Постанова від 13.07.2022 по справі 400/6657/21

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2022 р.м.ОдесаСправа № 400/6657/21

Головуючий в 1 інстанції: Птичкіна В.В.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

суддів - Джабурії О.В.,

- Кравченка К.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Миколаївській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 13 січня 2022 року по справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "БУНКЕР ЮГ" до Головного управління ДПС у Миколаївській області про визнання протиправним та скасування розпорядження від 02.08.2021 № 113-р в частині; зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

16 серпня 2021 року товариство з обмеженою відповідальністю «БУНКЕР ЮГ» звернулось до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просило:

- визнати протиправним та скасувати розпорядження № 113-р від 02.08.2021 «Про анулювання ліцензій на право оптової торгівлі пальним» Головного управління ДПС у Миколаївській області в частині анулювання ліцензії на право оптової торгівлі пальним № 990514201900486 від 18.12.2019, що була видана позивачу:

- зобов'язати відповідача видалити з Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним інформацію (відомості) про анулювання ліцензії і поновити у зазначеному реєстрі вказану ліцензію.

В обґрунтування позовних вимог ТОВ «БУНКЕР ЮГ» зазначило, що оскаржуване розпорядження суперечить Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР, оскільки позивачем не подавались та не зазначались недостовірні данні при оформленні ліцензії на право оптової торгівлі пальним.

Відповідач заперечував проти задоволення позову, зазначаючи, що за результатами фактичної перевірки ТОВ «БУНКЕР ЮГ» встановлена відсутність у позивача обов'язкового дозволу на експлуатацію (застосування) резервуару, який відноситься до устаткування підвищеної небезпеки. Разом із заявою на отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним ТОВ «БУНКЕР ЮГ» надано копію дозволу управління Держпраці у Миколаївській області, №377.19.48 від 20.11.2019, який не містить інформацію про отримання ТОВ «БУНКЕР ЮГ» дозволу експлуатувати будь-які резервуари.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2022 року позовну заяву ТОВ «БУНКЕР ЮГ» задоволено.

Визнано протиправним та скасовано видане 02.08.2021 Головним управлінням ДПС у Миколаївській області розпорядження № 113-р «Про анулювання ліцензій на право оптової торгівлі пальним» в частині анулювання виданої Державною податкової службою України 18.12.2019 товариству з обмеженою відповідальністю «БУНКЕР ЮГ» ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі (реєстраційний номер 990514201900486).

Зобов'язано Головне управління ДПС у Миколаївській області не пізніше першого робочого дня, наступного за днем набрання рішенням суду законної сили, виключити з Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, відомостей про анулювання виданої Державною податкової службою України 18.12.2019 ТОВ «БУНКЕР ЮГ» ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі (реєстраційний номер 990514201900486).

Не погодившись з прийнятим рішенням ГУ ДПС у Миколаївській області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на невірне застосування судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог. Зокрема, апелянт зазначає, що судом першої інстанції не враховано, що ТОВ «Бункер Юг» не отримало дозвіл на експлуатацію резервуару ємністю 54 куб.м., який є устаткуванням підвищеної небезпеки.

Позивач надав відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначив, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін в зв'язку із необґрунтованістю доводів апелянта.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України, справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, основним видом діяльності ТОВ "БУНКЕР ЮГ" (код ЄДРПОУ 39849419) є допоміжне обслуговування водного транспорту. Інші види діяльності позивача, згідно КВЕД: діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами; оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; неспеціалізована оптова торгівля; вантажний автомобільний транспорт; вантажний морський транспорт; складське господарство; транспортне оброблення вантажів; інша допоміжна діяльність у сфері транспорту

10 вересня 2019 ТОВ «БУНКЕР ЮГ» звернулось до Державної податкової служби України із заявою на одержання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі (а.с. 107).

До заяви позивачем додано квитанцію, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію (платіжне доручення від 11.06.2019 № 261); витяг, що підтверджує право користування земельною ділянкою, на якій розташований об'єкт оптової торгівлі пальним, цільове призначення якої відповідає заявленій діяльності; акт готовності об'єкта до експлуатації; дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; договір оренди цілісного майнового комплексу № 0605-А1 від 06.05.2019, акт приймання-передачі, додаткову угоду № 1; договір оренди резервуарів від 27.05.2019 № 2705-3, акт приймання-передачі, погодження від власника (а.с.124).

Додатково ТОВ «Бункер Юг» надані два дозволи: управління Держпраці у Миколаївській області 20.11.2019 дозвіл № 377.19.48 на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та управлінням Держпраці у Миколаївській області 20.11.2019 дозвіл № 378.19.48 на виконання робіт підвищеної небезпеки (а.с. 125-126).

18 грудня 2019 року ДПС видала позивачу ліцензію «на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі», реєстраційний номер 990514201900486, термін дії з 18.12.2019 до 18.12.2024 (а.с.15).

02 липня 2020 року позивачем переоформлено ліцензію у зв'язку із зміною місцезнаходження (а.с.16).

З 14 червня 2021 року по 23 червня 2021 року посадовими особами відповідача проведено фактичну перевірку ТОВ «Бункер Юг» з питань дотримання вимог податкового законодавства з питань виробництва, зберігання та обігу пального, контроль за виконанням якого покладений на органи ДПС», за результатами якої 24.06.2021 складено акт № 4444/14-29-09-02-11/39849419 (а.с. 98-99).

Актом перевірки встановлено факт необладнання рівноміром-лічильником резервуару № 6, ємністю 54 куб.м. на акцизному складі з уніфікованим номером 1004881, чим ТОВ «БУНКЕР ЮГ» порушено вимоги пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України

30 липня 2021 року до керівника ГУ ДПС у Миколаївській області надійшла доповідна записка за підписом начальника управління контролю за підакцизними товарами управління, в якій повідомлено, що ТОВ «БУНКЕР ЮГ» разом із заявою на отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним надано копію Дозволу управління Держпраці у Миколаївській області №377.19.48 від 20.11.2019, який не містить інформацію про отримання ТОВ «БУНКЕР ЮГ» дозволу експлуатувати будь-які резервуари. Таким чином встановлено, що ТОВ «БУНКЕР ЮГ» не отримало дозвіл на експлуатацію (застосування) резервуару ємністю по 54 куб.м., які є устаткуванням підвищеної небезпеки. У зв'язку із встановленням факту подання ТОВ «Бункер Юг» недостовірним даних, запропоновано розглянути питання щодо анулювання ліцензії на паво оптової торгівлі пальним (а.с. 103-106).

02 серпня 2021 року розпорядженням відповідача № 113-р у зв'язку із встановленням фактів подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії, позивачу анульовано ліцензію на право оптової торгівлі пальним. Інформацію про анулювання ліцензії внесено до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального (а.с.33).

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з недоведеності відповідачем фактичних та правових підстав для видання розпорядження про анулювання ліцензії.

Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України врегульовані Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19 грудня 1995 року № 481/95-BP (в редакції, станом на час виникнення спірних правовідносин).

В статті1 Закону № 481/95-BP наведені наступні визначення:

- ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку (абз.25)

- анулювання ліцензії - позбавлення суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) права на провадження діяльності, зазначеної в ліцензії (абз.24)

- Єдиний державний реєстр суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним (далі - Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального) - перелік суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним у розрізі суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які здійснюють діяльність на таких місцях на підставі виданих ліцензій.

Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, та розміщується у вільному доступі. (абз.59)

Згідно з ч.39 ст. 15 Закону № 481/95-BP для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:

-документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;

-акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;

-дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

Відповідно до ч. 46 ст. 15 Закону № 481/95-BP вимагати представлення інших документів, крім означених у цьому Законі, забороняється. Зазначені в цьому Законі документи (крім документів, які подаються заявником для отримання ліцензії на право виробництва пального, оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального) подаються в одному примірнику в копіях, засвідчених нотаріально або органом, який видав оригінал документа, або посадовою особою органу ліцензування. Заява про видачу ліцензії та зазначені цим Законом документи подаються уповноваженою особою заявника або надсилаються рекомендованим листом. У разі подання заяви про видачу ліцензії та доданих до неї документів особисто вони приймаються за описом, копія якого видається заявнику з відміткою про дату прийняття заяви та документів і підписом особи, яка їх прийняла.

За обставинами справи, 10 вересня 2019 ТОВ «БУНКЕР ЮГ» звернулось до Державної податкової служби України із заявою на одержання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі до якої додало: квитанцію, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію (платіжне доручення від 11.06.2019 № 261); витяг, що підтверджує право користування земельною ділянкою, на якій розташований об'єкт оптової торгівлі пальним, цільове призначення якої відповідає заявленій діяльності; акт готовності об'єкта до експлуатації; дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; договір оренди цілісного майнового комплексу № 0605-А1 від 06.05.2019, акт приймання-передачі, додаткову угоду № 1; договір оренди резервуарів від 27.05.2019 № 2705-3, акт приймання-передачі, погодження від власника, дозвіл управлінням Держпраці у Миколаївській області 20.11.2019 № 377.19.48 на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, дозвіл управління Держпраці у Миколаївській області 20.11.2019 дозвіл № 378.19.48 на виконання робіт підвищеної небезпеки.

18 грудня 2019 року ДПС видала позивачу ліцензію «на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі», реєстраційний номер 990514201900486, термін дії з 18.12.2019 до 18.12.2024. 02 липня 2020 року позивачем переоформлено ліцензію у зв'язку із зміною місцезнаходження (а.с.15-16).

Судова колегія зазначає, що відповідачем подано повний перелік документів, передбачених ч.39 ст. 15 Закону № 481/95-BP.

Приймаючи розпорядження № 113-р «Про анулювання ліцензій на право оптової торгівлі пальним», відповідач виходив з того, що ТОВ «Бункер Юг» подані недостовірні дані при отриманні ліцензії.

Так, відповідно до ч. 50 ст. 15 Закону № 481/95-BP, ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі, зокрема, встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.

Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб'єктом господарювання(у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) письмового розпорядження про її анулювання (ч.51).

Відповідачем у оскаржуваному розпорядженні не зазначено, у чому полягає недостовірність даних, поданих позивачем для отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, у яких документах її виявлено і чим це підтверджується.

Як вбачається з матеріалів справи, актом фактичної перевірки встановлено факт необладнання рівноміром-лічильником одного резервуару на акцизному складі з уніфікованим номером 1004881, чим ТОВ «БУНКЕР ЮГ» порушено вимоги пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України

В доповідній записці начальника управління контролю за підакцизними товарами повідомлено, що ТОВ «БУНКЕР ЮГ» разом із заявою на отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним надано копію Дозволу управління Держпраці у Миколаївській області №377.19.48 від 20.11.2019, який не містить інформацію про отримання ТОВ «БУНКЕР ЮГ» дозволу експлуатувати будь-які резервуари.

Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що згідно акту приймання - передачі до договору оренди цілісного майнового комплексу № 0605-А1 від 06.05.2019, який надавався відповідачу при подачі ТОВ «Бункер Юг» заяви на видач ліцензії, зазначений, зокрема і резервуар № 6 на 54 м.куб.( а.с. 117 на звороті).

Отже, викладене спростовує доводи відповідача щодо подання позивачем недостовірних даних при отриманні ліцензії, оскільки при її оформленні позивачем надавалась інформація про спірний резервуар.

Доводи відповідача про відсутність у позивача обов'язкового дозволу на експлуатацію (застосування) резервуару, який відноситься до устаткування підвищеної небезпеки спростовуються наявністю дозвілу управління Держпраці у Миколаївській області 20.11.2019 № 377.19.48 на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, в якому окремо не зазначено жодного з 16 резервуарів, які перебувають у позивача в оренді.

Крім того, Миколаївським окружним адміністративним судом під час розгляду справи № 400/6753/21 за позовом ТОВ «БУНКЕР ЮГ» до ГУ ДПС у Миколаївській області про визнання противним та скасування податкового повідомлення-рішення, яке набрало законної сили, встановлено, що 27.05.2019 року між ТОВ "Термінал «Трейд НК (Орендодавець) та ТОВ "БУНКЕР ЮГ" (Орендар) укладено договір суборенди № 2705-3, згідно п.п.1.1 якого ТОВ "Термінал «Трейд НК" надав, а ТОВ "БУНКЕР ЮГ" прийняв у строкове платне володіння та користування на умовах оренди резервуар № 6 з металу, ємність резервуару 54 м3, розташований за адресою: Миколаїв, вул. Айвазовського, 15-А для зберігання світлих нафтопродуктів. 24 червня 2019 року ТОВ "БУНКЕР ЮГ" зареєструвало акцизний склад 1004881 за адресою орендованого резервуару: м. Миколаїв, вул. Айвазовського, 15А та отримало ліцензії на право оптової торгівлі пальним як з акцизного складу пересувного так і з акцизного складу стаціонарного з адресою складу м. Миколаїв, вул. Айвазовського, 15А.

Цим же рішенням встановлено, що наказом директором ТОВ «Бункер Юг» № 17 від 31 березня 2020 року заборонено експлуатацію резервуару № 6 на період з 01.04.2020 року орієнтовно до 31.12.2021 року. Тобто, відповідно до підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України резервуар № 6 був виведений з експлуатації.

Доказів зворотного відповідачем суду не надано.

Судова колегія також враховує, що зміст акту фактичної перевірки не відображає обставин щодо встановлення контролюючим органом факту фізичного зберігання позивачем пального у виведеному з експлуатації резервуарі № 6.

Враховуючи викладене, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, що відповідачем не доведено правомірності підстав для анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі у зв'язку з поданням ТОВ «Бункер Юг» недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.

Оцінюючи викладене в сукупності, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а ухвали суду першої інстанції без змін.

Оскільки ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від ГУ ДПС у Миколаївській області відстрочено сплату судового збору за подачу апеляційної скарги, судовий збір у розмірі 3 405 грн підлягає стягненню з апелянта.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, що підтверджується ухвалою суду про відкриття провадження від 18 серпня 2021 року, постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду лише з підстав, передбачених пп. "а"-"г" п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Керуючись ст.ст.308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, судова колегія,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Миколаївській області - залишити без задоволення.

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 13 січня 2022 року - залишити без змін.

Стягнути з Головного управління ДПС у Миколаївській області (код ЄДРПОУ ВП 44104027) до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір за подачу апеляційної скарги у розмірі 3 405 грн (три тисячі чотириста п'ять гривень).

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення з підстав, передбачених ст.328 КАС України.

Головуючий: Н.В.Вербицька

Суддя: О.В.Джабурія

Суддя: К.В.Кравченко