Справа № 157/771/22
Провадження №2-о/157/36/22
06 липня 2022 року Камінь-Каширський районний суд Волинської області у складі:
головуючого судді Тімонова В.М.,
за участю секретаря судового засідання Семенюк О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Камені-Каширському Волинської області в порядку окремого провадження справу № 157/771/22 (провадження № 2-о/157/36/22) за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник ОСОБА_2 , заінтересована особа Камінь-Каширський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Камінь-Каширському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), про встановлення факту смерті,
05.07.2021 до Камінь-Каширського районного суду Волинської області надійшла заява представника заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , у якій він просить встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця і жителя АДРЕСА_1 , який загинув під час бойових дій 02.05.2022 року на тимчасово окупованій території України у АДРЕСА_1 .
На обґрунтування заявлених вимог зазначає, що у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України заявниця змінила місце проживання та переїхала до с. Раків Ліс Камінь-Каширського району Волинської області.
Заявниця ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який загинув під час бойових дій ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Времівка Великоновоселківського району Донецької області та був похований на території власного домогосподарства. Свідком загибелі ОСОБА_3 є його син ОСОБА_4 , який на момент смерті батька проживав разом з останнім.
У зв'язку з тим, що ОСОБА_3 помер на тимчасово окупованій території України, неможливо отримати свідоцтво про його смерть, оскільки на вказаній території не здійснюють повноваження, зокрема заклади охорони здоров'я, або судово-медичні установи, які б мали можливість встановити факт смерті та органи реєстрації актів цивільного стану, які б мали можливість зареєструвати факт смерті та видати відповідне свідоцтво.
Встановлення факту смерті ОСОБА_3 необхідно заявниці для отримання свідоцтва про смерть для подальшого його використання в цивільно-правових відносинах.
Заявниця у судове засідання не з'явилася, подала до суду клопотання про розгляд справи без неї та подала пояснення про те, що 01 та 02 травня 2022 року був сильний артилерійський обстріл с. Времівка, де проживала вона разом із чоловіком ОСОБА_3 та сином ОСОБА_4 . Під час обстрілу вона із сином переховувались в підвальному приміщенні, а чоловік залишався в будинку. Від сина, який на деякий час виходив із схову, вона дізналася, що в їх будинок влучив снаряд, в результаті чого чоловіку відірвало праві руку та ногу. Коли вони удвох із сином вийшли зі схову біля 19 год., побачили військовослужбовців, які повідомили, що вони поховали її чоловіка на подвір'ї за гаражем. Жодних документів на підтвердження смерті чоловіка у неї немає.
Свідок ОСОБА_4 подав до суду клопотання про розгляд справи без його та подав пояснення, де підтвердив вказані вище пояснення заявниці та пояснив, що особисто бачив батька, в якого були відірвані обидві праві кінцівки і він просив про допомогу, однак він не міг йому надати такої, оскільки продовжувався обстріл і він змушений був повернутися до схову, де про побачене розповів матері.
Представником заявника подано клопотання, де він просить справу розглянути без участі заявниці та її представника.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з'явився, начальником Камінь-Каширського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Камінь-Каширському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) подано клопотання про розгляд справи без участі представника відділу, щодо задоволення заяви покладається на розсуд суду.
Неявка сторін не перешкоджає розгляду справи.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі:
1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою;
2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Судом встановлено, що заявниця ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Шостка Сумської області, що вбачається з паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 22.05.2002 року Великоновосілківським РВ УМВС України в Донецькій області (а.с. 9)
Згідно зі свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 , виданим 31.10.1970 року, вказаного дня заявниця уклала шлюб із ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запис 82 (а.с. 14).
ІНФОРМАЦІЯ_4 помер чоловік заявниці ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в АДРЕСА_1 , що встановлено із показань свідка ОСОБА_4 та пояснень заявниці. Вказаний район був утворений постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 року № 807-ІХ.
Відповідно до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блоковані) станом на 27 квітня 2022 року, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 75 від 25.04.2022 року, Великоновоселківська селищна територіальна громада Волноваського району Донецької області, на території якої помер чоловік заявниці ОСОБА_3 , є територіальною громадою, що розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі Закону) тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Стаття 4 цього ж закону передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Частинами 2, 3 ст. 9 цього Закону передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Отже, наразі неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятий відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Таким чином, на даний час ОСОБА_1 не має можливості одержати документ, що посвідчує факт смерті її чоловіка.
За вказаних обставин рішення суду про встановлення факту смерті ОСОБА_3 є єдиною підставою для державної реєстрації смерті в органах державної реєстрації актів цивільного стану України.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Положеннями ч. 2 ст. 315 ЦПК України визначено, що в судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України визначені ст. 317 ЦПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їх представниками до суду за межами такої території України.
Згідно з п. п. 13, 18 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31.03.1995 року, суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин. Рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають відповідні органи, а є лише підставою для їх одержання.
Відповідно до ст. ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
З огляду на те, що факт смерті ОСОБА_3 знайшов своє підтвердження під час судового розгляду, суд вважає заяву обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Встановлення факту смерті ОСОБА_3 необхідно заявниці для отримання свідоцтва про смерть.
Відповідно до ч. 2 ст. 319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст. 3, 4, 258, 259, 263-265, 315, 319 ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Камінь-Каширський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Камінь-Каширському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), про встановлення факту смерті - задовольнити повністю.
Встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 у АДРЕСА_1 , на тимчасово окупованій території України, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянина України, який народився у селі Времівка Великоновоселківського району Донецької області.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Заявник: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Заінтересована особа: Камінь-Каширський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Камінь-Каширському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), місцезнаходження: 44501, Волинська область, м. Камінь-Каширський, вул. Шевченка, 10, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 26038922.
Головуючий: В. М. Тімонова