справа № 380/9533/22
14 липня 2022 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Клименко О.М., перевіривши матеріали позовної заяви Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю «КАСТУМ» про стягнення штрафних санкцій в сумі 170000 грн,-
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом в якому просить:
- визнати поважними причини пропуску НКРЕКП строку на подання адміністративного позову у цій справі;
- поновити НКРЕКП строк на подання адміністративного позову у цій справі;
- відкрити провадження в адміністративній справі;
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «КАСТУМ» 170000 (сто сімдесят тисяч) грн в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»);
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «КАСТУМ» на користь НКРЕКП понесені судові витрати;
- розглянути справу за правилами загального позовного провадження.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161, 172 цього Кодексу.
Перевіривши позовну заяву та додані до неї матеріали суддя встановив, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 КАС України, з огляду на таке.
Згідно з частиною 6 статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно з частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Положеннями частини другої статті 122 КАС України встановлено різні строки звернення до адміністративного суду для суб'єктів владних повноважень та для інших осіб.
Зокрема, абзацом другим вказаної частини визначено, що для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постанові від 27 травня 2021 року у справі № 640/29683/20 Верховний Суд вказав, що «перебіг тримісячного строку звернення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до суду із позовом про стягнення суми штрафу, визначеного відповідною постановою НКРЕКП та пені за невиконання та/або несвоєчасне виконання постанови про накладення штрафу, починається після спливу 30-денного строку з дня одержання суб'єктом господарювання копії відповідного рішення Регулятора».
У цій справі постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 141 від 25 січня 2022 року «Про накладення штрафу на ТОВ «КАСТУМ» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу та здійснення заходів державного регулювання» Товариство з обмеженою відповідальністю «КАСТУМ» отримало 16 лютого 2022 року.
Отже, з 16 лютого 2022 року у Товариства з обмеженою відповідальністю «КАСТУМ» розпочався 30-денний перебіг строку на оплату штрафу, а останнім днем оплати штрафу був відповідно 17 березня 2022 року.
Таким чином, з 18 березня 2022 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг мала право на звернення до суду за примусовим стягненням з відповідача сум штрафу та пені.
З цим позовом до суду Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг звернулася (здала на пошту для скерування в суд, що підтверджується конвертом) 05 липня 2022 року, тобто, з пропуском тримісячного строку звернення, встановленого абзацом другим частини другої статті 122 КАС України.
Обґрунтовуючи поважність причин пропуску строку звернення з цим позовом до суду, позивач у позовній заяві покликається на те, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».
Указом Президента України від 17 травня 2022 року № 341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб (пункт 1).
Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 17 травня 2022 року № 341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні».
Разом з тим 02 березня 2022 року Рада суддів України оприлюднила рекомендації роботи судів в умовах воєнного стану згідно з якими постановлено, зокрема, виважено підходити до питань, пов'язаних з поверненням різного роду процесуальних документів, залишення їх без руху, встановлення різного роду строків, по можливості продовжувати їх щонайменше до закінчення воєнного стану.
Позивач зазначає, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг має своє розтушування в місті Київ, під час воєнного стану частина її працівників вступила до лав територіальної оборони, частина задіяна у інших видах протидії збройній агресії проти України, частину працівників евакуйовано з мінімальним комплектом речей до безпечних місць у зв'язку з їх проживанням безпосередньо у місцях проведення активних бойових дій у Київській області. Крім того, житлові райони та цивільна інфраструктура міста Києва піддаються ракетним обстрілам, що ставить під загрозу життя та здоров'я працівників, та робить неможливим представлення ними інтересів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у цій справі.
З огляду на викладене позивач уважає, що причини пропуску строку звернення з цим позовом до суду є поважними, а тому наявні підстави для його поновлення.
Надаючи правову оцінку таким аргументам позивача суддя відзначає, що визначені процесуальним законом строки, про які зазначено вище, це той орієнтовний період часу, протягом якого суб'єкт владних повноважень мав би проявити інтерес стосовно свого позову, якщо він дійсно зацікавлений у тому, щоб провадження у справі було відкрито, а його спір вирішено. З іншого боку, строк звернення до суду є своєрідним бар'єром, який повинен запобігати зловживанню правами і сприяти правовій визначеності правовідносин.
Реалізувати своє право на захист в порядку адміністративного судочинства потрібно вчасно, а поновити пропущений строк звернення до суду суд може лише якщо для цього є поважні і об'єктивні причини.
Поважними причинами пропуску строку звернення до суду відповідно до вимог КАС України визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.
Таким чином, суд може поновити процесуальні строки, встановлені нормами КАС України, за умови, що причини їх пропуску є поважними, та підтверджені належними й допустимими доказами.
Разом з тим обов'язок подання доказів поважності причин пропуску строку звернення з позовом до суду в силу вимог статті 77 КАС України покладається на заінтересовану особу, яка звертається з відповідним клопотанням до суду.
У позовній заяві позивач як на підставу поважності пропуску строку звернення з цим позовом до суду покликається на запровадження у державі воєнного стану, а також на те, що у зв'язку з цією обставиною частина працівників Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, вступила до лав територіальної оборони, частина - задіяна у інших видах протидії збройній агресії проти України, а частину працівників евакуйовано з мінімальним комплектом речей до безпечних місць у зв'язку з їх проживанням безпосередньо у місцях проведення активних бойових дій у Київській області.
Суд погоджується з доводами позивача про те, що запровадження державою воєнного стану може бути поважною причиною пропуску строку звернення з позовом до суду, водночас у суду повинні бути наявні відповідні докази, які б підтверджували доводи позивача, що унаслідок запровадження державою воєнного стану суб'єкт владних повноважень був позбавлений можливості вчасного звернення до суду.
Суд відзначає, що на підтвердження своїх доводів про те, що частина працівників Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, вступила до лав територіальної оборони, частина - задіяна у інших видах протидії збройній агресії проти України, а частину працівників евакуйовано з мінімальним комплектом речей до безпечних місць у зв'язку з їх проживанням безпосередньо у місцях проведення активних бойових дій у Київській області позивачем не надано жодних доказів.
Не надано позивачем й будь-яких розпорядчих документів щодо організації роботи державного органу - Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в умовах воєнного стану.
Таким чином, з порушенням вимог частини 6 статті 161 КАС України позивач, який пропустив строк звернення з позовом до суду, не надав доказів поважності причин його пропуску.
Відповідно до частини 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.
Таким чином, позовну заяву належить залишити без руху, а позивачу надати строк для усунення недоліків останньої відповідно до частини 1 статті 169 КАС України.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 248, 256, 294, п.3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України, суддя -
Позовну заяву Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю «КАСТУМ» про стягнення штрафних санкцій в сумі 170000 грн залишити без руху.
Особі, що звернулася із позовною заявою, встановити в десятиденний строк з дня вручення цієї ухвали усунути недоліки у спосіб подання до суду:
- доказів на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення до суду (зокрема, але не виключно: розпорядчих документів щодо організації роботи державного органу в умовах воєнного стану).
Процесуальні строки, встановлені цією ухвалою, можуть бути продовжені судом за заявою особи відповідно до пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 18 червня 2020 року № 731-IX.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала в апеляційному порядку окремо не оскаржується.
Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Клименко О.М.