Рішення від 12.07.2022 по справі 420/25137/21

Справа № 420/25137/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Вовченко O.A.,

секретар судового засідання Іщенко С.О.,

за участю:

представника позивача - Михасюк О.О. (за довіреністю),

розглядаючи за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці в Одеській області до державного підприємства «ОДЕСЬКИЙ НАФТОПЕРЕРОБНИЙ ЗАВОД» про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 10 грудня 2021 року надійшла позовна заява Головного управління Держпраці в Одеській області до державного підприємства «ОДЕСЬКИЙ НАФТОПЕРЕРОБНИЙ ЗАВОД» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до державного підприємства «ОДЕСЬКИЙ НАФТОПЕРЕРОБНИЙ ЗАВОД» шляхом зобов'язання державного підприємства «ОДЕСЬКИЙ НАФТОПЕРЕРОБНИЙ ЗАВОД» зупинити виконання робіт з виробництва (виготовлення), використання, переробки, зберігання, транспортування; застосування, утилізації та знешкодження вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, горючих рідин, маса яких дорівнює або перевищує значення нормативів порогових мас, що визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 р. № 956 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки»; газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах; робіт на колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах тощо); робіт в діючих електроустановках і на кабельних лініях напругою понад 1000 В, в зонах дії струму високої частоти; заповнення, злив і ремонт балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом, їх зберігання; монтажу, демонтажу, налагодження, ремонту, технічного обслуговування, реконструкції машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; зливу, очистки, нейтралізації резервуарів, тари та інших ємностей з-під нафтопродуктів, кислот, лугів та інших небезпечних речовин, в тому числі радіоактивних; а також зупинити експлуатацію: устатковання, пов'язане з виробництвом (виготовленням), використанням, переробкою, зберіганням, транспортуванням, застосуванням, утилізацією чи знешкодженням вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, маса яких дорівнює або перевищує нормативи порогових мас, що визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 р. № 956 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки»; технологічного устаткування нафтопродуктопроводів, систем промислового та міжпромислового збору нафти і газу, об'єкті» нафтогазовидобувної промисловості; обладнання, що працює під тиском; котлів і високотемпературним органічним теплоносієм теплопродуктивністю понад 0.1 МВт.; вантажопідіймальних кранів і машин, ліфтів, підйомників для підіймання працівників, пасажирських підвісних канатних доріг, фунікулерів, ескалаторів та пасажирських конвеєрів, колисок приводних для підіймання працівників; устатковання напругою понад 1000 В; обладнання та захисні системи, призначені для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, що знаходяться за адресою вул. Шкодова Гора, 1/1, м. Одеса, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.

15 грудня 2021 року ухвалою прийнято до розгляду позовну заяву Головного управління Держпраці в Одеській області та відкрито провадження у адміністративній справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до наказу Головного управління від 21.09.2021 № 1344 у період з 23.09.2021 по 24.09.2021 посадовою особою Головного управління було проведено позапланову перевірку ДП «ОНПЗ» з метою перевірки додержання вимог законодавства у сфері охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці та оформлення трудових відносин. Вказує, що в рамках здійснення позапланового заходу державного нагляду та контролю посадовими особами Головного управління, був здійснений наглядово-контрольний виїзд на ДП «ОНПЗ» (у складі: дільниця прийому та відвантаження нафтопродуктів; центральна заводська лабораторія; газове господарство; комплекс гідроочищення дизельного палива, установка виробництва, зберігання газів і обслуговування факельних систем; установка Нісбрекінга; електрознесолювальна установка - атмосферно-вакуумної трубчатки; блок попереднього випарювання; блок атмосферної перегонки нафти; блок стабілізації бензину, посудини що працюють під тиском; установки виробництва зберігання газу і факельних систем; естакада дільниці прийому та відвантаження нафтопродуктів; котли, вантажно-підіймальні ліфти; артсвердловини №№ 1-Э; 5972/1; установка каталітичного риформінгу і установка вторинної перегонки бензину; виробничі будівлі та споруди; підйомні споруди; елек грогосподарство.), за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вул. Шкодова Гора, 1/1. В рамках здійснення позапланового заходу державного нагляду та контролю позивачем було витребувано у відповідача документи, які відповідачем не надані, окрім незавіреної копії наказу ДП «ОНПЗ» від 01.11.2020 № 1 про призначення заступника директора - Кравчука Р.М. Зазначає, що під час проведення позапланової перевірки було виявлено 33 порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Ухвала від 15.12.2021 направлялась відповідачу засобами поштового зв'язку, однак повернулась до суду неврученою з відміткою відділення поштового зв'язку від 05.03.2022 «за закінченням терміну зберігання».

Ухвалою суду від 14.02.2022 визначено розгляд справи №420/25137/21 проводити за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

07 червня 2022 року ухвалою суду заяву представника позивача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції за допомогою програмного забезпечення «EasyCon» задоволено та визначено судові засідання по справі № 420/25137/21 здійснювати в режимі відеоконференції поза межами суду за допомогою комплексу технічних засобів та програмного забезпечення «EasyCon» (https://vkz.court.gov.ua - «EasyCon»).

Ухвалою суду від 15.06.2022 закрито підготовче провадження по справі та призначено справу №420/25137/21 до судового розгляду по суті.

Відзив на позов від відповідача до суду станом на дату прийняття даної ухвали не надійшов.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином та своєчасно.

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї доказами, дослідивши обставини, якими сторони обґрунтовуються вимоги та перевіривши їх наданими з боку учасників справи доказами, судом встановлено наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Частиною 1 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Статтею 1 Закону України «Про охорону праці» визначено, що охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.

Згідно ст.37 Закону України «Про охорону праці», державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

На підставі Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96, Державна служба України з питань праці та її територіальні органи є повноважними органами щодо реалізації державної політики охорони праці зі здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки.

Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, позивач, державне підприємство «ОДЕСЬКИЙ НАФТОПЕРЕРОБНИЙ ЗАВОД» (код ЄДРПОУ 41864238), зареєстровано як юридична особа 12.01.2018 (номер запису: 15561020000064935) та здійснює наступні види діяльності за КВЕД: 06.10 добування сирої нафти, 19.20 виробництво продуктів нафто перероблення, 33.12 ремонт і технічне обслуговування машин і устатковання промислового призначення, 33.14 ремонт і технічне обслуговування електричного устаткування, 35.11 виробництво електроенергії, 35.12 передача електроенергії, 35.30 постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря, 46.71 оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами, 47.30 роздрібна торгівля пальним, 68.10 купівля та продаж власного нерухомого майна, 68.20 надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, 77.33 надання в оренду офісних машин і устатковання, у тому числі комп'ютерів, 77.39 надання в оренду інших машин, устатковання та товарів, н.в.і.у..

Наказом Головного управління Держраці в Одеській області від 21.09.2021 №1344 (а.с.16) призначено провести у термін з 23.09.2021 по 24.09.2021 позапланову перевірку додержання вимог законодавства у сфері охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці та оформлення трудових відносин на суб'єктах господарювання, що провадять господарську діяльність у сфері виробництва автомобільного пального на території Одеської області, а саме: державне підприємство «ОДЕСЬКИЙ НАФТОПЕРЕРОБНИЙ ЗАВОД», (код ЄДРПОУ 41864238, місце реєстрації юридичної особи: Україна, 65012, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Велика Арнаутська, будинок 15, к.511), місце знаходження: м. Одеса, вул. ШКОДОВА ГОРА, 1/1, відповідно до переліку питань визначених у додатку 1,2,4 (в частині оформлення трудових відносин) Акту, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства від 27 жовтня 2020 року №2161 «Про затвердження форм документів, що складаються при здійсненні заходів державного нагляду та контролю Державною службою України з питань праці».

За результатами позапланової перевірки ДП «ОНПЗ», що була проведена у період з 23.09.2021 по 24.09.2021 на підставі вказаного вище наказу та направлення №15/01-29-2095 від 21.09.2021 (а.с.18-19), яке відповідач отримав 23.09.2021, про що свідчить розписка заступника директора на ньому, позивачем складено акт від 24.09.2021 № 15/12.2-06/1068 (а.с.20-33), яким встановлено порушення, зокрема які створюють загрозу життю та здоров'ю людей:

1) ст. 21 Закону України № 2694 - відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: виробництво (виготовлення), використання, переробка, зберігання, транспортування, застосування, утилізація та знешкодження вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, горючих рідин, маса яких дорівнює або перевищує значення нормативів порогових мас. що визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 р. № 956 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки»; газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах; роботи в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах тощо); роботи в діючих електроустановках і на кабельних лініях напругою понад 1000 В, в зонах дії струму високої частоти: заповнення, злив і ремонт балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом, їх зберігання; монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; злив, очистка, нейтралізація резервуарів, тари та інших ємностей з-під нафтопродуктів, кислот, лугів та Інших небезпечних речовин, в тому числі радіоактивних, - що є порушенням п.1, п.3, п.7, п.9, п.10, п.11, п. 17 група А, дод.2 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», ПКМУ №1107 від 26.10.2011 (зі змінами);

2) ст. 21 Закону України № 2694 - відсутній дозвіл на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки, а саме: устаткування, пов'язане з виробництвом (виготовленням), використанням, переробкою, зберіганням, транспортуванням, застосуванням, утилізацією чи знешкодженням вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, маса яких дорівнює або перевищує нормативи порогових мас, що визначені постановою Кабінету Міністрів України від II липня 2002 р. № 956 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки»; технологічне устаткування нафтопродуктопроводів, систем промислового та міжпромислового збору нафти і газу, об'єктів нафтогазовидобувної промисловості; обладнання, що працює під тиском; котли з високотемпературним органічним теплоносієм теплопродуктивністю понад 0,1 МВт; вантажопідіймальні крани і машини, ліфти, підйомники для підіймання працівників, пасажирські підвісні канатні дороги, фунікулери, ескалатори та пасажирські конвеєри, колиски приводні для підіймання працівників; устатковання напругою понад 1000 В; обладнання та захисні системи, призначені для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, - що є порушенням п. І, п.4, п.5, п.6, п.7, п.8, п. 10, Група А, «Перелік машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», ПКМУ N 77 від 03.02.2021, п. 6 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», ПКМУ N1107 від 26,10.2011 (зі змінами);

3) ст. 9 Закону України № 2245 - не проведено встановленим порядком ідентифікацію об'єктів підвищеної небезпеки ДП «ОНПЗ», за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вул. Шкодова Гора, 1/1, що є порушенням п.3 «Порядку ідентифікації та обліку об'єктів підвищеної небезпеки», ПКМУ №956 від 11.07,2002 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної і небезпеки. НПАОП 0.00-6.21-02, НПАОПО.00-6.22-02»;

4) ст. 10 Закону України № 2245 - не проведено встановленим порядком декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки ДП «ОНПЗ», за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вул. Шкодова Гора, 1/1, що є порушенням п.3 «Порядку декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки», ПКМУ №956 від 11.07.2002 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки. НПАОП 0.00-6.21-02, НПАОП0.00-6.22-02»;

5) ст. 11 Закону України № 2245 - не розроблено план локалізації і ліквідації аварій для кожного об'єкта підвищеної небезпеки ДП «ОНПЗ», за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вул. Шкодова Гора, 1/1, у порядку реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру, з обов'язковим погодженням з органами виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у сферах цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки;

6) ст. 15 Закону України № 2245 - керівником підприємства не надається, місцевим органам виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах охорони праці, інформація про об'єкти підвищеної небезпеки, які перебувають у його власності або користуванні з метою визначення потреби у проведенні ремонту, модернізації, реконструкції або виведення з експлуатації, що є порушенням п.26 НПАОП 0.00-6.18-04 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого ПКМУ № 687 від 26.05.2004;

7) ст. 15 Закону України № 2245 - не проведено встановленим порядком експертні обстеження, устаткування підвищеної небезпеки у якого закінчився граничний строк експлуатації, уповноваженою експертною організацією яка належить до сфери управління Держпраці і спроможна забезпечити науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці, а також має підтверджену компетенцію для інспекційної діяльності у сфері охорони праці, відповідно до чинного законодавства і є суб'єктом одержання відповідного атестату про акредитацію органу з інспектування, що є порушенням п.21 НПАОП 0.00-6.18-04 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого ПКМУ1№ 687 від 26.05.2004;

8) ст. 15 Закону України № 2245 - відсутній технологічний регламент по зберіганню (переміщенню) горючих рідких речовин, заповнення та спорожнення стаціонарних резервуарів, вибір параметрів процесу, значення яких визначають вибухонебезпечність виконання цих робіт, що є порушенням п. 1.7, п. 3.7.2, п.5.6.2 НПАОП 0.00-1.41-88 «Загальні правила вибухобезпеки для вибухопожежонебезпечних хімічних, нафтохімічних і нафтопереробних виробництв»; п.4 НПАОП 23.2-1.10-73 «Правила безпеки при експлуатації нафтогазопереробних заводів»;

9) ст. 15 Закону України № 2245 - з метою реагування на можливі надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру резервуари для ЛЗР та ГР дільниці не оснащено швидкодіючої відключаючою арматурою з дистанційним управлінням, що є порушенням п.3.7.8 НПАОП 0.00-1.41-88 «Загальні правила вибухобезпеки для вибухопожежонебезпечних хімічних, нафтохімічних і нафтопереробних виробництв»;

10) ст. 13 Закону України № 2694 - відсутні швидкодіючі запірні пристрої або засувки з дистанційним управлінням для відключення трубопроводів на випадок виникнення аварії, що є порушенням п.3.7.19 НПАОП 0.00-1.41-88 «Загальні правила вибухобезпеки для вибухопожежонебезпечних хімічних, нафтохімічних і нафтопереробних виробництв»;

11) ст. 13 Закону України № 2694 - для запобігання виникненню вибухонебезпечного середовища не проводиться у встановленому порядку контроль складу повітряного середовища з метою недопущення досягнення нижньої концентрації межі поширення полум'я горючих газів і парів горючих рідин та наближення до цієї межі, що є порушенням п. 2.3 НПАОП 0.00-7.12-13 «Вимоги до роботодавців стосовно забезпечення безпечного виконання робіт у потенційно вибухонебезпечних середовищах» наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 05.06.2013 № 317, зареєстровано в Мін'юсті 26.06.2013 за № 1071/23603;

12) ст. 13 Закону України № 2694 - відсутня: система активного придушення вибуху; автоматична система раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей, що є порушенням п. 2.5 НПАОП 0.00-7.12-13 «Вимоги до роботодавців стосовно забезпечення безпечного виконання робіт у потенційно вибухонебезпечних середовищах» наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 05.06.2013 № 317, зареєстровано в Мін'юсті 26.06.2013 за № 1071/23603;

13) ст. 13 Закону України № 2694 - відсутнє устаткування оптичного або звукового попередження до моменту, коли може статись вибух, що є порушенням п, 2.20 НПАОП 0.00-7.12-13 «Вимоги до роботодавців стосовно забезпечення безпечного виконання робіт у потенційно вибухонебезпечних середовищах» наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 05.06.2013 № 317, зареєстровано в Мін'юсті 26.06.2013 за № 1071/23603;

14) ст. 13 Закону України № 2694 - для основного обладнання не встановлено допустимий термін служби, що є порушенням п.4.1.2 НПАОП 0.00-1.41-88 «Загальні правила вибухобезпеки для вибухопожежонебезпечних хімічних, нафтохімічних і нафтопереробних виробництв»;

15) ст. 13 Закону України № 2694 - для трубопроводів та арматури проектно не встановлено розрахунковий строк експлуатації, що є порушенням п.4.1.2 НПАОП 0.00-1.41-88 «Загальні правила вибухобезпеки для вибухопожежонебезпечних хімічних, нафтохімічних і нафтопереробних виробництв»;

16) ст. 13 Закону України № 2694 - не проведено встановленим порядком експертне обстеження резервуарів для визначення їх подальшої безпечності, що є порушенням п.21 НПАОП 0.00-8.18-04 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;

17) ст. 13 Закону України № 2694 Не організовано контроль за необхідністю проведення робіт з технічного обслуговування та ремонту обладнання з урахуванням конкретних умов та ситуації на виробництві, що є порушенням п.10.1 НПАОП 0.00-1.41-88 «Загальні правила вибухобезпеки для вибухопожежонебезпечних хімічних, нафтохімічних і нафтопереробних виробництв»;

18) ст. 13 Закону України № 2694 - не визначено класи вибухонебезпечності приміщень і зовнішніх установок дільниці відповідно до вимог ПУЕ, що є порушенням п.36 НПАОП 23.2-1,10-73 «Правила безпеки при експлуатації нафтогазопереробних заводів»

19) ст. 13 Закону України № 2694 - відсутній технічний паспорт пристроїв захисту від блискавки, 1 затверджений відповідними організаціями й узгоджений з електропередавальною організацією та інспекцією протипожежної охорони дільниці, що є порушенням п.,8.4 «Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів» наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 13.02.2012 №91;

20) ст. 13 Закону України № 2694 - не розміщено на видному місці плани-схеми евакуації людей; на випадок вибуху, що є порушенням пункт 2.7 НПАОП 0.00-7.12-13 «Вимоги до роботодавців стосовно забезпечення безпечного виконання робіт у потенційно вибухонебезпечних середовищах» наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 05.06.2013 № 317, зареєстровано в Мін'юсті 26.06.2013 за № 1071/23603;

21) ст. 13 Закону України № 2694 - не організовано проведення профілактичних заходів, спрямованих на усунення шкідливих і небезпечних виробничих факторів та іншим випадкам загрози життю (визначення переліку шкідливих та вибухонебезпечних речовин які можуть потрапити у прилеглу територію з позначенням класу небезпек), що є порушенням п. 2.2 НПАОП 0.00-4.35-04 «Типове положення про службу охорони праці», наказ Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 15.11.2004 № 255, зареєстровано в Мін'юсті 01.12.2014 за № 1526/10125;

22) ст. 13 Закону України № 2694 - з метою реагування на можливі надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру не вивішені переліки технологічних трубопроводів за відповідною формою (Додаток 10), який містить: назва трубопроводу, його номер згідно з технологічною схемою або специфікацією; зовнішній діаметр та товщина стінки; назва технологічного середовища; трубопровід підвищеного тиску або клас небезпеки трубопроводу підтиском до 10 МПа; швидкість корозії металу трубопроводу, мм/рік; періодичність технічного огляду, що є порушенням п.1.6, Розділ 3 НПАОП 0.00-1,73-14 «Привила охорони праці та безпечної експлуатації технологічних 1 трубопроводів», наказ Міненерговугілля України від 24.10.2014 №755, зареєстровано в Мін'юсті 12.11.2014 за № 1438/26215;

23) ст. 13 Закону України № 2694 - відсутня призначена встановленим порядком відповідальна особа, яка повинна забезпечити: контроль за усуненням визначених несправностей трубопроводів та організацію технічного огляду та експертного обстеження; контроль щодо підготовки трубопроводів до і після ремонту, технічного огляду та експертного обстеження відповідно до глави 2 розділу 11 цих Правил; перевірку записів в експлуатаційному журналі щодо щоденного зовнішнього візуально-оптичного огляду; підготовку пропозицій роботодавцю щодо запобігання аваріям або заборони експлуатації трубопроводу в разі виявлення несправностей, що можуть призвести до аварій; зберігання експлуатаційної документації на трубопроводи (крім експлуатаційного журналу); ведення записів у паспортах трубопроводів; приймання разом з керівником виробничої дільниці, в експлуатацію трубопроводів після монтажу (ремонту або заміни ділянок), що є порушенням Розділ 111, п.1.4. «Правила охорони праці та безпечної експлуатації технологічних трубопроводів», далі за текстом НПАОП 0.00-1.73-14, наказ Міненерговугілля України від 24.10.2014 № 755, зареєстровано в Мін'юсті 12.11.2014 за № 1438/26215;

24) ст. 13 Закону України № 2694 - відсутні засоби евакуації (засоби індивідуального захисту органів дихання), що є порушенням п. 2.21 НПАОП 0.00-7.12-13 «Вимоги до роботодавців стосовно забезпечення безпечного виконання робіт у потенційно вибухонебезпечних середовищах» наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 05.06.2013 № 317, зареєстровано в Мін'юсті 26.06.2013 за № 1071/23603;

25) ст. 13 Закону України № 2694 - не проведено класифікацію залежно від імовірності виникнення вибухонебезпечного середовища і не розподілено їх за зонами з урахуванням класифікації вибухонебезпечних сумішей повітря з газами або з парою і відповідного вибухонебезпечного обладнання, що є порушенням п. 2.7. НПАОП 0.00-7.12-13 «Вимоги до роботодавців стосовно забезпечення безпечного виконання робіт у потенційно вибухонебезпечних середовищах»;

26) ст. 13 Закону України № 2694 - відсутня можливість обслуговування устаткування (засувки) на висоті більше 1,8 м в насосній змішування бензинів відсутній стаціонарний майданчик з огородженням, що є порушенням п.99 НПАОП 23.2-1.10-73 «Правила безпеки при експлуатації нафтогазопереробних заводів»;

27) ст. 13 Закону України № 2694 - відсутній перелік приміщень з технологічним обладнанням, пов'язаним з виробництвом водню і споживанням продуктів розділення повітря, в який, поряд з приміщеннями, зазначеними в табл. 1 правил, повинні бути внесені інші приміщення і місця, де вміст кисню по об'ємній частці може бути менше 19 або більше 23% (в аварійній ситуації) із зазначенням видів і періодичності і контролю, а також заходів щодо нормалізації складу повітря, що є порушенням п. 4.19 НПАОП 0.00-1.65-88 «Правила безпеки при виробництві та споживанні продуктів розділення повітря»;

28) ст. 13 Закону України № 2694 - з метою реагування на можливі надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру, засувки і інша трубопровідна запірна арматура, встановлена на висоті, не має дистанційного керування, що є порушенням ст. 2.61 НПАОП 0.00-1.65-88 «Правила будови і безпечної експлуатації поршневих компресорів, працюючих на вибухонебезпечних та токсичних газах»;

29) ст. 13 Закону України № 2694 - у зв'язку з тривалою зупинкою не продуті компресорні установки, що працювали на вибухонебезпечному газі, що є порушенням ст. 6.13 НПАОП 0.00-1.14-70 «Правила будови і безпечної експлуатації поршневих компресорів, працюючих на вибухонебезпечних та токсичних газах»;

30) ст. 13 Закону України № 2694 - відсутній графік ремонту і ревізій запобіжних клапанів, що складається адміністрацією цеху, узгоджується з головним механіком і затверджується головним інженером підприємства, що є порушенням п. 6.22 НПАОП 0.00-1.14-70 «Правила будови і безпечної експлуатації поршневих компресорів, працюючих на вибухонебезпечних та токсичних газах»;

31) ст. 13 Закону України № 2694 - відсутній графік планово-попереджувального ремонту та технічні умови на ремонт компресорного устаткування, які повинні бути складені з урахуванням вимог інструкції заводу-виготовлювача і діючої системи ППР обладнання відповідної галузі промисловості, що є порушенням п. 6.23 НПАОП 0.00-1.14-70 «Правила будови і безпечної експлуатації поршневих компресорів, працюючих на вибухонебезпечних та токсичних газах»;

32) ст. 13 Закону України № 2694 - з метою реагування на можливі надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру відсутні відомості по випробуванню на міцність і щільність всіх технологічних трубопроводів після простою більше одного року, що є порушенням п. 808 НПАОП 23.2-1.10-73 «Правила безпеки при експлуатації нафтогазопереробних заводів»;

33) ст. 13 Закону України № 2694 - відсутня теплова ізоляція надземних трубопроводів, що с порушенням п.806 НПАОП 23.2-1.10-73 «Правила безпеки при експлуатації нафтогазопереробних заводів».

24.09.2021 Головним управлінням Держпраці в Одеській області складено приписи №15/12.2-06/1068-2321 (а.с.35-38) та №15/12.2-09/1068-2322 (а.с.39-42).

Вказані акт перевірки та приписи направлялись за офіційною адресою місцезнаходження відповідача (а.с.34,43).

Враховуючи зазначені порушення, Головне управління Держпраці в Одеській області звернулось до суду з даним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.

Статтею 43 Конституції України передбачено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку він вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.

Згідно зі статтею 259 Кодексу законів про працю України державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України «Про охорону праці» умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.

За змістом статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Статтею 39 Закону України «Про охорону праці» обумовлено, що посадовим особам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, надано право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Суд зазначає, що в адміністративних справах щодо застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) суд має встановити наявність підстав для застосування таких заходів на момент постановлення судового рішення, зокрема, наявність не усунутих суб'єктом господарювання порушень вимог законодавства, які дійсно створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Мета застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) полягає в убезпеченні працівників підприємства та його відвідувачів від можливої небезпеки. Разом з тим, форма такого захисту повинна бути розумною, не порушувати прав відповідача і не повинна перешкоджати власнику (користувачу) вживати заходів до усунення виявлених порушень.

Суд встановив, що підставою для звернення позивача з даним позовом були встановлені Головним управлінням Держпраці в Одеській області у акті від 24.09.2021 №15/12.2-06/1068 порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці і промислової безпеки, які, як стверджує позивач та з чим погоджується суд, створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Виявлені в ході перевірки порушення полягають у недотримання відповідачем вимог:

- ст. 21 Закону України «Про охорону праці», відповідно до якої роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці;

- ст. 13 Закону України «Про охорону праці», відповідно до якої роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці;

- ст.9-11, 15 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки», відповідно до яких: суб'єкт господарської діяльності ідентифікує об'єкти підвищеної небезпеки відповідно до кількості порогової маси небезпечних речовин (ч.1 ст.9); суб'єкт господарської діяльності готує і подає до місцевих органів виконавчої влади декларацію безпеки об'єкта підвищеної небезпеки (ч.1 ст.10); у порядку реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру суб'єкт господарської діяльності, а також підприємства, установи, організації, зазначені у частині п'ятій статті 10 цього Закону, одночасно з розробленням декларації безпеки розробляють і затверджують план локалізації і ліквідації аварій для кожного об'єкта підвищеної небезпеки, який вони експлуатують або планують експлуатувати (ч.1 ст.11); суб'єкт господарської діяльності відповідно до закону надає відповідним центральним органам виконавчої влади, визначених статтею 3 цього Закону, місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування та засобам масової інформації, у тому числі і тим, засновником яких є органи місцевого самоврядування, інформацію про об'єкти підвищеної небезпеки, які перебувають у його власності або у користуванні (ч.1 ст.15).

Крім того, перевіркою встановлено порушення відповідачем:

- п.6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107;

- п.3 Порядку ідентифікації та обліку об'єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 №956;

- п.21, 26 Порядку проведення технічного огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №687;

- наказів Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №317 від 05.06.2013, №91 від 13.02.2012, №755 від 24.10.2014;

- наказу Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 15.11.2004 №255;

- НПАОП 0.00-6.21-02, 0.00-6.22-02, 0.00-6.18-04, 0.00-1.41-88, 0.00-7.12-13, 0.00-8.18-04, 0.00-1.10-73, 0.00-4.35-04, 0.00-1.73-14, 0.00-1.65-88, 0.00-1.14-70, 23.2-1.10-73.

Відповідачем до суду не надано доказів на підтвердження усунення встановлених в акті перевірки порушень чи їх відсутності.

При цьому суд зазначає, що ДП «ОНПЗ» не позбавлено можливості, за умови усунення виявлених порушень, звернутись до Головного управління Держпраці в Одеській області з відповідною заявою про усунення встановлених порушень для проведення повторної перевірки.

Відтак, враховуючи викладене суд вважає, що підлягають задоволенню позовні вимоги Головного управління Держпраці в Одеській області щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до державного підприємства «ОДЕСЬКИЙ НАФТОПЕРЕРОБНИЙ ЗАВОД» з урахуванням вимог ст.9 КАС України шляхом зобов'язання державного підприємства «ОДЕСЬКИЙ НАФТОПЕРЕРОБНИЙ ЗАВОД»:

- зупинити: виконання робіт з виробництва (виготовлення), використання, переробки, зберігання, транспортування; виконання робіт із застосування, утилізації та знешкодження вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, горючих рідин, маса яких дорівнює або перевищує значення нормативів порогових мас, що визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 року № 956 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки»; газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах; виконання робіт на колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах тощо); виконання робіт в діючих електроустановках і на кабельних лініях напругою понад 1000 В, в зонах дії струму високої частоти; заповнення, злив і ремонт балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом, їх зберігання; виконання робіт з монтажу, демонтажу, налагодження, ремонту, технічного обслуговування, реконструкції машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; виконання робіт зі зливу, очистки, нейтралізації резервуарів, тари та інших ємностей з-під нафтопродуктів, кислот, лугів та інших небезпечних речовин, в тому числі радіоактивних, - що знаходяться за адресою вул. Шкодова Гора, 1/1, м. Одеса, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей;

- зупинити експлуатацію: устатковання, пов'язане з виробництвом (виготовленням), використанням, переробкою, зберіганням, транспортуванням, застосуванням, утилізацією чи знешкодженням вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, маса яких дорівнює або перевищує нормативи порогових мас, що визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 р. № 956 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки»; технологічного устаткування нафтопродуктопроводів, систем промислового та міжпромислового збору нафти і газу, об'єктів нафтогазовидобувної промисловості; обладнання, що працює під тиском; котлів з високотемпературним органічним теплоносієм теплопродуктивністю понад 0.1 МВт.; вантажопідіймальних кранів і машин, ліфтів, підйомників для підіймання працівників, пасажирських підвісних канатних доріг, фунікулерів, ескалаторів та пасажирських конвеєрів, колисок приводних для підіймання працівників; устатковання напругою понад 1000 В; обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, - що знаходяться за адресою вул. Шкодова Гора, 1/1, м. Одеса, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.

При цьому суд наголошує, що застосований до відповідача захід реагування має спонукаючий характер, направлений на забезпечення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, та не є санкцією за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, а є превентивним заходом, який спрямований на недопущення існування невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров'ю працівників підприємства та його відвідувачів.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 31 березня 2021 року у справі №480/1958/19.

Відповідно до ч.ч.1-2 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до ч.1, ч.2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене у сукупності, суд доходить висновку, що позовна заява Головного управління Держпраці в Одеській області підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.7, 9, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління Держпраці в Одеській області - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до державного підприємства «ОДЕСЬКИЙ НАФТОПЕРЕРОБНИЙ ЗАВОД».

Зобов'язати державне підприємство «ОДЕСЬКИЙ НАФТОПЕРЕРОБНИЙ ЗАВОД»:

- зупинити: виконання робіт з виробництва (виготовлення), використання, переробки, зберігання, транспортування; виконання робіт із застосування, утилізації та знешкодження вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, горючих рідин, маса яких дорівнює або перевищує значення нормативів порогових мас, що визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 року № 956 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки»; газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах; виконання робіт на колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах тощо); виконання робіт в діючих електроустановках і на кабельних лініях напругою понад 1000 В, в зонах дії струму високої частоти; заповнення, злив і ремонт балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом, їх зберігання; виконання робіт з монтажу, демонтажу, налагодження, ремонту, технічного обслуговування, реконструкції машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; виконання робіт зі зливу, очистки, нейтралізації резервуарів, тари та інших ємностей з-під нафтопродуктів, кислот, лугів та інших небезпечних речовин, в тому числі радіоактивних, - що знаходяться за адресою вул. Шкодова Гора, 1/1, м. Одеса, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей;

- зупинити експлуатацію: устатковання, пов'язане з виробництвом (виготовленням), використанням, переробкою, зберіганням, транспортуванням, застосуванням, утилізацією чи знешкодженням вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, маса яких дорівнює або перевищує нормативи порогових мас, що визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 р. № 956 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки»; технологічного устаткування нафтопродуктопроводів, систем промислового та міжпромислового збору нафти і газу, об'єктів нафтогазовидобувної промисловості; обладнання, що працює під тиском; котлів з високотемпературним органічним теплоносієм теплопродуктивністю понад 0.1 МВт.; вантажопідіймальних кранів і машин, ліфтів, підйомників для підіймання працівників, пасажирських підвісних канатних доріг, фунікулерів, ескалаторів та пасажирських конвеєрів, колисок приводних для підіймання працівників; устатковання напругою понад 1000 В; обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, - що знаходяться за адресою вул. Шкодова Гора, 1/1, м. Одеса, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - Головне управління Держпраці в Одеській області (просп.Шевченка, буд.2, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 39781624).

Відповідач - державне підприємство «ОДЕСЬКИЙ НАФТОПЕРЕРОБНИЙ ЗАВОД» (вул.Велика Арнаутська, 15, к.551, м.Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 41864238).

Повний текст рішення складено та підписано 12.07.2022.

Суддя О.А. Вовченко