Рішення від 12.07.2022 по справі 200/2483/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2022 року Справа№200/2483/22

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Дмитрієва В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

10 лютого 2022 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 , яка діє в інтересах недієздатної ОСОБА_2 , до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з вимогами:

- визнати незаконними дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії по втраті годувальника відповідно до ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” недієздатній ОСОБА_2 з 26 листопада 2020 року;

- зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_2 пенсію по втраті годувальника відповідно до ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” після смерті померлого годувальника - ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 з 26 листопада 2020 року з виплатою недоотриманих сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернулася до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії по втраті годувальника недієздатній донці протягом 12 місяців після смерті чоловіка, проте відповідач, всупереч вимогам ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, призначив пенсію не з дня наступного за днем смерті годувальника, а з дня подання відповідної заяви, чим порушив конституційні права недієздатної доньки, передбачені статтями 19, 46 Конституції України.

Відповідач позов не визнав, подав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю. В обґрунтування зазначив, що 6 жовтня 2021 року ОСОБА_1 звернулась із заявою про перехід з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника та надала всі необхідні документи. Ураховуючи частину 3 статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, позивача переведено на пенсію у зв'язку з втратою годувальника з дня подачі заяви - 6 жовтня 2021 року в розмірі на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника. 19 жовтня 2021 року позивач, як опікун ОСОБА_2 , звернулась із заявою про виділення долі пенсії у зв'язку з втратою годувальника, так як право на призначення пенсії позивач використала, надавши заяву про перехід з виду на вид від 6 жовтня 2021 року. Відповідач вказав, що долю пенсії ОСОБА_2 виділено з 1 листопада 2021 року відповідно до вимог статті 37 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, тобто 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника. Вважає що відсутні підстави для призначення пенсії позивачу з 26 листопада 2020 року.

Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 15 лютого 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувати у відповідача докази у справі.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , 1950 року народження, є дружиною ОСОБА_3 , 1952 року народження, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 від 25 липня 1970 року. Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 21 червня 1976 року підтверджується, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є донькою ОСОБА_1 та ОСОБА_3 . ОСОБА_2 є особою з інвалідністю першої групи, що підтверджується довідкою з Акта огляду МСЕК серії10 ААА №426781 від 11 серпня 2011 року.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_3 від 26 листопада 2020 року.

Відповідно до рішення Костянтинівського міскрайонного суду Донецької області від 28 липня 2021 року по справі 233/1254/21 ОСОБА_1 є опікуном ОСОБА_2 .

Після смерті чоловіка, 2 вересня 2021 року позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії у разі втрати годувальника на доньку ОСОБА_2 .

Рішенням відповідача від 8 вересня 2021 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії у разі втрати годувальника у зв'язку із поданням неповного пакету документів (паспорт доньки не мав фото по досягненню 45-ти річного віку).

6 жовтня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про перехід з пенсії за віком на пенсію в разі втрати годувальника, надавши усі необхідні документи. З 6 жовтня 2021 року позивача переведено з пенсії за віком на пенсію в разі втрати годувальника, в розмірі на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що вбачається з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 21 грудня 2021 року та не заперечується сторонами.

19 жовтня 2021 року позивач вдруге, як опікун ОСОБА_2 , звернулася до пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії у разі втрати годувальника, надавши усі необхідні документи.

Оскільки право на призначення пенсії ОСОБА_1 використала, надавши заяву про перехід з пенсії за віком на пенсію у разі втрати годувальника від 6 жовтня 2021 року, долю пенсії ОСОБА_2 виділено з 1 листопада 2021 року відповідно до ст. 37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що зазначено у листі відповідача від 21 грудня 2021 року.

Водночас на думку позивача, ОСОБА_2 має право на отримання пенсії у зв'язку з втратою годувальника з наступного дня після смерті батька, оскільки заяву про призначення пенсії було подано протягом 12 місяців після смерті, проте пенсію призначено лише з 1 листопада 2021 року.

Спірним у цій справі є дата, з якою у ОСОБА_2 виникло право на отримання пенсії у разі втрати годувальника.

Надаючи оцінку спірним відносинам, суд виходить з наступного.

Закон України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Частиною першою статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до положень статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), та непрацездатним членам сім'ї особи, якій відповідно до Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" надано правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин, - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

Батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.

Непрацездатними членами сім'ї вважаються:

1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли віку 65 років, або пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону;

2) діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.

Частиною першою статті 37 Закону № 1058-IV встановлено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.

Відповідно до положень статті 39 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на всіх членів сім'ї, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, призначається одна спільна пенсія. На вимогу члена сім'ї із загальної суми пенсії виділяється його частка, яка виплачується окремо. Виділення частки пенсії провадиться з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла заява про виділення частки пенсії.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

Відповідно до частини першої статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно з частинами другою, п'ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.

Відповідно до пункту 1.9. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.

Слід зазначити, що матеріалами справи підтверджено, що звернення позивача щодо призначення пенсії по втраті годувальника недієздатній дочки відбулось протягом 12 місяців з дня смерті чоловіка позивача, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Як вже зазначалось вище, за результатами розгляду первинної заяви позивача про призначення пенсії від 2 вересня 2021 року, рішенням відповідача від 8 вересня 2021 року відмовлено в призначенні пенсії по втраті годувальника у зв'язку із поданням неповного пакету документів.

З повним пакетом документів позивач стосовно призначення пенсії по втраті годувальника недієздатній ОСОБА_2 звернулася до пенсійного органу 19 жовтня 2021 року.

Таким чином, як перше так і друге звернення за отримання бажаної пенсії відбулось у строк встановлений пунктом 3 частини 1 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з чим дії відповідача щодо призначення цієї пенсії лише з 1 листопада 2021 року суперечить вимогам законодавства України.

Посилання відповідача на положення статті 39 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", згідно якої виділення частки пенсії провадиться з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла заява про виділення частки пенсії, а тому недієздатній ОСОБА_2 пенсію призначено з 1 листопада 2021 року є безпідставними, оскільки по-перше: відповідачем не доведено звернення позивача щодо саме виділення частки з загальної суми пенсії та по-друге: виділення частки з загальної суми пенсії у зв'язку з втратою годувальника не позбавляє позивача права на отримання пенсії з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення з заявою про призначення пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

Таким чином, позовні вимоги щодо визнання дій відповідача протиправними підлягають задоволенню.

Стосовно позовних вимог в частині зобов'язання призначити пенсію з 26 листопада 2020 року, суд, ураховуючи факт вже призначення пенсії, з метою ефективного захисту прав позивача, вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок, нарахування та виплату пенсії по втраті годувальника з 26 листопада 2020 року.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Оскільки відповідно до положень Закону України “Про судовий збір” позивач звільнений від сплати судового збору, тому в силу вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати не підлягають стягненню.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 90, 132, 139, 193, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у призначенні пенсії по втраті годувальника відповідно недієздатній ОСОБА_2 з 26 листопада 2020 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: пл. Соборна, б. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, код ЄДРПОУ 13486010) здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_2 по втраті годувальника з 26 листопада 2020 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя В.С. Дмитрієв