Рішення від 13.07.2022 по справі 280/183/22

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

13 липня 2022 року Справа № 280/183/22 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Татаринова Д.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області (70420, Запорізька область, Запорізький район, с. Долинське, вул. Шкільна, буд. 5а, ЄДРПОУ 24910971) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області.

- зобов'язати Долинську сільську раду Запорізького району Запорізької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, за результатами її розгляду прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства України, з урахуванням правової оцінки, наданої в судовому рішенні.

- зобов'язати Долинську сільську раду Запорізького району Запорізької області у встановлений судом строк надати звіт про виконання судового рішення.

Ухвалою судді від 10 січня 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що на виконання пункту 2 розпорядження №1294 від 29 грудня 2012 року за замовленням позивача, ФОП ОСОБА_2 розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки. 21 травня 2021 на адресу Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області позивачем була направлена заява про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її у власність позивача. До заяви позивачем було додано оригінал проекту землеустрою. Впродовж більше 3 місяців відповідей від Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області позивачем отримано не було. У вересні 2021 року позивачем знов була направлена заява до сільської ради про надання належним чином засвідченої копій рішення Долинської сільської ради щодо розгляду питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. 26 вересня 2021 року від Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області позивачем отримано лист за вихідними №07-06/1687, яким повідомлялося, що заяву було винесено на розгляд пленарного засідання 11 чергової сесії восьмого скликання Долинської сільської ради, яке відбулось 16 вересня 2021 року та за результатами голосування, рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення позивачу земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства депутатами не прийнято, оскільки за результатами голосування не набрало більшості голосів. Втім, будь-які пояснення чи мотивована відповідь із посиланням на відповідні нормативно - правові акти діючого законодавства у наданій відповіді були відсутні хоча за наслідками розгляду заяви суб'єкт владних повноважень мав би прийняти відповідне управлінське рішення.

У позовній заяві просить суд позовні вимоги задовольнити повністю.

Представник Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області проти позовних вимог заперечив з підстав викладених у письмову відзиві (вх.№1428 від 03 лютого 2022 року), відповідно до якого зазначає, що дотримуючись вимог статтей 26, 46, 47, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та регламенту Долинської сільської ради, проект рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність кадастровий номер 2322188400:02:002:0864, для ведення особистого селянського господарства площею 2.0000 га, яка знаходиться на території Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області ОСОБА_1 був в установленому порядку включено до порядку денного одинадцятої чергової сесії восьмого скликання та винесено на розгляд одинадцятої чергової сесії восьмого скликання Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області. Проте, за результатами поіменного голосування даний проект рішення про затвердження проекту землеустрою не набрав необхідної кількості голосів для прийняття рішення. Даний результат зафіксовано у протоколі № 11 одинадцятої чергової сесії восьмого скликання Долинської сільської ради від 16 вересня 2021 року. Тому Долинською сільською радою Запорізького району Запорізькою області листом від 23 вересня 2021 року № 07-06/1687 проінформовано позивача, що заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0000 га, яка розташована на території Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області за межами населених пунктів було винесено на розгляд пленарного засідання одинадцятої чергової сесії восьмого скликання, яке відбулося 16 вересня 2021 року, але за результатами поіменного голосування рішення про затвердження проекту землеустрою не прийнято, оскільки за результатами голосування не набрало необхідної кількості голосів.

У відзиві просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Розглянувши матеріали справи суд встановив наступні обставини.

29 грудня 2012 року ОСОБА_1 розпорядженням голови Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області №1294 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею до 2,0000 га, для ведення особистого селянського господарства, із земель сільськогосподарського призначення (під господарськими будівлями і дворами), розташованої на території Розумівської сільської ради за межами населених пунктів.

На виконання пункту 2 розпорядження №1294 від 29 грудня 2012 року за замовленням позивача, ФОП ОСОБА_2 розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

21 травня 2021 року на адресу Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області позивачем була направлена заява про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її у власність позивача. До заяви позивачем було додано оригінал проекту землеустрою.

Відповідно до Регламенту Долинської сільської ради проект рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність кадастровий номер 2322188400:02:002:0864, для ведення особистого селянського господарства площею 2.0000 га гр. ОСОБА_1 попередньо включений та був розглянутий на постійній комісії з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам'яток, історичного середовища та благоустрою Долинської сільської ради.

Відповідно до протоколу від 16 вересня 2021 року постійної комісії з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам'яток історичного середовища та благоустрою, питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_1 , Долинська сільська рада (за межами населених пунктів) Запорізького району Запорізької області включено до порядку денного та винесено на розгляд комісії.

За результатами розгляду, постійна комісія з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам'яток історичного середовища та благоустрою вирішила підтримати запропонований проект рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_1 та рекомендувала винести його на розгляд сесії.

Так, заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0000 га, яка розташована на території Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області за межами населених пунктів винесено на розгляд пленарного засідання одинадцятої чергової сесії восьмого скликання, яке відбулося 16 вересня 2021 року, але за результатами поіменного голосування рішення про затвердження проекту землеустрою не прийнято, оскільки за результатами голосування не набрало необхідної кількості голосів.

Не погоджуючись з таким рішенням позивач звернувся до суду з позовною заявою.

Враховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив суд вважає за необхідне зазначити про наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 78 Земельного кодексу України, право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

Громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності (пункт «б» частини 1 статті 81 Земельного кодексу України).

Згідно зі статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» питання регулювання земельних відносин відповідно до закону вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської рад.

До повноважень сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин належить розпорядження землями комунальної власності територіальних громад (стаття 12 Земельного кодексу України).

За змістом положень статті 122 Земельного кодексу України вирішення питань стосовно передачі земельних ділянок у власність або у користування із земель державної чи комунальної власності належать до компетенції відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Розпорядження земельними ділянками державної форми власності, які у зв'язку з реформою у сфері земельних відносин перейшли у комунальну власність врегульовано Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» №1423 - ІХ, який набув чинності 27 травня 2021 року.

Цим Законом, зокрема підпунктом 58 пункту 4, розділ Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України доповнено пунктом 24, згідно з яким з дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.

Надані до дня набрання чинності цим пунктом рішеннями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади дозволи на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок державної власності, які відповідно до цього пункту переходять у комунальну власність, є чинними. Особи, які отримали такі дозволи, а також органи, що їх надали, зобов'язані повідомити про це протягом місяця відповідні сільські, селищні, міські ради з дня набрання чинності цим пунктом. Рішення про затвердження такої документації, що не була затверджена на день набрання чинності цим пунктом, приймають сільські, селищні, міські ради.

Підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності врегульовані статтею 116 Земельного кодексу України. У відповідності до частин 1-3 цієї статті, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, у тому числі, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частини 6 та 7 статті 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Згідно з частиною 9 статті 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відповідно до частини 10 статті 118 Земельного кодексу України, відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Частиною 11 статті 118 Земельного кодексу України визначено, що у разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

Отже, Земельним кодексом України передбачено певний алгоритм та поетапність процесу безоплатної передачі земельних ділянок державної та комунальної власності у власність громадян, а саме: 1) подання громадянином клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо отримання земельної ділянки у власність; 2) отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (або мотивовану відмову у його наданні); 3) після розроблення проекту землеустрою такий проект погоджується та затверджується у відповідності до приписів статті 186 Земельного кодексу України; 4) здійснення державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі; 5) подання громадянином погодженого проекту землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, про що, в свою чергу, такий орган у двотижневий строк, зобов'язаний прийняти відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або рішення про відмову передання земельної ділянки у власність чи залишення клопотання без розгляду.

Відповідно до частини 8 статті 186 Земельного кодексу України, підставою для відмови у затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

Крім того суб'єктам, які наділені повноваженнями погоджувати і затверджувати документацію із землеустрою забороняється вимагати: 1) додаткові матеріали та документи, не включені до складу документації із землеустрою, визначеного Законом України «Про землеустрій»; 2) надання погодження документації із землеустрою будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями, погодження яких не передбачено цією статтею; 3) проведення будь-яких обстежень, експертиз чи робіт. Кожен суб'єкт, визначений цією статтею, розглядає та погоджує документацію із землеустрою самостійно та незалежно від погодження такої документації іншими органами (частина 9 статті 186 Земельного кодексу України).

Під час розгляду справи судом встановлено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який подавався до Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області позивачем, згідно вимог земельного законодавства підлягає затвердженню сільською радою та не передбачає на теперішній час отримання погодження органів, визначених статтею 186 Земельного кодексу України.

Частина 10 статті 118 Земельного кодексу України встановлює, що висновок (рішення) органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, /…/, іншого суб'єкта, визначеного цією статтею, щодо відмови у погодженні або затвердженні документації із землеустрою має містити вичерпний перелік недоліків документації із землеустрою з описом змісту недоліку та посиланням на відповідні норми законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, затверджену документацію із землеустрою або містобудівну документацію.

Отже, єдиною підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

Згідно з частиною 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Сільська рада складається з депутатів (частина 1 статті 45 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Статтею 18 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено обов'язок депутата місцевої ради додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів.

У частині 1 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зазначено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

При цьому, згідно з частиною 5 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Отже законодавцем врегульовано, що питання відведення земельних ділянок розглядаються на сесії ради не рідше ніж один раз на місяць та за результатами розгляду цих питань приймається відповідний акт у формі рішення про затвердження проекту землеустрою та надання земельної ділянки у власність, або про відмову, або про залишення клопотання без розгляду.

Під час розгляду справи судом встановлено, що перше звернення до відповідача позивачем направлено 21 травня 2021 року. Втім, відповідь у формі листа від відповідача позивачем отримано лише 23 вересня 2021 року, тобто більш ніж через три місяці після надходження звернення позивача.

На переконання суду сільською радою не було дотримано вимог Конституції України, статті 118 Земельного кодексу України та статей 46, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» при розгляді заяви про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 , у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

Також, поряд з позовними вимогами позивач просив зобов'язати Долинську сільську раду Запорізького району Запорізької області подати Запорізькому окружному адміністративному суду звіт про виконання рішення суду у цій справі у строк встановлений судом.

Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Тобто, законодавством передбачено право суду, а не обов'язок встановлювати судовий контроль про виконання судового рішення.

Суд, перевіривши доводи позивача про встановлення судового контролю та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що така вимога не підлягає задоволенню, з огляду її необґрунтованості.

Відповідно до частини 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Розглядаючи матеріали справи, суд дійшов висновку, що відповідач не спростував доводів позивача.

Беручи до уваги наведене, та оцінюючи наведені сторонами по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, документально підтвердженими та такими, що ґрунтуються на положеннях чинного законодавства, отже підлягають задоволенню повністю.

Згідно з частиною 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 2724,00 грн., що документально підтверджується квитанцією №11 від 09 грудня 2021 року.

Тому суд приходить до висновку стягнути з відповідача на користь позивача в повному обсязі понесені

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області (70420, Запорізька область, Запорізький район, с. Долинське, вул. Шкільна, буд. 5а, ЄДРПОУ 24910971) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області.

Зобов'язати Долинську сільську раду Запорізького району Запорізької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, за результатами її розгляду прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства України, з урахуванням правової оцінки, наданої в судовому рішенні.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області судові витрати у вигляді судового збору у сумі 2724,00 грн

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 13 липня 2022 року.

Суддя Д.В. Татаринов