14 липня 2022 року м. Ужгород № 260/1591/22
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаврилка С.Є., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
28 квітня 2022 року до Закарпатського окружного адміністративного суду звернувся з позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063), яким просить суд: "1. Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, щодо зменшення при перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Закарпатській області" від 10.11.2021 № 33/27-1234, відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 із 90 % до 70 % сум грошового забезпечення, та обмеження пенсії до десяти прожиткових мінімумів громадян; 2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області здійснити з 01.02.2022 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи із 90 % відповідних сум грошового забезпечення, вказаних у довідці за № 33/27-1234 від 10.11.2021 року, виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Закарпатській області", з урахуванням раніше проведених виплат; 3. Справу розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у термін не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі у відповідності до ч, 1, п. 2, ч. 2, ст.263 КАС України.".
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 17 травня 2022 року позов задоволено.
07 липня 2022 року на адресу Закарпатського окружного адміністративного суду надійшла заява позивача про ухвалення судом додаткового рішення у даній справі, яким просив ухвалити додаткове судове рішення по справі № 260/1591/21, яким визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, щодо зменшення при перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Закарпатській області" від 10.11.2021 № 33/27-1234, відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 із 90 % до 70 % сум грошового забезпечення, та обмеження пенсії до десяти прожиткових мінімумів громадян. Заяву мотивовано тим, що позивачем у позовній заяві ставились вказані позовні вимоги, однак такі були вирішені частково судом.
У відповідності до вимог статті 252 частини 1 пункту 3 КАС України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення судом, якщо, зокрема, судом не вирішено питання про судові витрати.
Згідно статті 252 частини 3 КАС України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Таким чином із врахуванням законодавчо наданого права суду ухвалити додаткове рішення судом та у відповідності до статті 252 частини 3 КАС України, суд вважає за можливе розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення в судовому засіданні без повідомлення учасників справи, оскільки такої необхідності не встановлено.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Як вбачається з позовної заяви, позивач просив зокрема, визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, щодо зменшення при перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Закарпатській області" від 10.11.2021 № 33/27-1234, відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 із 90 % до 70 % сум грошового забезпечення, та обмеження пенсії до десяти прожиткових мінімумів громадян.
Проте, при ухваленні рішення від 17 травня 2022 року, судом не було вирішено питання в частині визнання протиправним дії ГУ ПФ України в Закарпатській області щодо обмеження позивачу пенсії до десяти прожиткових мінімумів громадян.
Згідно із статтею 43 частиною 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII (в редакції Закону України від 08.07.2011 № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Разом з тим, Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 43 частини 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.
Отже, з 20 грудня 2016 року стаття 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 6 грудня 2016 року №1774-VIII, який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 1 січня 2017 року, у статті 43 частині 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" слова і цифри "у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінено словами і цифрами "по 31 грудня 2017 року".
Таким чином, зміни, внесені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 6 грудня 2016 року №1774-VIII, з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року дозволяють стверджувати, що у Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відсутня стаття 43 частина 7, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.
Отже, до військовослужбовців, пенсії яким призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", обмеження максимального розміру пенсії не застосовуються.
З метою захисту порушеного права позивача, суд вважає, що позов необхідно задовольнити шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, щодо зменшення при перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Закарпатській області" від 10.11.2021 № 33/27-1234, відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 із 90 % до 70 % сум грошового забезпечення, та обмеження пенсії до десяти прожиткових мінімумів громадян.
Керуючись статтями 132, 139, 242-246, 252 КАС України, -
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, щодо зменшення при перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Закарпатській області" від 10.11.2021 № 33/27-1234, відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 із 90 % до 70 % сум грошового забезпечення, та обмеження пенсії до десяти прожиткових мінімумів громадян.
Додаткове рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.Є. Гаврилко