308/7804/22
11 липня 2022 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Іванов А.П., за участі представника Закарпатської митниці Зубенка І.І., представника особи, яка притягається до відповідальності адвоката Мельника П.П., розглянувши матеріали справи про порушення митних правил, які надійшли з Закарпатської митниці Державної митної служби України щодо
громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: м. Жданов Донецької обл., мешкає: АДРЕСА_1 , паспорт України НОМЕР_1 , РНОКПП- НОМЕР_2 , паспорт для виїзду за кордон НОМЕР_3
за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України,
встановив:
Протоколом про порушення митних правил №0551/30500/22 від 25.05.2022 стверджується, що 21.04.2022 в Управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил надійшла доповідна записка управління митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання ЗЕД від 19.04.2022 №362/7.7-15-1-17 про надходження в Закарпатську митницю листа Держмитслужби №15/15-03/7/1136, згідно з якого проінформовано митницю про відповідь уповноваженого органу Республіки Польща від 08.04.2022 №2601-IOA.4331.81.2021, яким не підтверджено факт виставлення експортером ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ) рахунку-фактури від 10.06.2019 №VAT FS 72/2019 з декларацією про походження, на підставі якого було здійснено переміщення на митну територію України та здійснено митне оформлення товару «легковий автомобіль бувший у використанні, марки «Skoda Octavia», календарний рік виготовлення: 2013, кузов: НОМЕР_4 », на ім'я громадянки України ОСОБА_1 . У вказаній відповіді уповноваженого органу Республіки Польща зазначено, що проведеною ними У вказаній відповіді уповноваженого органу Республіки Польща зазначено, що проведеною ними перевіркою встановлено, що ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ) ( АДРЕСА_2 ), який зазначений у рахунку-фактурі від 10.06.2019 №VAT FS 72/2019, як продавець транспортного засобу, не виставляв даний рахунок-фактуру з такими даними. ОСОБА_2 виставив рахунок-фактуру від 10.06.2019 №VAT FS 72/2019 для автомобіля «Skoda Octavia» з VIN-кодом НОМЕР_4 на суму 27 000 польських злотих (не 20 000 польських злотих), а покупцем транспортного засобу був ОСОБА_4 , що проживає за адресою: АДРЕСА_3 . На правильному рахунку-фактурі не зазначається декларація про походження, на ньому також відсутні помилки - у полі «Видано» є запис «Nawrocki Ragal», правильний запис «Nawrocki Rafal». Правильний рахунок-фактура №VAT FS 72/2019 додається. Проведеною митницею перевіркою по зазначеному факту встановлено, що 10.06.2019 був оформлений електронний документ контролю доставки - МД ІМ40ЕЕ №305200/2019/030663 про намір ввезення на митну територію України на адресу громадянrи України ОСОБА_1 товару - легкового автомобіля «Skoda Octavia», календарний рік виготовлення: 2013, кузов: НОМЕР_4 та здійснення його митного оформлення в режимі імпорт. 11.06.2019 через пункт пропуску «Ужгород - Вишнє Нємецьке» МП «Ужгород» Закарпатської митниці Держмитслужби на підставі МД ІМ40ЕЕ №305200/2019/030663 на митну територію України був переміщений транспортний засіб «Skoda Octavia», календарний рік виготовлення: 2013, кузов: НОМЕР_4 громадянинкою України ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_3 ). До митного контролю гр-кою ОСОБА_1 було подано рахунок-фактура від 10.06.2019 №VAT FS 72/2019, про купівлю нею транспортного засобу за 20 000 польських злотих. 12.06.2019 на митному посту «Мукачево» Закарпатської митниці Держмитслужби до митного оформлення «Skoda Octavia», кузов: НОМЕР_4 громадянкою ОСОБА_1 через декларанта ОСОБА_5 була подана митна декларація ІМ 40ДЕ № UA305200/2020/030970 та товаросупровідні документи: реєстраційні документи на ТЗ від 05.11.2018 №4728079, від 11.07.2013 №7518435, рахунок-фактура від 10.06.2019 №VAT FS 72/2019, про купівлю транспортного засобу громадянкою України ОСОБА_1 у ОСОБА_2 (Республіка Польща) за 20 000 польських злотих і на якому знаходилася декларація про походження товару.
В означеному протоколі вказано, що громадянкою України ОСОБА_1 переміщено через митний кордон України товар - «Skoda Octavia», календарний рік виготовлення: 2013, кузов: НОМЕР_4 , з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для його переміщення та митного оформлення підробленого документа - рахунку-фактури від 10.06.2019 №VAT FS 72/2019, на якому знаходиться декларація про походження на товар, та такого що містить неправдиві дані щодо преференційного походження товару, покупця та фактичної вартості товару. Вказано, що зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) ч. 1 ст. 483 МК України.
В судове засідання особа, яка притягається до відповідальності ОСОБА_1 не з'явилася, однак доручила представництво адвокату Мельнику П.П., який просив закрити провадження у справі за відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Представник Закарпатської митниці в судовому засіданні протокол про порушення митних правил підтримав у повному обсязі, просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення, передбачене санкцією вказаної статті. При цьому надав повідомлення про протиправне діяння, що містить ознаки злочину №280 від 25.05.2022, адресоване до Ужгородського РВП Ужгородського ВП, в якому викладені вищевказані обставини.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці, суд приходить до наступних висновків.
Згідно з ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Відповідно до ч. 1 ст. 489 МК України посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозиція ч. 1 ст. 483 МК України визначає склад адміністративного правопорушення, що полягає у переміщенні або діях, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Згідно з п. 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 8 від 03 червня 2005 року «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів. Незаконно одержаними слід визнавати документи, які особа отримала за відсутності законних підстав або з порушенням установленого порядку. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
З матеріалів справи вбачається, що особі, яка притягається до відповідальності ОСОБА_1 митним органом інкримінується переміщення через митний кордон України товару - «Skoda Octavia», календарний рік виготовлення: 2013, кузов: НОМЕР_4 , з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для його переміщення та митного оформлення підробленого документа - рахунку-фактури від 10.06.2019 №VAT FS 72/2019, на якому знаходиться декларація про походження на товар, та такого що містить неправдиві дані щодо преференційного походження товару, покупця та фактичної вартості товару.
У листі Палати податкової адміністрації в місті Кельц від 08.04.2022 №2601-IOA.4331.81.2021 не підтверджено факт виставлення експортером ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ) рахунку-фактури від 10.06.2019 №VAT FS 72/2019.
Диспозиція ст. 358 КК України регламентує діяння, що полягає у підробленні офіційного документа, який надає права та звільняє від обов'язків, з метою використання його підроблювачем чи іншою особою, або збут такого документа; використанням завідомо підроблених документів повторно або за попередньою змовою групою осіб, тягнуть кримінальну відповідальність передбачену ч.ч. 1; 4; 3 цієї норми права.
У відповідності до положень ч. 1 ст. 9 КУпАП та ч. 2 ст. 458 МК України адміністративна відповідальність за правопорушення передбачені як КУпАП, так і МК України настає у разі, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
Дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку, що на даному етапі суд позбавлений можливості дати оцінку діям ОСОБА_1 за наслідками розгляду протоколу про порушення митних правил №0551/30500/22 від 25.05.2022, оскільки у даному випадку вбачається наявність ознак кримінального правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Зважаючи на викладене та аналізуючи зібрані по справі докази, суд вважає за необхідне матеріали справи про порушення митних правил щодо ОСОБА_1 передати органу досудового розслідування.
Керуючись ст.ст.253,256,278,283,294 КУпАП, ст.ст.467,487,494,529 МК України, суд
постановив:
Матеріали справи №308/7804/22 за протоколом про порушення митних правил №0551/30500/22 від 25.05.2022 щодо громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 1 ст. 483 МК України направити до відділу поліції №1 Ужгородського районного управління Головного управління Національної поліції в Закарпатській області, як такі, що мають ознаки кримінального правопорушення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду А.П. Іванов