Справа № 420/9023/22
11 липня 2022 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Хурса О.О., вивчивши адміністративний позов ОСОБА_1 до Чорноморського відділу державної виконавчої служби Одеського району в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправними та скасування постанов,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Чорноморського відділу державної виконавчої служби Одеського району в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправними та скасування постанов відповідача: вiд 05.02.2019 року про стягнення виконавчого збору по ВП №58274616 за виконавчим листом № 501/1838/17, виданим 31.01.2019 року Іллічівським мiським судом Одеської області про зобов'язання її - ОСОБА_1 не чинити ОСОБА_2 перешкод у спілкуванні з внучкою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , де пунктом 1 встановлено стягнуто з боржника виконавчий збір у розмірі 8346 грн; від 05.02.2019 року про стягнення виконавчого збору по ВП №582746515 за виконавчим листом №501/1838/17, виданим 31.01.2019 року Іллічівським міським судом Одеської області про встановлення часу та днiв зустрічей ОСОБА_4 з Внучкою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , де пунктом 1 встановлено стягнуто з боржника неї - ОСОБА_1 виконавчий збiр у розмiрi 8346 грн.
Також позивач у позовній заяві просить про поновлення пропущеного строку звернення до суду з позовом та зазначає, що оскаржувані постанови вона отримала лише 20.07.2022 року, після ознайомленні її представника з матеріалами виконавчого провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, відповідає заява вимогам, встановленим ст.ст.160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивачем наданий документ про сплату судового збору у розмірі 992,40 грн.
Статтею 1 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат
Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» фізичні особи сплачують за подання до адміністративного суду позову: 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ст. 7 Закону «Про державний бюджет на 2022 рік» установлено у 2022 році прожитковий мінімум працездатних осіб з 1 січня - 2481 грн.
Абзацом 2 частини 3 статті 6 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
У даній позовній заяві позивачем об'єднано дві позовні вимоги немайнового характеру, а саме оскарження постанови вiд 05.02.2019 року про стягнення виконавчого збору по ВП №58274616 та постанови від 05.02.2019 року про стягнення виконавчого збору по ВП №582746515.
Отже, позивачу необхідно доплатити судовий збір у розмірі 992,40 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 161 КАС України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Всупереч вказаних вимог позивачем не надана оскаржувана постанова від 05.02.2019 року про стягнення виконавчого збору по ВП №582746515.
Також статтею 287 КАС України встановлено, що учасники виконавчого провадження мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. Позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
У заяві про поновлення строку звернення позивач вказує, що ним отримано оскаржувану постану 20.07.2022 року, однак доказів на підтвердження вказаних обставин позивач не надає.
Між тим, відповідно до наданих до позову документів позивач власноруч розписувалась у актах державного виконавця від 21.02.2019 року та від 11.04.2019 року.
Згідно статтей 122, 161 КАС України позивач повинен надати до суду заяву про поновлення строку звернення до суду з викладенням поважності його пропуску та наданням відповідних доказів.
Згідно з ч.2 ст.123 КАС України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Таким чином суд вважає необхідним залишити позов без руху та надати позивачу можливість визначити поважні причини пропуску строку звернення до суду з наданням відповідних доказів.
Згідно зі ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статями 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, який не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали.
Суд вважає необхідним залишити позов без руху та надати позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви та роз'ясняє, що недоліки повинні бути усунути шляхом надання до суду належним чином оформленого позову відповідно до вимог ст. ст. 160, 161 КАС України.
Інститут залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання до відкриття провадження по справі. Вимоги до адміністративного позову викладені у 160, 161 КАС.
Саме належним чином оформлений позов, який вважається поданим у день первинного, направляється сторонам, тому не може бути уточненим, доповненим, тощо, оскільки саме за поданим належним чином оформленим позовом суд вирішує питання про відкриття провадження по справі за вимогами викладеними у позові.
Керуючись ст. 122,123, 160, 161, 169 КАС України, суддя -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Чорноморського відділу державної виконавчої служби Одеського району в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправними та скасування постанов- залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність у десятиденний строк з дня отримання ухвали усунути недоліки позову та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде повернутий позивачу.
Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Суддя О.О. Хурса