Рішення від 12.07.2022 по справі 295/16644/21

Справа №295/16644/21

Категорія 55

2/295/891/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

заочне

12.07.2022 року м. Житомир

Богунський районний суд м. Житомира в складі:

Головуючого судді Чішман Л.М.,

за участю секретаря судового засідання Лайчук В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Житомирі цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру порахованих коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача надміру нараховані кошти у виді соціальної допомоги на дитину як одинокій матері у розмірі 3366,88 грн та витрати по сплаті судового збору.

В обгрунтування вимог вказано, що відповідачу була призначена і виплачувалась допомога на дитину як одинокій матері з 01.01.2020 року по 30.06.2020 року. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 року №264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» на період карантину строк виплати державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям було продовжено без звернення заявника та надання оновлених документів.

25.08.2020 року ОСОБА_1 повторно звернулась до управління із заявою про призначення державної соціальної допомоги на дітей як одинокій матері. Посилаючись на те, що в ході перевірки було виявлено, що ОСОБА_1 купила квартиру протягом 12 місяців перед зверненням, на суму, яка перевищує більше 50 000,00 грн, а також на п. 35.2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 року № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» позивач стверджує, що виникла переплата бюджетних коштів у виді державної соціальної допомоги на дітей одинокій матері у розмірі 3366,88 грн за період з 01.07.2020 року по 31.07.2020 року.

Від Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради надійшла заява про проведення розгляду справи без участі представника, позивачем позовні вимоги підтримано.

Відповідач в судові засідання не завилялась, про час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, матеріали позову та судові повістки повернулись на адресу суду не врученими адресатами із відміткою пошти «Адресат відсутній за указаною адресою». Відповідно до положень п. 3 ч. 8 ст. 128 ЦПК України, відповідач вважається належним чином повідомленою про час та місце розгляду справи.

Враховуючи, що в матеріалах справи зібрано достатньо доказів про взаємовідносини сторін, на підставі статей 211, 280 ЦПК України суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін та ухвалити заочне рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Встановлено, що 09.01.2020 року ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради із заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям (а.с. 6-7).

У декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись з призначенням усіх видів соціальної допомоги від 09.01.2020 року ОСОБА_1 вказала, що 05.12.2019 року нею придбано квартиру (а.с. 8-9).

Рішенням Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради від 20.01.2020 року ОСОБА_1 призначено допомогу, як одинокій матері на період з 01.01.2020 року по 30.06.2020 року у розмірі 3366,88 грн (а.с. 13).

В подальшому, 25.08.2020 року ОСОБА_1 повторно звернулась до позивача із заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям, державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись з призначенням усіх видів соціальної допомоги, де повторно вказала, що 05.12.2019 року нею придбано квартиру (а.с. 14-17).

27.08.2020 року розпорядженням Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради ОСОБА_1 відмовлено в призначенні допомоги у зв'язку з тим, що заявниця купила квартиру протягом 12 місяців перед зверненням на суму, яка перевищує більше 50 000,00 грн (а.с. 19).

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» контроль за правильністю призначення і виплати державної соціальної допомоги, використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання такої допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки.

У рішенні Європейського суду з прав людини по справі «Рисовський проти України» (заява № 29979/04), прийняте 20.10.2011 року (набуло статусу остаточного 20.01.2012 року) зроблено висновок, що Державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб, у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права; на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 року № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» з 1 липня 2020 р. призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 р., здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Положення постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 року № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» пов'язали можливість призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 року, із фактом подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, при цьому, встановивши обов'язок такого оновлення у період, що передує даті набрання чинності постановою - тобто з 01.07.2020 року.

Відповідно до п. 35-2 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 (далі Порядок №1751) допомога на дітей одиноким матерям не призначається, якщо у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених в абзацах десятому - чотирнадцятому цього пункту).

Згідно п. 48 Порядку №1751 органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обгрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.

Відповідно до п. 49 Порядку №1751 особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).

Якщо отримувачам державної допомоги сім'ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім'ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім'ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім'ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.

Органи соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від підприємств, установ, організацій інформацію, необхідну для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за її призначенням.

Відповідно до п. 49-1 Порядку №1751 перевірка достовірності відомостей, що надійшли від осіб, які звертаються за призначенням допомоги сім'ям з дітьми, проводиться на підставі даних, отриманих шляхом автоматизованого доступу, зокрема, з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок).

Згідно п. 43 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає і виплачує державну допомогу, протягом десяти днів з дня подання заяви.

Про призначення державної допомоги сім'ям з дітьми чи про відмову в її призначенні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і виплачує зазначену допомогу, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом п'яти днів після прийняття відповідного рішення.

Як встановлено судом, 09.01.2020 року, 25.08.2020 року ОСОБА_1 звертаючись до Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради із заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись з призначенням усіх видів соціальної допомоги вказала, що 05.12.2019 року нею придбано квартиру.

На підставі наданих документів позивачем було призначено до виплати допомогу ОСОБА_1 .

Всупереч положенням пунктів 49, 49-1 Порядку №1751 перед прийняттям рішенням про виплату допомоги ОСОБА_1 попри повідомлення відповідача про купівлю квартири 05.12.2019 року, позивачем не було здійснено перевірку поданих відомостей, зокрема, отримання з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про право власності на квартиру.

Суд зауважує, що позивачем належними та допустимими доказами не доведено факт виплати ОСОБА_1 державної соціальної допомоги на дітей одинокій матері у розмірі 3366,88 грн за липень 2020 року (рішення управління тощо).

За положеннями ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Статтею 1215 ЦК України встановлено, що не підлягають поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

З урахуванням викладеного, враховуючи відсутність умислу у відповідача, а також фактичне повідомлення нею про наявність придбаного нерухомого майна, що виключає будь-яку недобросовісність поведінки отримувача соціальної допомоги, суд приходить до висновку про відсутність підстав для примусового повернення отриманих відповідачем коштів.

Оскільки суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 55, 56, 110 СК України, ст. ст. 5, 12, 13, 81, 211, 258, 259, 263-265, 268, 273, 354, 430 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовних вимог Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру порахованих коштів- відмовити.

Рішення може бути оскаржене позивачем до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач: Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, адреса: м. Житомир, вул. Перемоги, 55, код: 42103456.

Відповідач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .

Суддя Л.М. Чішман