стажу з моменту призначення пенсії.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 17 січня 2022 року позов задоволено, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до загального трудового стажу період роботи із 12.10.1981 по 24.11.1984 в УМ-37 «Тресті Казимгазпромстрой», та роботу із 05.12.1984 по 06.07.1990 у Спецуправлінні № 20 «Приобьтрубопроводстрой» в кратному розмірі з розрахунку один рік роботи за один рік шість місяців стажу для призначення пенсії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (зарахувати ОСОБА_1 загального трудового стажу період роботи із 12.10.1981 по 24.11.1984 в УМ-37 «Тресті Казимгазпромстрой», та роботу із 05.12.1984 року по 06.07.1990 року у Спецуправлінні № 20 «Приобьтрубопроводстрой» в кратному розмірі з розрахунку один рік роботи за один рік шість місяців стажу для призначення пенсії, та здійснити перерахунок призначеної пенсії із врахуванням цього стажу з моменту призначення пенсії.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області оскаржило його в апеляційному порядку і просило скасувати таке рішення та прийняти нове про відмову у задоволенні позову.

В апеляційній скарзі зазначає, що пенсійне забезпечення громадян в Україні здійснюється відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон 1058) та інших чинних нормативно правових актів.

Подання та оформлення документів для призначення (перерахунок) пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за №1566/11846, далі Порядок № 22-1).

Відповідно до п. 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону № 1058, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до п. 1.1., 1.3. Порядку № 22-1 (зі змінами) заява, зокрема про призначення пенсії непрацюючим особам подається заявником згідно додатку № 1 цього Порядку особисто до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр), також може бути подана представником заявника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів) через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи ВапкГО відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від ЗО липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Згідно з п. 1.9. Розділу І Порядку № 22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпортал і заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Згідно Розділу II Порядку № 22-1, особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків, документ про стаж, документи про місце проживання (реєстрації) особи, паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).

Відповідно до положень п. 4.3. Розділу IV Порядку №22-1 рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Відповідно до частини 1 ст. 45 Закону №1058, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку; пенсія по інвалідності - з дня встановлення інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника - з дня, що настає за днем смерті годувальника.

Апелянт зазначає, що відповідно до вищезазначеного, позивач не звертався у 2021 році із заявою встановленого взірця до Головного управління щодо призначення пенсії, чи щодо переведення з одного виду пенсії на інший. ОСОБА_1 неодноразово звертався до Головного управління із заявами довільної форми щодо зарахування йому до загального трудового стажу період роботи із 12.10.1981 по 24.11.1984 та із 05.12.1984 по 06.07.1990 в кратному розмірі з розрахунку один рік роботи за один рік шість місяців стажу для призначення пенсії, які розглядалися в порядку Закону України «Про звернення громадян», тому рішення про відмову Головним управлінням не приймалося.

Законом 1058 визначено механізм розрахунку пенсії, який передбачає пряму залежність розміру пенсії від тривалості страхового стажу та заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески.

Згідно із ст. 24 Закону 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Частиною першою статті 24 Закону 1058 передбачено, що до страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого статтею 26 Закону 1058.

Відповідно до статті 27 Закону 1058 розмір пенсії за віком визначається як добуток коефіцієнта страхового стажу застрахованої особи на обчислений у встановленому порядку заробіток для обчислення пенсії.

Згідно із статтею 33 Закону 1058 пенсія по інвалідності особам з інвалідністю III групи призначається розмірі 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі Постанова №127) установлено, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону 1058, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться з 01.03.2021 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11 (5426,60 грн.).

Законом України «Про пенсійне забезпечення», який діяв до 01.01.2004 року, не передбачено пільгового обчислення стажу за роботу в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі.

Зазначена пільга відновлена Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058, відповідно до пункту 5 розділу XV Прикінцевих Положень Закону 1058 період роботи до 1 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 1 січня 1991 року.

Пільгове обчислення страхового стажу застосовується для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та на яких поширювалися пільги, передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, відповідно до Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10 лютого 1960 року № 148 «Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР» від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26 вересня 1967 року «Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі».

Вищевказаними нормативними актами надавалась низка пільг для всіх працюючих в районах Крайньої Півночі та в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, які прибули на роботу в райони Крайньої Півночі і в місцевості, які прирівняні до районів Крайньої Півночі, з других місцевостей країни (включаючи осіб, які прибули за власною ініціативою). Пільга щодо кратного обчислення стажу роботи надавалась працівникам тільки згідно статті 5 Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10.02.1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», за умови укладених ними трудових договорів про роботу в цих районах та місцевостях строком на п'ять років, а на острові Північного Льодовитого океану - на два роки. Указом Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26.09.1967 року «Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі» строк укладання трудових договорів було скорочено з п'яти до трьох років.

Аналогічні умови щодо застосування пільг, передбачених ст. 5 Указу від 10.02.1960 року, передбачені й Інструкцією про порядок надання пільг особам, які працюють у районах Крайньої Півночі і в місцевостях прирівняних до районів Крайньої Півночі, затвердженою постановою Державного комітету Ради Міністрів СРСР з питань праці і заробітної плати та Президії ВЦРПС № 530/П-28 від 16.12.1967 року.

Пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно- правовими актами.

Пільга щодо кратного обчислення стажу роботи для осіб, які прибули на роботу в райони Крайньої Півночі і в місцевості, які прирівняні до районів Крайньої Півночі, з других місцевостей країни (включаючи осіб, які прибули за власною ініціативою) надавалась за умови укладення строкового трудового договору (згідно Інструкції про порядок надання пільг особам, які працюють в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, яка затверджена 16.12.1967 року), тому укладення письмового договору є обов'язковим.

Якщо пенсіонер не може надати трудовий договір, то документами, які будуть служити підставою для застосування кратного обчислення стажу роботи в районах Крайньої Півночі і місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі можуть бути:

- трудова книжка в якій є існуючий штамп підприємства про поширення пільг щодо обчислення стажу роботи (тільки запису в трудовій книжці про факт роботи в районах Крайньої Півночі не достатньо для обчислення стажу з урахуванням кратності);

- довідка підприємства установи, організації, де працювала особа, в якій зазначено факт роботи за строковим договором, період на який було його укладено і розповсюдження на особу пільг щодо обчислення стажу роботи за цей період (наявність трудового договору).

В разі відсутності у особи, яка працювала в районах Крайньої Півночі та в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, виконання вищезазначених умов надання пільг, право на пільгове обчислення стажу роботи відсутнє.

У трудовій книжці позивача містяться відомості, які підтверджують лише той факт, що він працював в УМ-37 «Тресті Казимгазпромстрой» та в Спецуправлінні №20 «Приобьтрубопроводстрой», а штамп підприємства про поширення пільг щодо обчислення стажу роботи - відсутній.

Згідно записів трудової книжки ОСОБА_1 працював, зокрема:

-з 12.10.1981 по 24.11.1984 трактористом 5 розряду, трубоукладником 6 розряду, машиністом бульдозера «Камацу» 6 розряду в УМ-37 «Тресті Казимгазпромстрой»;

-з 05.12.1984 по 06.07.1990 машиністом крану трубовкладника «Камацу» 6 розряду в спецуправлінні № 20 «Приобьтрубопроводстрой».

Згідно Інструкції про порядок надання пільг особам, які працюють в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, яка затверджена 16.12.1967 року (далі - Інструкція) пільги, передбачені статтями 1, 2, 3, 4 Указу від 10.02.1960 року, з урахуванням змін і доповнень, внесених Указом від 26.09.1967 року, надаються незалежно від наявності письмового строкового трудового договору, а пільги передбачені ст. 5 Указу від 10.02.1960р. та ст. З Указу від 26.09.1967р. надаються додатково працівникам, які прибули на роботу в райони Крайньої Півночі і в місцевості прирівняні до районів крайньої Півночі із інших місцевостей країни (включаючи осіб, які прибули за власною ініціативою), при умові укладення ними трудових договорів про роботу в цих районах і місцевостях терміном три роки.

За змістом пункту 7 Інструкції трудові договори на певний строк (три або два роки) укладаються у письмовій формі міністерствами, відомствами, центральними установами, а також підприємствами, установами та організаціями, які розташовані в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, з працівниками, які прибули на роботу в ці місцевості з інших районів держави.

Згідно з пунктом 6 Інструкції пільги, передбачені Указами від 10.02.1960 і від 26.09.1967, надаються працівникам експедицій, цілорічних партій, нафторозвідок, загонів, які розташовані (базуються) у районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, а також працівникам експедицій та інших геологорозвідувальних і топографо-геодезичних організацій, які розташовані (базуються) поза районами Крайньої Півночі і місцевостями, прирівняними до районів Крайньої Півночі, направленим на роботу в райони Крайньої Півночі і в місцевості, прирівняні до районів Крайньої Півночі, в цілорічні партії, нафторозвідки, загони.

Таким чином, враховуючи вищезазначене, відсутні підстави для зарахування в пільговому обчисленні періоду роботи позивача в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі за 1981 -1990 роки згідно довідок від 17.03.2020 № С-137 та від 06.04.2021 № К-3, оскільки відсутні дані про поширення на ОСОБА_2 пільг, передбачених для працюючих в місцевостях прирівняних до районів Крайньої Півночі відповідно до вищезазначених нормативно-правових документів, тому до загального страхового стажу враховано в календарному обчисленні періоди роботи в Ханти-Мансійському автономному окрузі з 12.10.1981 по 24.11.1984 та з 05.12.1984 по 06.07.1990.

У поданому відзиві на апеляційну скаргу позивач просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Згідно п. 3 ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Згідно ч.1 та ч. 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи, та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних міркувань.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 із 13 квітня 1999 отримує пенсію по інвалідності 3 групи загального захворювання.

Відповідно до записів трудової книжки, позивач працював: із 12.10.1981 по 24.11.1984 на посадах трактористом 5 розряду, трубоукладника 6 розряду, машиніста бульдозера «Комацу» 6 розряду в УМ-37 «Тресті Казимгазпромстрой» п. Боярський Березовського району, Ханти-Мансійського автономного округу - Юрги Тюменської області Р. Ф.

Із 05.12.1984 по 06.07.1990 на посаді машиніста крану трубовкладника «Комацу» 6 розряду у Спеиуправлінні №20 «Приобьтрубопроводстрой» у пгт. Ігрим Березовського району Ханти-Мансійського автономного округу - Юрги Тюменської області РФ.

Відповідно до записів трудової книжки та архівних довідок, позивач у період з 12.10.1981 по 24.11.1984 та з 05.12.1984 по 06.07.1990 працював в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі.

Позивач 23.09.2021 звернувся. до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою «Про зарахування стажу роботи до загального трудового стажу період роботи із 12.10.1981 року по 24.11.1984 року в УМ-37 «Тресті Казимгазпромстрой», та роботу із 05.12.1984 по 06.07.1990 у Спецуправлінні №20 «Приобьтрубопроводстрой» в кратному розмірі з розрахунку один рік роботи за один рік шість місяців стажу для призначення пенсії та здійснення перерахунку призначеної пенсії із врахуванням цього стажу”.

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області розглянуло заяву позивача та листом № 1300-5903-8/97107 від 29.10.2021 відмовило у перерахунку пенсії. Відповідач повідомив, що згідно п. 5 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 10.02.1960 р., з урахуванням змін і доповнень, внесених Указом Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26.09.1967р., пільги щодо обчислення стажу надавались працівникам, шо переводились, направлялись чи запрошувались на роботу в райони Крайньої Півночі, із інших місцевостей країни за умови, що ці працівники уклали трудові договори про роботу в цих районах на три роки. Пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно- правовими актами. Враховуючи вищезазначене, підстав для зарахування в пільговому обчисленні періоду роботи в місцевостях. Прирівняних до районів Крайньої Півночі за 1981-1990 роки згідно довідок від 17.03.2020 ЛС-137 та від 06.04.2021 №К-3 немає.

А також повідомив, що відділом обслуговування громадян №20 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області скеровано в архівний відділ Березовського району лист від 15.06.2021 р № 1300-5223-10/54312 щодо надання документів, які б слугували підставою для зарахування в пільговому обчисленні періоду роботи в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі.»

Розглядаючи спір суд першої інстанції вірно врахував, що статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Це ж положення міститься у пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

Відповідно до пункту 5 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» період роботи до 1 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген, зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 1 січня 1991 року.

Пільгове обчислення страхового стажу застосовується для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та на яких поширювалися пільги, передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, відповідно до Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10 лютого 1960 року N 148 «Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР» від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26 вересня 1967 року «Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі».

За приписами наведеної норми (в редакції Закону № 32-V від 26.07.2006) пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами.

В пункті 7 Інструкції про порядок надання пільг особам, що працюють в районах Крайньої Півночі та в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, затвердженої Постановою Державного Комітету Ради Міністрів СРСР з питань праці і заробітної плати та Президії ВЦРПС від 16 грудня 1967 року № 530/П-28, зазначено, що трудові договори на визначений термін, тобто письмові договори, укладаються тільки тими підприємствами і організаціями, які розміщені в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до таких районів.

Також, судом першої інстанції враховано, що відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР від 10 листопада 1967 року №1029 «Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради СРСР від 26 вересня 1967 року «Про розширення пільг осіб, що працюють у районах Крайньої Півночі та у місцевостях прирівняних до районів Крайньої Півночі, Ямало-Ненецький автономний округ і Ханти-Мансійський автономний округ Тюменської області Тюменської області належать до районів Крайньої Півночі та місцевостях прирівняних до районів Крайньої Півночі.

Підпунктом «д» пункту 5 Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі» передбачено, що робітникам, які переводяться, направляються або запрошуються на роботу в райони Крайньої Півночі і в місцевості, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, з інших місцевостей держави, на умовах укладення ними трудових договорів на роботу в цих районах на строк 5 років, а на островах Північного Льодовитого океану - два роки, надавати додаткові наступні пільги: зараховувати один рік роботи в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, за один рік і шість місяців при обчисленні стажу, який дає право на отримання пенсії за віком і по інвалідності. Пільги, які передбачені цією статтею, надаються також особам, які прибули в райони Крайньої Півночі і в місцевості, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, за власним бажанням і які уклали строковий договір про роботу в цих районах.

Згідно з пунктом 3 постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10 лютого 1960 року № 148 «Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі» працівникам, які користуються в даний час пільгами, кожний рік роботи в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, до 1 березня 1960 року зараховувати за два роки роботи при розрахунку стажу для отримання пенсії за віком, по інвалідності і за вислугу років, а після 1 березня 1960 року - за один рік і шість місяців роботи при обрахуванні стажу для отримання пенсії за віком і по інвалідності.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач працював: із 12.10.1981 по 24.11.1984 на посадах трактористом 5 розряду, трубоукладника 6 розряду, машиніста бульдозера «Комацу» 6 розряду в УМ-37 «Тресті Казимгазпромстрой» п. Боярський Березовського району, Ханти-Мансійського автономного округу - Юрги Тюменської області Р. Ф.

Із 05.12.1984 по 06.07.1990 на посаді машиніста крану трубовкладника «Камацу» 6 розряду у Спеиуправлінні №20 «Приобьтрубопроводстрой» у пгт. Ігрим Березовського району Ханти-Мансійського автономного округу - Юрги Тюменської області РФ.

Вказаний стаж роботи підтверджується відповідними записами у його трудовій книжці з посиланням на дату та номер наказів про прийняття, звільнення та записом про місцезнаходження підприємств, на яких він виконував роботи, архівною довідкою, необхідні для призначення пільгової пенсії.

Згідно із архівною довідкою від 17.03.2020. № С-137 підтверджено трудовий стаж роботи позивача у тресті «Казимгазпромстрой» від 12.10.1981 до 24.11.1984.

Згідно з архівною довідкою від 06.04.2021 р. № К-3 підтверджено трудовий стаж роботи позивача у тресті «Приобьтрубопроводстрой» - від 05.12.1984 до 26.10.1990.

Суд першої інстанції вірно вважав, що не заслуговують на увагу твердження відповідача, що обов'язковою умовою надання пільг при обчисленні стажу роботи в районах Крайньої Півночі один рік роботи за один рік 6 місяців є наявність письмового трудового договору про роботу у вказаній місцевості, оскільки з огляду на приписи пункту 5 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції Закону № 32-V від 26.07.2006), згідно до якої пільгове обчислення страхового стажу проводиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами.

Тобто, наявність письмового трудового договору не є виключною і єдиною підставою для пільгового обчислення страхового стажу і вказана норма надає особі можливість надавати вказані документу за її вибором.

Аналогічного висновку дійшла колегія Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду в постанові від 19 вересня 2019 року (справа №348/2208/16-а, провадження №К/9901/32412/18), постанові від 14 листопада 2019 року у справі №265/6105/16-а адміністративне провадження №К/9901/44953/18 http://reyestr.court.gov.ua/Review/85645695

Крім того, судом враховано, що Верховний Суд вже висловив правову позицію з цього питання, так, у постанові від 03 липня 2018 року (справа № 302/662/17-а) зазначив, що для обчислення пільгового стажу при роботі в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до неї, повинні бути надані або трудова книжка або письмовий трудовий договір або довідка, в якій зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі.

Аналогічна позиція викладена також Верховним Судом у Постанові від 18 червня 2020 року справа №537/1415/17 адміністративне провадження №К/9901/22807/18.

Тобто, достатньо одного із перерахованих документів, а не їх сукупність. Також необґрунтованими є посилання відповідача на відсутність спеціального штампа в трудовій книжці позивача, де було б зазначено період, на який укладався трудовий договір, оскільки періоди роботи чітко визначені відповідними записами у трудовій книжці позивача з посиланнями на дати прийняття і звільнення з займаних посад.

Згідно матеріалів справи позивачу пенсія призначена з 13.04.1999.

Однак, при обчисленні страхового стажу з 12.10.1981 по 24.11.1984 та з 05.12.1984 по 06.07.1990 відповідач не врахував того, що позивач має право на пільгове обчислення стажу за час роботи в місцевості прирівняної до районів Крайньої Півночі і відмовив йому у зарахуванні стажу як пільгового, а саме один з половиною рік за один рік роботи у місцевостях прирівняних до районів Крайньої Півночі.

Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду у своїй постанові в справі № 748/696/17 від 27.11.2019 зазначив, що відповідно до п. 4.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою, яка є додатком до вказаного порядку.

У даній спірній ситуації, судом першої інстанції враховано правові висновки Верховного Суду, відомості трудової книжки під час роботи позивача в районі Крайньої Півночі та у місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, а тому суд дійшов висновку про наявність правових підстав для зарахування до пільгового трудового стажу позивача періодів з 12.10.1981 року по 24.11.1984 року та з 05.12.1984 року по 06.07.1990 року.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про задоволення позову.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а рішення відповідає нормам матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, п. 2 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 322, ст. 325, ст. 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17 січня 2022 року по справі № 380/20989/21 - без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя М. А. Пліш

судді В. В. Ніколін

О. М. Гінда