Рішення від 14.07.2022 по справі 725/2625/22

Єдиний унікальний номер 725/2625/22

Номер провадження 2-а/725/86/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.07.2022 року м.Чернівці

Першотравневий районний суд м. Чернівців

в складі:

головуючого судді - Нестеренко Є.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Пентелюк П.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Чернівці адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , до інспектора поліції 2 взводу 9 роти Управління патрульної поліції в Чернівецькій області Ковач Елісабети-Марії Аурілівни, Департаменту патрульної поліції, місце знаходження: м. Київ, вул. Федора Ернста,3, про скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до інспектора поліції 2 взводу 9 роти Управління патрульної поліції в Чернівецькій області Ковач Елісабети-Марії Аурілівни, Департаменту патрульної поліції, про скасування постанови.

Позивач посилається на те, що 10 травня 2022 року інспектором поліції 2 взводу 9 роти Управління патрульної поліції в Чернівецькій області Ковач Елісабетою-Марією Аурілівною відносно нього була винесена постанова серії БАВ №281459 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі та його було незаконно визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст.127 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 гривень.

ОСОБА_1 вважає, що вказана постанова є незаконною, не відповідає обставинам події, ухвалена за відсутності належних, достовірних та достатніх доказів.

Позивач просить суд скасувати постанову винесену інспектором поліції 2 взводу 9 роти Управління патрульної поліції в Чернівецькій області Ковач Елісабетою-Марією Аурілівною серії БАВ №281459 відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.127 КУпАП.

Позивач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений, причини неявки не повідомив.

Представники відповідачів в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи були належним чином повідомлені, відзив не подали.

Дослідивши письмові докази по справі, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні ним правовідносини.

Згідно оскаржуваної постанови вбачається, що під час виконання службових обов'язків, а саме, патрулювання ввіреного квадрату, працівником поліції було помічено як позивач 10.05.2022 року о 20 год. 15 хв. у м. Чернівці по вул. Білоруська,18, керував велосипедом у темну пору доби, який не обладнаний світлоповертачами, чим порушив п.п. 6.2, 6.6 «А» ПДР України, (велосипедист має право керувати велосипедом, який обладнаний звуковим сигналом та світлоповертачами: спереду - білого кольору, по боках - оранжевого, позаду - червоного, для руху в темну пору доби і в умовах недостатньої видимості на велосипеді повинен бути встановлений та увімкнений ліхтар (фара), (велосипедисту забороняється керувати велосипедом з несправним гальмом, звуковим сигналом, а в темну пору доби і в умовах недостатньої видимості - з вимкненим ліхтарем (фарою) чи без світлоповертачів), відтак вбачались ознаки адміністративного правопорушення передбаченого частиною другою статті 127 КУпАП.

Відповідно до ст. 283 КУпАП розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі. Постанова по справі про адміністративне правопорушення підписується посадовою особою, яка розглянула справу.

Відповідно до ч. 3 ст. 77 КАС України докази суду надають учасники справи.

Обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України.

Для підтвердження порушення позивачем п.п. 6.2, 6.6 «А» ПДР України відповідач, відповідно до ст. 251 КУпАП, зобов'язаний був надати докази, зокрема, належний відеозапис чи матеріали фіксації події.

Як вбачається із матеріалів справи фото та відео матеріали відповідачами не були надані суду, що позбавляє в свою чергу суд доказів які б зафіксували дане правопорушення.

Згідно ч. 2 ст. 127 КУпАП, адміністративна відповідальність настає за порушення правил дорожнього руху особами, які керують велосипедами, гужовим транспортом, і погоничами тварин.

Отже, як встановлено судом, інспектором поліції 2 взводу 9 роти Управління патрульної поліції в Чернівецькій області Ковач Елісабетою-Марією Аурілівною притягнуто позивача до адміністративної відповідальності з порушенням вимог КУпАП, адже нею не було надано жодних підтверджуючих доказів які б зафіксували правопорушення в повній мірі.

Згідно зі ст.9 КУпАП адміністративним правопорушення (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.

Підпунктом 1.3 пункту 1 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, передбачено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.

Статтею 77 КАС України, визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин. Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом. Суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

Відповідно до п.1 ст. 247 КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.

Керуючись ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року №14 «Про практику застосування судами законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративне правопорушення на транспорті» роз'яснено судам, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 і 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилається правопорушник, чи висловлених останнім доводів.

Крім того, відповідно до п.3 ч.3 ст.286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення .

З наведених положень та обставин справи слідує, що відповідачем неправомірно визнано позивача винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 127 КУпАП, та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, серія БАВ №281459 від 10.05.2022 року, якою накладено адміністративне стягнення на ОСОБА_1 у вигляді штрафу в розмірі 340 гривень, а тому відповідно її необхідно скасувати.

Керуючись ст. ст. 127, 222, 245, 254, 256, 268, 276, 280, 283-285 КУпАП, ст. ст. 77, 242-246, 286 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , до інспектора поліції 2 взводу 9 роти Управління патрульної поліції в Чернівецькій області Ковач Елісабети-Марії Аурілівни, Департаменту патрульної поліції, місце знаходження: м. Київ, вул. Федора Ернста,3, про скасування постанови - задовольнити в повному обсязі.

Скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення серія БАВ №281459 від 10.05.2022 року щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 127 КУпАП винесену інспектором поліції 2 взводу 9 роти Управління патрульної поліції в Чернівецькій області Ковач Елісабетою-Марією Аурілівною.

Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 127 КУпАП - закрити .

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня його проголошення до Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Рішення суду складено в повному обсязі 14.07.2022 року.

Суддя Першотравневого

районного суду м.Чернівці Є. В. Нестеренко