Справа № 496/1623/22
Провадження № 3/496/1334/22
06 липня 2022 року суддя Біляївського районного суду Одеської області Пасечник М.Л., розглянувши матеріали, які надійшли від Полку Управління Патрульної Поліції в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
працюючого інженером механіком в ТОВ «Агротехсоюз»,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого за ч.1 ст. 130 КУпАП,-
29.03.2022 року о 09:28 год. на а/д Київ - Одеса 452 км, с. Дачне, ОСОБА_1 керував автомобілем «Фольксваген», державний номерний знак НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння. Оглядна стан сп'яніння зі згоди водія проводився в установленому законом порядку, із застосуванням приладу «Драгер» Arme 0314, БК471504. Своїми діями ОСОБА_1 , порушив вимоги п. 2.9(а) Правил дорожнього руху України, відповідальність за що передбачена ч.1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину у вчиненні вказаного правопорушення не визнав та пояснив, що працює в ТОВ «Агротехсоюз», їхав з відрядження, його зупинили співробітники поліції, погрожували йому та хотіли забрати транспортний засіб на потребу Збройних сил України та, у подальшому, під тиском, забрали його транспортний засіб на штраф майданчик до Одеського МРЕО. Як зазначив ОСОБА_1 , автотранспорт мікроавтобус є його єдиним засобом отримання грошей в умовах військового часу та забезпечення родини. Крім того, ОСОБА_1 має онкологічне захворювання та вживає відповідні ліки, які визивають побічні реакції.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Дирдін О.Д. в судовому засіданні пояснив наступне, що ОСОБА_1 в цей день не вживав алкогольні напої, а те що показав Драгер це було остаточним наслідком вживання алкоголю на передодні за тиждень. Крім того, захисник зазначив, що ОСОБА_1 страждає на онкологічне захворювання та вживає відповідні ліки. Крім того, захисник зазначає, що реальних свідків керування транспортним засобом немає, акту огляду також немає. Також в своїх поясненнях захисник зазначає, що співробітниками поліції не було здійснено повну фіксацію як факту вчинення адміністративного правопорушення, так і подальших процесуальних дій, що вчиняються поліцейськими, передбачений «Інструкцією із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функцію фото - і кінозйомки, відеозапису, засобів фото - і кінозйомки, відеозапису», затвердженою Міністерством Юстиції України від 11.01.2019 року за №28/3299 (далі Інструкція). Відповідно до п. 5 розділу ІІ цієї Інструкції включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов'язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища. Метою обов'язкової відео фіксації процесу виявлення адміністративного правопорушення та процесуальних дій, що вчиняються поліцейським є забезпечення збирання об'єктивних доказів вчиненого правопорушення, усунення суперечностей, які можуть виникати у ході вчинення цих дій, перевірка правильності та законності дій як поліцейських, так і інших учасників у ході їх вчинення.
Так захисник - адвокат Дирдін О.Д. зазначає що в протоколі про адміністративне правопорушення відсутні дані про носій та реєстратор якого проводилася відеофіксація.
Крім того, інструкцією з експлуатації газоаналізатору «Alkotet 7510» визначено інтервали технічного обслуговування приладу - градуювання, яке має проводитися кожні шість місяців. Отже проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння було проведено, в тому числі, з порушенням Інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу, останнє градуювання приладу відбувалось з порушенням вказаного 6 місячного строку. Вказане означає, що якщо огляд проводився технічним засобом «Драгер», який не пройшов у визначений законом час повірку, то такий огляд здійснений з порушенням вимог зазначеної інструкції. Таким чином, захисник просив закрити провадження на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та його захисника - адвоката Дирдіна О.Д., дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням є протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявне правопорушення передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП, яке передбачає адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Винність ОСОБА_1 у вчиненні вказаного правопорушення підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №219747 від 29.03.2022 року, роздруківкою теста «Драгер» від 29.03.2022 року, відповідно до якого результат показав 0,33 проміле, диском з відеозаписом, довідкою ст. інспектора з ОД ВАП УПП в Одеській області В. Гогулінського від 26.04.2022 року.
Згідно п.2, п.4 Розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним Наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015 року, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Відповідно до п. 12 Розділу II вказаної Інструкції, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Оцінивши зазначені докази в їх сукупності, суд обґрунтовано прийшов до висновку, що ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9 а Правил дорожнього руху України, що забороняє водієві керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Також суд зазначає, що відеозапис віднесений ч.1 ст. 251 КУпАП до джерел доказів. Отже, поліцейські, здійснюючи відеофіксацію правопорушення з нагрудного відеореєстратора, діяли відповідно до вимог ч.1 ст. 30 Закону України «Про національну поліцію» та положень КУпАП. Частина 2 ст. 30 Закону України «Про національну поліцію» визначає, що поліцейські можуть застосовувати превентивні заходи, до яких відповідно до ст. 31 цього Закону віднесено застосування засобів відеозапису.
Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність», який набрав чинності 01.01.2016 року, засоби вимірювальної техніки, які застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології є законодавчо регульованими засобами вимірювальної техніки. До таких засобів вимірювальної техніки відносяться і вимірювачі вмісту алкоголю в крові та повітрі, що видихається.
Пунктом 1 ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» встановлено, що законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту. Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність» не встановлено вимог до законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що вже перебувають в експлуатації, пов'язаних з наявністю чинних сертифікатів відповідності засобів вимірювальної техніки затвердженому типу, які видавалися Міністерством економічного розвитку торгівлі України до 01.01.2016 року.
Окрім того, згідно з наказом Державної служби України з лікарських засобів від 29.12.2014 року № 1529 «Про державну реєстрацію медичних виробів» газоаналізатори Drager Alcotest, виробник Drager Safety AG&Co.KGaA, Revalstrasse 1, 23560 Lubeck, - виробник Німеччина, мають свідоцтво про державну реєстрацію № 14455/2014, у якого необмежений строк дії.
Таким чином, суд приходить до висновку, що газоаналізатори виробництва Drager Safety AG and Co.KgaA (Germany) до яких відноситься і газоаналізатор Drager Alcotest 7510, який використовується патрульною поліцією та вже перебуває в експлуатації, може експлуатуватися за умови своєчасного проведення їх періодичної повірки та повірки після ремонту.
З роздруківки тесту з Drager Alcotest 7510 №251 від 29.03.202 року вбачається, що останнє калібрування він проходив 05.08.2021 року.
Посилання захисника - адвоката Дирдіна О.Д. про те, що відеозапис, який було долучено до матеріалів справи, не може бути належним доказом, оскільки всупереч «Інструкції із застосування фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото -і кінозйомки, відеозапису» не проводився безперервно, є слушними, однак відеозаписи, що містяться на диску та про які зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №219747 від 29.03.2022 року відносно водія ОСОБА_1 достатньо для перевірки встановлених судом обставин проходження ним тесту на стан алкогольного сп'яніння за допомогою приладу Drager Alcotest 7510 в установленому Законом порядку фіксування того, що тест показав 0,33 проміле алкоголю, яку він визнав, що перевищує встановлений законом вміст алкоголю у крові - 0,2 проміле.
Крім того, суд не приймає до уваги доводи захисника - адвоката Дирдіна О.Д. про те, що ОСОБА_1 , на даний час, вживає відповідні ліки, які визивають побічні реакції та надану до суду інструкцію для медичного застосування лікарського засобу Азиклар 250, який викликає побочні реакції з боку психіки та ЦНС - тривожність, нервозність, тремор, паросомія, аносомія, парестезія, оскільки з виписки із медичної карти стаціонарного хворого №1762/21 від 26.02.201 року не вбачається (розділ рекомендації) призначення такого препарату хворому ОСОБА_1 .
Крім того, до суду не надано і інших призначень лікарів ОСОБА_1 лікарського засобу Азиклар 250.
Отже, проходження ОСОБА_1 тесту на стан алкогольного сп'яніння було проведено у відповідності до норм діючого законодавства, уповноваженою особою, в порядку, встановленому законом.
Крім того, ОСОБА_1 , не було надано до суду доказів того, що він оскаржував у встановленому Законом порядку дії працівників поліції, між тим відсутні такі зауваження і в протоколі про адміністративне правопорушення, замість цього в протоколі зазначено, що просить направити матеріали справи про адміністративне правопорушення за його місцем проживання.
Суд вважає, що позиція та процесуальна поведінка ОСОБА_1 , пов'язана з наданням ним пояснень, які не підтверджені належними і достатніми доказами, не узгоджуються з дійсними обставинами справи, внаслідок чого розцінюються судом, як спосіб самозахисту, обраний на власний розсуд та спроба уникнення від відповідальності за вчинене правопорушення.
Враховуючи все вищевикладене, об'єктивно оцінивши докази у справі, суд дійшов висновку про те, що в діях водія ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
За таких обставин, відповідно до ст. 33 КУпАП, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, суд вважає, що на нього слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Дана міра адміністративного стягнення буде необхідною і достатньою для попередження особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, в скоєнні нових адміністративних правопорушень.
Крім того, згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку його накладено у розмірі визначеному ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст. ст. 23, 24, 30, 33, 40-1, ч.1 ст. 130, 221, 283, 284, 287, 288, 289, 291 КпАП України, суд -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ), винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП та піддати його адміністративному стягненню у виді штрафу на користь держави у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) на користь держави судовий збір у розмірі 496,20 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Біляївський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Повний текст постанови складено 11.07.2022 року.
Суддя М.Л. Пасечник
Строк пред'явлення постанови до виконання
згідно Закону України "Про виконавче провадження"
Постанова набрала законної сили
"___" ____________ 2022 року