Справа № 677/857/22
Провадження №2-а/677/14/22
про залишення позовної заяви без руху
12.07.2022 року м. Красилів
Красилівський районний суд Хмельницької області у складі головуючого судді Шовкуна В.О. розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до відділу поліцейської діяльності №2 Хмельницького районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області про скасування постанов про притягнення до адміністративної відповідальності, -
11.07.2022 року до Красилівського районного суду Хмельницької області звернулася ОСОБА_2 , як законний представник позивача ОСОБА_1 , із позовною заявою, у якій просить поновити строк для звернення до суду з позовом, та скасувати постанови про адміністративні правопорушення, складені відносно ОСОБА_1 .
Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи:
- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
- позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);
- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Подана ОСОБА_2 позовна заява вимогам статтей 160, 161 КАС України не відповідає.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Статтею 5 Закону України «Про судовий збір» встановлені пільги щодо сплати судового збору.
Відповідно до статей 3, 5 Закону України «Про судовий збір» серед осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, немає таких, які б звільнялися від сплати судового збору за подання до суду позовної заяви про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, чи виключали б позовну заяву про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення з об'єктів оплати судовим збором.
Відповідно до правових висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у постанові від 18.03.2020 року у справі № 543/775/17, провадження № 11-1287апп18, у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону України «Про судовий збір», які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають. Розмір судового збору за подання позовної заяви складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Також, Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку, який передбачав, що судовий збір при оскарженні постанов про адміністративне правопорушення сплаті не підлягає, та зазначила, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», особи, які страждають на психічні розлади, та їх представники звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях - у справах щодо спорів, пов'язаних з розглядом питань стосовно захисту прав і законних інтересів особи під час надання психіатричної допомоги.
Позовна заява про скасування постанов про притягнення до адміністративної відповідальності не відноситься до спорів, пов'язаних з розглядом питань стосовно захисту прав і законних інтересів особи під час надання психіатричної допомоги.
Таким чином, позивачем за подання до суду позовної заяви про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення має бути сплачено судовий збір.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Станом на 01.01.2022 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 2481 грн.
Тому, позивачу необхідно здійснити оплату судового збору за подання до суду позовної заяви про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, у розмірі, визначеному Законом України «Про судовий збір», тобто 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 496,20 грн. за реквізитами: отримувач коштів: ГУК у Хмел.обл/Красилiв. мтг/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37971775 , банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), код банку отримувача (МФО): 899998 , рахунок отримувача: UA348999980313161206000022717; код класифікації доходів бюджету: 22030101, та надати суду оригінал квитанції про сплату судового збору.
Окрім того, відповідно до вимог п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Як зазначалось вище, ОСОБА_2 просить скасувати постанови про адміністративні правопорушення, складені відносно ОСОБА_1 . Разом з тим, у позовній заяві не конкретизовані позовні вимоги - які саме постанови про адміністративні правопорушення, складені відносно ОСОБА_1 просить скасувати законний представник ОСОБА_2 .
Окрім того, на порушення вимог ст. 59 КАС України, документів, які б підтверджували, що ОСОБА_2 є законним представником ОСОБА_1 суду не надано, що позбавляє суд встановити, чи подано позовну заяву ОСОБА_1 повноважною особою.
Статтею 122 КАС України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Під строком звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом слід розуміти проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 6 статті 161 КАС України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до частини 1 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
З аналізу вказаних норм вбачається, що перебіг строку звернення до адміністративного суду розпочинається саме з моменту, коли позивач дізнався про порушення його прав.
ОСОБА_2 просить суд поновити строк для звернення до суду з позовом, разом з тим, у позовній заяві не зазначено підстав для поновлення строку, та до позовної заяви не додано доказів, які б підтверджували вказані підстави.
За вищевказаних обставин подальший рух позовної заяви неможливий.
Позивачу слід надати до суду позовну заяву в новій редакції, з врахуванням даної ухвали, копію позовної заяви в новій редакції для відповідача; квитанцію про сплату судового збору.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 123, 160, 161, 169 КАС України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до відділу поліцейської діяльності №2 Хмельницького районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області про скасування постанов про притягнення до адміністративної відповідальності, залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність виправити зазначені недоліки позовної заяви в строк 10 днів з дня отримання копії ухвали.
В разі не усунення недоліків у встановлений в ухвалі строк, позовна заява буде вважатися неподаною та повернена позивачеві.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя В.О. Шовкун