Справа №155/543/22
Провадження №3/155/280/22
12.07.2022 м. Горохів
Суддя Горохівського районного суду Волинської області Сметана В.М. за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, не працюючого, інваліда першої групи, у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення
До Горохівського районного суду Волинської області з відділення поліції №2 (м.Горохів) Луцького районного управління поліції у Волинській області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за ч.1 ст.130 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №059543 від 29 червня 2022 року вбачається, що 29 червня 2022 року о 20 годині 05 хвилин в селі Сільце по автодорозі Н-17, ОСОБА_1 , керував транспортним засобом мотоблоком марки «Зубр» в стані алкогольного сп'яніння, зі згоди водія огляд на стан сп'яніння проводився у встановленому законом порядку із застосуванням приладу «DRAGER».
Дії ОСОБА_1 , працівниками поліції кваліфіковано як порушення вимог п.2.9 а Правил дорожнього руху, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 , суду повідомив, що свою вину не визнає. Суду пояснив, що випив трішки пива і після того керував мотоблоком марки «Зубр», в стані алкогольного сп'яніння не перебував.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно із ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно вимог ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно п.2.9 (а) Правил дорожнього руху, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч.1 ст.130 КУпАП, передбачена відповідальність за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
На підтвердження вини ОСОБА_1 ,у вчиненні адміністративного правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП, органом, який склав протокол про адміністративне правопорушення було надано докази, а саме: протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №059543, роздруківка приладу DRAGER ARBL-0490 в якій зазначено результат тесту 0,32% проміле, акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, в якому зазначено, що результат огляду на стан сп'яніння ОСОБА_1 , позитивний 0,32% проміле, а також DVD-R диск на якому наявний відеозапис, на якому зафіксовано події, які мали місце 29 червня 2022 року.
Поліцейськими за наявності підстав вважати, що ОСОБА_1 перебуває в стані алкогольного сп'яніння, було проведено огляд на стан сп'яніння за допомогою приладу DRAGER.
Дії поліцейського щодо фіксації і оформлення адміністративних правопорушень мають беззастережно відповідати положенням діючого законодавства України.
Відповідно до п.11 ІІ Розділу Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, яка затверджена наказом МВС України №1376 від 06.11.2015, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права, передбачені статтями 55,56,59,63 Конституції України, статтею 268 КУпАП, повідомляється, що справу про адміністративне правопорушення буде розглянуто у строки, визначені статтею 277 КУпАП, про що робиться відмітка та ставиться підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Але у графі протоколу про роз'яснення прав, передбачених ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП, де має бути підпис ОСОБА_1 , наявна позначка « ОСОБА_1 ».
Як зазначив ОСОБА_1 , права йому не роз'яснювали.
Також відповідно до відеозапису з нагрудної камери поліцейського працівники поліції в порушення ст.268 КУпАП не роз'яснили права особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, а також наслідки відмови від проходження огляду на стан сп'яніння.
Так, із дослідженого в судовому засіданні відеозапису, який міститься на DVD-R диску видно, що на пропозицію працівника поліції, ОСОБА_1 , пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці за допомогою спеціального технічного приладу Drager, результат якого становив 0,32% проміле алкоголю. На вказаному відеозаписі не зафіксовано того, що працівник поліції з'ясовує у ОСОБА_1 , чи той згідний з показами вказаного спеціального технічного приладу і якщо ні, то пропонує останньому пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння у найближчому закладі охорони здоров'я.
Слід зауважити, що відеозапис подій виготовлений з порушенням п.5 розділу ІІ Інструкції про порядок зберігання, видачі, приймання, використання нагрудних відеокамер (відеореєстраторів) працівниками патрульної поліції та доступ до відеозаписів з них, затвердженої наказом Департаменту патрульної поліції НПУ №100 від 03.02.2016, яким передбачено, що включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов'язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). На компакт-диску, наданому в якості додатку до протоколу про адміністративне правопорушення, міститься один файл відеозапису з нагрудної камери поліцейського, зі змісту якого не вбачається обставини зупинення ОСОБА_1 , поліцейськими.
Окремої оцінки потребує також причина зупинки інспектором поліції водія ОСОБА_1 .
Перелік підстав для зупинки транспортного засобу наведено у статті 35 Закону України «Про національну поліцію», і цей перелік є вичерпним. Наведена поліцейським під час розгляду справи причина зупинки у вигляді перебування водія біля місця, де вживаються спиртні напої, не відповідає жодній з наявних у вказаному переліку.
Тобто, під час зупинки транспортного засобу поліцейський зобов'язаний поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки (ч. 2 ст. 35 Закону України «Про національну поліцію»). Безпідставна зупинка автомобіля є незаконною.
З огляду на те, що підстав для зупинки транспортного засобу ОСОБА_1 поліцейським не зазначено, то саме зупинку транспортного засобу та наступні дії інспектора поліції не відповідають вимогам ст. 35 Закону України «Про національну поліцію».
З досліджених судом доказів встановлено обґрунтовані сумніви щодо доведеності вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, у зв'язку із порушенням поліцейськими визначеного Законом порядку збору доказів та сумнівах у достовірності обставин, викладених в них, про які зазначено раніше. До справи не долучені передбачені законодавством докази встановленої форми, які підтверджують отримання згоди ОСОБА_1 з результатами огляду на стан сп'яніння. Тобто у справі не доведено обов'язкові ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, а при оформленні результатів огляду на стан сп'яніння не дотримано передбаченого законодавством порядку.
З урахуванням рішення ЄСПЛ у справах "Malofeyeva v. Russia" та "Karelin v. Russia" суд зазначає, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
За таких обставин направлені до суду матеріали та їх аргументація є сумнівними, однак наявність останніх (сумнівів) не узгоджується із стандартом доказування поза розумним сумнівом (див. рішення від 18 січня 1978 року у справі Ірландія проти Сполученого Королівства (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series A заява № 25), який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа Коробов проти України № 39598/03 від 21.07.2011 року (стаття 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини), тож, суд, враховуючи вищезазначене, позбавлений можливості самостійно надати оцінку відомостям в частині доведеності чи недоведеності обставин, відображених у протоколі про адміністративне правопорушення.
Згідно ст. 62 Конституції України всі сумніви, щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Отже, при розгляді справи не встановлено фактичних даних на спростування доводів особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення.
Тому вина ОСОБА_1 у керуванні транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння є недоведеною.
Пунктом 1 статті 247 КУпАП, визначено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Відтак, у відповідності до ст.62 Конституції України, п.1 ст.247 КУпАП, провадження у справі підлягає закриттю, в зв'язку з відсутністю події та в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 9, 33, 34, 130, п. 1 ст. 247, 251, 252, 280, 283, 284, 287 КУпАП, суддя, -
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП в зв'язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Про вжиті заходи повідомити протягом місяця Горохівський суд Волинської області.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Горохівський районний суд особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Горохівського районного суду
Волинської області В.М. Сметана