П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
12 липня 2022 р.м.ОдесаСправа № 420/4438/22
Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К.С.
Місце та час укладення судового рішення «--:--», м. Одеса
Повний текст судового рішення складений 12.11.2021р.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Єщенка О.В., Яковлєва О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги ОСОБА_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 травня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
23.02.2022р. ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій в частині призначення їй пенсії по інвалідності відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 02.12.2021р.; зобов'язання призначити та виплатити їй пенсію по інвалідності у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 15.03.2021р., виплативши відповідну заборгованість, з урахування вже отриманих сум; Визнання протиправними дії щодо не проведення с 01.04.2021р. перерахунку призначеної їй пенсії по інвалідності у відповідності до Закону України «Про пенсійне по забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку зі збільшенням розміру посадового окладу на підставі довідок Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону від 01.09.2021р. №21-3097 вих-2 та №21-3386 вих-2 про розмір заробітної плати із збереженням всіх складових грошового забезпечення на день звільнення (посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугою років, надбавка за таємність, надбавка за особливі умови служби та премія); зобов'язання здійснити, починаючи з 01.04.2021р. перерахунок та виплату призначеної їй пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку зі збільшенням розміру посадового окладу на підставі довідок Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону від 01.09.2021р. №21-3097 вих-2 та №21-3386 вих-2 про розмір заробітної плати із збереженням всіх складових грошового забезпечення на день звільнення (посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугою років, надбавка за таємність, надбавка за особливі умови служби та премія), та виплату заборгованості з урахуванням вже отриманих сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 20.07.2021р. позивачем через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України направлена заява про призначення їй з 15.03.2021р. пенсії по інвалідності у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Однак відповідачем призначена позивачу пенсія по інвалідності до відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» лише з 02.12.2021р. Крім того, позивачу протиправно відмовлено в проведенні перерахунку пенсії на підставі довідок Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону від 01.09.2021р. №21-3097 вих-21 та №21-3386 вих-21.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12.05.2022р. позов задоволений частково; визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в здійснені перерахунку пенсії ОСОБА_1 по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 15.03.2021р.; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Одеській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 01.07.2021р., виплативши відповідну заборгованість, з урахуванням вже отриманих сум; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи та порушення норм матеріального, процесуального права, позивач та відповідач подали апеляційні скарги, в якій просять: позивач - рішення суду скасувати та ухвалити нове про задоволення позовних вимог в повному обсязі; відповідач - рішення суду скасувати та ухвалити нове про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Позивач посилається на те, що суд першої інстанції невірно визначив дату (01.07.2021р.) нарахування їй пенсії по інвалідності, помилково застосував п. «е» ст.50 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до якої пенсії відповідно до цього Закону призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим законом, які визнані особами з інвалідністю після закінчення трьох місяців з дня їх звільнення зі служби.
Пенсійний орган вважає, що позивачу правомірно призначена пенсія з інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 02.12.2021р., лише після звільнення зі служби.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційних скарг, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що вони підлягають частковому задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено, що майор юстиції ОСОБА_1 проходила військову службу на посаді прокурора Військової прокуратури Білгород-Дністровського гарнізону Південного регіону України та звільнена у зв'язку з реорганізацією та скороченням штатів з військової служби у запас 14.03.2021р. /а.с.11/
09.06.2021р. рішенням Обласної медико-соціальної експертної комісії №2 (м.Одеса) ОСОБА_1 встановлена третя група інвалідності, пов'язана з проходження військової служби. /а.с.13/
20.07.2021р. позивачем через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України направлена заява про призначення їй з 15.03.2021р. пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На підставі вищезазначеної заяви, з 09.06.2021р. ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності 3 групи, обчислену відповідно до ст.33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в розмірі 50% від пенсії за віком. /а.с.18/
З 02.12.2021р. ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 40% грошового забезпечення. /а.с.21/
08.02.2022 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії на підставі довідок про грошове забезпечення Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону.
Не погоджуючись з діями пенсійного органу щодо призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 02.12.2021р., а не з 15.03.2021р., та з відмовою у перерахунку пенсії на підставі довідок спеціалізованої прокуратури, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон України №2262-ХІІ).
Відповідно до ст.18 Закону України №2262-ХІІ пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.
За змістом ст.19 Закону України №2262-ХІІ групи і причини інвалідності, а також час її настання встановлюються медико-соціальними експертними комісіями, які діють на підставі положення про них, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Залежно від ступеня втрати працездатності особи з інвалідністю поділяються на три групи.
Згідно ч.1 ст.26 Закону України №2262-ХІІ пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються на весь час інвалідності, встановленої медико-соціальною експертною комісією, а особам з інвалідністю, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - довічно. Повторний огляд цих осіб з інвалідністю провадиться лише за їх заявою.
Відповідно до п. «е» ст.50 Закону України №2262-ХІІ пенсії відповідно до цього Закону призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які визнані особами з інвалідністю після закінчення трьох місяців з дня звільнення їх зі служби чи внаслідок нещасного випадку або захворювання, що мали місце після звільнення їх зі служби, - з дня встановлення їм інвалідності.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу встановлено 3 групу інвалідності з 09.06.2021р., протягом трьох місяців з дня звільнення зі служби (14.03.2021р.), та захворювання пов'язане з проходженням військової служи. /а.с.13/
Отже, саме з 15.03.2021р. ОСОБА_1 набула право на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України №2262-ХІІ, а тому є протиправними дії пенсійного органу щодо призначення позивачу пенсії по інвалідності відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 02.12.2021р.
В такому разі належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 15.03.2021р., виплативши відповідну заборгованість, з урахування вже отриманих сум.
Разом з тим, відповідно до абз.1 ч.1 ст.9 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною 2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч.3 ст. 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).
Відповідно до ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з абзацами другим, четвертим та п'ятим пункту 2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року №937, на обласні військові комісаріати покладається: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1. У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.
Отже, на ІНФОРМАЦІЯ_1 покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення колишніх військовослужбовців для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою та подання такої довідки до органу, що призначає пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем або обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки не надавалися пенсійному органу належні довідки для перерахунку пенсії ОСОБА_2 , а тому відсутні підстави для визнання протиправними дій відповідача щодо перерахунку пенсії в зв'язку зі зміною грошового забезпечення.
Отже, оскільки позивачу призначена пенсія не за Законом України «Про прокуратуру», а за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тому пенсійним органом правомірно відмовлено позивачу у перерахунку пенсії в зв'язку зі зміною грошового забезпечення на підставі довідок прокуратури.
На підставі викладеного, оскільки судом першої інстанції при вирішенні справи неповно з'ясовано обставини справи, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, рішення суду першої інстанції в порядку ст.317 КАС України підлягає зміні.
Керуючись ст.ст.311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, -
Апеляційні скарги ОСОБА_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задовольнити частково, абзац третій рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 травня 2022 року змінити в частині зазначення дати призначення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 15 березня 2021 року, виплативши відповідну заборгованість, з урахуванням вже отриманих сум.
В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 травня 2022 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.
Головуючий суддя Крусян А.В.
Судді Єщенко О.В. Яковлєв О.В.