справа № 813/6572/15
провадження № П/813/6905/15
04 липня 2022 року
Зал судових засідань №3,
Львівський окружний адміністративний суд,
у складі:
головуючої-судді Братичак У.В.,
секретар судового засідання Середа О-В.І.,
за участю сторін:
представника позивача Золотухіна Р.М.,
представника відповідача Звіра Р.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в режимі відеоконференції, у м.Львові, в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Західенерго» (місцезнаходження: вул.Козельницька, 15, м.Львів, 79026; код ЄДРПОУ 23269555) звернулося з позовною заявою до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (місцезнаходження: вул.Стрийська, 35, м.Львів, 79026; код ЄДРПОУ: 44045187) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 09.10.2015 №0000714100/3415.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального головного управління ДФС проведено камеральну перевірку ПАТ «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» щодо дотримання платником податків вимог п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України щодо своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання авансових внесків з податку на прибуток підприємств за період серпень 2015 року. Вказує, що перевіркою встановлено порушення позивачем п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, яке полягало у затримці сплати узгодженої суми податкового зобов'язання авансових внесків з податку на прибуток підприємства за серпень 2015 року в період з 30.08.2015 по 03.09.2015 на 4 календарних дні (до 30 календарних днів). За результатами перевірки відповідачем складено акт від 23.09.2015 №14/28-06-41/23269555 та винесено податкове повідомлення-рішення від 09.10.2015 №0000714100/3415, яким нараховано позивачу штрафні санкції за затримку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання авансових внесків з податку на прибуток підприємства за серпень 2015 року в період з 30.08.2015 по 03.09.2015 у сумі 435685,90 грн.
Позивач вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки, на його думку відповідач при його прийнятті діяв всупереч вимогам п. 9 підрозділу 4 розділу XX «Перехідних положень» Податкового кодексу України, відповідно до яких при розрахунку та сплаті щомісячних авансових внесків з податку на прибуток у звітному (податковому) 2015 році мають застосовуватися положення п. 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, в редакції, що діяла до 01.01.2015. Таким чином, просить позов задовольнити.
Ухвалою від 08.02.2016 відкрито провадження у справі.
18.01.2016 відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України була проведена камеральна перевірка Публічного акціонерного товариства ПАТ «ДТЕК Західенерго», за результатами якої складено акт від 23.09.2015 № 14/28-06-41/23269555. За результатами проведеної перевірки ПАТ «ДТЕК Західенерго» встановлено порушення п.57.1 ст.57 Податкового Кодексу України, яке полягає в затримці сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з авансових внесків з податку на прибуток підприємства за серпень 2015 року в період з 30.08.2015 по 03.09.2015 року на 4 календарних дні (до 30 календарних днів).
При цьому, зазначає, що Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» від 17.07.2015 № 652-VIII, внесено змінило п.57.1 ст.57 Кодексу, згідно з якими вказаний пункт доповнено новим абзацом такого змісту: «Платник податку, який за підсумками першого кварталу (півріччя, трьох кварталів) звітного (податкового) року не отримав прибуток або отримав збиток, має право подати податкову декларацію та фінансову звітність за перший квартал (півріччя, трьох кварталів) звітного (податкового) року та не сплачувати авансові внески: за підсумками першого кварталу - з червня - грудня звітного (податкового) року та січня -травня наступного звітного (податкового) року; за півріччя - з вересня - грудня звітного (податкового) року та січня - травня наступного звітного (податкового) року; за три квартали - з грудня звітного (податкового) року та січня - травня наступного звітного (податкового) року». Вищевказана норма закону вступила в дію з 13 серпня 2015 року. Відповідно, на думку відповідача, платник може реалізувати своє право на подання «збиткової» податкової звітності з податку на прибуток та фінансової звітності за підсумками трьох кварталів 2015 року (не пізніше 09.11.2015). В такому випадку, припинення нарахування авансових внесків з податку на прибуток починається з грудня 2015 року. Податкові декларації з податку на прибуток ПАТ «ДТЕК Західенерго» за І квартал 2015 року (реєстраційний номер 9176640386) та за І півріччя 2015 року (реєстраційний номер 9176684577), які подані 21.08.2015, прийняті в СДПІ з ОВП у м.Львові МГУ ДФС до відома (не визнані податковою звітністю), про що повідомлено позивача листом ПАТ «ДТЕК Західенерго» від 28.08.2015 № 1875/28-06-41/205.
Таким чином, відповідач вказує, що зідно з п.п. 57.1, ст.57 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI із змінами та доповненнями у редакції, що діяла до 1 січня 2015 року, платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації. ПАТ «ДТЕК Західенерго» подано декларацію з податку на прибуток підприємства від 09.02.2015 № 9080534397 за 2014 рік, р. 11 декларації (податок на прибуток, що не підлягає патентуванню) становить 52 282 308,0 грн., р. 23 декларації (авансовий внесок, що підлягатиме сплаті щомісячно) становить 4 356 859,0 грн. Граничний термін сплати податкового зобов'язання авансових внесків з податку на прибуток за серпень 2015 року - 30.08.2015. Станом на 23.09.2015 переплата авансових внесків з податку на прибуток, згідно з карткою особового рахунку ПАТ «ДТЕК Західенерго», склала 530 987,72 грн. Відтак, позивачем сплачено до бюджету авансових внесків з податку на прибуток приватних підприємств за серпень 2015 року в сумі 4 356 859,00 грн. з порушенням граничних термінів, а саме - 03.09.2015. Отже, вважає, що встановлені перевіркою порушення, що відображені в акті від 23.09.2015 № 14/28-06-41/23269555 є правомірними, а позовні вимоги ПАТ «ДТЕК Західенерго» є необґрунтованими, тому просить суд відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою суду від 18.01.2016 провадження у справі № 813/6572/15 за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» до Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - зупинено до отримання додаткових доказів у справі.
29.03.2016 ухвалою суду поновлено провадження у даній справі.
Ухвалою суду від 29.03.2016 провадження у даній справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Львівського окружного адміністративного суду у справі №813/6571/15 за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» до Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування рішення про невизнання податковою звітністю через відмову у прийнятті податкових декларацій з податку на прибуток за І квартал 2015 р. та за І півріччя 2015.
07.06.2022 ухвалою суду поновлено провадження у даній справі.
Протокольною ухвалою суду від 20.06.2022 замінено відповідача у справі з Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби на Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків.
20.06.2022 протокольною ухвалою суду закрито підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду по суті.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, з підстав викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши докази, викладені у заявах по суті справи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Як слідує з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Західенерго» зареєстроване як юридична особа, з присвоєнням коду ЄДРПОУ 23269555.
Позивачем 21.08.2015 було подано податкові декларації з податку на прибуток підприємства за І квартал 2015 року та за І півріччя 2015 року, які отримані відповідачем, що підтверджується наявними в матеріалах справи квитанціями.
В декларації за І квартал 2015 року зафіксовано збиток за результатом господарської діяльності у 1 кв. 2015 року. В рядку 07 «Об'єкт оподаткування від усіх видів діяльності» зазначено: (-1 257 618 695 грн.).
28.08.2015 листом за №1875/28-06-41/205 відповідач повідомив позивача про те, що згадані податкові декларації прийняті до відома (не визнані податковою звітністю).
Даний лист мотивований ти, що оскільки нова редакція п.57.1 ст.57 ПК України вступила в дію 13.08.2015, то збитковий платник може реалізувати своє право на подання податкової звітності з податку на прибуток та фінансову звітність за підсумками трьох кварталів 2015 року (не пізніше 09.11.2015). Відповідно, припиниться нарахування авансових внесків з податку на прибуток, починаючи з грудня 2015 року.
Як вбачається з матеріалів справи, СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України була проведена камеральна перевірка ПАТ «ДТЕК Західенерго», за результатами якої складено акт від 23.09.2015 №14/28-06-41/23269555 «Про результати камеральної перевірки дотримання вимог п.57.1 ст.57 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI ПАТ «ДТЕК Західенерго», щодо своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання авансових внесків з податку на прибуток підприємств за період серпень 2015 року».
За результатами проведеної перевірки ПАТ «ДТЕК Західенерго» встановлено порушення п.57.1 ст.57 Податкового Кодексу України, яке полягає в затримці сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з авансових внесків з податку на прибуток підприємства за серпень 2015 року в період з 30.08.2015 по 03.09.2015 року на 4 календарних дні (до 30 календарних днів).
ПАТ «ДТЕК Західенерго» було подано до СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС заперечення від 01.10.2015 № 55/3160 на акт від 23.09.2015 № 14/28-06-41/23269555. За результатами розгляду вказаного заперечення СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС зроблено висновок щодо залишення вищезгаданого акта без змін, про що повідомлено підприємство листом від 08.10.2015 № 3377/28-06-41/354.
На підставі висновку акта перевірки від 23.09.2015 № 14/28-06-41/23269555, СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС було винесено спірне податкове повідомлення-рішення від 09.10.2015 № 0000714100/3415 (форма «Ш») про сплату штрафних санкцій з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 435 685,90 грн.
Не погоджуючись з вищевказаним податкове повідомлення-рішення, позивач звернувся з цим позовом до суду, з вимогою про визнання протиправним та скасування такого.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України). Суд застосовує норми, чинні на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до п.п.16.1.3 п.16.1 ст.16 ПК України, платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до пункту 49.8 статті 49 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Згідно з пунктом 49.9 статті 49 Податкового кодексу України за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом.
Підпунктом 49.11.1 п. 49.11 статті 49 Податкового кодексу України передбачено, що у разі отримання податкової декларації, надісланої платником податків до контролюючого органу поштою або засобами електронного зв'язку, заповненої з порушенням вимог підпунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати цьому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови протягом п'яти робочих днів з дня її отримання.
Згідно з п.54.1 ст.54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
У відповідності до п.36.1 ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Згідно з п.31.1 ст. 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Відповідно до п.137.4 ст.137 ПК України податковим (звітним) періодом є календарний рік з урахуванням положень, визначених пунктом 57.1 статті 57 цього Кодексу. Податковий (звітний) рік для платників податків починається з першого календарного дня податкового (звітного) року і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) року.
Як передбачено абзацом дев'ятим п.57.1 ст.57 ПК України, у редакції чинній на час подання позивачем податкових декларацій, платник податку, який за підсумками першого кварталу (півріччя, трьох кварталів) звітного (податкового) року не отримав прибуток або отримав збиток, має право подати податкову декларацію та фінансову звітність за перший квартал (півріччя, трьох кварталів) звітного (податкового) року та не сплачувати авансові внески: за підсумками першого кварталу - з червня - грудня звітного (податкового) року та січня - травня наступного звітного (податкового) року; за півріччя - з вересня - грудня звітного (податкового) року та січня - травня наступного звітного (податкового) року; за три квартали - з грудня звітного (податкового) року та січня - травня наступного звітного (податкового) року. Податкові зобов'язання визначаються на підставі поданих податкових декларацій.
При цьому, слід зазначити, що положення даної норми набрали чинності з 13.08.2015 року, а тому відповідач вважає, що позивач може подавати податкову декларацію зі згаданого податку за підсумками трьох кварталів 2015 року.
Однак, не можна залишити поза увагою те, що у відповідності до положень п.9 підрозділу 4 розділу ХХ ПК України, у редакції з врахуванням внесених змін 28.12.2014, у січні - грудні 2015 року та січні - травні 2016 року платники зобов'язані сплачувати щомісячні авансові внески з податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 57.1 статті 57 цього Кодексу у редакції, що діяла до 1 січня 2015 року. При цьому сума щомісячних авансових внесків за березень - травень 2016 року обчислюється у розмірі не менше 1/12 нарахованої суми податку на прибуток підприємств за 2014 звітний (податковий) рік.
Пункт 57.1 статті 57 ПК України, у редакції яка діяла до 01.01.2015, містив абзац дев'ятий, яким передбачено, що у разі якщо платник податку, який сплачує авансовий внесок, за підсумками першого кварталу звітного (податкового) року не отримав прибуток або отримав збиток, він має право подати податкову декларацію та фінансову звітність за перший квартал. Такий платник податку авансових внесків у другому - четвертому кварталах звітного (податкового) року не здійснює, а податкові зобов'язання визначає на підставі податкової декларації за підсумками першого півріччя, трьох кварталів та за рік, яка подається до контролюючого органу в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Наведені норми дозволяють суду зробити висновок, який полягає у тому, що положення п.9 підрозділу 4 розділу ХХ ПК України містять імперативну норму з приводу обов'язку платника податку сплачувати щомісячні авансові внески з податку на прибуток підприємств. Такий обов'язок не може окремо розглядатись від умов, за яких платник податків не може його реалізувати - не отримання прибутку або отримання збитку (абзац 9 п.57.1 ст.57 ПК України, у редакції яка діяла до 01.01.2015). При цьому, доведення контролюючому органу про наявність умов, за яких платник податків не може виконати свій обов'язок щодо сплати авансових внесків, здійснюється шляхом подання податкової декларації, що і було зроблено позивачем.
Системний аналіз змін, внесених до Податкового кодексу України Законом № 71-VIII від 28.12.2014, дає підстави стверджувати, що відповідно до положень пункту 9 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України збережено на 2015 рік право платника податку, який сплачує авансовий внесок, подати податкову декларацію за три квартали у разі, якщо він за підсумками першого кварталу звітного (податкового) року не отримав прибуток або отримав збиток.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 22.12.2020 у справі № 813/6571/15.
Так, як вже зазначалося вище, з матеріалів справи судом встановлено, що позивачем 21.08.2015 було подано податкові декларації з податку на прибуток підприємства за І квартал 2015 року та за І півріччя 2015 року, які отримані відповідачем, що підтверджується наявними в матеріалах справи квитанціями.
В декларації за І квартал 2015 року зафіксовано збиток за результатом господарської діяльності у 1 кв. 2015 року. В рядку 07 «Об'єкт оподаткування від усіх видів діяльності» зазначено: (-1 257 618 695 грн.).
Водночас, 28.08.2015 листом за №1875/28-06-41/205 відповідач повідомив позивача про те, що згадані податкові декларації прийняті до відома (не визнані податковою звітністю).
Даний лист мотивований ти, що оскільки нова редакція п.57.1 ст.57 ПК України вступила в дію 13.08.2015, то збитковий платник може реалізувати своє право на подання податкової звітності з податку на прибуток та фінансову звітність за підсумками трьох кварталів 2015 року (не пізніше 09.11.2015). Відповідно, припиниться нарахування авансових внесків з податку на прибуток, починаючи з грудня 2015 року.
В подальшому, СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС була проведена камеральна перевірка ПАТ «ДТЕК Західенерго», за результатами якої складено акт від 23.09.2015 №14/28-06-41/23269555 «Про результати камеральної перевірки дотримання вимог п.57.1 ст.57 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI ПАТ «ДТЕК Західенерго», щодо своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання авансових внесків з податку на прибуток підприємств за період серпень 2015 року».
За результатами проведеної перевірки ПАТ «ДТЕК Західенерго» встановлено порушення п.57.1 ст.57 Податкового Кодексу України, яке полягає в затримці сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з авансових внесків з податку на прибуток підприємства за серпень 2015 року в період з 30.08.2015 по 03.09.2015 року на 4 календарних дні (до 30 календарних днів).
Разом з тим, суд звертає увагу, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 16 березня 2016 року у справі № 813/6571/15 адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» до Сеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задоволено частково. Визнано протиправними дії Сеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС, з приводу прийняття до відома (не визнання податковою звітністю) податкових декларацій з податку на прибуток підприємства за І квартал 2015 року та за І півріччя 2015 року, які подані Публічним акціонерним товариством «ДТЕК Західенерго» 21.08.2015. В іншій частині у задоволенні позову відмовлено. Зобов'язано Сеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м.Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС зареєструвати податкові декларації з податку на прибуток за І квартал 2015 року та за І півріччя 2015 року, які подані Публічним акціонерним товариством «ДТЕК Західенерго» 21.08.2015.
Вказане рішення, залишене без змін ухвалою Львівського апеляційного суду від 19.05.2016 та вищевказаною постановою Верховного Суду від 22.12.2020, відтак 19.05.2016 набрало законної сили.
Таким чином, враховуючи, що позивач у відповідності до вимог п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла до 01.01.2015) скористався своїм правом та подав декларацію, в якій задекларував збитки за результатами 1 кварталу 2015 року, суд дійшов висновку, що узгодженого зобов'язання зі сплати авансових внесків з податку на прибуток за серпень 2015 року у ПАТ «ДТЕК Західенерго» не було.
Підсумовуючи вищенаведене, суд зазначає, що відповідач при проведенні перевірки та винесенні спірного податкового повідомлення-рішення від 09.10.2015 № 0000714100/3415 (форма «Ш») про сплату штрафних санкцій з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 435685,90 грн., безпідставно проігнорував п. 9 підрозділу 4 розділу XX «Перехідних положень» ПК України, з врахуванням внесених змін 28.12.2014, внаслідок чого помилково дійшов висновків, про порушення позивачем п.57.1 ст.57 ПК України.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, перевіривши оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 09.10.2015 №0000714100/3415, суд дійшов висновку, що таке прийнято відповідачем без урахування вимог Податкового кодексу та з порушенням передбачених статтею 2 КАС України принципів, тому його слід визнати протиправним та скасувати.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 09.10.2015 №0000714100/3415, винесене Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального головного управління ДФС.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (місцезнаходження: вул.Стрийська, 35, м.Львів, 79026; код ЄДРПОУ: 44045187) на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» (місцезнаходження: вул.Козельницька, 15, м.Львів, 79026; код ЄДРПОУ 23269555) 6535 (шість тисяч п'ятсот тридцять п'ять) грн. 29 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складено та підписано 14.07.2022.
Суддя Братичак Уляна Володимирівна