Справа № 523/1621/22
Провадження №2/523/2669/22
"13" липня 2022 р.Суворовський районний суд міста Одеси в складі:
головуючого судді - Бузовського В. В.,
при секретарі - Петровської О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду №16 в м.Одесі, в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Одесагаз» про визнання протиправними та скасування рішення комісії та акту-розрахунку,-
встановив:
Позивач звернулася до суду з позовом до Акціонерного товариства «Одесагаз» про визнання протиправними та скасування рішення комісії та акту-розрахунку, в якому просить скасувати рішення комісії акціонерного товариства «Одесагаз» № 47/19 від 12 грудня 2019 року про донарахування ОСОБА_1 , особистий рахунок НОМЕР_1 за порушення - несанкціоноване втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (ЗВТ) лічильника газу 4 Elster ВК G-4T вартість не облікованого природного газу в сумі 81441 гривень 23 копійки, скасувати акт-розрахунок акціонерного товариства «Одесагаз» від 12 грудня 2019 року № 01/19 об'єму та вартості не облікованого природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу в сумі 81441 гривень 23 копійки, оформлений на ОСОБА_1 особистий рахунок НОМЕР_1 .
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що позивачка ОСОБА_1 є споживачем послуг зі споживання природного газу. Позивачка вказує про те, що укладення договору постачання природного газу у вигляді заяви-приєднання відбулося у її відсутність, бо бланк цього договору підписаний не нею і дата укладення в ньому не вказана. У заяві-приєднання до договору постачання природнього газу вказано параметри встановленого лічильника газу «4 Elster ВК G-4T» заводський номер 10661764, номер даного договору (особового рахунку) постачання природного газу в заяві-приєднання також не записано. Укладений Договір про надання послуг з газопостачання також не має номера. 15 січня 2019 року співробітниками акціонерного товариства «Одесагаз» у відсутність позивачки, без її відома складено Акт про порушення № 01/19, у якому проставили значок «+» напроти шаблонного запису на бланці «несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ», а в строчці «А саме:» не зазначили в чому саме полягає несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (засобів вимірювальної техніки), не вказали, чи були порушені цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознак цих порушень та не вказали про порушення цілісності заводського та повірочного тавра. Тобто, в Акті про порушення № 01/19 від 15 січня 2019 року не зазначено в чому саме полягає несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (засобів вимірювальної техніки), не вказано, чи були порушені цілісність та місцезнаходження пломб, не зазначено які саме конкретно ознаки таких порушень цілісності заводського та повірочного тавра. Місцезнаходження пломб в Акті про порушення № 01/19 від 15 січня 2019 року не вказано, не записано в акті що це за порушення, не вказано про порушення цілісності заводського і повірочного тавра, де вони знаходяться, та в чому саме полягають ці порушення. Акт про порушення № 01/19 від 15 січня 2019 року позивачкою не підписаний. Акт про демонтаж, як лічильника газу ВК G-4T (а не 4 Elster ВК G-4T) для проведення експертизи та Протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу також датовані 15 січня 2019 року, складені без відома позивачки у її відсутність, нею не підписані, записи в них не є достовірними, чи складався лічильник газу у пакети чи ні та чи опломбовувалися вона не знає. Запис у Протоколі щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу, датований 15 січня 2019 року про те, що це робилося у «присутності споживача» дійсності не відповідає, зауваження та доповнення у вказаному Протоколі відсутні, підпису позивачки на Акті про демонтаж лічильника газу ВК G-4T для проведення експертизи та Протоколі щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу не має. У пунктах 2 і 3 Акту № 10 експертизи ЗВТ та пломб записано: цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознак порушень, зазначених у протоколі: Цілісність порушено. Цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ: Цілісність порушено. Якщо в Акті про порушення № 01/19 від 15 січня 2019 року не зазначено в чому саме полягає несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, не вказано, чи були порушені цілісність та місцезнаходження пломб, не зазначено які саме конкретно ознаки таких порушень цілісності заводського та повірочного тавра, то в Акті № 10 експертизи від 23 січня 2019 року вже записано про порушення цілісності пломб, без фактичних ознак їх порушень та про порушення цілісності заводського і повірочного тавра, чого при демонтажу лічильника газу 4 Elster ВК G-4T та при складані Протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу цих «порушень» не було і про такі «порушення» не було записано. Тобто, Актом № 10 експертизи від 23 січня 2019 року не встановлено ніяких ознак порушення пломб, не вказано їх місцезнаходження, не встановлено ознаки порушень заводського та повірочного тавра, не вказано, де саме вони знаходяться, та в чому саме полягають ці порушення. Фотофіксації порушення пломб, ознак порушень заводського та повірочного тавра мені не надавалися, вважаю, що цього не було, так, як і порушень ніяких не було. Належних і достовірних доказів несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу 4 Elster ВК G-4T, порушень пломб, заводського, повірочного тавра не існує, Акт про порушення № 01/19 , Акт про демонтаж лічильника газу ВК G-4T (а не 4 Elster ВК G-4T) для проведення експертизи та Протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу датовані 15 січня 2019 року, складені без відома позивачки та у її відсутність, нею не підписані, записи в них не є конкретними, не є достовірними. Позивачка вказує про те, що порушення цілісності пломби (якщо б вона була), само по собі не може свідчити про наявність складу правопорушення, оскільки ні актом, ні експертизою не встановлено, що саме відсутність пломби вплинуло на роботу або конструкцію чи складові конструкції ЗВТ, та саме внаслідок відсутності пломби - витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковувалася (обліковувалася частково чи з порушенням законодавства), та призвело до викривлення даних обліку природного газу, отже, за відсутності такого обов'язкового елементу складу правопорушення, факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ - не доведений. У зв'язку з чим, у акціонерного товариства «Одесагаз» були відсутні законні підставі для задоволення як Акту про порушення, так і нарахування мені збитків в сумі 81441 гривень 23 копійки. Також, газовий лічильник знаходиться не на самому подвір'ї мого домоволодіння, а за його межами в легкодоступному місці, а працівники акціонерного товариства «Одесагаз» довготривалий час про це знали, мали доступ до нього та не контролювали його цілісність. Враховуючи вищевикладене позивачка звернулася до суду з цим позовом.
Позивачка в судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена судом належним чином, звернулася до суду з заявою про розгляд справи у її відсутність (а.с.35).
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином, звернувся до суду з заявою про розгляд справи у його відсутність (а.с.50).
Рішення ухвалено за відсутності учасників справи.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
Так встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є власником 1/6 частини будинку АДРЕСА_1 (а.с.9,10).
Згідно з заявою-приєднання до умов договору розподілу природного газу, позивачка ОСОБА_2 є споживачем послуг газопостачання за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.11).
15.01.2019 року працівниками АТ «Одесагаз» складено акт про порушення, відповідно з яким за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_1 , встановлено порушення газорозподільних систем, а саме: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу) (а.с.13).
Відповідно до акту АТ «Одесагаз» від 15.01.2019 року, проведено розпломбування упакованого та опламбованого побутового лічильника газу (а.с.14).
Відповідно до протоколу від 15.01.2019 року, ЗВТ типу ВК G-4T, зав.№10661764, 2016 року випуску та пломба №15443759 направлені на експертизу до АТ «Одесагаз» (а.с.15).
Відповідно до акту №10 експертизи ЗВТ та пломб від 23.01.2019 року, експертизою встановлено: на ЗВТ типу Elster ВК G-4T» заводський номер 10661764 порушення цілісності та місцезнаходження пломб, порушення цілісності заводського та повірочного тавра за ЗВТ (а.с.18)
Рішенням комісії АТ «Одесагаз» №47/19 від 12.12.019 року, акт про порушення задоволено, здійснено донарахування у розмірі 81 441,23 грн. (а.с.17) та виставлено відповідний акт-рахунок №01/19 від 12.12.2019 року на суму 81 441,23 грн. (а.с.18).
Відповідно до ст.626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно з ст.629 Цивільного кодексу України договір с обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з п.п.2, 5 ч.1 ст.4 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на належну якість продукції та обслуговування, а також на відшкодування майнової та моральної (немайнової) шкоди, заподіяної небезпечною для життя і здоров'я людей продукцією у випадках, передбачених законодавством.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 є споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , який розподіляється акціонерним товариством «Одесагаз», як Оператором газорозподільної системи. За вказаною адресою відкритий особовий рахунок споживача № НОМЕР_1 , будинок забезпечений газовим лічильником - №10661764. За вказаною адресою відбувалось споживання природного газу, що не оспорюється сторонами по справі. Між сторонами, на час виникнення спору, існували договірні відносини з приводу надання населенню послуг з газопостачання із зазначенням даних лічильника, номеру пломби лічильника тощо.
Зокрема, відносини між сторонами по справі врегульовані Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕ від 30 вересня 2015 року №2494, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 6 листопада 2015 року за №1379/27824, положеннями ЦК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність».
Відповідно до положень частини першої, четвертої статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.
Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюються за рахунок суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, покладається на суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядком подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, затвердженим 08.07.2015 року № 474, передбачено, що виконавець не пізніше ніж за місяць до настання строку проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки або протягом трьох робочих днів з дня отримання відомостей про необхідність його ремонту інформує про це споживача шляхом надсилання повідомлення за формою згідно з додатком 1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення або в інший спосіб, що підтверджуватиме його отримання споживачем.
Споживач забезпечує у зазначений в повідомленні строк доступ представника виконавця до засобу вимірювальної техніки. Представник виконавця пред'являє споживачеві направлення, видане йому виконавцем, для проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки, а також у разі потреби демонтажу такого засобу. Демонтаж засобу проводиться в присутності споживача та оформлюється актом за встановленою формою.
Після проведення періодичної повірки або ремонту виконавець у строк, зазначений в акті про демонтаж засобу вимірювальної техніки, забезпечує транспортування засобу вимірювальної техніки для його монтажу. Монтаж засобу вимірювальної техніки проводиться представником виконавця виключно у присутності споживача та оформлюється актом. Опломбування засобу вимірювальної техніки здійснюється представником виконавця у день його монтажу, про що зазначається в акті про монтаж засобу вимірювальної техніки.
Як вбачається з акту від 15.01.2019 року, проведено розпломбування упакованого та опламбовання побутового лічильника газу типу Elster ВК G-4T» заводський номер 10661764 для проведення експертизи. Під час розпломбування актом не встановлено порушень наявності та цілісності пломби, заводського та повірочного тавра.
Відповідно до п.6 гл.10 розділу Х Кодексу газорозподільних систем затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг№2494від 30.09.2015 під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в яку було запаковано ЗВТ та/або пломбу.
Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються:
1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним в протоколі;
2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознак порушень, зазначених у протоколі;
3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ;
4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ;
5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ;
6) наявність сторонніх предметів всередині ЗВТ;
7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації;
8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ;
9) відповідність втручань в роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо.
Відповідно до п.7 гл.9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем при виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок не облікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.
За визначенням п.4 гл.1 розділу І Кодексу газорозподільних систем несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Аналіз зазначеної норми свідчить про те, що склад порушення може мати місце за наявності складових елементів, а саме:
- наявність дій про втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу);
- наявність обставин того, що комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства) витрата (споживання) природного газу, та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу;
- наявність причинно-наслідкового зв'язку між діями з втручання в роботу або конструкцію ЗВТ та обставинами того, що комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства) витрата (споживання) природного газу.
Як було встановлено судом, актом №10 експертизи ЗВТ та пломб від 23.01.2019 року не встановлено обставин того, що було втручання в механізм та корпус ЗВТ, конструктивні елементи вихідного патрубка ЗВТ; не встановлено наявності сторонніх предметів всередині ЗВТ, зазначений акт визначає: «цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ»; пошкоджень корпусу лічильника газу не виявлено; цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка, наявність сторонніх предметів всередині лічильника газу, механічні пошкодження та інше не виявлено: сторонніх предметів всередині ЗВТ не виявлено. Відомості про втручання в роботу лічильника газу наявним актам перевірки та/або відомостям про повірку та ремонт лічильника газу тощо: відомості про повірку та ремонт, а також планових втручань в роботу лічильника газу не надано».
Сукупність зазначених вище обставин вказує на те, що комісією АТ «Одесагаз» було безпідставно встановлено факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ з боку споживача, ОСОБА_1 .
Встановлення факту порушення цілісності заводського та повірочного тавра за ЗВТ, того, що відбитки тавра встановленої проби на ЗВТ не відповідають відбитками тавра заводу виробника не може свідчити про наявність складу порушення, оскільки актом не встановлено, що саме такі невідповідності вплинули на витрату (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку або не обліковувались (обліковувались частково чи з порушенням законодавства), що призвело до викривлення даних обліку природного газу.
Слід зазначити, що відповідно до п.7 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем при виявленні ознак пошкодження ЗВТ(лічильникагазу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. Проте, такого з боку відповідача не проведено.
За таких обставин суд дійшов висновку, що при винесенні відповідачем оскаржуваних рішень, комісія діяла всупереч вимогам Кодексу газорозподільних систем та незаконно встановила відповідальність позивача у вигляді донарахування об'єму газу.
Представником відповідача було надано до суду відзив на позовну заяву, в якому від посилався на пропуск позивачкою строку позовної давності, однак вказане не приймається судом до уваги оскільки предметом спору є рішення комісії акціонерного товариства «Одесагаз» № 47/19 від 12 грудня 2019 року та акт-розрахунок акціонерного товариства «Одесагаз» від 12 грудня 2019 року № 01/19. Граничним терміном звернення до суду з цим позовом є 12.12.2022 року, а позивачка звернулася до суду з позовом 31.01.2022 року, тобто в межах строку позовної давності.
Зважаючи на викладене, слід дійти висновку що відповідачем не доведено обставин несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ з боку позивачки, не доведено, що такі втручання у лічильник обліку вплинули на викривлення даних обліку природного газу, не доведено жодним допустимим доказом наявність причинно-наслідкового зв'язку між діями з втручання в роботу або конструкцію ЗВТ та обставинами того, що комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства) витрата (споживання) природного газу.
При таких обставинах, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позову, який підлягає задоволенню у повному обсязі.
Згідно ст. 141 ЦПК України пропорційно задоволеним позовним вимогам з відповідача на користь держави слід стягнути судовий збір в розмірі 992,40 грн.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 82, 95, 141, 259, 263-265, 268 ЦПК України суд, -
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_2 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ) до Акціонерного товариства «Одесагаз» (ЄДРПОУ 03351208, місцезнаходження: вул. Одарія, буд.1, м.Одеса) про визнання протиправними та скасування рішення комісії та акту-розрахунку - задовольнити.
Скасувати рішення комісії акціонерного товариства «Одесагаз» № 47/19 від 12 грудня 2019 року про донарахування ОСОБА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_1 за порушення - несанкціоноване втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (ЗВТ) лічильника газу 4 Elster ВК G-4T вартість не облікованого природного газу в сумі 81441 гривень 23 копійки.
Скасувати акт-розрахунок акціонерного товариства «Одесагаз» від 12 грудня 2019 року № 01/19 об'єму та вартості не облікованого природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу в сумі 81 441 гривень 23 копійки, оформлений на ОСОБА_1 особовий рахунок № НОМЕР_1 .
Стягнути з Акціонерного товариства «Одесагаз» (ЄДРПОУ 39525257, місцезнаходження: вул. Одарія, буд.1, м.Одеса) на користь держави судовий збір у розмірі 992,40 гривень.
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом 30-ти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 13.07.2022 року.
Суддя: