Постанова від 08.07.2022 по справі 496/2138/22

Справа № 496/2138/22

Провадження № 3/496/1704/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2022 року м. Біляївка

Суддя Біляївського районного суду Одеської області Пендюра Л.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Відділення поліції №2 Одеського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , не працюючої,

за ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

02.06.2022 року інспектором СЮП ОРУП №2 відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №304884 і ставиться їй в провину те, що вона 30.05.2022 року приблизно о 17 год. 00 хв. в АДРЕСА_3 р ухилилась від виконання батьківських обов'язків по вихованню своєї доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка знаходилась в нетверезому стані в громадському місці.

Описані у протоколі про адміністративне правопорушення дії ОСОБА_1 кваліфіковані інспектором поліції за ч. 1 ст. 184 КУпАП.

ОСОБА_1 в судовому засіданні свою провину не визнала та пояснила, що 30.05.2022 року вона відпустила доньку на день народження. Через деякий час їй зателефонувала донька та повідомила, що її подругу забрала швидка. Зазначає, що коли донька повернулась додому, у неї не було ознак алкогольного сп'яніння та вона не відчувала від неї запах алкоголю.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, надані докази, вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 184 КУпАП, виходячи з наступного.

Згідно положень ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Статтею 254 КУпАП встановлено, що про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.

Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Всупереч вимогам вказаної статті, протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №304884 складено 02.06.2022 року, тоді як правопорушення, яке ставиться в провину ОСОБА_1 , скоєно 30.05.2022 року.

Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 184 КУпАП настає за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.

Водночас, адміністративна відповідальність за ч. 3 ст. 184 КУпАП настає за вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 173-4 цього Кодексу.

Із фабули протоколу справи слідує, що неповнолітня ОСОБА_2 вчинила дії, які містять ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 178 КУпАП.

Тобто, в даному випадку інспектор поліції повинен був скласти протокол відносно ОСОБА_1 не за ч. 1 ст. 184 КУпАП, а за ч. 3 ст. 184 КУпАП.

Суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За змістом п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

З урахуванням того, що інспектор поліції не правильно кваліфікував дії ОСОБА_1 , несумлінно поставився до оформлення матеріалів у справі про адміністративне правопорушення, не надав доказів знаходження ОСОБА_2 в стані алкогольного сп'яніння, а тому за таких обставин вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, що в силу ст. 247 КУпАП є підставою для закриття провадження по справі.

Керуючись ст. ст. 7, 9, 184, 245, 247, 251, 280, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Одеського апеляційного суду через Біляївський районний суд Одеської області.

Суддя Л.О. Пендюра