Рішення від 30.06.2022 по справі 914/11/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.06.2022 Справа № 914/11/22

За позовною заявою: Дочірнього підприємства “Львівський облавтодор” Відкритого акціонерного товариства “Державна акціонерна компанія “Автомобільні дороги України”, м.Львів

до відповідача-1: Департаменту дорожнього господарства Львівської обласної державної адміністрації, м. Львів

до відповідача-2: Служби автомобільних доріг у Львівській області, м.Львів

про зобов'язання прийняти неоплачені та фактично виконані роботи по договору підряду про закупівлю послуг №113-08/18 від 16.08.2018; стягнення 2121234,00грн

Суддя У.І. Ділай

Секретар В.Д.Андрусик

За участі представників:

Від позивача: А.В.Усачук - представник

Від відповідача-1: Б.Е.Коровяк - представник

Від відповідача-2: не з'явився

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.01.2022, справу №914/11/22 розподілено судді У.І.Ділай.

Ухвалою від 10.01.2022 позов залишено без руху.

31.01.2022 від позивача на адресу суду надійшла заява про усунення недоліків.

Ухвалою від 07.02.2022 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 22.02.2022.

Ухвалою від 22.02.2022 підготовче засідання відкладено на 24.03.2022.

Ухвалою від 24.03.2022 продовжено строк розгляду підготовчого провадження та підготовче засідання відкладено на 03.05.2022.

Ухвалою від 03.05.2022 підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду по суті на 24.05.2022.

Ухвалою від 24.05.2022 судове засідання відкладено на 09.06.2022.

У судових засіданнях від 09.06.2022 та від 23.06.2022 оголошено перерву.

Представник позивача в судовому засіданні 30.06.2022 підтримав позов, з підстав наведених у позовній заяві та з посиланням на матеріали справи.

Представник відповідача-1 в судовому засіданні 30.06.2022 заперечив проти позову, просив відмовити в його задоволенні.

У судове засідання 30.06.2022 представник відповідача-2 не з'явився.

В процесі розгляду матеріалів справи суд

встановив:

16.08.2018 між Службою автомобільних доріг у Львівській області, що діяла на підставі Довіреності від 03.07.2018 № 01н-3244/01-03, розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від 08.12.2017 № 1214/0/5-17 «Про передачу автомобільних доріг загального користування місцевого значення до сфери управління Львівської обласної державної адміністрації» в інтересах Департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв'язку Львівської обласної державної адміністрації (у зв'язку з припиненням діяльності, з 28.01.2020 правонаступником є Департамент дорожнього господарства Львівської обласної державної адміністрації) та Дочірнім підприємством «Львівський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» укладено Договір підряду №113-08/18 про закупівлю послуг: Поточний дрібний ремонт та експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Миколаївського, Жидачівського, Перемишлянського районів Львівської області.

Згідно із п. 1.1. Договору, Підрядник зобов'язується у порядку та на умовах, визначених цим Договором, своїми силами і засобами на власний ризик та/або із залученням субпідрядних організацій надавати в установлений цим Договором термін послуги з поточного дрібного ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Миколаївського, Жидачівського, Перемишлянського районів Львівської області, згідно Переліку послуг (робіт), які визначені Додатком № 3 до тендерної документації, а Замовник зобов'язується прийняти згідно із цим Договором та чинним законодавством України належним чином надані послуги після перевірки фізичних та вартісних показників та сплатити їх вартість по мірі надходження коштів на його рахунок передбачених на ці цілі.

Відповідно до п. 1.3. Договору, протяжність автомобільних доріг згідно предмету даного Договору становить - 945,6 км. Перелік доріг, що доручаються Підряднику для надання послуг за предметом Договору, визначений Додатком 1, що є невід'ємною частиною Договору.

Підрядник приймає право на надання послуг/виконання робіт з поточного дрібного ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Миколаївського, Жидачівського, Перемишлянського районів Львівської області, технічних засобів організації дорожнього руху, об'єктів дорожнього сервісу, інженерних споруд та придорожніх насаджень на них, що знаходяться на балансі департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв'язку Львівської обласної державної адміністрації, у відповідності до вимог ст. 9 Закону України «Про дорожній рух» (п. 1.4. Договору).

У п. 5.2. Договору визначено, що місце надання послуг: автомобільні дороги загального користування місцевого значення Миколаївського, Жидачівського, Перемишлянського районів Львівської області.

Згідно із п. 5.1. Договору, термін надання послуг: з дати підписання Договору по 31.12.2018 згідно з Графіком надання послуг (Додаток №5), що є невід'ємною частиною Договору. Підрядник починає надання послуг, в строк зазначений в Графіку надання послуг.

У графіку надання послуг (Додаток № 5 до Договору підряду № 113-08/18 від 16.08.2018) зазначено вид послуг: поточний дрібний ремонт та експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Миколаївського, Жидачівського, Перемишлянського районів Львівської області.

Відповідно до п. 1.5. Договору, на період дії Договору та протягом гарантійного періоду, Підрядник відповідно до Закону України «Про дорожній рух» та норм Глави 82 Цивільного кодексу України, в повній мірі відповідає за належне утримання дороги, забезпечення умов безпеки руху і несе повну безумовну майнову та іншу юридичну відповідальність в частині відшкодування майнової (матеріальної) і нематеріальної в (в т.ч. моральної) шкоди та компенсації витрат власникам транспортних засобів, іншим учасникам дорожнього руху, якщо дорожньо-транспортна пригода виникла з причин незадовільного стану автомобільної дороги, під час дії Договору.

Згідно із п. 5.8. Договору, крім того, Підрядник за письмовим розпорядженням (завданням) Департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв'язку Львівської обласної державної адміністрації надає послуги (виконує роботи) у межах виділеного фінансування: - з усунення загрози безпечного проїзду автотранспорту; - з виконання звернень (приписів) уповноважених органів Національної поліції за завданням Департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв'язку Львівської обласної державної адміністрації; - з ліквідації наслідків дорожньо-транспортних пригод; - з ліквідації наслідків стихійного лиха, надзвичайних та аварійних ситуацій; - у разі надходження конкретних письмових розпоряджень (заявок) про усунення загрози безпечного руху автотранспорту. Зазначені аварійні роботи мають бути виконані, крім випадку надходження письмової заборони Департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв'язку Львівської обласної державної адміністрації на виконання окремих конкретних робіт. У разі виявлення підрядником надзвичайних або аварійних ситуацій, на зазначеній у п.1.2 договору автомобільній дорозі, він зобов'язаний негайно поставити до відома замовника і при його згоді приступити до виконання аварійних послуг (робіт). У всіх випадках, у разі виявлення на вищевказаній автомобільній дорозі будь-яких відхилень від вимог стандартів, норм і правил, які діють у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, підрядник негайно встановлює необхідні технічні засоби організації дорожнього руху, відповідно до діючих нормативів.

Підрядник зобов'язаний: забезпечити надання послуг у терміни (строки) встановлені даним Договором; забезпечити надання послуг, якість яких відповідає вимогам даного Договору, будівельним нормам та діючим національним стандартам (п. 6.3. договору).

Відповідно до п.6.3.1. договору підрядник також зобов'язаний:

-виконувати послуги в порядку встановленому Договором згідно з діючими нормативними документами, забезпечувати безперервний безпечний рух транспорту;

-якісно та своєчасно виконати послуги з поточного дрібного ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг відповідно до вимог нормативних актів визначених у п. 2.1. цього Договору та інших актах, виконання яких є обов'язковим;

-вживати заходи щодо запобігання аварій на інженерних спорудах, загрози виникнення сезонних деформаціях і ліквідації наслідків стихійного лиха;

-у разі виникнення умов, що створюють загрозу безпеці руху транспортних засобів та пішоходів невідкладно з моменту отримання відповідного повідомлення або фактичного виявлення обставин, вживати заходи для відновлення безпечних умов для їх пересування;

-відповідно до нормативних актів забезпечувати безпечні умови руху транспортних засобів в складних кліматичних умовах в порядку встановленому Договором.

У п. 7.2.1. договору сторони погодили, що підрядник несе відповідальність в тому числі за незабезпечення безпеки дорожнього руху згідно діючих нормативів при виконані послуг, що призвели до дорожньої-транспортної пригоди.

На виконання взятих зобов'язань ДП «Львівський облавтодор» виконало роботи (здійснило експлуатаційне утримання) на автомобільних дорогах Миколаївського, Жидачівського, Перемишлянського районів Львівської області, протягом листопада-грудня 2018 року на загальну суму 2121234,00 грн. В підтвердження до позову долучено (в розрізі філії «Дрогобицький райавтодор» ДП «Львівський облавтодор»): довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за листопад 2018 року на суму 609804,00 грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2018 року на суму 12644,00 грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за листопад 2018 року на суму 12644,00 грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2018 року на суму 15872,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за листопад 2018 року на суму 15872,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2018 року на суму 38134,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за листопад 2018 року на суму 38134,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2018 року на суму 24325,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за листопад 2018 року на суму 24325,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2018 року на суму 12600,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за листопад 2018 року на суму 12600,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2018 року на суму 12950,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за листопад 2018 року на суму 12950,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2018 року на суму 4878,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за листопад 2018 року на суму 4878,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2018 року на суму 9900,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за листопад 2018 року на суму 9900,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2018 року на суму 12235,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за листопад 2018 року на суму 12235,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2018 року на суму 9194,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за листопад 2018 року на суму 9194,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2018 року на суму 9499,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за листопад 2018 року на суму 9499,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2018 року на суму 17501,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за листопад 2018 року на суму 17501,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2018 року на суму 21979,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за листопад 2018 року на суму 21979,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2018 року на суму 32065,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за листопад 2018 року на суму 32065,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2018 року на суму 14056,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за листопад 2018 року на суму 14056,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2018 року на суму 28795,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за листопад 2018 року на суму 28795,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2018 року на суму 44946,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за листопад 2018 року на суму 44946,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2018 року на суму 39028,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за листопад 2018 року на суму 39028,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2018 року на суму 22300,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за листопад 2018 року на суму 22300,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2018 року на суму 14406,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за листопад 2018 року на суму 14406,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2018 року на суму 24012,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за листопад 2018 року на суму 24012,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2018 року на суму 25934,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за листопад 2018 року на суму 25934,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2018 року на суму 14806,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за листопад 2018 року на суму 14806,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2018 року на суму 19853,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за листопад 2018 року на суму 19853,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2018 року на суму 12260,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за листопад 2018 року на суму 12260,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2018 року на суму 11491,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за листопад 2018 року на суму 11491,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2018 року на суму 24667,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за листопад 2018 року на суму 24667,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2018 року на суму 13055,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за листопад 2018 року на суму 13055,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2018 року на суму 66329,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за листопад 2018 року на суму 66329,00грн; довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за грудень 2018 року на суму 634250,00 грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 1357,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 1357,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 14380,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 14380,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 13594,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 13594,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 6808,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 6808,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 6312,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 6312,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 8221,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 8221,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 58117,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 58117,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 1048,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 1048,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 1501,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 1501,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 4277,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 4277,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 6278,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 6278,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 12419,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 12419,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 994,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 994,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 6864,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 6864,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 22853,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 22853,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 8208,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 8208,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 14759,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 14759,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 942,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 942,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 6368,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 6368,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 31741,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 31741,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 5482,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 5482,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 15551,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 15551,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 27773,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 27773,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 15911,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 15911,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 19270,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 19270,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 11972,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 11972,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 26207,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 26207,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 27206,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 27206,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 40639,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 40639,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 24758,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 24758,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 13771,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 13771,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 7902,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 7902,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 41570,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 41570,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 34470,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 34470,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 7750,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 7750,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 86977,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 86977,00грн.

Також на виконання взятих зобов'язань ДП «Львівський облавтодор» виконало роботи (здійснило експлуатаційне утримання) на автомобільних дорогах Миколаївського, Жидачівського, Перемишлянського районів Львівської області, протягом грудня 2018 року. В підтвердження до позову долучено (в розрізі філії «Золочівський райавтодор» ДП «Львівський облавтодор»): довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за грудень 2018 року на суму 877180 грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 308368,00 грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 308368,00 грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 17821,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 17821,00 грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 11287,00 грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 11287,00 грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 2124,00грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 2124,00грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 7006,00 грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 7006,00 грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 2176,00 грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 2176,00 грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 7986,00 грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 7986,00 грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 2185,00 грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 2185,00 грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 83849,00 грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 83849,00 грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 8786,00 грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 8786,00 грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 8300,00 грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 8300,00 грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 45929,00 грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 45929,00 грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 5839,00 грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 5839,00 грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 17429,00 грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 17429,00 грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 18571,00 грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 18571,00 грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 21020,00 грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 21020,00 грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 4470,00 грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 4470,00 грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 57061,00 грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 57061,00 грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 40238,00 грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 40238,00 грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 1784,00 грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 1784,00 грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 151205,00 грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 151205,00 грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 12689,00 грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 12689,00 грн; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року на суму 41057,00 грн; підсумкову відомість ресурсів щодо акту форми №КБ-2в за грудень 2018 року на суму 41057,00 грн.

За твердженням позивача роботи/послуги, що були виконані зі сторони ДП «Львівський облавтодор» відповідають переліку послуг/робіт на поточний дрібний ремонт та експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Миколаївського, Жидачівського, Перемишлянського районів Львівської області. Зазначений перелік затверджений САД у Л/о та погоджений Департаментом, та є додатком № 3 до тендерної документації інформації про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі.

Відповідно до відомостей Львівського регіонального центру з гідрометеорології Державної служби України з надзвичайних ситуацій протягом грудня 2018 року по Львівській області спостерігалися складні погодні умови (детальна інформація міститься в матеріалах справи), що потребували виконання робіт по очищенню дорожнього покриття від снігу та усунення його слизькості з метою забезпечення безпечного безперервного руху транспорту.

Як зазначив позивач, відповідач відмовився підписувати зазначені акти.

Згідно з п. 6.1. Договору, Замовник зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати за належним чином надані послуги в порядку, передбаченому розділом 4 цього Договору; приймати надані послуги згідно з Актом прийняття виконаних робіт (форма КБ-2) за умови дотримання Підрядником п.2.1. Договору; приймати надані послуги згідно з актами приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в) та довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (форма КБ №3) та рахунків на оплату.

07.12.2018 в м. Львові відбулися збори представників трудового колективу ДП «Львівський облавтодор». На підтвердження долучено протокол, відповідно до якого були запрошені п. М.П.Одиноцький - заступник начальника управління дорожнього господарства та інфраструктури ЛОДА та п. Р.В.Кандибор - начальник Служби автомобільних доріг у Львівській області. В Протоколі зазначено, що Т.І. Ситника погодився з існуючими проблемами і розповів про можливі шляхи подолання питань, наголосивши на необхідності утримання доріг в належному стані. М.П.Одиноцького зазначив про зростання фінансування з місцевого бюджету та необхідність роботи в зимовий період з урахуванням необхідного безпечного проїзду дорогами Львівської області. Р.В.Кандибор сказав, що на даний час Служба автомобільних доріг може приймати роботи з безпеки дорожнього руху. Всі інші роботи можуть бути прийняті у випадку виділенням Укравтодором додаткового фінансування.

Позивач звернув увагу, що саме представником відповідача-1 зобов'язував ДП «Львівський облавтодор» та його відповідні структурні підрозділи до виконання експлуатаційного утримання та забезпечення безпечного проїзду дорогами Львівської області у зимовий період.

У порядку досудового врегулювання спору позивач скеровував на адресу відповідачів вимоги, відповідно до яких просив перевірити та підписати вищезазначені акти.

У відповідь на вимогу відповідач-1 повідомив, що замовлення на виконання робіт з поточного ремонту та експлуатаційного утримання на автомобільних дорогах ЛОДА не було, бюджетних асигнувань на вказані роботи не виділялось, відтак підстави для оплати відсутні.

У відповідь на вимогу відповідач-2 повідомив, що за умовами договору САД у Львівській області є замовником в інтересах відповідача-1, а послуги замовлялись виключно в межах бюджетних асигнувань департаменту, як розпорядника коштів, то у САД, відповідно до ст. 48 Бюджетного кодексу України, відсутні будь-які бюджетні зобов'язання перед позивачем.

За твердженням позивача, ДП «Львівський облавтодор» не виконувало ані будівельних робіт, ні капітального чи поточного середнього, чи поточного дрібного ремонту, а здійснювало лише обов'язкове зимове експлуатаційне утримання, що імперативно передбачене СОУ 42.1-37641918-105:2013, ДСТУ 3587-97, П Г.1-218-118:2005 та П Г.1- 218-113:2009.

На думку позивача, безумовною підставою для здійснення розрахунків в даному випадку є акти приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-26) та довідки про вартість виконаних будівельних робіт (форма КБ-3). Складені Акти форми №КБ-2В не містять жодних зауважень, зазначень про будь-які недоліки щодо якості/кількості/обсягів виконаних робіт зі сторони САД у Л/о та/або Департаменту. Водночас, вони підтверджують виконання Підрядником відповідних робіт. Оскільки зазначені Акти форми № КБ-2в - є первинними документами в розумінні положень Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», відтак в них містяться основні відомості про господарські операції, які були здійснені ДП «Львівський облавтодор» на користь САД у Л/о та Департаменту.

Разом з тим, позивач звернув увагу, що матеріали справи не містять жодного письмового припису встановленої форми, актів перевірок та/або інших письмових зауважень щодо виконаних робіт по Договору. Департаментом не подано жодного доказу, щоб доводив те, що зі сторони останнього було видано хоча б якісь плани-завдання по Договору протягом 2018 року.

Спір виник внаслідок того, що відповідачі не оплатили наданих позивачем послуг (робіт). Відтак, позивач подав позов до Господарського суду Львівської області, відповідно до якого просить зобов'язати Службу автомобільних доріг у Львівській області прийняти неоплачені та фактично виконані підприємством «Львівський облавтодор» Відкритого акціонерного «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» роботи по Договору підряду про закупівлю послуг № 113-08/18 від 16.08.2018. Також позивач просить стягнути з відповідача-1 на свою користь 2 121 234,00 грн.

Щодо обраного способу захисту ДП «Львівський облавтодор» вважає, що вибрано вірний спосіб захисту.

Стосовно позовної давності позивач зазначив, що про невиконання обов'язків за обставинами цього спору стало відомо ДП «Львівський облавтодор» 11.01.2019. Відтак, позивач звернувся до Господарського суду Львівської області в межах встановленого строку.

Відповідач-1 заперечив проти позову з огляду на таке.

Відповідно до розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від 08 грудня 2017 року № 1214/0/5-17 «Про передачу автомобільних доріг загального користування місцевого значення до сфери управління Львівської обласної державної адміністрації», зокрема п.5 Розпорядження для утримання автомобільних доріг на 2018 рік замовником і одержувачем коштів з робіт та послуг з поточного дрібного ремонту та експлуатаційного утримання доріг загального користування місцевого значення було визначено Службу автомобільних доріг у Львівській області.

На виконання пункту 5 Розпорядження між Службою автомобільних доріг у Львівській області в інтересах Департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв'язку Львівської обласної державної адміністрації та Дочірнім підприємством «Львівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» було укладено Договір підряду № 113-08/18 від 16.08.2018 року про закупівлю послуг: Поточний дрібний ремонт та експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Миколаївського, Жидачівського, Перемишлянського районів Львівської області.

Правовою підставою для виконання тих чи інших видів і об'ємів робіт Підрядником була наявність відповідного Плану - Завдання.

За твердженням відповідача-1 виконання Підрядником робіт без Плану - Завдання порушує умови Договору та вимоги статей Цивільного та Господарського Кодексів України. Позивачем не надано доказів щодо наявності відповідних Планів - Завдань на види і об'єми робіт, зазначені в актах виконаних будівельних робіт, заборгованість за виконання яких, є предметом позову. Департамент не доводив плани об'ємів та видів послуг/робіт, правові підстави для перевірки та прийняття таких актів та стягнення заборгованості з Департаменту - відсутні.

Крім того, відповідач повідомив, що будучи замовником, виконав свої зобов'язання по договору в повному обсязі прийняв й оплатив роботи, що виконувались за завданням замовника, на суму 28 415 072,07 грн. Разом з тим, первинно звернувся iз вимогою (в порядку ст. 530 ЦK України) про оплату за виконанi роботи саме до Служби автомобiльних дорiг Львiвської областi. Пiсля того, як відповідач-2 вiдмовив в задоволеннi вимоги, позивач звернувся з аналогічною вимогою вже до департаменту дорожнього господарства ЛОДА, наголошуючи на тому, що спірний договір було укладено Службою автомобiльних дорiг Львiвської областi в iнтepecax Департаменту дорожнього господарства ЛОДА.

За твердженням відповідача-1, не будучи стороною договору пiдряду, не є стороною у зобов'язанні, що виникло на підставі цього договору. Вiдтак, департамент не має по вiдношенню до позивача жодних обов'язкiв, в тому числi щодо прийняття виконаних робiт та їх оплати. Відповідач-2, укладаючи спірний договір, діяла хоч і в інтересах департаменту (оскільки такий є балансоутримувачем відповідних доріг), але від власного імені. Тобто замовником по договору виступала саме Служба автомобільних доріг у Львівській області.

Відповідач-2 заперечив проти позову, зазначивши таке.

Вимога позивача в частині зобов'язання прийняти неоплачені роботи шляхом підписання типових форм Актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ - 2в за листопад - грудень 2018 та довідки про вартість виконаних будівельних робіт форми КБ-3 за грудень 2018 не відповідає способам захисту, передбачених чинним законодавством.

На думку відповідача-2 позивач обрав невірний спосіб захисту, що унеможливлює задоволення його позовних вимог і не призводить до поновлення його законних прав та інтересів. Предметом позову може бути певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача. Предмет позову кореспондується зі способовим захисту права, під якими слід розуміти заходи, прямо передбачені з метою припинення оспорювання або порушення суб'єктивних цивільних прав та усунення наслідків такого порушення. Предметом позову не можуть бути обставини, які виступають доказами у справі, зокрема, підписання актів, оскільки такі акти підтверджують наявність або відсутність юридичних фактів, які входять до підстав позову.

При цьому, заявлена позивачем вимога щодо підписання актів та довідок не призведе до поновлення його порушеного права, не може бути виконана у примусовому порядку, оскільки відсутній механізм виконання такого рішення. Беручи до уваги всі наведені обставини, зокрема й ту, що підрядник не повинен вчиняти жодних дій щодо спонукання замовника до підписання акта виконаних робіт, а має лише констатувати факт відмови від його підписання, слід дійти висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.

За повідомленням відповідача-1 органом, що здійснював управління автомобільними дорогами місцевого значення, відповідав за їх утримання, належне функціонування, отримував субвенцію для оплати проведених на них робіт та наданих послуг, визначав перелік об'єктів та обсяги фінансування, і був розпорядником коштів - був відповідач - 1 (Департамент дорожнього господарства ЛОДА).

Відповідач-2 не міг визначати перелік об'єктів, обсяги робіт та послуг і оплачувати кошти за їх виконання з державного дорожнього фонду, а відтак не міг бути замовником по Договору підряду з надання послуг по автомобільним дорогам місцевого значення.

Саме тому, договір підряду, є тристороннім, підписаний відповідачем-1. З метою оплати виконаних робіт з утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, на які передбачались кошти за рахунок субвенції з державного бюджету, де головним розпорядником коштів виступав департамент дорожнього господарства, транспорту та зв'язку ЛОДА, в Головному управлінні державної казначейської Служби України у Львівській області 27 лютого 2018 відкрито рахунок по спеціальному фонду - 35448129001058 (КПКВК 1917462 Утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури за рахунок субвенції з державного бюджету).

Зокрема, такі оплати здійснювались по договору підряду №113-08/18 від 16.08.2018. Після завершення бюджетного року, 15 березня 2019 даний рахунок було закрито.

Також відповідач-2 заявив про застосування строку позовної давності у спорі, у зв'язку з його спливом 28.12.2021, тобто з дати складення вимоги про сплату заборгованості за спірними актами.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини (ст. 11 ЦК України).

Як підтверджується матеріалами справи, позивач та відповідач-2 в інтересах відповідача-1 уклали договір підряду №113-08/18 від 16.08.2018, у зв'язку з чим набули взаємних прав і обов'язків.

За умовами Договору - Служба автомобільних доріг у Львівській області, діяла на підставі Довіреності від 03.07.2018 № 01н-3244/01-03, розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від 08.12.2017 № 1214/0/5-17 «Про передачу автомобільних загального користування місцевого значення до сфери управління Львівської обласної державної адміністрації» в інтересах Департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв'язку Львівської обласної державної адміністрації.

Відповідно до п. 1 Розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від 08.12.2017 № 1214/0/5-17 «Про передачу автомобільних загального користування місцевого значення до сфери управління Львівської обласної державної адміністрації, надати згоду на безоплатне приймання автомобільних доріг загального користування місцевого значення у Львівській області зі сфери управління Державного агентства автомобільних доріг України - з балансу Служби автомобільних доріг у Львівській області до сфери управління Львівської обласної Державної адміністрації - на баланс департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв'язку обласної державної адміністрації в існуючому стані за переліком згідно з додатком 1.

Зважаючи на припинення діяльності Департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв'язку Львівської обласної державної адміністрації, керуючись нормами законодавства України правонаступником та належним відповідачем по справі є Департамент дорожнього господарства Львівської обласної державної адміністрації (ідентифікаційний код: 43493483).

У матеріалах справи відсутні та сторонами не надані докази визнання недійсним спірного договору чи визнання неукладеним в певній частині. Також відсутні докази про розірвання спірного договору.

За договором підряду, відповідно до ч. 1 ст. 837 Цивільного кодексу України, одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові (ст. 853 ЦК України).

Відповідно до частини 1 статті 854 Цивільного кодексу України якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.

У п.3.1 договору сторони погодили, що ціна договору становить 54645300,00грн.

Відповідно до п. 10.1. договору перебачено, що даний Договір набирає чинності з дати підписання його Сторонами і діє по 31.12.2018, але в будь-якому разі до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань.

Факт виконання позивачем своїх зобов'язань по договору в сумі 28 415 072,07 грн не заперечено сторонами, однак, акти форми № КБ-2в за листопад-грудень 2018 рік на суму 2121234,00грн, що надавались Службі автодоріг у Львівській області та Департаменту для перевірки їх фізичних і вартісних показників не були підписані й оплачені.

Згідно з п. 6.1. договору, замовник зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати за належним чином надані послуги в порядку, передбаченому розділом 4 цього Договору: приймати надані послуги згідно з Актом прийняття виконаних робіт (форма КБ-2) за умови дотримання Підрядником п.2.1. Договору; приймати надані послуги згідно з актами приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в) та довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (форма КБ №3) та рахунків на оплату.

Враховуючи, що договором не встановлено конкретного строку для здійснення оплати та з метою досудового врегулювання спору, ДП «Львівський облавтодор» зверталося до Служби автодоріг у Львівській області та Департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв'язку Львівської обласної державної адміністрації з відповідними Вимогами (в порядку ст. 530 ЦК України).

У відповіді Служби автодоріг у Львівській області від 11.01.2019 № 17-179/01-04 зазначено, що послуги (роботи) зазначені у доданих до Вимоги Актах виконаних будівельних робіт Ф КБ-2в не доводились до виконання Замовнику Департаментом дорожнього господарства, транспорту та зв'язку Львівської обласної державної адміністрації, відтак - не замовлялися Замовником - Службою, не доводились відповідними Планами-Завданнями Підряднику, не надавались для обстеження Замовнику та не виконувались Підрядником.

У відповіді Департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв'язку від 26.05.2020 № 1-1/682-6 зазначено, що перелік «Актів приймання виконання будівельних робіт» і «Довідок про вартість виконання будівельних робіт та витрат» передбачає виконання робіт, які не змовлялися Департаментом дорожнього господарства, транспорту та зв'язку Львівської обласної державної адміністрації. Оскільки замовлення на виконання робіт з поточного ремонту експлуатаційного утримання на автомобільних дорогах, Департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв'язку Львівської обласної державної адміністрації - не було, бюджетних асигнувань на вказані роботи не виділялося і підстави для оплати вказаних у вимозі грошових коштів відсутні.

Заперечення відповідачів, зазначені у відзивах та поясненнях наданих у цій справі, суд відхиляє з огляду на таке.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про автомобільні дороги», експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування та інших видів автомобільних доріг може здійснюватися на основі довгострокових (до семи років) договорів (контрактів) про утримання автомобільних доріг загального користування за принципом забезпечення їх експлуатаційного стану відповідно до нормативно-правових актів, норм та стандартів.

Приписами ст. 9 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що до компетенції власників автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважених ними органів у сфері дорожнього руху належить: вирішення питань експлуатації автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів у надзвичайних ситуаціях; передача права на експлуатаційне утримання доріг, вулиць та залізничних переїздів іншим юридичним особам.

Приписами п. 11. Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 № 198, власники дорожніх об'єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов'язані:

-своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотриманням норм і стандартів з безпеки руху;

-постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об'єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити - невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух;

-вирішувати питання забезпечення експлуатації дорожніх об'єктів у надзвичайних ситуаціях, за несприятливих погодно-кліматичних умов, у разі деформації та пошкодження елементів дорожніх об'єктів, аварії на підземних комунікаціях і виникнення інших перешкод у дорожньому русі й разом із спеціалізованими службами організації дорожнього руху і за погодженням з уповноваженим підрозділом Національної поліції оперативно вносити зміни до порядку організації дорожнього руху.

Статтею 24 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні.

При виконанні робіт по ремонту і утриманню автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів дорожньо-експлуатаційні організації у першочерговому порядку повинні здійснювати заходи щодо безпеки дорожнього руху на основі обліку і аналізу дорожньо-транспортних пригод результатів обстежень і огляду автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, і передусім на аварійних і небезпечних ділянках та у місцях концентрації дорожньо-транспортних пригод.

Відповідно до п. 7.2.1. договору, підрядник несе відповідальність в тому числі за незабезпечення безпеки дорожнього руху згідно діючих нормативів при виконані послуг, що призвели до дорожньо-транспортної пригоди.

Відповідно до п. 3.5. ДБН Г.1-218-182:2011, поточний дрібний ремонт - підтримання транспортно-експлуатаційних характеристик автомобільних доріг шляхом усунення незначних пошкоджень окремих елементів дороги, що виникли в процесу експлуатації.

В розділі 1 СОУ 42.1-37641918-105:2013 зазначено, що цей стандарт визначає перелік робіт з експлуатаційного утримання, які повинні виконуватись на автомобільних дорогах загального користування та штучних спорудах на них.

Експлуатаційне утримання автомобільних доріг - це комплекс робіт з технічного нагляду та утримання автомобільних доріг, дорожніх споруд та смуги відведення (п. 3.2. СОУ 42.1-37641918-105:2013).

Пунктами 4.1., 4.3. СОУ 42.1-37641918-105:2013 передбачено, що експлуатаційне утримання направлене на забезпечення споживчих властивостей автомобільних доріг, що безпосередньо відповідають інтересам користувачів та чинним нормами згідно з Законом України «Про автомобільні дороги», «Про автомобільний транспорт», «Про дорожній рух» та Постанови Кабінету Міністрів України «Про правила дорожнього руху». Роботи з експлуатаційного утримання автомобільних доріг і штучних споруд включають технічний нагляд за дорогою, штучними та лінійними спорудами та смугою відведення для своєчасного виявлення та усунення дефектів, забезпечення роботи елементів дороги і споруд в різні періоди року, утримання їх в експлуатаційному стані згідно з ДСТУ 3587, зимове утримання згідно з П-Г.1-218-118, інженерно-технічні та аварійні роботи. Аналогічне визначення міститься в п.1.4.1. П-Г.1-218-113:2009.

Поряд з цим, розділ 5 СОУ 42.1-37641918-105:2013 містить перелік робіт з експлуатаційного утримання на автомобільних дорогах.

Роботи/послуги, що були виконані зі сторони ДП «Львівський облавтодор» відповідають переліку послуг/ робіт на експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Миколаївського, Жидачівського, Перемишлянського районів Львівської області, який затверджений Службою автодоріг у Львівській області та погоджений Департаментом, та є додатком № 3 до тендерної документації інформації про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі.

Пунктом 5.1.1. П Г.1-218-113:2009 «Технічні правила ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування України» (надалі - П Г.1-218-113:2009) передбачено, що зимове утримання доріг - комплекс робіт, які проводяться дорожньо-експлуатаційними організаціями для забезпечення безперебійного та безпечного руху на автомобільних дорогах у зимовий період, і включають очистку доріг від снігу, їх захист від снігових заносів і боротьбу з зимовою слизькістю, згідно з «Єдиними правилами зимового утримання автомобільних доріг» ПГ.1-218-118.

Відповідно до п. 5.1.2. П Г.1-218-113:2009, вся система заходів із зимового утримання автомобільних доріг повинна бути побудована таким чином, щоб забезпечити умови для руху автотранспорту, максимально полегшити та здешевити виконання робіт з ліквідації зимової слизькості. Для виконання цих вимог здійснюють:

-профілактичні заходи, мета яких не допустити або максимально ослабити створення зимової слизькості на автомобільній дорозі;

-заходи щодо запобігання створення снігових заносів шляхом улаштування постійних та тимчасових засобів снігозахисту;

-заходи по видаленню снігових та льодових утворень на дорозі та зменшенню їх впливу на автомобільний рух.

Приписами п.5.1.3. ПГ.1-218-113:2009 передбачено, що основними завданнями дорожніх організацій в зимовий період є:

-організація робіт по зимовому утримуванню автомобільних доріг та контроль за їх виконанням;

-забезпечення ефективного використання матеріально-технічних та фінансових ресурсів, які призначені для зимового утримання автомобільних доріг;

-своєчасне інформування користувачів автомобільних доріг про умови руху на автомобільних дорогах;

-розробка та: здійснення планів підвищення якості зимового утримання автомобільних доріг та безпеки руху.

Згідно із п. 5.4.2. П Г.1-218-113:2009, боротьба з зимовою слизькістю включає заходи по запобіганню і ліквідації ожеледі та сніжно-льодового накату: профілактичну обробку покриття для запобігання ожеледі або зниження сили зчеплення льоду з покриттям; розсипання протиожеледних матеріалів для підвищення коефіцієнту зчеплення та плавлення снігу і льоду з наступним видаленням за межі проїзної частини.

Пунктом 5.4.7. П Г.1-218-113:2009 передбачено, що у кожному випадку прогнозування або утворення зимової слизькості здійснюють:

-профілактичну (превентивну) обробку покриття ПОМ до утворення ожеледиці або на початку снігопаду, щоб запобігти утворенню зимової слизькості або виключити примерзання снігу до покриття;

-плавлення сніжно-льодяних утворень за допомогою хімічних матеріалів,

-видалення снігових і льодяних утворень з покриття доріг і узбіч;

-обробку і сніжно-льодяного накату фрикційними матеріалами для підвищення коефіцієнта зчеплення.

За приписами п. 3.1.18. ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди», вимоги до експлуатаційного стану, усунення зимової слизькості на автомобільних дорогах загального користування здійснюється з моменту її виявлення до повної ліквідації.

Згідно із п. 6.1.1. П Г.1-218-118:2005 «Єдині правила зимового утримання автомобільних доріг», очищення від снігу повинно забезпечувати такий стан дороги, при якому максимально задовольняються вимоги безперервного, зручного та безпечного руху автомобілів з розрахунковою швидкістю, а також знижується до мінімуму обсяг снігових відкладень на проїзній частині та узбіччях.

Таким чином, ДП «Львівський «облавтодор» протягом листопада-грудня 2018 року здійснило експлуатаційне утримання на автомобільних дорогах Миколаївського, Жидачівського, Перемишлянського районів Львівської області, перелік яких міститься у відповідних актах приймання виконаних будівельних робіт форми № КБ-2В (зважаючи на Додаток № 3 Договору).

Пунктом 7.4.13. П Г.1-218-118:2005 «Єдині правила зимового утримання автомобільних доріг» передбачено, що для запобігання утворенню сніжно-льодяного накату за прогнозованого різкого зниження температури атмосферного повітря снігоочищення розпочинають негайно після отримання повідомлення метеослужби. Роботи не припиняють до повного прибирання снігу.

Відповідно до п. 5.4.8. П Г.1-218-113:2009, профілактичній обробці покриття необхідно приділяти першочергову увагу, оскільки при утворенні ожеледиці різко підвищується кількість ДТП. Профілактичну обробку необхідно виконувати у разі:

-отримання повідомлення державної метеослужби, дорожніх метеорологічних станцій, Служби автомобільних доріг, вищестоячої організації, МНС про утворення ожеледиці;

-очікуваного випадання дощу на переохолоджене покриття;

-прогнозованого різкого зниження температури атмосферного повітря (від позитивної до мінус (2 - 5) °С протягом найближчих (2 - 6) год.) і мокрого покриття або початку дощу;

-осідання і замерзання на покритті водяної пари за вологості атмосферного повітря більше ніж 60 %, мряки і туману:

-снігопаду і утворення на покритті шару снігу товщиною більше за 2 см.

Для профілактичної обробки на дорогах можуть бути використані тверді, рідкі хлориди, а також змочена сіль. Аналогічне визначення міститься в 7.4.4. П Г.1-218-118:2005.

Згідно із п. 5.8. Договору, у всіх випадках, у разі виявлення на вищевказаній автомобільній дорозі будь-яких відхилень від вимог стандартів, норм і правил, які діють у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, підрядник негайно встановлює необхідні технічні засоби організації дорожнього руху, відповідно до діючих нормативів.

Зважаючи на повідомлення про складні погодні умови Львівського регіонального центру з гідрометеорології Державної служби України з надзвичайних ситуацій протягом листопада-грудня 2018 року у Львівській області, керуючись договірними положеннями, нормами та стандартами, ДП «Львівський облавтодор» як підрядна організація зобов'язана була виконувати роботу по забезпеченню умов безпечного руху на автомобільних дорогах загального користування місцевого значення Миколаївського, Жидачівського, Перемишлянського районів Львівської області.

Відповідно до частини четвертої статті 882 ЦК України передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною. Акт, підписаний однією стороною, може бути визнаний судом недійсним лише у разі, якщо мотиви відмови другої сторони від підписання акта визнані судом обґрунтованими.

Згідно з положеннями статей 853, 882 ЦК України, якщо замовник не підписав акт та не висловив заперечення щодо виконаних робіт, то такі роботи вважаються прийнятими.

Отже, передання і прийняття робіт на підставі підписаного в односторонньому порядку акта і виникнення за таким актом прав та обов'язків можливе за наявності реального виконання робіт підрядником за договором у разі неотримання обґрунтованої відмови замовника про причини неприйняття робіт (виявлені недоліки) у строк, визначений договором.

Тобто підрядник не повинен вчиняти жодних дій щодо спонукання замовника до підписання акта виконаних робіт, а має лише констатувати факт відмови від підписання акта.

При цьому сам по собі факт відсутності підписаних сторонами актів передачі-приймання виконаних робіт не є визначальним для висновку про невиконання позивачем робіт.

Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у складі Касаційного господарського суду від 17.08.2021 у справі №910/16308/20.

Як встановлено судом та не заперечено сторонами від Служби автодоріг у Львівській області та Департаменту не надходило жодного письмового припису встановленої форми (Додаток №2 Договору) та/або інших письмових зауважень щодо виконаних робіт по Договору №113-08/18. Складені Акти форми №КБ-2В не містять жодних зауважень, зазначень про будь-які недоліки щодо якості/кількості/обсягів виконаних робіт зі сторони Служби автодоріг у Львівській області та/або Департаменту.

На підтвердження виконання зазначених робіт протягом листопада 2018 року на суму 609804,00 грн, протягом грудня 2018 року на суму 634250,00 грн та суму 877180,00грн до позовної заяви також долучені відповідні журнали обліку виконаних робіт по зимовому утриманні автомобільних доріг загального користування Миколаївського, Жидачівського, Перемишлянського районів Львівської області 2018-2019 років; табелі обліку робочого часу; Рахунки; Акти заготівлі і переробки матеріалів; Акти вивозки матеріалів по ДРП; Видаткові накладні; Відомості; Звіти про виконання робіт та витрати матеріалів по поточному ремонту, зимовому утриманню та озелененню автомобільних доріг місцевого значення у співставленні з виробничими нормами; Підсумкові відомості ресурсів приготування ПСС; Калькуляції; Накладні; Подорожні листи вантажного автомобіля; Наряд-завдання на період роботи; тощо.

Водночас, відповідачі не заперечили та не надали належних та допустимих доказів невиконання підрядником робіт на загальну суму 2121234,00,00 грн. Натомість посилаються на відсутність планів - Замовлень на ці роботи та відсутність відповідного фінансування. Разом з тим, відповідач-1 та відповідач-2 не подали суду в обґрунтування своїх заперечень планів-Замовлень на прийняті та оплачені в цьому самому періоді на тих самих дорогах роботи.

Як встановлено судом та не заперечено сторонами - в зазначеному періоді плани- Завдання не були складені та всі роботи виконані на підставі вимог укладеного договору та Додатків до нього.

З огляду на приписи статті 849 ЦК України та умови Договору, замовник мав широке коло прав (повноважень) щодо здійснення контролю ходу та якості надання підрядником Послуг за цим договором і впливу на поведінку підрядника в разі невиконання/неналежного виконання ним умов Договору. Звичайно такі права реалізуються замовником на власний розсуд. Жодних доказів застосування замовником будь-яких відповідних заходів щодо підрядника відповідач суду не надав, що свідчить на користь висновку про належне виконання останнім робіт (надання послуг) за Договором підряду.

Крім того, суд відхиляє покликання відповідача-1 про відсутність бюджетних асигнування для оплати виконаних робіт з огляду на таке.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 96 Цивільного кодексу України, юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями.

Відповідач самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями і така відповідальність не може ставитися у залежність від дій чи бездіяльності будь-яких третіх осіб.

Згідно із ст. 617 Цивільного кодексу України, особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов'язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов'язання, відсутність у боржника необхідних коштів.

Частиною 2 ст.218 ГК України та ст.617 ЦК України не передбачено такої підстави для звільнення від відповідальності, як відсутність у боржника необхідних коштів.

Європейським судом з прав людини в рішенні від 18.10.2005 у справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" та в рішенні від 30.11.2004 у справі "Бакалов проти України" зазначено, що відсутність бюджетного фінансування (бюджетних коштів) не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання. Встановивши належне виконання позивачем своїх зобов'язань за договором підряду щодо виконання ремонтних робіт, суди дійшли обґрунтованих висновків про стягнення з відповідача суми оплати за виконані роботи та відхили посилання відповідача на відсутність бюджетних коштів.

Доказів наявності обставин зазначених у ст. 617 ЦК України, які є підставами звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання відповідачем не подано.

Отже, відповідач своїх зобов'язань не виконав, чим порушив вимоги ч. 2 ст. 193 ГК України, якою передбачено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони.

У матеріалах справи відсутні, а сторонами не подані докази претензій відповідачів щодо обсягу та/або якості виконаних робіт (наданих Послуг) на момент отримання замовником спірних актів та довідок. За вказаних обставин, враховуючи, що спірний договір був укладений в інтересах Департаменту дорожнього господарства Львівської обласної державної адміністрації суд доходить висновку про підставність стягнення з відповідача-1 на користь позивача заборгованості в розмірі 2121234,00 грн.

Щодо вимог позивача в частині зобов'язання прийняти неоплачені роботи шляхом підписання типових форм Актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ - 2в та довідки про вартість виконаних будівельних робіт форми КБ-3 за листопад-грудень 2018, то на думку суду, позивач обрав неправильний спосіб захисту, що унеможливлює задоволення його позовних вимог і не призводить до поновлення його законних прав та інтересів. Предметом позову може бути певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача. Предмет позову кореспондується зі способовим захисту права, під якими слід розуміти заходи, прямо передбачені з метою припинення оспорювання або порушення суб'єктивних цивільних прав та усунення наслідків такого порушення.

Аналізуючи такі висновки суд виходить з того, що предметом позову не можуть бути обставини, які виступають доказами у справі, зокрема, підписання актів, оскільки такі акти підтверджують наявність або відсутність юридичних фактів, які входять до підстав позову. При цьому, заявлена позивачем вимога щодо підписання актів та довідок не призведе до поновлення його порушеного права, не може бути виконана у примусовому порядку, оскільки відсутній механізм виконання такого рішення.

Беручи до уваги всі наведені обставини, зокрема й ту, що підрядник не повинен вчиняти жодних дій щодо спонукання замовника до підписання акта виконаних робіт, а має лише констатувати факт відмови від його підписання, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.

Оскільки спір виник з вини відповідача, судовий збір покладається на останнього.

Судовий збір покладається на відповідача-1 пропорційно задоволеним вимогам.

Керуючись статтями 4, 7, 8, 73, 76-79, 129, 233, 236, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задоволити частково.

2.Стягнути з Департаменту дорожнього господарства Львівської обласної державної адміністрації (79008, м.Львів, вул. Винниченка, 18; ідентифікаційний код 43493487) на користь Дочірнього підприємства “Львівський облавтодор” Відкритого акціонерного товариства “Державна акціонерна компанія “Автомобільні дороги України” (79007, м.Львів, вул.В.Великого, 54, ідентифікаційний код 31978981) 2121234,00грн основного боргу та 31818,51грн судового збору.

3.У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

4.Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки передбачені ст.ст. 241, 256, 257 ГПК України та може бути оскаржено в порядку, визначеному розділом IV Господарського процесуального кодексу України.

Інформацію по справі, яка розглядається можна отримати за наступною веб-адресою: http://lv.arbitr.gov.ua/sud5015.

Повне рішення складено 12.07.2022.

Суддя Ділай У.І.