Справа № 753/22874/16 Суддя (судді) першої інстанції: Вовк П.В.
14 липня 2022 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача Аліменка В.О.,
суддів Лічевецького І.О., Кучми А.Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 квітня 2022 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Міністерства оборони України, третя особа - Пенсійний фонд України про визнання дій, бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі також - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дарницького районного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Київського міського військового комісаріату, в якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 27 лютого 2017 року, просив:
- визнати протиправною бездіяльність Київського міського військового комісаріату та Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо непроведения перерахунку пенсії у разі збільшення (зміни) посадових окладів для відповідної категорії військовослужбовців, відряджених до органів, утворених Президентом України згідно з п. 28 ч. 1 статті 106 Конституції України;
- зобов'язати Київський міський військовий комісаріат провести з 01 травня 2016 року перерахунок грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві, виходячи з посадового окладу, встановленого для завідувача (керівника) самостійного відділу Адміністрації Президента України згідно з Додатком 1 постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року № 292 «Про оплату праці державних службовців у 2016 році» з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців Адміністрації Президента України на 10 % згідно з приміткою 2 до згаданого Додатку 1;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії з 01 травня 2016 року, виходячи з посадового окладу, оновленого для завідувача (керівника) самостійного відділу Адміністрації Президента України згідно з Додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року № 292 «Про оплату праці державних службовців у 2016 році» з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців Адміністрації Президента України на 10 %, що з приміткою 2 до згаданого Додатку 1 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплатити недоплачену суму пенсії за період з 01 травня 2016 року до 31 грудня 2016 року.
Постановою Дарницького районного суду міста Києва від 22 травня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 01 серпня 2017 року, позовні вимоги за період з 01 травня 2016 року по 26 серпня 2016 року -залишено без розгляду. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Верховного Суду від 23 грудня 2021 року касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково: постанову Дарницького районного суду міста Києва від 22 травня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 01 серпня 2017 року - скасовано, а справу направлено на новий розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 квітня 2022 позов задоволено частково:
Визнано протиправною бездіяльності Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо неповідомлення відповідно до пункту 24 Порядку, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30 січня 2007 року, в п'ятиденний строк Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про виникнення підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 після прийняття постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 06 квітня 2016 року № 292 та щодо ненадання Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві довідки про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 травня 2016 року за посадою старший інспектор військового співробітництва інспекційної групи військового співробітництва та виконання міжнародних договорів штабу Генеральної військової інспекції при Президентові України, яку видає Київський міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки згідно з пунктом 8 Порядку видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, ліквідованих без визначення правонаступника, та були звільнені зі служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, або у разі перейменування (відсутності) посад, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 липня 2010 року № 195, за формою, встановленою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, враховуючи що зазначена посада ОСОБА_1 прирівняна до посади завідувач самостійного відділу Адміністрації Президента України, виходячи з посадового окладу 8 719, 00 гри. (вісім тисяч сімсот дев'ятнадцять гривень), визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 06 квітня 2016 року № 292, з урахуванням окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, щомісячної надбавки за особливий характер служби, передбаченої для військовослужбовців Генеральної військової інспекції при Президентові України згідно з Указом Президента України від 20 листопада 1996 року № 1106 «Про грошове забезпечення військовослужбовців Генеральної військової інспекції» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07 листопада 2007 року №1294, з урахуванням приписів п. 2 Порядку №195, для проведення з 01 червня 2016 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язано Київський міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 травня 2016 року за посадою старший інспектор військового співробітництва інспекційної групи військового співробітництва та виконання міжнародних договорів штабу Генеральної військової інспекції при Президентові України, з урахуванням пункту 8 Порядку' видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, ліквідованих без визначення правонаступника, та були звільнені зі служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, або у разі перейменування (відсутності) посад, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 липня 2010 року № 195, за формою, встановленою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, та враховуючи, що зазначена посада ОСОБА_1 прирівняна до посади завідувач самостійного відділу Адміністрації Президента України, виходячи з посадового окладу 8 719, 00 грн. (вісім тисяч сімсот дев'ятнадцять гривень), визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 06 квітня 2016 року №292, з урахуванням окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, щомісячної надбавки за особливий характер служби, передбаченої для військовослужбовців Генеральної військової інспекції при Президентові України згідно з Указом Президента України від 20 листопада 1996 року № 1106 «Про грошове забезпечення військовослужбовців Генеральної військової інспекції» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07 листопада 2007 року № 1294, з урахуванням приписів пункту 2 Порядку видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, ліквідованих без визначення правонаступника, та були звільнені зі служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, або у разі перейменування (відсутності) посад, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 липня 2010 року № 195, для проведення з 01 червня 2016 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати його та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що остання не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, позивач проходив військову службу у Збройних Силах України та був звільнений з військової служби у запас згідно з наказом Міністра оборони України від 17 грудня 2001 року № 029 за пунктом 65 «г» Тимчасового положення про проходження військової служби особами офіцерського складу (у зв'язку з організаційними заходами).
Наказом начальника Головного управління кадрової політики Міністерства оборони України від 18 грудня 2001 року позивача з 19 грудня 2001 року було виключено із списків особового складу Головного управління кадрової політики Міністерства оборони України.
З 20 грудня 2001 року позивачу була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Листом від 28 липня 2016 року № 14656/03/М-1525 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача про перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 грудня 2015 року за посадою старшого інспектора військового Генеральної військової інспекції при Президентові України та проведено доплату за період з 01 січня 2016 року по 31 березня 2016 року з підстав прийняття Кабінетом Міністрів України постанови «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року № 1013.
Листом від 15 листопада 2016 року № 248/3/6/4324 Департамент фінансів Міністерства оборони України повідомив позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року № 292 «Про оплату праці державних службовців у 2016 році».
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (надалі також - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 1, ч. 2, ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш, як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (надалі ж - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів згідно з додатком 1; розмір надбавок до посадових окладів за ранги державних службовців згідно з додатком 2; перелік посад державної служби, що прирівнюються до відповідних груп оплати праці, згідно з додатком 3.
Посада, з якої звільнено позивача, прирівнюється до посади завідувача самостійного відділу Адміністрації Президента України.
Згідно з приміткою 2 до додатку № 1 посадові оклади державних службовців Апарату Верховної ради України, Адміністрації Президента України, Апарату Ради національної безпеки і оборони України та ін. підвищуються на 10 відсотків.
При цьому, суд звертає увагу, що нормами Порядку № 45 передбачено чіткий алгоритм та послідовність дій державних органів, які передують проведенню перерахунку пенсії.
На підставі в пункті 1 цього Порядку 45, державні органи повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.
Згідно абзаців 2, 4 та 5 пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.
Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Аналіз наведених норм щодо порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, свідчить про необхідність здійснення таких послідовних дій: Міністерство оборони України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки; довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено чинним нормативно- правовими актами.
Таким чином, перерахунок пенсії позивача може бути здійснений Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві виключно на підставі довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
Відповідно, позовні вимоги до Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві є такими, що заявлені передчасно, оскільки дії щодо перерахунку пенсії позивача могли бути вчинені органом пенсійного фонду виключно після отримання у встановленому законом порядку довідки про розмір грошового забезпечення від уповноваженого на це органу. А тому, заявлені до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві позовні вимоги не підлягають задоволенню.
З матеріалів справи вбачається, що до 01 грудня 2001 року позивач перебував на посаді старшого інспектора військового співробітництва інспекційної групи з питань військового співробітництва та виконання міжнародних договорів штабу Генеральної військової інспекції при Президентові України, оскільки був відряджений для виконання службових обов'язків до Адміністрації (Секретаріату) Президента України.
Генеральна військова інспекція при Президентові України ліквідована без визначення правонаступника.
Указом Президента України від 05 листопада 2001 року № 1047 «Про заходи, пов'язані з ліквідацією Генеральної військової інспекції» постановлено Міністерству оборони України, Міністерству внутрішніх справ України, Службі безпеки України та Державному комітету у справах охорони державного кордону України перераховувати пенсії звільненим з Інспекції військовослужбовцям у разі чергового підвищення грошового забезпечення пропорційно загальному коефіцієнту його підвищення.
На виконання п. З Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 липня 2010 року № 195, затверджено Порядок видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам, що відряджалися для виконання службових обовязків до органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, ліквідованих без визначення правонаступника, та були звільнені зі служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, або у разі перейменування (відсутності) посад.
Пунктом 2 Порядку № 195 визначено, що у разі ліквідації без визначення правонаступника органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств (далі - органи державної влади), до яких відряджалися для виконання службових обов'язків військовослужбовці та особи, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (2262-12) (далі - особи) і були звільнені зі служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони там перебували, довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (далі - довідки) видають уповноважені органи міністерств та інших державних органів, наказами яких особи були звільнені зі служби.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач був звільнений з військової служби у запас згідно з наказом Міністра оборони України.
На підставі цього, Верховний Суд дійшов висновку, що обов'язок щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення покладено саме на Міністерство оборони України.
Водночас, згідно з абз. 2, 4, 5 п. 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року № 937 (далі також - Інструкція № 937), на обласні військові комісаріати (ТЦКСП) покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від ЗО січня 2007 року № 3-1. У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.
Враховуючи наведене, саме на Київський міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
Таким чином, відповідні позовні вимоги підлягають задоволенню саме відносно до Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до ч. 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері пуюлічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Судовою колегією враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Таким чином, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а викладені в апеляційній скарзі доводи позицію суду першої інстанції не спростовують.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Приписи ст. 316 КАС України визначають, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 243, 315, 316, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки - залишити без задоволення.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 квітня 2022 року - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, за виключенням випадків передбачених п. 2 ч. 5 ст.328 КАС України.
Суддя-доповідач В.О. Аліменко
Судді А.Ю. Кучма
І.О. Лічевецький