Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
13 липня 2022 р. Справа № 520/21329/21
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Бідонько А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження заяву відповідача про відстрочення виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17.02.2022 р. по справі № 520/21329/21 за позовом ОСОБА_1 до Лозівської міської ради Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Харківського окружного адміністративного суду 30.06.2022 року звернувся відповідач із заявою про відстрочення виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17.02.2022 р. по справі № 520/21329/21 за позовом ОСОБА_1 до Лозівської міської ради Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, в якій просить суд: відстрочити виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17.02.2022 р. на період дії воєнного стану, а також на строк після закінчення дії воєнного стану до дня скликання найближчої сесії міської ради.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 17.02.2022 адміністративний позов ОСОБА_1 до Лозівської міської ради Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Лозівської міської ради Харківської області стосовно неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 26.02.2021 року про надання дозволу на розроблення землеустрою щодо відведення земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, для подальшої передачі у власність.
Зобов'язано Лозівську міську раду Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.02.2021 року про надання дозволу на розроблення землеустрою щодо відведення земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, для подальшої передачі у власність.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17.02.2022 р. по справі № 520/21329/21 набрало законної сили 22.03.2022р.
30.06.2022р. від представника Лозівської міської ради Харківської області надішла заява про відстрочення виконання судового рішення.
Заяву відповідач обгрунтував тим, що у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», з 24 лютого 2022 року строком було введено воєнний стан в Україні, на даний час воєнний стан на території України продовжено, а також відповідач посилався на пп. 5 п. 27 Перехідних положень Земельного Кодексу України, відповідно до якого безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації під час дії воєнного стану забороняється.
До судового засідання сторони не прибули, про дату судового засідання повідомлялися належним чином.
Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд, розглянувши заяву представника відповідача та наявні у справі матеріали, виходить з такого.
Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 Про введення воєнного стану в Україні у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України Про правовий режим воєнного стану в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому, Указом Президента України від 14.03.2022 року за №133/2022 на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України Про правовий режим воєнного стану, внесено часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 Про введення воєнного стану в Україні, затвердженого Законом України від 24.02.2022 року №2102-ІХ, та продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26.03.2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 18.04.2022 року №259/2022 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні постановлено на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 Про введення воєнного стану в Україні, затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX), продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 17.05.2022 року №341/2022 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні постановлено на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 Про введення воєнного стану в Україні, затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указами від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX, та від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX), продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Законом України від 24.03.2022 року №2145-ІХ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану внесено зміни до розділу Х Перехідні положення Земельного кодексу України.
Згідно вказаних змін, які набрали чинності 07 квітня 2022 року, підпунктом 5 пункту 27 розділу Х Перехідні положення Земельного кодексу України визначено, що під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.
За приписами частини першої статті 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (частина третя статті 378 КАС України).
У постанові від 06.12.2019 р. по справі № 2а/0570/6531/2011 Верховний Суд дійшов висновку, що відстрочення є відкладенням чи перенесенням дати виконання рішення на новий строк, який визначається адміністративним судом, та допускається у виняткових випадках, залежно від обставин справи. Підставою для відстрочення можуть бути конкретні існуючі, об'єктивні, виключні обставини, що ускладнюють виконання судового рішення у встановлений строк або фактично унеможливлюють таке.
Отже, відстрочення виконання рішення суду не звільняє боржника від його виконання, а лише його відтерміновує на певний час до настання певних обставин.
З огляду на викладене, враховуючи дію в Україні воєнного стану та внесення у законодавство України, яке регулює земельні відносини, змін щодо заборони безоплатної передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність, суд приходить до висновку про наявність обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17.02.2022 р. по справі № 520/21329/21.
Відтак, факт введення воєнного стану в Україні є обставиною, що істотно ускладнює виконання відповідачем судового рішення у даній справі, оскільки у відповідача відсутня можливість прийняти рішення про надання дозволу на розроблення землеустрою щодо відведення земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, для подальшої передачі у власність.
Таким чином, суд дійшов висновку, що заява про відстрочення виконання судового рішення підлягає задоволенню шляхом відстрочення виконання рішення суду у цій справі до припинення воєнного стану в Україні або до внесення відповідних змін у законодавство, що регулює дані правовідносини.
На підставі викладеного та керуючись ст.248, ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Заяву Лозівської міської ради Харківської області про відстрочення виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17.02.2022 р. по справі № 520/21329/21 за позовом ОСОБА_1 до Лозівської міської ради Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Відстрочити виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17.02.2022 р. по справі № 520/21329/21 до припинення воєнного стану в Україні або до внесення відповідних змін у законодавство, що регулює дані правовідносини.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Бідонько А.В.