Справа №639/1587/22
Провадження №3/639/654/22
14 липня 2022 року м. Харків
Суддя Жовтневого районного суду м. Харкова Курило В. О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла із Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції, стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, фактично проживаючого: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
На розгляд до Жовтневого районного суду м. Харкова надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ №293981 від 06.06.2022 року, згідно якого 02 червня 2022 року о 17 годині 30 хвилин за адресою: м. Харків, вул. Бакинська, 4, водій ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 21061, номерний знак НОМЕР_1 , в стані наркотичного сп'яніння. Огляд на стан наркотичного сп'яніння водія ОСОБА_1 проводився в закладі охорони здоров'я КНП ХОР «Обласний наркологічний диспансер» за адресою: м. Харків, вул. Ахієзерів, 18-А. За результатами проведеного огляду встановлено, що ОСОБА_1 перебуває у стані наркотичного сп'яніння, що підтверджується висновком №488 від 02.06.2022 року.
В протоколі про адміністративне правопорушення зазначається, що водій ОСОБА_1 порушив вимоги пункту 2.9 «а» ПДР України, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Під час судового розгляду ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав повністю, посилаючись на той факт, що автомобіль був припаркований та він не керував цим транспортним засобом. Зазначає, що поліцейські провели обшук його автомобіля, однак нічого не знайшли. Після цього поліцейські відвезли його до закладу охорони здоров'я для проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя приходить до висновку про необхідність повернення матеріалів справи для належного оформлення, з огляду на таке.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до статті 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Згідно з статтею 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно з статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 року № 3477-IV, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, процедура розгляду справ про адміністративні правопорушення не передбачає участі при судовому розгляді сторони обвинувачення, що може призвести до змішування ролі обвинувача і судді і тим самим дати підстави для законних сумнівів неупередженості суду, порушити принцип змагальності (пункти 75-79 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Карелін проти Росії», пункт 54 справи Озеров проти Росії, пункти 44-45 справи «Кривошапкін проти Росії»).
У зв'язку із вищевикладеним, суд не може самостійно перебирати на себе функції обвинувачення і відшукувати докази вини особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
В протоколі про адміністративне правопорушення ААБ №293981 від 06.06.2022 рокузазначено додатки: рапорт, повідомлення, висновок, відео з бодікамер ХА01999, ХА02324.
Разом із цим, долучені до матеріалів справи відеозаписи з нагрудних камер працівників поліції є неінформативними, оскільки на більшості відеозаписів взагалі відсутній звук. Вказані відеозаписи здійснені в приміщенні КНП ХОР «ОНД» під час проходження ОСОБА_1 огляду на стан наркотичного сп'яніння у лікаря-нарколога.
На запит Жовтневого районного суду м. Харкова від 21.06.2022 року про надання додаткових матеріалів, а саме: відеозаписів, на яких зафіксовано момент руху та момент зупинки транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 , такі відеозаписи до суду надано не було.
Направлені до суду матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять відомостей, які є необхідними для повного, всебічного та об'єктивного з'ясування обставин справи, а саме:
1)не долучено відеозаписи, на яких зафіксовано момент руху та момент зупинки працівниками поліції 02.06.2022 року автомобіля ВАЗ 21061, номерний знак НОМЕР_1 , за адресою: м. Харків, вул. Бакінська, 4, під керування ОСОБА_1 ;
2)не долучено інших доказів на підтвердження факту керування ОСОБА_1 транспортним засобом ВАЗ 21061, номерний знак НОМЕР_1 ;
3)матеріали справи не містять відомостей про те, чи було винесено працівниками поліції стосовно громадянина ОСОБА_1 постанову про накладення адміністративного стягнення за допущені порушення ПДР України під час керування транспортним засобом.
Вищевказані недоліки в оформленні матеріалів та їх неповнота перешкоджають всебічному, повному та об'єктивному з'ясуванню обставин справи, унеможливлюють прийняття законного та обґрунтованого процесуального рішення по справі, встановити наявність (чи відсутність) в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно з пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
З урахуванням викладених обставин, адміністративний матеріал необхідно повернути до Управління патрульної поліції в Харківської області для належного оформлення та надання додаткових матеріалів.
На підставі викладеного, керуючись вимогами ст.ст. 245, 278, 280 КУпАП, суддя, -
Адміністративний матеріал стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, повернути до Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції - для належного оформлення та надання додаткових матеріалів.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя В. О. Курило