ЄУН № 336/2564/22
пр. № 3/336/1504/2022
Іменем України
07 липня 2022 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Дацюк Ольга Ігорівна, при секретарі Пустовіт В.О., за участі потерпілого ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає у АДРЕСА_1 ,-
19 лютого 2022 року приблизно о 05.50 годині ОСОБА_2 , керуючи автомобілем Hyundai I30, реєстраційний номер НОМЕР_1 , під час паркування на перехресті вул. Миколи Корищенка та траси М-18 у м. Запоріжжя не вжив всіх заходів, щоб не допустити його самовільного руху, не поставив авто на стоянкове гальмо, внаслідок чого допустив самовільний рух транспортного засобу та скоїв зіткнення з припаркованим автомобілем Toyota Prius, реєстраційний номер НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_1 , який зупинився позаду. Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди автомобілі отримали пошкодження.
В судове засідання ОСОБА_2 не з'явився, викликався до суду за допомогою направлення судової повістки на номер телефону, вказаною у протоколі про адміністративне правопорушення, а також шляхом розміщення інформації про дату, час та місце розгляду справи на офіційному веб-сайті судової влади, яка є загальнодоступною, про причини неявки суд не повідомив.
У рішенні ЄСПЛ від 03.04.2008 № 3236/03, § 41 «Пономарьов проти України» суд вказав, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Крім того, як наголошує у своїх рішеннях Європейський суд, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
У відповідності до положень ст. 268 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП не є обов'язковою, тому враховуючи наведені положення, суд розглянув справу за наявними доказами за відсутності ОСОБА_3 .
Потерпілий в судовому засіданні вказав про те, що 19 лютого 2022 року зранку під час несення служби, їхав на патрульному автомобілі, побачивши попереду автомобіль Hyundai I30, реєстраційний номер НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_3 зупинив його. Він зупинився, а коли потерпілий та інший працівник патрульної поліції вийшли зі свого авто, автомобіль Hyundai I30, реєстраційний номер НОМЕР_1 , почав котитися назад та скоїв зіткнення з натуральним автомобілем. В ході спілкування з ОСОБА_3 , останній почав сваритись та стверджував, що саме патрульне авто скоїло зіткнення.
В ході розгляду справи, потерпілий долучив до матеріалів справи компакт-диск із відеозаписом моменту скоєння ДТП.
Обставини правопорушення також підтверджуються схемою ДТП, письмовими поясненнями потерпілого та відеозаписом, згідно з яким, працівники поліції дійсно зупинили автомобіль Hyundai I30, реєстраційний номер НОМЕР_1 . Згодом, коли співробітники патрульної поліції вийшли зі свого авто та підійшли до автомобіля Hyundai I30, останній почав котитися назад, потерпілий та інший співробітник поліції намагались зупинити авто, але воно продовжило рух та скоїло зіткнення із патрульним автомобілем.
Відповідно до пункту 15.12 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМ України від 10.10.2001 року № 1306, водій не повинен залишати транспортний засіб, не вживши всіх заходів, щоб не допустити його самовільного руху, проникнення до нього і (або) незаконного заволодіння ним.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_2 повністю підтверджена дослідженими судом доказами, а його дії суперечать п. 15.12 Правил дорожнього руху, тож дії особи суд кваліфікує за ст. 124 КУпАП як порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до пункту 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», при розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у статтях 247 і 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно ст. 38 ч. 2 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.
За ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особливості розгляду справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1 -279-4 цього Кодексу.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Аналіз положень пункту 7 статті 247, статті 1, статті 7, статті 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення, дозволяє зробити висновок про те, що в разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 частиною 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю без з'ясування обставин, передбачених статтею 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, в тому числі винуватості особи у вчиненні адміністративного правопорушення, що також в поєднанні із вимогами статті 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за змістом якої суд у резолютивній частині повинен викласти тільки одне із передбачених цією статтею рішень: про накладення адміністративного стягнення чи про закриття.
Враховуючи, що на час розгляду справи судом тримісячний строк для накладення адміністративного стягнення, оскільки адміністративне правопорушення було вчинене 19.02.2022 року, протокол про адміністративне правопорушення, складений 19.02.2022 року був направлений до суду 28.06.2022 року, суд вбачає підстави для закриття провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. 247 КУпАП,-
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає у АДРЕСА_1 , за адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП закрити за закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Суддя О.І. Дацюк
Строк пред'явлення виконавчого документу«_____»_________________20___року
Постанова набрала законної чинності «_____»_________________20___року
Дата видачі «_____»_________________20___року