Рішення від 12.07.2022 по справі 240/12477/21

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2022 року м. Житомир справа № 240/12477/21

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання протиправним відмову, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Житомирській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Житомирській області, оформлену листом від 19.04.2021 №Б-11/105/04/04/48-2021, у підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки про розмір його грошового забезпечення за посадою начальника сектору юридичного забезпечення Головного управління Національної поліції в Житомирській області станом на грудень 2019 року відповідно до вимог статтей 43 та 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", із урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадового окладу - 3100,00 грн., окладу за військове звання (підполковник поліції) - 2200,00 грн., надбавки за стаж служби в поліції (45 %) - 2385,00 грн.. надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції (65 %) - 4995,25 грн., та премії (45,957 %) - 5827,46 грн., для проведення з 01.01.2020 перерахунку основного розміру його пенсії;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір його грошового забезпечення за посадою начальника сектору юридичного забезпечення Головного управління Національної поліції в Житомирській області станом на грудень 2019 року відповідно до вимог статтей 43 та 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", із урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадового окладу - 3100,00 грн., окладу за військове звання (підполковник поліції) - 2200,00 грн., надбавки за стаж служби в поліції (45 %) - 2385,00 грн.. надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції (65 %) - 4995,25 грн., та премії (45,957 %) - 5827,46 грн., для проведення з 01.01.2020 перерахунку основного розміру його пенсії.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що згідно з частиною 18 статті 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, які відбулися на момент призначення або виплати пенсії, є підставами для здійснення перерахунку вже призначених пенсій. Вказує, що з грудня 2019 року працівнику поліції за посадою начальника сектору юридичного забезпечення Головного управління Національної поліції в Житомирській області, яку він займав до звільнення зі служби, почали виплачувати надбавку за специфічні умови проходження служби в розмірі 65,0 %, а також премію в розмірі 45,957 %. Таким чином, з грудня 2019 року грошове забезпечення за посадою, яку він займав до звільнення зі служби, порівняно з грошовим забезпеченням, яке він отримував станом на грудень 2017 року (дату його звільнення), значно підвищилось за рахунок встановлення вищезазначеної надбавки за специфічні умови проходження служби, яку він в період останніх 24-х місяців перед звільнення зі служби не отримував, та відповідно й при призначенні йому пенсії така надбавка не враховувалась. З огляду на зазначене позивач вважає, що у зв'язку зі збільшенням з грудня 2019 року розміру грошового забезпечення за посадою, яку він займав до звільнення зі служби, за рахунок виплати надбавки за специфічні умови проходження служби та збільшення розміру премії, у нього, на підставі ч. 18 ст. 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", виникло право на перерахунок пенсії. Оскільки перерахунок пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України на підставі довідки про складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії, наданої уповноваженим органом, він звертався до Головного управління Національної поліції в Житомирській області із заявою, в якій просив виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на грудень 2019 року, яка б включала наступні складові: посадовий оклад - 3100,00 грн., оклад за військове звання (підполковник поліції) - 2200,00 грн., надбавку за стаж служби в поліції (45 %) - 2385,00 грн., надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції (65 %) - 4995,25 грн., та премію (45,957 %) - 5827,46 грн. Однак, відповідач у листі від 19.04.2021 №Б-11/105/04/04/48-2021 відмовив йому у підготовці такої довідки, зазначаючи при цьому про відсутність для цього передбачених законом підстав. Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою суду провадження в адміністративній справі №240/12477/21 за позовом ОСОБА_1 відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Головне управління Національної поліції в Житомирській області подало до суду відзив на позовну заяву, в якому вказало, що вважає поданий ОСОБА_1 позов безпідставним та необгрунтованим. Аргументуючи таку позицію відповідач зазначив, що Кабінетом Міністрів України не приймалось жодного рішення про перерахунок пенсії поліцейським, та як наслідок, списки осіб, пенсія яких підлягає перерахунку, відповідно до алгоритму дій, передбаченого постановою кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до Головного управління Національної поліції в Житомирській області не надходили. З огляду на що, відповідач вважає, що підстав для виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2020 для перерахунку його пенсії та передачу її до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області немає. Крім того, зауважує, що навіть у випадку, коли така підстава виникла, то перерахунок здійснювався б лише з урахування посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років.

Також у відзиві на позовну заяву Головне управління Національної поліції в Житомирській області вказало, що згідно з нормами постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та нормами Порядку та умовами виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260, розмір надбавки за специфічні умови проходження служби встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції, а її виплата проводиться на підставі відповідного наказу про її встановлення. Однак, наказ про встановлення позивачу надбавки за специфічні умови проходження служби не видавався та на момент його звільнення така надбавка не виплачувалась внаслідок відсутності асигнувань для її виплати. В свою чергу, з приводу премії відповідач зазначив, що позивачу до грошового забезпечення при обчисленні пенсії була включена премія в розмірі 56 %, яка не підлягає перерахунку, так як аналогічно до надбавки за специфічні умови проходження служби, зміни в законодавство, яке регулює правовідносини з перерахунку пенсійного забезпечення поліцейських, не вносились, а відповідно до Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється з урахування лише посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років. Більш того, фактично до заявлених позовних вимог позивач просить зменшити встановлену на дату звільнення та враховану при призначені йому пенсії премію з 56 % до 45,957 %, які виплачувались станом на грудень 2019 року за посадою, яку він займав до звільнення зі служби.

З огляду на вищезазначене, Головне управління Національної поліції в Житомирській області просило відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

ОСОБА_1 подав до суду відповідь на відзив на позовну заяву, в якій зазначив, що відповідач не спростував його твердження та аргументи стосовно суті позовних вимог. Також наголосив на хибності доводів відповідача.

Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в Головного управлінні Національної поліції в Житомирській області.

Наказом Головного управлінні Національної поліції в Житомирській області від 26.12.2017 №251 о/с підполковника поліції ОСОБА_1 , начальника сектору правового забезпечення Головного управлінні Національної поліції в Житомирській області, на підставі п. 2 ч. 1 ст. 77 (через хворобу) Закону України "Про Національну поліцію" було звільнено зі служби в поліції з 31 грудня 2017 року.

Згідно наявної у матеріалах справи довідки від 05.05.2021 №555/29/02-2021, виданої Головним управлінням Національної поліції в Житомирській області, в грудні 2019 року ОСОБА_1 отримав грошове забезпечення в розмірі 12446,72 гривень, в тому числі: посадовий оклад - 3100,00 грн., оклад за спеціальним званням (підполковник поліції) - 2200,00 грн., надбавка за стаж служби в поліції (45 %) - 2385,00 грн., щомісячна премія (56 %) - 4303,60 грн. та індексація - 458,12 грн. Крім того, у зв'язку зі звільнення зі служби в поліції позивачу була виплачена компенсація за невикористану відпустку (26 днів) в розмірі 10390,12 гривень та одноразова грошова допомога при звільненні в розмірі 18172,78 гривень (а.с.48).

Починаючи з 01 січня 2018 року позивач отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закон України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Розмір призначеної позивачу пенсії був визначений із грошового забезпечення, яке включало такі складові: посадовий оклад - 3100,00 грн., оклад за спеціальним званням (підполковник поліції) - 2200,00 грн., надбавку за стаж служби в поліції (45 %) - 2385,00 грн. та премію (56 %) - 4303,60 грн.

В березні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із запитом, із відповіді на який дізнався, що починаючи з грудня 2019 року працівникам поліції на посаді начальника сектору правового забезпечення Головного управлінні Національної поліції в Житомирській області почали виплачувати надбавку за специфічні умови проходження служби. При цьому, розмір такої надбавки становив 65 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Крім того, позивач дізнався, що розмір виплаченої у грудні 2019 року за вищезазначеною посадою премії становив 45,957 % (а.с.23).

Оскільки з грудня 2019 року грошове забезпечення за посадою, яку він займав до звільнення зі служби, порівняно з грошовим забезпеченням, яке він отримував станом на дату звільнення (грудень 2017 року) та з якого йому було призначено пенсію, значно підвищилось за рахунок встановлення виплати надбавки за специфічні умови проходження служби та збільшення розміру премії, позивач вважає, що на підставі ч. 18 ст. 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" у нього виникло право на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення за посадою начальника сектору правового забезпечення Головного управлінні Національної поліції в Житомирській області станом на грудень 2019 року.

У зв'язку з цим, 01 квітня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Національної поліції в Житомирській області із заявою, в якій просив підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір його грошового забезпечення за посадою начальника сектору юридичного забезпечення Головного управління Національної поліції в Житомирській області станом на грудень 2019 року із обов'язковим зазначенням в ній відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадового окладу - 3100,00 грн., окладу за військове звання (підполковник поліції) - 2200,00 грн., надбавки за стаж служби в поліції (45 %) - 2385,00 грн.. надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції (65 %) - 4995,25 грн., та премії (45,957 %) - 5827,46 грн., для проведення з 01.01.2020 перерахунку основного розміру його пенсії.

Головне управління Національної поліції в Житомирській області, розглянувши вказану заяву, надіслало ОСОБА_1 лист від 19.04.2021 №Б-11/105/04/48-2021 в якому повідомило, що згідно з статтею 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" усі призначенні за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. При цьому, згідно з пунктом 2 Порядку, затвердженого постановою кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики, Пенсійний фонд України повідомляє своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію, зокрема й Національній поліції. Однак, до Національної поліції інформація про рішення щодо перерахунку пенсій та списки осіб, пенсія яких підлягає перерахунку, не надходила. Відтак, оскільки на даний час Урядом не прийнято жодної постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій колишнім поліцейським, відповідач повідомив ОСОБА_1 , що підстави для підготовки довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відсутні (а.с.45).

Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 102 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580-VIII) визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №№2262-ХІІ), згідно з його преамбулою, визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які, зокрема, перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції.

Згідно з нормами статті 13 Закону №2262-ХІІ, розмір пенсії за вислугу років визначається як відсоткове співвідношення до відповідного розміру грошового забезпечення, яке особа отримувала станом на дату звільнення з військової служби.

При цьому, однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 94 Закон №580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988) грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).

Відповідно до частини 3 розділу 1 Порядку № 260 до складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

В свою чергу, частиною 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Крім того, пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб", також передбачено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідного окладу за посадою; окладу/доплати за військовим (спеціальним) званням; відсоткової надбавки/доплати за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення; та премії.

При цьому, розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

З наведеного вбачається, що до грошового забезпечення поліцейського, з якого при призначенні пенсії визначається її розмір, включаються не всі передбачені Постановою №988 та Порядком №260 види грошового забезпечення, які поліцейський міг отримувати при проходженні служби, а лише: основні видів грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років), щомісячні додаткові видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія.

В свою чергу, питання перерахунку раніше призначених пенсій, врегульовано статтею 63 Закону №2262-ХІІ, частиною 4 якої передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок №45), пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку №45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію, зокрема й Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

В свою чергу, Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Отже, визначеною в частині 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна (підвищення) розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців, а сам перерахунок пенсій на підставі частині 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ здійснюється після прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення щодо перерахунку пенсій.

Однак, окрім частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ, підстави для здійснення перерахунку призначених відповідно до норм цього Закону пенсій, визначені також і в частині 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ.

Відповідно до частини 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Зі змісту вищезазначеної норми вбачається, що передбаченими нею підставами, за наявності яких здійснюється перерахунок призначених пенсій є:

1) зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, яка відбулась на момент призначення або виплати пенсії;

2) введення нових щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, яке відбулося на момент призначення або виплати пенсії.

Пунктом 4 Постанови №988 керівникам органів, закладів та установ Національної поліції було надано право встановлювати, в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.

При цьому, пунктом 4 Порядком №260 передбачено, що надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським виплачується в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Розмір надбавки встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проєктів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання (за винятком Голови, його заступників, керівників органу поліції та їх заступників, керівників структурних підрозділів, що безпосередньо підпорядковуються керівникові органу) заступників керівника органу - керівникам структурних або відокремлених підрозділів органу поліції, керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції - іншим поліцейським та оголошується наказом по особовому складу.

Виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.

Під час розгляду справи судом безспірно встановлено, що в період останніх 24 календарних місяців перед звільненням зі служби, ОСОБА_1 надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції не отримував. Відтак, і до грошового забезпечення, з якого йому призначалась пенсія, така надбавка включена не була.

Матеріалами справи підтверджується, що Національною поліцією України був доведений до відома керівників головних управлінь Національної поліції в областях лист від 26.07.2019 №8714/09/29-2019 з рекомендацією в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення, починаючи з липня 2019 року, установлювати поліцейським надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірах, згідно з додатками до цього листа.

З інформації, зазначеної у листі Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 29.03.2021 №43зі/29/404/105-2021, вбачається, що починаючи з грудня 2019 року працівникам поліції на посаді начальника сектору правового забезпечення Головного управлінні Національної поліції в Житомирській області, яка є посадою з якої позивач був звільнений зі служби, почали виплачувати надбавку за специфічні умови проходження служби в розмірі 65%.

Вказане свідчить на користь висновку, що у грудні 2019 року, тобто станом на момент коли позивачу вже виплачувалась пенсія, за посадою начальника сектору правового забезпечення Головного управлінні Національної поліції в Житомирській області, з якої позивач був звільнений зі служби, відбулося введення нового щомісячного додаткового виду грошового забезпечення - надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, яка має постійний характер та прямо передбачена Постановою №988.

Вказані обставини (підвищення з грудня 2019 року грошового забезпечення за посадою, з якої позивач був звільнений зі служби, за рахунок встановлення виплати надбавки за специфічні умови проходження служби) є підставою для здіснення перерахунку пенсії позивача на підставі ч. 18 ст. 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого визначається розмір пенсії, вказаної надбавки за специфічні умови проходження служби.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Шостого апеляційного адміністративного суду по справах №320/2992/21, №580/2712/21, №580/4414/20.

Водночас, перерахунок пенсії може бути здійснено територіальним управлінням Пенсійного фонду України лише після надходження довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовців, наданої державним органом, з якого особа була звільнена із служби.

Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Пунктом 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1), передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, суд звертає увагу відповідача, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якими, зокрема, додаток 2 (форма довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії) до Порядку №45 викладено у новій редакції, згідно якої у вказаній довідці мають зазначатись лише посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років, а такі складові як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразові додаткові види грошового забезпечення - відсутні.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 р. у справі №826/3858/18 (яке набрало законної сили 5 березня 2019 р.) зазначені вище зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в т.ч. і щодо форми довідки) визнано протиправними та нечинними.

За правилами, встановленими ч.2 ст.265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, до правовідносин, пов'язаних з оформленням і видачою уповноваженими органами довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, повинні застосовуватись правила Порядку №45, що діяли до 21 лютого 2018 р., тобто до внесення вищезгаданих змін, які судом визнані протиправними та нечинними.

На підставі вищевикладеного судом встановлено, що положення Закону №2262-ХІІ, Порядку №45 та Порядку №3-1 не містять обмежень для видачі уповноваженим органом на звернення пенсіонера відповідної довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Дана правова позиція викладена в постанові Великої палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року у справі № 160/8324/19.

Підсумовуючи наведене, суд дійшов до висновку, що відповідач діяв протиправно, відмовляючи позивачу у виготовлені та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на грудень 2019 року за посадою начальника сектору юридичного забезпечення Головного управління Національної поліції в Житомирській області станом на грудень 2019 року.

Водночас, вимоги позивача щодо зазначення в такій довідці конкретних розмірів основних та додаткових видів грошового забезпечення, на переконання суду задоволенню не підлягають, оскільки визначення розміру грошового забезпечення для його врахування у складі грошового забезпечення з метою обчислення пенсії позивача має здійснити відповідач, виходячи з його дискреційних повноважень на підставі належних документів та станом на момент виникнення такого права у позивача.

Відтак, зважаючи на встановлену протиправність дій відповідача, суд, з метою належного захисту порушеного права позивача, вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирські області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на грудень 2019 року за посадою начальника сектору юридичного забезпечення Головного управління Національної поліції в Житомирській області станом на грудень 2019 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри: : посадового окладу, окладу за військове звання (підполковник поліції), надбавки за стаж служби в поліції та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, в тому числі й надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії.

Відтак, суд, з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" та в матеріалах справі відсутні докази на підтвердження понесення ним інших судових витрат по даній справі, підстави для вирішення питання про розподілу судових витрат - відсутні.

Керуючись статями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Житомирській області (вул. Старий Бульвар, 5/37, м. Житомир, 10008; код ЄДРПОУ 40108625) про визнання протиправним відмову, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у виготовленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення станом на грудень 2019 року за посадою начальника сектору юридичного забезпечення Головного управління Національної поліції в Житомирській області із зазначенням відомостей про розміри: посадового окладу, окладу за військове звання (підполковник поліції), надбавки за стаж служби в поліції та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, в тому числі й надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирські області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на грудень 2019 року за посадою начальника сектору юридичного забезпечення Головного управління Національної поліції в Житомирській області відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри: : посадового окладу, окладу за військове звання (підполковник поліції), надбавки за стаж служби в поліції та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, в тому числі й надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії.

В задоволені решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.Е.Черняхович