Рішення від 12.07.2022 по справі 460/18105/21

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2022 року м. Рівне №460/18105/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом

Керівник Здолбунівської окружної прокуратури в інтересах держави

доОстрозької міської ради третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації

про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

Керівник Здолбунівської окружної прокуратури (далі - позивач) в інтересах держави звернувся до суду з адміністративним позовом до Острозької міської ради (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації (далі - третя особа), в якому просить: визнати протиправною бездіяльність щодо невиконання вимог чинного законодавства України в частині подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня Управління культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації про занесення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України об'єкта культурної спадщини національного значення «Руїни замку ХІV ст. с. Новомалин», що знаходиться у с. Новомалин Острозької територіальної громади Рівненського району Рівненської області; зобов'язати подати в установленому законом порядку до органу охорони культурної спадщини вищого рівня Управління культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації пропозиції про занесення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України об'єкта культурної спадщини національного значення «Руїни замку ХІV ст. с. Новомалин».

Позовні вимоги мотивовані тим, що на Острозьку міську раду покладається обов'язок виготовлення облікової документації на об'єкти культурної спадщини місцевого та національного значення, що знаходяться на території Острозької територіальної громади Рівненського району, та подання пропозицій Управлінню культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації про занесення таких до Державного реєстру нерухомих пам'яток України. За даними Управління культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації встановлено, що на території Острозької територіальної громади знаходиться пам'ятка архітектури національного значення «Руїни замку ХІV ст. с. Новомалин», взятого на державний облік Постановою Ради Міністрів Української РСР №442 від 06.09.1979. На вказану пам'ятку культурної спадщини розроблена документація старого зразка, в тому числі охоронна зона та паспорт. Разом з тим, вказаний об'єкт культурної спадщини національного значення, хоча і взято на державний облік, однак не включено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, а Острозька міська рада, як уповноважений орган, з метою вирішення питання щодо включення архітектурної пам'ятки у зазначений Реєстр до Управління культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації не зверталася. Оскільки бездіяльність відповідача порушує інтереси держави, позивач відповідно до частини другої статті 23 Закону України «Про прокуратуру» та частини четвертої статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) звернувся до суду з адміністративним позовом.

Ухвалою від 12.01.2022 позовну заяву прийнято до розгляду, провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву. Залучено Управління культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Відповідач отримав копію ухвали суду від 12.01.2022 про відкриття провадження у справі 27.01.2022. У встановлений судом строк відповідач відзиву на позов не подав.

Від третьої особи пояснення на позовну заяву не надходили.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України суд вирішує справу за наявними матеріалами.

З'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив та врахував такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

З матеріалів судової справи встановлено, що Здолбунівська окружна прокуратура листами від 22.11.2021 №54/2-995вих-21 та від 22.11.2021 №54/2-996вих-21 звернулася до Острозької міської ради та Управління культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації з проханням надати інформацію з приводу занесення пам'ятки архітектури «Руїни замку ХІV ст. с. Новомалин», взятого на державний облік Постановою Ради Міністрів Української РСР №442 від 06.09.1979, що знаходиться у с. Новомалин Острозької територіальної громади Рівненського району Рівненської області, до Державного реєстру пам'яток.

Острозька міська рада листом від 24.11.2021 №вих-5055/01-17-21 повідомила, що в світлі об'єднання Острозької міської територіальної громади, передачею та розширенням обов'язків працівників відділу культури і туризму виконавчого комітету Острозької міської ради, в тому числі долучення пам'яток місцевого та національного значення, з'явилась необхідність проведення інвентаризації пам'яток культури, історії та археології. Цей процес довготривалий, оскільки штатна чисельність працівників відділу культури і туризму виконавчого комітету Острозької міської ради не змінилася. Крім опрацювання реєстрів та переліків гостро стоїть питання виїзду на місце та перевірка фактичного стану об'єктів культурної спадщини. Окрім того, упорядкування Державного реєстру пам'яток розпочато, але не завершено Міністерством культури та інформаційної політики України, що суттєво обмежує публічний доступ до Реєстру.

Управління культури і туризму Рівненської ОДА листом від 26.11.2021 №вих-1954/01-08/21 повідомило, що на даний час охоронний договір на пам'ятку архітектури національного значення «Руїни замку ХІV ст. с. Новомалин» не укладено, у зв'язку з відсутністю пакету документів, передбачених Порядком №1768. Управління культури і туризму Рівненської ОДА не володіє інформацією стосовно власника (балансоутримувача) вищевказаної пам'ятки культурної спадщини. Протягом 2020-2021 років на адресу управління пропозиції щодо занесення пам'ятки архітектури «Руїни замку ХІV ст. с. Новомалин», що знаходиться у с. Новомалин Острозької територіальної громади Рівненського району Рівненської області, до Державного реєстру пам'яток, від органів місцевого самоврядування територіальних громад колишнього Острозького району не надходило.

Дослідженням паспорта пам'ятки культурної спадщини національного значення «Руїни замку ХІV ст. с. Новомалин», розробленого 17.09.1980 Держбудом УРСР, судом встановлено, що такий об'єкт є взірцем оборонної архітектури Волині ХІV-XVII століть.

За обставинами справи, вказаний об'єкт культурної спадщини національного значення хоча не включено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України. Острозька міська рада, як уповноважений орган, з метою вирішення питання щодо включення архітектурної пам'ятки у зазначений Реєстр, до Управління культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації не зверталася, що відповідач не заперечив. Доказів протилежного матеріали судової справи не містять.

Бездіяльність відповідача щодо виконання законодавства у сфері охорони культурної спадщини зумовила звернення позивача до суду з позовом.

При вирішенні справи суд керувався таким.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 121 Конституції України на органи прокуратури покладено функції представництва інтересів громадян і держави в судах у випадках, визначених законом.

Право на звернення прокурора або його заступника до адміністративного суду в інтересах держави передбачено статтею 24 Закону України «Про прокуратуру» та статтею 53 КАС України.

Частиною другою статті 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно з частиною четвертою статті 53 КАС України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.

Відповідно до частини п'ятої статті 53 КАС України у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Ураховуючи вказане, звернення прокурора з даним позовом зумовлено відсутністю органу, уповноваженого на звернення до суду з відповідним позовом до органу місцевого самоврядування, та необхідністю врегулювання відносин у сфері охорони культурної спадщини.

Правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини регулює Закон України «Про охорону культурної спадщини» від 08.06.2000 №1805-III (далі - Закон №1805-III).

За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону №1805-III:

- об'єкт культурної спадщини - визначне місце, споруда (витвір), комплекс (ансамбль), їхні частини, пов'язані з ними рухомі предмети, а також території чи водні об'єкти (об'єкти підводної культурної та археологічної спадщини), інші природні, природно-антропогенні або створені людиною об'єкти незалежно від стану збереженості, що донесли до нашого часу цінність з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду і зберегли свою автентичність;

- пам'ятка культурної спадщини (далі - пам'ятка) - об'єкт культурної спадщини, який занесено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, або об'єкт культурної спадщини, який взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом, до вирішення питання про включення (невключення) об'єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України;

- охорона культурної спадщини - система правових, організаційних, фінансових, матеріально-технічних, містобудівних, інформаційних та інших заходів з обліку (виявлення, наукове вивчення, класифікація, державна реєстрація), запобігання руйнуванню або заподіянню шкоди, забезпечення захисту, збереження, утримання, відповідного використання, консервації, реставрації, ремонту, реабілітації, пристосування та музеєфікації об'єктів культурної спадщини.

Згідно зі статтею 3 Закону №1805-III державне управління у сфері охорони культурної спадщини покладається на Кабінет Міністрів України та спеціально уповноважені органи охорони культурної спадщини. До спеціально уповноважених органів охорони культурної спадщини (далі - органи охорони культурної спадщини) належать, зокрема, виконавчий орган сільської, селищної, міської ради.

Відповідно до частини другою статті 5 Закону №1805-III до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини, належить, зокрема: 2) реалізація державної політики з питань охорони культурної спадщини; 3) ведення Державного реєстру нерухомих пам'яток України, здійснення координації та контролю за паспортизацією нерухомих об'єктів культурної спадщини; 5) подання Кабінету Міністрів України пропозицій про занесення об'єктів культурної спадщини національного значення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України та про внесення змін до нього щодо пам'яток національного значення; 6) занесення об'єктів культурної спадщини місцевого значення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України та внесення змін до нього щодо пам'яток місцевого значення.

Водночас частиною другою статті 6 Закону №1805-III встановлено, що до повноважень виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідно до їх компетенції у сфері охорони культурної спадщини належить, зокрема: 1) забезпечення виконання цього Закону, інших нормативно-правових актів про охорону культурної спадщини на відповідній території; 2) подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня про занесення об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, внесення змін до нього та про занесення відповідної території до Списку історичних населених місць України; 3) забезпечення юридичним і фізичним особам доступу до інформації, що міститься у витягах з Державного реєстру нерухомих пам'яток України, а також надання інформації щодо програм та проектів будь-яких змін у зонах охорони пам'яток та в історичних ареалах населених місць.

Категорії пам'яток для внесення об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України визначено Порядком визначення категорій пам'яток, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.05.2019 № 452 (далі - Порядок №452)

Відповідно до пункту 4 Порядку №452 об'єкти культурної спадщини, які пропонуються для внесення до Реєстру за категорією місцевого значення, повинні зберегти свою автентичність (пам'ятка повинна значною мірою зберегти свою форму та матеріально-технічну структуру, історичні культурні нашарування) та мати одну або більше з таких ознак: мали вплив на розвиток культури певного населеного пункту чи регіону; пов'язані з історичними подіями, віруваннями, життям і діяльністю людей, які зробили значний внесок у розвиток культури певного населеного пункту чи регіону; є культурною спадщиною національної меншини чи регіональної етнічної групи.

Згідно з пунктом 5 Порядку №452 попередню оцінку відповідності об'єкта культурної спадщини ознакам, визначеним у пунктах 3 і 4 цього Порядку, проводить розробник облікової документації, що складається відповідно до Порядку обліку об'єктів культурної спадщини, який затверджується Мінкультури.

Відповідно до пункту 6 Порядку №452 відповідність об'єктів культурної спадщини ознакам, передбаченим пунктами 3 і 4 цього Порядку, встановлюється під час їх внесення до Реєстру в установленому законодавством порядку.

Єдину систему обліку об'єктів культурної спадщини незалежно від їх видів та типів визначено Порядком обліку об'єктів культурної спадщини, затвердженого Наказом Міністерства культури України від 11.03.2013 № 158 (у редакції наказу Міністерства культури України від 27.06.2019 № 501) (далі - Порядок №501).

Відповідно до пункту 3 розділу І Порядку №501 система обліку об'єктів культурної спадщини включає комплекс заходів із взяття на облік об'єкта культурної спадщини, оформлення облікової документації, занесення чи незанесення об'єкта культурної спадщини до Реєстру, ведення Реєстру, інвентаризації об'єктів культурної спадщини, включення до Реєстру об'єкта культурної спадщини, який взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності Законом, формування облікових справ та внесення змін до Реєстру (зміна категорії пам'ятки та вилучення пам'ятки з Реєстру).

Згідно з пунктом 3 розділу ІХ Порядку №501 у разі відсутності облікової документації на об'єкт культурної спадщини, який взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності Законом, його включення до Реєстру здійснюється без облікової документації.

Судом встановлено, що постановою Ради Міністрів УРСР від 06.09.1979 № 442 «Руїни замку ХІV ст." в с. Новомалин Острозького району внесено до списку пам'яток архітектури Української РСР, що перебувають під охороною держави.

В 1980 році Ровенським обласним відділом у справах будівництва та архітектури Державного комітету УРСР у справах будівництва розроблено охоронну зону пам'ятки архітектури «Руїни замку ХІV ст. с. Новомалин».

Поряд з цим, у відповідності до вимог Закону №1805-III вищезазначений об'єкт культурної спадщини підлягає включенню до Державного реєстру нерухомих пам'яток архітектури з виготовленням облікової документації.

Відповідно до пункту 4 розділу І Порядку №501 ініціаторами розгляду питань занесення об'єкта культурної спадщини до Реєстру, внесення змін до відомостей Реєстру, передбачених абзацами другим - п'ятим пункту 1 розділу V цього Порядку, та внесення змін до Реєстру (далі - Ініціатор) є: уповноважений орган - за категорією пам'ятки національного значення; уповноважений орган, Українське товариство охорони пам'яток історії та культури, інші громадські організації, до статутних завдань яких належать питання охорони культурної спадщини - за категорією пам'ятки місцевого значення.

Таким чином, відповідно до вимог пункту 1 частини другої статті 6 Закону №1805-III на відповідача покладено обов'язок забезпечення виконання цього Закону, інших нормативно-правових актів про охорону культурної спадщини на території села Новомалин, що у підпорядкуванні Острозької міської ради Острозької об'єднаної територіальної громади Рівненського району Рівненської області.

Судом з листів Острозької міської ради від 24.11.2021 №вих-5055/01-17-21 та Управління культури і туризму Рівненської ОДА від 26.11.2021 №вих-1954/01-08/21 встановлено, що відповідачем будь-яких дій щодо занесення пам'ятки архітектури «Руїни замку ХІV ст. с. Новомалин» до Державного реєстру пам'яток не проводилось, рішення про прийняття на баланс не приймалося, охоронний договір не укладався.

Відповідач таких обставин не заперечив та жодним чином не спростував.

Невиконання відповідачем обов'язку подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня - Управлінню культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації про занесення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України об'єкта культурної спадщини національного значення «Руїни замку ХІV ст. с. Новомалин», взятого на державний облік Постановою Ради Міністрів Української РСР №442 від 06.09.1979, що знаходиться у с. Новомалин Острозької територіальної громади Рівненського району Рівненської області, свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, яка порушує інтереси держави у сфері охорони та збереження об'єктів культурної спадщини.

Для належного захисту порушеного інтересу держави в межах спірних правовідносин слід зобов'язати відповідача вчинити визначені законом дії з метою занесення об'єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.

Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Беручи викладене та оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов слід задовольнити повністю.

Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Керівника Здолбунівської окружної прокуратури до Острозької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Острозької міської ради щодо невиконання вимог чинного законодавства України в частині подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня - Управління культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації про занесення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України об'єкта культурної спадщини національного значення «Руїни замку ХІV ст. с. Новомалин», взятого на державний облік Постановою Ради Міністрів Української РСР №442 від 06.09.1979, що знаходиться у с. Новомалин Острозької територіальної громади Рівненського району Рівненської області.

Зобов'язати Острозьку міську раду подати в установленому законом порядку до органу охорони культурної спадщини вищого рівня - Управління культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації пропозиції про занесення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України об'єкта культурної спадщини національного значення «Руїни замку ХІV ст. с. Новомалин», взятого на державний облік Постановою Ради Міністрів Української РСР №442 від 06.09.1979, що знаходиться у с. Новомалин Острозької територіальної громади Рівненського району Рівненської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - Керівник Здолбунівської окружної прокуратури в інтересах держави (пр-кт Незалежності, 18 а, м. Острог, Рівненська область,35800, ЄДРПОУ/РНОКПП 02910077)

Відповідач - Острозька міська рада (вул. Героїв Майдану, 4, м. Острог, Рівненська область,35800, ЄДРПОУ/РНОКПП 05391005)

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації Адреса: майдан Просвіти, 1, м. Рівне, 33028, ЄДРПОУ 35103248.

Повний текст рішення складений 12 липня 2022 року

Суддя Н.О. Дорошенко