Справа № 540/759/22
11 липня 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , фактична адреса проживання: АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_1 ) до Дар'ївської сільської ради (код ЄДРПОУ 04401374, 75032, Херсонська область, Херсонський район, село Дар'ївка, вул. Соборна, будинок 68А) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Херсонського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , фактична адреса проживання: АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_1 ) до Дар'ївської сільської ради (код ЄДРПОУ 04401374, 75032, Херсонська область, Херсонський район, село Дар'ївка, вул. Соборна, будинок 68А), в якій позивач просила:
Визнати протиправним та скасувати рішення Дар'ївської сільської ради ХІ сесії УІІІ скликання «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою» від 24 листопада 2021 року № 341;
Зобов'язати Дар'ївську сільську раду затвердити проект землеустрою щодо відведення позивачу у користування на умовах оренди земельної ділянки площею 0, 20 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_3 , кадастровий номер 6520387000:01:001:0147.
Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 03 лютого 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі за вказаним позовом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Розпорядженням Верховного Суду від 18.03.2022 року № 11/0/9-22 про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану (окремі суди Донецької, Харківської та Херсонської області), змінено підсудність судових справ Херсонського окружного адміністративного суду на Одеський окружний адміністративний суд та передано цю справу Одеському окружному адміністративному суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Одеського окружного адміністративного суду, справа № 540/759/22 розподілена на суддю Юхтенко Л.Р.
Ухвалою суду від 06 травня 2022 року адміністративну справу прийнято до провадження та продовжено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у порядку ч. 5 с. 262 КАС України.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що рішенням Дар'ївської сільської ради від 15.06.2021 року № 189 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування та умовах оренди» позивачу надано згоду на виділення земельної ділянки в користування на умовах оренди орієнтовною площею 0,20 га для будівництва і обслуговування жилого будинку господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_3 .
Так, на виконання вказаного рішення позивач звернулась до ФОП ОСОБА_2 для розроблення проекту землеустрою, на підставі якого 04.11.2021 року у Старокостянтинівському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області зареєстровано земельну ділянку у Державному земельному кадастрі під кадастровим номером 6520387000:01:001:0147.
На виконання пункту 3 Рішення № 189 позивачем було подано проект землеустрою земельної ділянки кадастровий номер 6520387000:01:001:0147 на затвердження Дар'ївської сільської ради.
Проте, рішенням Дар'ївської сільської ради ХІ сесії VIII скликання від 24.11.2021 року № 341 відмовлено у затвердженні проекту землеустрою.
Єдиною підставою для відмови є те, що земельна ділянка є землею рекреаційного призначення.
А також, пунктом 2 вказаного рішення - визнано рішення Дар'ївської сільської ради від 15.06.2021 року «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування на умовах оренди» таким, що видане помилково, та вважається недійсним.
Позивач дане рішення вважає незаконним та таким, що підлягає скасуванню.
Так, позивач звернув увагу, що відповідно до ч. 15 ст. 123 Земельного кодексу України підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
В той же час позивач зазначив, що державним кадастровим реєстратором перевірялась відповідність проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, та оскільки державна реєстрація земельної ділянки здійснена, проект землеустрою відповідає вимогам законодавства.
Стосовно твердження відповідача, що земельна ділянка є землею рекреаційного призначення позивач зазначив, що в проекті землеустрою міститься викопіювання з Генерального плану села Токарівка, яке відповідає викопіюванню розробленому приватним підприємством «СанВінд» на замовлення Дар'ївською сільською радою.
Позивач зазначив, що згідно з проекту землеустрою земельна ділянка не має жодних обмежень, в тому числі щодо «рекреаційної зони» та відповідно до відомостей Публічної кадастрової карти земельна ділянка віднесена до категорії земель «Землі житлової і громадської забудови».
За відсутності інших підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою, позивач вважає, що відповідач зобов'язаний був прийняти рішення про затвердження проекту.
Щодо неправомірності пункту 2 рішення Дар'ївської сільської ради № 341 позивач зазначив, що відповідно до рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
Позивач вважає, що між нею та суб'єктом владних повноважень (відповідачем) виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією позивачем певних суб'єктивних та охоронюваних законом інтересів щодо набуття права на оренду земельної ділянки, при цьому позивач згоди на зміну чи припинення таких правовідносин не надавала.
Враховуючи викладене, позивач вважає, що оскаржуване рішення є неправомірним в цілому.
Позивач вважає, що нею виконані всі передбачені законом дії для прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою, а тому відсутні підстави для дії відповідача на власний розсуд, і відповідач повинен затвердити наданий позивачем проект землеустрою.
До суду 27 квітня 2022 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач заперечує проти заявлених позовних вимог та зазначає, що рішенням сесії Дар'ївської сільської ради від 24.11.2021 року за № 341 було відмовлено в затвердженні проекту землеустрою ОСОБА_1 .
Підставою для відмови є те, що земельна ділянка за кадастровим номером 6520387000:01:001:0147 згідно з Генерального плану с. Токарівка Токарівської сільської ради Білозерського району Херсонської області - відноситься до земель рекреаційного призначення.
Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», рекреаційними зонами є ділянки суші і водного простору, призначені для організованого масового відпочинку населення і туризму.
Відповідно до п. 3 ст. 52 Земельного кодексу України, використання земель рекреаційного призначення: на землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкоджати використанню її за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель.
Також відповідач зазначає, що переглянувши поданий на затвердження проект землеустрою було встановлено, що викопіювання на сторінці 13 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 0,2000 га з метою надання в оренду для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) із земель житлової та громадської забудови, комунальної власності, розташованої в межах населеного пункту АДРЕСА_3 , яке надала позивач не відповідає схемі зонування території населеного пункту с. Токарівка М1:2000. Відділ земельних ресурсів та містобудування Дар'ївської сільської ради не надавав позивачу викопіювання відповідної ділянки.
Таким чином, Дар'ївська сільська рада вважає порушенням земельного законодавства у використанні рекреаційних земель не за призначенням, адже відповідно до генерального плану с. Токарівка на території відсутні схеми поділу земельних ділянок під житлову садибну забудови.
Відповідь на відзив до суду не надходила.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 .
Судом встановлено, що рішенням Дар'ївської сільської ради VII сесії VIII скликання № 189 від 15.06.2021 року «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування на умовах оренди» (далі - рішення № 189) пунктом 1 було надано згоду ОСОБА_1 на виділення земельної ділянки в користування на умовах оренди орієнтовною площею 0,20 га для будівництва і обслуговування жилого будинку господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_3 .
Громадянці замовити проект із землеустрою у розробника, який відповідає вимогам ст. 26, 34 Закону України «Про землеустрій» (п. 2 рішення № 189).
Відповідно до п. 3 цього рішення визначено, що розроблений та погоджений у визначеному законом порядку проект землеустрою подати на затвердження Дар'ївській сільській раді.
Так, судом встановлено, що на виконання вказаного рішення позивач замовила у ФОП ОСОБА_2 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 0,2000 га з метою надання в оренду для будівництва (обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) із земель житлової та громадської забудови комунальної власності, розташованої в межах населеного пункту АДРЕСА_3 . Замовник - ОСОБА_1 , на підставі договору: № 71 ЗР/21 від 18.08.2021 року.
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру на земельну ділянку, 17.08.2021 року ФОП ОСОБА_2 розроблено проект землеустрою, на підставі якого 04.11.2021 року відділом у Старокостянтинівському районі Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області зареєстровано земельну ділянку з кадастровим номером 6520387000:01:001:0147 за адресою: АДРЕСА_3 .
Цільове призначення - 02.01 Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Категорія земель - землі житлової та громадської забудови.
Вид використання земельної ділянки - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Проект землеустрою щодо відведення є позитивним.
Так, відповідно до п. 1.13 проекту, згідно проведеної кадастрової зйомки та даним державного земельного кадастру, в межах об'єкта землеустрою обмеження у використанні земель відсутні.
Згідно з 1.17 проекту, в результаті фактичного обстеження та проведених топографо-геодезичних вимірювань на місцевості, відповідно до вимог існуючого законодавств встановлено, що земельна ділянка відведення не відноситься до особливо цінних земель, природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон.
Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що на виконання пункту 3 рішення № 189 позивачем подано проект землеустрою земельної ділянки кадастровий номер 6520387000:01:001:0147 на затвердження Дар'ївській сільській раді.
Проте, рішенням Дар'ївської сільської ради ХІ сесії VIII скликання № 341 від 24 листопада 2021 року відмовлено в затвердженні проекту землеустрою.
Підставою для відмови зазначено:
П.1 відмовити гр. ОСОБА_1 в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 0,2000 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Вказана земельна ділянка кадастровий номер 6520387000:01:001:0147 згідно Генерального плану села Токарівка Дар'ївської сільської ради Херсонського району Херсонської області, затвердженого рішенням сесії Токарівської сільської ради № 237 від 24.01.2018 року «Про затвердження містобудівної документації «Генеральний план» с. Токарівка, с.Новотягинка, с. Іванівка, Білозерського району, Херсонської області» належить до земель рекреаційного призначення.
Землі рекреаційного призначення згідно чинного законодавства використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів, житлова забудова на земельних ділянках рекреаційних зон озеленених територій загального користування забороняється.
П. 2 визнати рішення Дар'ївської сільської ради від 15.06.2021 року № 189 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування на умовах оренди» таким, що видане помилково, та вважати його не дійсним.
Також пунктом 4 цього рішення доручено начальнику відділу земельних ресурсів підготувати відповідні вихідні дані щодо внесення змін в Державний земельний кадастр стосовно зміни цільового призначення земельної ділянки та перевести зазначену вище земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку в землі рекреаційного призначення.
Не погоджуючись із рішенням, позивач звернулась з даним позовом до суду.
Проаналізувавши положення чинного законодавства України, що регулює спірні правовідносини, враховуючи обставини справи, дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку, щодо задоволення позовних вимог частково, з огляду на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини регулюються Земельним кодексом України.
Частиною 2 статті 2 КАС України, встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Перевіряючи правомірність дій відповідача, відповідно до приписів ст. 2 КАС України, суд виходить із такого.
Відповідно до статті 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Стаття 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 27.05.1997 №280/97-ВР встановлює повноваження для міських рад розглядати і вирішувати питання віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно з п.п. «а», «б» ч.1 ст.12 ЗК України, до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст.123 ЗК України, надання земельних ділянок державної, комунальної власності у користування здійснюється органами місцевого самоврядування.
Згідно з ч.1 ст.122 ЗК України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до положень частини 1 статті 123 Земельного кодексу України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Відповідно до п. 12,15 ст. 123 ЗК України, рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Зміна типу акціонерного товариства або перетворення акціонерного товариства в інше господарське товариство не є підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою або технічної документації із землеустрою.
Так, з матеріалів справи вбачається, що підставою для відмови ОСОБА_1 відповідно до рішення Дар'ївської сільської ради ХІ сесії VIII скликання № 341 від 24 листопада 2021 року є, що зазначена земельна ділянка кадастровий номер 6520387000:01:001:0147 згідно Генерального плану села Токарівка Дар'ївської сільської ради Херсонського району Херсонської області, затвердженого рішенням сесії Токарівської сільської ради № 237 від 24.01.2018 року «Про затвердження містобудівної документації «Генеральний план» с. Токарівка, с.Новотягинка, с. Іванівка, Білозерського району, Херсонської області» належить до земель рекреаційного призначення.
Землі рекреаційного призначення згідно чинного законодавства використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів, житлова забудова на земельних ділянках рекреаційних зон озеленених територій загального користування забороняється.
Суд зазначає, що відповідно до п.9 ч.1 ст.1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», план зонування території (зонінг) - містобудівна документація, що визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.
Відповідно до ч.1 та ч.4 ст.16 вказаного Закону, планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них. Затвердження оновленої містобудівної документації на місцевому рівні здійснюється згідно із статтями 17, 18 та 19 цього Закону.
Так, відповідно до ст.1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»:
- генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту;
- план зонування території (зонінг) - містобудівна документація, що визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон;
- детальний план території - містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території.
Частиною 1 статті 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.
У складі генерального плану населеного пункту може розроблятися план зонування території цього населеного пункту. План зонування території може розроблятися і як окрема містобудівна документація після затвердження генерального плану.
Згідно з ч.1 ст.18 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» план зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон. План зонування території розробляється з метою створення сприятливих умов для життєдіяльності людини, забезпечення захисту територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, запобігання надмірній концентрації населення і об'єктів виробництва, зниження рівня забруднення навколишнього природного середовища, охорони та використання територій з особливим статусом, у тому числі ландшафтів, об'єктів історико-культурної спадщини, а також земель сільськогосподарського призначення і лісів.
Відповідно до ст. 50 Земельного кодексу України, до земель рекреаційного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів.
Відповідно до п. 3 ст. 52 Земельного кодексу України, на землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкоджати використанню їх за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель. На таких землях (крім земельних ділянок зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельних ділянок, зайнятих об'єктами фізичної культури і спорту, інших аналогічних об'єктів) допускається будівництво відповідно до чинної містобудівної документації об'єктів житлового та громадського призначення, що не порушують режим використання земель рекреаційного призначення.
До суду позивачем надано лист Приватного підприємства «СанВінд» (вих. № 93,21 від 01.07.2021 року) адресований Голові Дар'ївської сільської ради Херсонської області, в якому директор ПП зазначає, що в розробленому генеральному плані при роздрукуванні на кресленні зонування виявилася технічна помилка. Креслення виправлено та додається викопіювання.
Так, судом встановлено, що відповідно до наданого позивачем викопіювання з Генерального плану с. Токарівка, Токарівської сільської ради, Білозерського району, Херсонської області схема зонування території населеного пункту М1-2000 бажана позивачем земельна ділянка знаходиться в межах зони Ж-1 Садибна забудова, в той же час відповідно до викопіювання Генерального плану с. Токарівка, Токарівської сільської ради, Білозерського району, Херсонської області схема зонування території населеного пункту М1-2000 (за 2017 рік) бажана позивачем земельна ділянка знаходиться в межах зони Р-3 рекреаційні зони озеленених територій загального користування.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що відділ земельних ресурсів та містобудування Дар'ївської сільської ради не надавав позивачу викопіювання відповідної ділянки, що не спростовує той факт, що надане позивачем викопіювання з генерального плану є актуальним на час прийняття оскаржуваного рішення про відмову.
Також з боку відповідача до суду не надано доказів на підтвердження того, що при прийнятті рішення № 189 про надання згоди на розробку проекту землеустрою, бажана позивачем земельна ділянка знаходилась в межах зони рекреаційного призначення, та те, що на ній заборонено будівництво відповідно до чинної містобудівної документації об'єктів житлового та громадського призначення.
Таким чином, суд доходить висновку, що відповідачем безпідставно відмовлено позивачу в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 0,2000 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, без належного дослідження наданих позивачем документів та не з підстав, передбачених ч. 15 ст. 123 ЗК України.
Стосовно п. 2 рішення № 341, яким визнано рішення Дар'ївської сільської ради від 15.06.2021 року № 189 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування на умовах оренди» таким, що видане помилково, та вважати його не дійсним суд зазначає, що відповідно до ч.1 та ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень; акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Однак, визнання відповідного нормативно-правового акту таким, що виданий помилково або є не дійсним не передбачено, а ні нормами ст.59 ЗУ «Про місцеве самоврядування», а ні нормами чинного Земельного кодексу України.
У пункті 4 рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 Суд зазначив, що проаналізувавши функції і повноваження органів місцевого самоврядування, врегульовані Конституцією України та іншими законами України, Конституційний Суд України дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію….
…Системний аналіз наведених положень Конституції і законів України дає підстави вважати, що за органами місцевого самоврядування законодавцем закріплюється право на зміну та скасування власних рішень. Таке право випливає із конституційного повноваження органів місцевого самоврядування самостійно вирішувати питання місцевого значення шляхом прийняття рішень, що є обов'язковими до виконання на відповідній території, оскільки вони є суб'єктами правотворчості, яка передбачає право формування приписів, їх зміну, доповнення чи скасування. Це узгоджується із правовою позицією Конституційного Суду України, викладеною у Рішенні від 3 жовтня 1997 року № 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не визначено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше (абзац п'ятий пункту 3 мотивувальної частини вказаного Рішення).
Отже, Конституційний Суд України дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення, вносити до них зміни та скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, керуючись у своїй діяльності ними та актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
У п. 5 цього Рішення, Конституційний Суд України зазначає, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата.
Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Суд встановив, що рішення № 189 про надання згоди на розробку проекту землеустрою є ненормативним правовим актом, є актом одноразового застосування та вичерпувала свою дію після його виконання позивачем у звязку з виготовленням проекту землеустрою, та наданням його відповідачу на затвердження.
А тому, суд доходить висновку, що у відповідача відсутні підстави та повноваження для скасування (або визнання його недійсним) попереднього рішення № 189 про надання згоди на розробку проекту землеустрою.
Отже, суд доходить висновку, що відповідач в оскаржуваному рішенні не навів доказів невідповідності наданого на затвердження проекту землеустрою, вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, що є підставою для задоволення позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Дар'ївської сільської ради ХІ сесії VIII скликання «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою» від 24.11.2021 року № 341.
Суд погоджується з доводами позивача, що оскаржуване рішення належить визнанню протиправним та скасуванню повністю, оскільки пункти 3, 4 рішення Дар'ївської сільської ради ХІ сесії VIII скликання «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою» від 24.11.2021 року № 341 істотно впливають на реалізацію позивачем свого права на отримання у користування на умовах оренди орієнтовною площею 0,20 га земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_3 , на розроблення проекту землеустрою щодо відведення якої відповідачем було надано згоду.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Дар'ївську сільську раду затвердити проект землеустрою щодо відведення позивачу у користування на умовах оренди земельної ділянки площею 0,20 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_3 , кадастровий номер: 6520387000:01:001:0147, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Тобто, приписами КАС України передбачено, що суд може зобов'язати відповідача прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови.
Надаючи оцінку оскаржуваному рішенню, суд дійшов висновку, що відповідачем не виконано всі умови для прийняття такого рішення, оскільки суд встановив, що відповідач в оскаржуваному рішенні не надав доказів існування підстав для відмови позивачу у надані дозволу на розробку проекту із землеустрою, відповідно до ч. 15 ст. 123 ЗК України та за цими підставами проект землеустрою не був розглянутий відповідачем.
Враховуючи наведені приписи чинного законодавства та встановлені судом обставини, суд доходить висновку, що вказані позовні вимоги є передчасними та не належать задоволенню.
Одночасно, з метою захисту порушеного права позивача, з огляду на те, що судом встановлено, що відповідач по суті не розглянув наданий позивачем на затвердження проект землеустрою, керуючись приписами ст. 9 КАС України, суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Дар'ївську сільську раду Херсонського району Херсонської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення позивачу у користування на умовах оренди земельної ділянки площею 0,20 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_3 , кадастровий номер: 6520387000:01:001:0147, з урахуванням висновків суду.
Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , фактична адреса проживання: АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_1 ) до Дар'ївської сільської ради (код ЄДРПОУ 04401374, 75032, Херсонська область, Херсонський район, село Дар'ївка, вул. Соборна, будинок 68А) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Дар'ївської сільської ради ХІ сесії VIII скликання «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою» від 24.11.2021 року № 341.
Зобов'язати Дар'ївську сільську раду (код ЄДРПОУ 04401374, 75032, Херсонська область, Херсонський район, село Дар'ївка, вул. Соборна, будинок 68А) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , фактична адреса проживання: АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_1 ) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 у користування на умовах оренди земельної ділянки площею 0,20 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_3 , кадастровий номер: 6520387000:01:001:0147, з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України, п. 3 розділу УІ Прикінцеві положення КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя Л.Р. Юхтенко