Ухвала від 14.07.2022 по справі 320/3787/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття адміністративної справи до провадження

та залишення позовної заяви без руху

14 липня 2022 року м. Київ № 320/3787/21

Суддя Київського окружного адміністративного суду Василенко Г.Ю., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання незаконним та скасування наказу про звільнення, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1, в якому просить суд:

- визнати незаконним та скасувати наказ військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 (по особовому складу) №31 від 18.12.2019 про звільнення ОСОБА_1 з посади провідного спеціаліста відділення офіцерів запасу і кадрів ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до пункту 3 частини 1 статті 87 Закону України "Про державну службу";

- поновити ОСОБА_1 на посаді провідного спеціаліста відділення офіцерів запасу і кадрів ІНФОРМАЦІЯ_1 про що постановити відповідний наказ та внести зміни до трудової книжки;

- стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь ОСОБА_1 заробітну плату з 19.12.2019 по день поновлення на роботі;

- стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь ОСОБА_1 моральну шкоду 50000,00 грн.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20.04.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.10.2021 позов залишено без розгляду у зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до суду за відсутності поважних причин.

Залишаючи позов без розгляду, суд виходив з такого.

Статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства Укрїани передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Спори стосовно проходження публічної служби охоплюють спори, які виникають з моменту прийняття особи на посаду і до її звільнення, у цьому випадку підлягає застосуванню місячний строк звернення до суду.

Отже, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Рішенням Конституційного Суду України № 17-рп/2011 від 13 грудня 2011 року визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків, обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.

За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.

Слід зауважити на тому, що інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Поважними причинами слід розуміти лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулася із адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.

Питання поважності причин пропуску строку звернення до суду є оціночним та залежить від доказів, якими підтверджуються обставини та підстави такого пропуску.

Причина пропуску строку звернення до суду може вважатися поважною, якщо вона відповідає одночасно усім таким умовам: 1) це обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк; 2) це обставина, яка виникла об'єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк; 3) ця причина виникла протягом строку, який пропущено; 4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.

Тобто, поважними причинами можуть визнаватися лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належним чином.

Отже, поновленню підлягають лише порушені з поважних причин процесуальні строки, встановлені законом.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 16.10.2019 у справі № 520/2559/19 та від 20.02.2020 у справі № 520/3809/19.

З матеріалів позовної заяви вбачається, що наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 (по особовому складу) №31 від 18.12.2019 позивача звільнено з посади провідного спеціаліста відділення офіцерів запасу і кадрів ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до пункту 3 частини 1 статті 87 Закону України "Про державну службу".

При цьому, судом встановлено, що з цим позовом до суду позивач звернувся лише 25.03.2021.

З матеріалів справи судом встановлено, що листом Міністерства оборони України від 21.01.2020 №116/9/2/356 позивача було повідомлено про наказ № 31 від 18.12.2019.

Таким чином, принаймні у січні 2020 року позивачу було відомо про наказ військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 (по особовому складу) №31 від 18.12.2019, яким його звільнено з посади провідного спеціаліста відділення офіцерів запасу і кадрів ІНФОРМАЦІЯ_1.

Крім того, судом встановлено, що ОСОБА_1 в травні 2020 року звертався до суду про оскарження наказу № 114 від 03.12.2019 "Про затвердження результатів оцінювання службової діяльності", за результатами якого позивача було звільнено. В ході судових засідань розглядались питання і щодо звільнення позивача.

Отже, суд зазначив, що можна дійти висновку, що позивач, починаючи з січня 2020 року знав про порушення своїх прав.

При цьому, суд зазначив, що посилання позивача на рішення Київського окружного адміністративного суду № 320/1343/20 від 13.10.2020, яке набрало законної сили 13.11.2020 року, суд не може прийняти як доказ поважності пропуску строку, оскільки після набрання рішенням № 320/1343/20 законної сили до подачі цього позову до суду (25.03.2020) минуло більше чотирьох місяців, що перевищує встановлений КАС України місячний строк.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 21.04.2022 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2021 року скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

11.07.2022 матеріали адміністративної справи №320/3787/21 повернулись на адресу Київського окружного адміністративного суду та були передані для розгляду судді Василенко Г.Ю.

Скасовуючи ухвалу суду першої інстанції про залишення позову без розгляду, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду звернула увагу на те, що позовна заява не була залишена без руху судом першої інстанції через пропуску строку звернення до суду, а прийнята до провадження судом з визнанням поважними причин пропуску позивачем строку звернення до суду та поновленням такого строку, після чого залишена судом без розгляду без з'ясування питання щодо наявності в позивача інших поважних причин пропуску строку звернення до суду та без надання йому відповідної можливості реалізувати своє процесуальне право та довести перед судом наявність інших відповідних поважних причин.

З огляду на це, апеляційний суд визнав передчасними та безпідставними висновки суду першої інстанції щодо пропуску позивачем строку звернення до суду з цим позовом за відсутності поважних причин та, відповідно, щодо залишення його позовної заяви без розгляду.

Відповідно до частин першої-третьої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства Укрїани у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Згідно з частиною тринадцятою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

За таких підстав суд дійшов висновку про необхідність залишення позовної заяви без руху та надання позивачу строку для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із зазначенням інших підстав пропуску строку звернення до суду, ніж тих, що вказані у клопотанні поданому разом з позовною заявою, та наданням відповідних доказів.

На підставі викладеного, керуючись статтями 123, 171, 179, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Прийняти адміністративну справу до провадження судді Київського окружного адміністративного суду Василенко Г.Ю.

2. Позовну заяву залишити без руху.

3. Протягом десяти днів з дня вручення ухвали (отримання її тексту електронним шляхом, телефонограмою, факсом тощо) про залишення позовної заяви без руху позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви, а саме надати суду:

- заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із зазначенням інших підстав пропуску строку звернення до суду, ніж тих, що вказані у клопотанні поданому разом з позовною заявою та наданням відповідних доказів.

4. Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам), у тому числі шляхом направлення тексту ухвали електронним шляхом, телефонограмою, факсом тощо.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.

Суддя Василенко Г.Ю.