Справа № 120/18949/21-а
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Воробйова І.А.
Суддя-доповідач - Залімський І. Г.
14 липня 2022 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Залімського І. Г.
суддів: Сушка О.О. Мацького Є.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 31 березня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, у якому просила суд:
- визнати протиправною та незаконною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області у перерахуванні пенсії за віком з урахуванням довідки №60 від 25.08.2021 про заробітну плату для обчислення пенсії виданої ДПФ «Орізон-Бета», починаючи з 01.09.2021;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахування та виплату пенсії за віком з урахуванням довідки №60 від 25.08.2021 про заробітну плату для обчислення пенсії виданої ДПФ «Орізон-Бета», починаючи з 01.09.2021.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 31.03.2022 у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 31.03.2022 скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з'ясування обставин справи і, як наслідок, невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованого рішення.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що наявні всі підстави для здійснення їй перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки №60 від 25.08.2021 про заробітну плату для обчислення пенсії виданої ДПФ «Орізон-Бета», починаючи з 01.09.2021.
Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу позивача в якому вказав на законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення, а також на безпідставність доводів апеляційної скарги. Зауважив, що спірна відмова в перерахунку пенсії позивача на підставі нової довідки №60 від 25.08.2021 є правомірною, адже зазначені у вказаній довідці відомості не підтверджені.
Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 20.05.2022, з урахуванням п.7 ч.1 ст.306, ст.307, 311 КАС України, суд вирішив розглядати дану справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, 27.08.2021 ОСОБА_1 звернулась до ГУ ПФУ у Вінницькій області із заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням довідки ДПФ «Орізон-Бета» №60 від 25.08.2021 про заробітну плату для обчислення пенсії.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області була проведена перевірка достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії №60 від 25.08.2021, виданої ДПФ “Орізон-Бета”, за результатами якої складено Акт №1814 від 12.10.2021.
Відповідно до висновків даного акту встановлено, що до перевірки надано особові рахунку по нарахуванню заробітної плати з 1987 р. по 1997 р., при цьому такі не містять даних про особу, період за який нараховувалась заробітна плата , складові заробітної плати та відрахування з неї. Відтак, не є можливим спростувати чи підтвердити дані про заробітну плату , які вказані в довідці №60 від 25.08.2021.
03.11.2021 відповідачем прийнято рішення про відмову у здійснені перерахунку, оскільки відсутня можливість спростувати чи підтвердити достовірність інформації, що міститься у довідці №60 від 25.08.2021.
Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернулась до суду.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що в ході розгляду справи не підтверджено відомості вказані в довідці №60 від 25.08.2021, виданої ДПФ “Орізон-Бета”, а отже рішення, яким відмовлено в перерахунку пенсії є правомірним та не підлягає скасуванню. Як наслідок, не підлягає задоволенню і похідна вимога щодо перерахунку пенсії із урахування нової довідки.
Колегія суддів погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції та враховує наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” №1058 (Закон №1058), страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Згідно ч.1 ст.40 Закону №1058, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Тобто, врахування заробітної плати (доходу) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року здійснюється на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.
Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (Порядок №22-1).
Відповідно до пп.3 п.2.1 Порядку №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Згідно п.2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
Відповідно до пункту 4.2 Порядку №22-1, при прийманні документів працівник сервісного центру: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Таким чином, обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Пенсійний орган здійснює перевірку змісту поданих документів та перевірку відповідності змісту довідки про заробітну плату первинним документам.
Як обґрунтовано вказав суд першої інстанції, за змістом вказаної довідки про заробітну плату для обчислення пенсії №60 від 25.08.2021 така довідка видана ДПФ “Орізон-Бета” на підставі особових рахунків.
Однак, відповідні особові рахунку по нарахуванню заробітної плати з 1987 р. по 1997 р. не містять даних про особу, період за який нараховувалась заробітна плата, складові заробітної плати та відрахування з неї. Тому, не є можливим спростувати чи підтвердити дані про заробітну плату, які вказані в довідці №60 від 25.08.2021.
Також надані позивачем рахунки не містять даних про особу, якій здійснювались нарахування, що унеможливлює встановлення розміру виплаченої їй заробітної плати.
Таким чином, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що в ході розгляду справи не підтверджено відомості вказані в довідці №60 від 25.08.2021, виданої ДПФ “Орізон-Бета”, як наслідок, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 та статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 31 березня 2022 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Залімський І. Г.
Судді Сушко О.О. Мацький Є.М.